Προς το περιεχόμενο

Κοινόχρηστα πολυκατοικίας


psy_simon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Μένω σε μια οικοδομή, οι ημιώροφοι-ημιυπόγεια της οποίας είναι χαρακτηρισμένα ως μεζονέτες, ενώ επάνω από αυτά υπάρχουν δυο όροφοι με δυο διαμερίσματα έκαστος. Να σημειώσω πως τα διαμερίσματα των ορόφων έχουν δική τους είσοδο και ασανσέρ ενώ οι μεζονέτες έχουν πρόσβαση από την αυλή με σκάλες. Τέλος, η θέρμανση που διαθέτει είναι κεντρική.

   Οι προβληματισμοί έρχονται με την ανάλυση των κοινοχρήστων στα οποία σωστά βλέπω μηδενικές χρεώσεις στο ασανσέρ, από την άλλη όμως επιβαρύνομαι με καθαρίστρια η οποία όμως καθαρίζει μόνο τον εσωτερικό χώρο, που εγώ όμως σαν οικογένεια δεν χρησιμοποιώ. Όσο για την καθαριότητα και περιποίηση του κήπου την αναλαμβάνει ο κηπουρός, τον οποίο χρεώνεται όλη η οικοδομή. Είναι εύλογο να συζητήσω με τον διαχειριστή τον προβληματισμό μου ή είναι παράλογο αυτό που σκέφτομαι;

   Επιπλέον, στην οικοδομή υπάρχει κεντρική θέρμανση, όπου μέχρι πρότινος πλήρωνα κάποιο ποσοστό γιατί δεν την χρησιμοποιούσα. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να μεταβώ σε ατομικό (με φυσικό αέριο) ελεύθερα, σύμφωνα με την γενική τροπολογία της κεντρικής θέρμανσης πολυκατοικιών;  

 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To θέμα είναι τι έχει γραφτεί στη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας της πολυκατοικίας

 

Εάν έχεις ποσοστό επί των κοινόχρηστων δαπανών, τότε δε νομίζω ότι μπορείς να τις αποφύγεις 

 

Όσο για το δεύτερο, το λες λίγο μπερδεμένα 

 

Πως γίνεται να μην χρησιμοποιείς την κεντρική θέρμανση ;

 

Έχεις ταπώσει τα σώματα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι τι έχει γραφτεί στη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας της πολυκατοικίας

 

 

Πως μπορώ να ενημερωθώ περί του θέματος; Μπορεί να αλλάξει;

 

 

 

Όσο για το δεύτερο, το λες λίγο μπερδεμένα 

 

Πως γίνεται να μην χρησιμοποιείς την κεντρική θέρμανση ;

 

Έχεις ταπώσει τα σώματα ; 

 

Αν βάλω ατομικό λέβητα φυσικού αερίου τα σώματα θα απομονωθούν από το κεντρικό σύστημα και θα συνδεθούν στο ατομικό..!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ζητήσεις αντίγραφο της σύστασης και θα τη διαβάσεις :)

 

Τώρα για το 2ο, αρχικά έγραψες 

 

 

 

μέχρι πρότινος πλήρωνα κάποιο ποσοστό γιατί δεν την χρησιμοποιούσα

 

για αυτό και ζήτησα τη διευκρίνιση...

 

Από κει και πέρα, αναφορικά με την αποκοπή από τη κεντρική θέρμανση, το σίγουρο είναι ότι θεωρητικά μπορείς να το κάνεις βάσει νόμου

 

Αυτό που δε μπορώ να σου απαντήσει κάποιος, είναι τι γίνεται με την υπογεγραμμένη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, σύμφωνα με την οποία το διαμέρισμά σου επιβαρύνεται με κάποια χιλιοστά θέρμανσης. 

Αν εσύ ή και κάποιος άλλος αποφασίσετε να την κοπανήσετε, καταλαβαίνεις ότι προφανώς πλέον δεν υφίσταται η παλιά κατανομή δαπανών θέρμανσης. 

Το ζήτημα είναι ότι τα τσακάλια δεν όρισαν τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση, οπότε καλά κουράγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Φίλε AristidisZ δικό μου το λάθος! Είναι κεντρική με ωρομέτρηση, γι αυτό και δεν την χρησιμοποιώ! Έχω μιλήσει με τον ιδιοκτήτη και είναι πρόθυμος να κάνει την εγκατάσταση του αυτόνομου λέβητα στην περίπτωση που απαλλαγώ από τις χρεώσεις της κεντρικής θέρμανσης..! Εάν πάλι δεν γίνεται, θα πρέπει να σκεφτώ την αλλαγή κατοικίας γιατί το κόστος στο σύνολο του είναι αρκετό!  

   Είναι παράλογο πιστεύω να χρεώνεσαι κεντρική θέρμανση ενώ δεν την χρησιμοποιείς! Σκοπός είναι ο καθένας να έχει τις (λογικές) ανέσεις του και να λειτουργεί αυτόνομα, όχι στις πλάτες των άλλων! Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούν και χρεώνουν θέρμανση ενώ δεν την λαμβάνει κάποιος και επιπλέον ποιο θα ήταν το πρόβλημα αν οι χρήστες αναλάμβαναν όλο το ποσό..! Θεωρώ πως είναι ανήθικο, ειδικά στις εποχές που ζούμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αυτόνομη θέρμανση είναι λογικό να χρεώνεσαι το ποσοστό σου γιατί το σπίτι σου θερμαίνεται απο αυτούς που την χρησιμοποιούν (σωλήνες, τοίχους κλπ). Οπότε θεωρώ πως δεν μπορείς να απαλλαγείς απο το κόστος, μιας και θα συνεχίσεις να θερμαίνεσαι με τον ίδιο τρόπο.

 

http://www.legalnews24.gr/2013/02/blog-post_4432.html

 

Επίσης το κόστος να βάλεις καυστήρα μόνο στο διαμέρισμα σου, είναι σχεδόν το ίδιο με το να μπει κεντρικός καυστήρας φυσικού αερίου και να έχετε αυτόνομη για όλα τα διