Προς το περιεχόμενο

“Διαλεγμένα με το χέρι” τα dies “Summit Ridge” των επεξεργαστών AMD Ryzen Threadripper


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

absoluteblade φίλε μου λάθος στα είπανε η Intel έχει χειροτερη θερμική συμπεριφορά από τους ryzen όπως λες είχες ψάξουμε και μετά λέμε ότι θέλουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβή η AMD για θερμαντικά σώματα, δε λέει! Ένα σύστημα που είχα με AMD CPU και GPU έκαιγε ακριβώς όσο ένα πάνελ υπερύθρων! Αντικαταστάθηκε από Intel και nvidia φυσικά!Στα 160 watt μέγιστο με I3 6100 και gtx 1060 6gb!

 

large.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά πρώτα από όλα για την ημέρα στη παρέα! Εντάξει δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης για το θέμα INTEL vs AMD ή NVIDIA vs AMD, όλα καλά είναι και τη δουλειά τους την κάνουν για το μέσο χρήστη! Αν πας όμως και κοιτάξεις κάποιες παραμέτρους, που κάποιους δε τους νοιάζει γιατί τις θεωρούν υποδεέστερες, εκεί η Intel και η Nvidia κάνουν την διαφορά. Μία παράμετρος είναι σίγουρα τα watt κατανάλωσης! Εγώ για παράδειγμα είχα Amd fx 6300 με TDP 95 watt και R9 280x με TDP 254 watt και το σύστημα έτσι δούλευε στα 350 watt, τουλάχιστον στα παιχνίδια 1080p full specs. Μπορεί κάποιος να καταλάβει λοιπόν τι θερμική συμπεριφορά μπορεί να περιμένεις με αυτές τις καταναλώσεις! Έτσι λοιπόν άλλαξα αμέσως τη ψύκτρα του επεξεργαστή και το κουτί το άφηνα ανοιχτό!Το τροφοδοτικό όμως κάηκε δυό φορές γιατί η κάρτα κατά τη διάρκεια της λειτουργίας της ρουφάει για απειροελάχιστα χρονικά διαστήματα τρελό ρεύμα, αν και ήταν υπολογισμένο θεωρητικά να την αντέχει! Το κράτησα σκάρτα ένα χρόνο και μετά το έδωσα, αλλάζοντας σε i3 6100 και geforce gtx 1060 6gb. Κατανάλωση όλο το σύστημα τώρα max 160 watt! O i3 είναι με τη μαμά ψύκτρα και δεν υπάρχει υπάρχει πρόβλημα! Για δε την κάρτα της nvidia έχεις στα συν και το game streaming που στριμάρει στο τάμπλετ 1080p 60 fps όλες τις εφαρμογές, τα παιχνίδια και το desktop! Έχεις δηλαδή κάνει το tablet ένα gaming τέρας στα χέρια σου και το έχεις σε όποιο χώρο του σπιτιού σου χωρίς περιορισμούς!Για όποιον αναρωτηθεί για το χειρισμό, γίνεται με ασύρματο τηλεσκοπικό χειριστήριο της ipega! Οπότε εγώ σαν καταναλωτής που έχω την εμπειρία χρήσης των δύο αυτών διαφορετικών setup να μην αναφέρω τις εντυπώσεις μου από την AMD;Και μπορεί η AMD να κατάφερε στους επεξεργαστές να μειώσει τη κατανάλωση αλλά στις κάρτες γραφικών δεν έχει κάνει πρόοδο! Αυτά και καλά μπάνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί η Intel και η Nvidia κάνουν την διαφορά. Μία παράμετρος είναι σίγουρα τα watt κατανάλωσης! Εγώ για παράδειγμα είχα Amd fx 6300 με TDP 95 watt και R9 280x με TDP 254 watt και το σύστημα έτσι δούλευε στα 350 watt, τουλάχιστον στα παιχνίδια 1080p full specs. Μπορεί κάποιος να καταλάβει λοιπόν τι θερμική συμπεριφορά μπορεί να περιμένεις με αυτές τις καταναλώσεις! 

Aρα μας λες οτι η AMD ΣΗΜΕΡΑ ειναι υποδεεστερη στις καταναλαωσεις επειδη η σειρα επεξεργαστων που εβγαλε το 2012 ειχε μεγαλη καταναλωση. Διαφωνω. Η AMD ειναι ποιοτικοτερη της Nvidia γιατι στην Gtx 5500 που ειχα το 2006 τις καηκε το ανεμιστηρακι. Να μη σου πω για θερμοκρασιες και θερμαστρες σε κατι pentium 4 ετσι? 

 

Αντιλαμβανεσαι οτι το να κρινεις μιας εταιριας τα προιοντα του 2017 με βαση την εμπειρια σου με προιοντα του 2012 η του 1980 δεν στεκει, ετσι? Ειδικα οταν το σχολιο το γραφεις τωρα που η Intel κυκλοφορησε την νεα σειρα "Lavalake X" που οταν κλοκαρις σου γεμιζει λαβα το σαλονι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά πρώτα από όλα για την ημέρα στη παρέα! Εντάξει δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης για το θέμα INTEL vs AMD ή NVIDIA vs AMD, όλα καλά είναι και τη δουλειά τους την κάνουν για το μέσο χρήστη! Αν πας όμως και κοιτάξεις κάποιες παραμέτρους, που κάποιους δε τους νοιάζει γιατί τις θεωρούν υποδεέστερες, εκεί η Intel και η Nvidia κάνουν την διαφορά. Μία παράμετρος είναι σίγουρα τα watt κατανάλωσης! Εγώ για παράδειγμα είχα Amd fx 6300 με TDP 95 watt και R9 280x με TDP 254 watt και το σύστημα έτσι δούλευε στα 350 watt, τουλάχιστον στα παιχνίδια 1080p full specs. Μπορεί κάποιος να καταλάβει λοιπόν τι θερμική συμπεριφορά μπορεί να περιμένεις με αυτές τις καταναλώσεις! Έτσι λοιπόν άλλαξα αμέσως τη ψύκτρα του επεξεργαστή και το κουτί το άφηνα ανοιχτό!Το τροφοδοτικό όμως κάηκε δυό φορές γιατί η κάρτα κατά τη διάρκεια της λειτουργίας της ρουφάει για απειροελάχιστα χρονικά διαστήματα τρελό ρεύμα, αν και ήταν υπολογισμένο θεωρητικά να την αντέχει! Το κράτησα σκάρτα ένα χρόνο και μετά το έδωσα, αλλάζοντας σε i3 6100 και geforce gtx 1060 6gb. Κατανάλωση όλο το σύστημα τώρα max 160 watt! O i3 είναι με τη μαμά ψύκτρα και δεν υπάρχει υπάρχει πρόβλημα! Για δε την κάρτα της nvidia έχεις στα συν και το game streaming που στριμάρει στο τάμπλετ 1080p 60 fps όλες τις εφαρμογές, τα παιχνίδια και το desktop! Έχεις δηλαδή κάνει το tablet ένα gaming τέρας στα χέρια σου και το έχεις σε όποιο χώρο του σπιτιού σου χωρίς περιορισμούς!Για όποιον αναρωτηθεί για το χειρισμό, γίνεται με ασύρματο τηλεσκοπικό χειριστήριο της ipega! Οπότε εγώ σαν καταναλωτής που έχω την εμπειρία χρήσης των δύο αυτών διαφορετικών setup να μην αναφέρω τις εντυπώσεις μου από την AMD;Και μπορεί η AMD να κατάφερε στους επεξεργαστές να μειώσει τη κατανάλωση αλλά στις κάρτες γραφικών δεν έχει κάνει πρόοδο! Αυτά και καλά μπάνια!

Φίλε πας καλά; συγκρίνεις 280 με 1060 που έχουν τόσα πολλά χρόνια διαφορά που σημαίνει χαοτικές διάφορες στην τεχνολογία;

 

Οι Tahiti κράτησαν πάρα πολλά χρόνια με αξιώσεις και απροβληματιστα οι 1060 ούτε τα μισά δε θα βγάλουν μέχρι να τις παρατησει και να παψει να τις υποστηρίζει η nvidia

 

Επίσης το ότι ειχες σάπιο τροφοδοτικό δε σημαίνει ότι είχε πρόβλημα η κάρτα.

 

Εγώ την 7950 σε τροφοδοτικό του 2010 την είχα μέχρι και πέρυσι και στο ίδιο τροφοδοτικό έχω πλέον τη 480 μου που εδώ και 7 χρόνια δεν έχει κάνει κιχ, αλλά όχι από τύχη αλλά γιατί τα ακούμπησα χοντρα τότε για τροφοδοτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να προτεινω ενα καλυτερο βιντεο?

https://youtu.be/bIGpvBrwXvA

στο power saver profile η vega 64 "τραβαει" το ιδιο(σε μερικες περιπτωσεις λιγοτερο) απο την 1080ti. και χανεις μονο 10-15fps.

σιγουρα το gaming performance ειναι πολυ καλυτερο στην 1080ti, αλλα η amd δεν ειπε ποτε οτι ετοιμαζει nvidia killer.

ετσι οπως το βλεπω εγω, η vega(64) δεν ειναι καλη επιλογη για gaming. αλλα σε compute performance ειναι πολυ πιο μπροστα.

 

και αφου ολο αυτο ξεκινησε με επεξεργαστες, και βλεπεις linus, να σε ρωτησω αν ειδες το καινουργιο βιντεο του. πιο συγκεκριμενα αυτο το κομματι:

https://youtu.be/UPdpS_6ln-o?t=6m49s

1800x(ο οποιος δεν ειναι και ο πιο κρυος ryzen) vs 7700k. θερμοκρασιες με τις ιδιες ψυκτρες. συμφωνα με την δικη σου λογικη δεν πρεπει να αγορασει κανεις intel για αλλα 10 χρονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... Εγώ για παράδειγμα είχα Amd fx 6300 με TDP 95 watt και R9 280x με TDP 254 watt και το σύστημα έτσι δούλευε στα 350 watt, τουλάχιστον στα παιχνίδια 1080p full specs. Μπορεί κάποιος να καταλάβει λοιπόν τι θερμική συμπεριφορά μπορεί να περιμένεις με αυτές τις καταναλώσεις! Έτσι λοιπόν άλλαξα αμέσως τη ψύκτρα του επεξεργαστή και το κουτί το άφηνα ανοιχτό!Το τροφοδοτικό όμως κάηκε δυό φορές....

Όλα αυτά για να μας πεις ότι είχες 2 μάπα τροφοδοτικά; Γιατί σε ένα ταπεινό XFX(=Seasonic) 550w μια χαρά την έβγαλε με τον FX6350 και την 7950 στα τέρματα (overvolted δλδ), με μέγιστο (στιγμιαίο) νούμερο κάπου στα 450-480 watt (στο βατόμετρο, άρα κάτι τις λιγότερα στο τροφοδοτικό).

 

Όσο για τους TR, σιγά που δεν θα τους έκαναν hand pick τώρα στην αρχή, υποθέτω θα βελτιωθούν τα yields κάποια στιγμή και θα το σταματήσουνε, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση σε HEDT chip των $1000+ να μην έπαιζε κάποιο είδος binning ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει εγώ να πω ότι είμαι ο newbie χρήστης pc που δε ξέρω τι μου γίνεται, έρχεσαι όμως driftingcris να μου συγκρίνεις τον Ryzen 1800x με τον i7 7700k σε βίντεο του linus που συγκρίνει ψύκτρες. Σε ρωτάω λοιπόν εγώ με σχεδόν το ίδιο tdp , ο ryzen δουλεύει στα 3,2 ghz turbo στα 3,5 και οverclocked στα 4 ghz, ενώ ο i7 τον ξεκινά ο linus από τα 4ghz, turbo στα 4,5 και overclocked στα 4,8 ghz! Πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι για τι συχνότητες μιλάμε, άρα και τι θερμοκρασίες έχεις τότε! Στο βίντεο λοιπόν ο linus αναφέρει τα αποτελέσματα του τεστ, χωρίς όμως να αναφέρει σε ποιές ταχύτητες λειτουργίας ήταν οι δύο επεξεργαστές, σωστά; Άρα γιατί να βγάλει το συμπέρασμα κάποιος ότι ο 1800 είναι παγάκι και ο i7 σόμπα;Τώρα ο 1800 έχει Ελλάδα 483 ευρώ και ο i7 320! Στο παρακάτω βίντεο κάνει σύγκριση τους 2 επεξεργαστές και καταλήγει στον i7 , δες και θα καταλάβεις!Τώρα αν εσύ έπαιρνες τον 1800, τι να σου πω, περί ορέξεως η γνωστή πίτα! Με τα ίδια λεφτά παίρνεις τον i7 , motherboard και μνήμη ή motherboard και υδρόψυξη!Θέλεις ακόμα να κάνουμεσυγκρίσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ο 1800 έχει Ελλάδα 483 ευρώ και ο i7 320! Στο παρακάτω βίντεο κάνει σύγκριση τους 2 επεξεργαστές και καταλήγει στον i7 , δες και θα καταλάβεις!Τώρα αν εσύ έπαιρνες τον 1800, τι να σου πω, περί ορέξεως η γνωστή πίτα! Με τα ίδια λεφτά παίρνεις τον i7 , motherboard και μνήμη ή motherboard και υδρόψυξη!

Σου ειπε κανεις να παρεις 1800x? Και που κολλανε ολα αυτα με τις σομπες και τις καταναλωσεις που εγραφες πριν πασα μου? Γιατι αλλαζεις το θεμα? 

 

Προφανως ο 1800 ειναι κακο deal, σχεδον χειροτερο και απο τον 7700k και τους i5. Γιαυτο υπαρχει ο R7 1700 και ο R5 1600 που κανουν πλακα στους αντιστοιχους Intel. Για gaming o 1600 εχει το καλυτερο price to performance και για workloads αντιστοιχα ο 1700. Οι υπολοιποι επεξεργαστεες, ειτε απο AMD ειτε απο Intel περισσευουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για όσους από εσάς έχουν cpu της AMD και βλέπουν χαμηλές θερμοκρασίες με κάποια προγράμματα και χαίρεστε, μη σοκαριστήτε αν μάθετε ότι είναι λάθος! Όταν είχα τον fx 6300 και άνοιγα το pc, μου έδειχνε θερμοκρασία χαμηλότερη από του δωματίου και όλα έδειχναν υπέροχα και όχι πάνω από 45 βαθμούς! Τώρα τι ισχύει με τους Ryzen και πως κατάφερε ο linus να του δείχνει ο 1800x με την ίδια ψύκτρα 41 βαθμούς ενώ ο i7 80 δε ξέρω! Για του λόγου το αληθές, http://www.tomshardware.co.uk/faq/id-2122665/understanding-temperature-amd-cpus-apus.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, με λιγα λογια εισαι ασχετος και δεν ξερεις ουτε την θερμοκρασια να βλεπεις στους AMD αλλα εβγαλες και αποψη για το ποσο ζεστοι ειναι.... 

Ετσι, για να μη σωκαριστης ουτε εσυ, ο πιο ζεστος επεξεργαστης της AMD που ειχε βγαλει επι εποχων bulldozer ετρεχε 20-25 βαθμους κατω απο εναν αντιστοιχο i7. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ο Ryzen 1700 έχει 299 ευρώ και ο i5 7600k 226 και τον χτυπά στα ίσια όσον αφορά gaming, ή τον i7 7700 στα ίδια λεφτά!

https://youtu.be/PzkFAVa9wR8

Για τον 1600 είναι καλός αλλά παίζει για gaming πάντα, στα ίδια με i5 6600 και i5 7500!

Και μη ξεχνάς ότι οι RYZEN δεν έχουν κάρτα γραφικών στη cpu, κάτι που είναι υπολογίσιμο και αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...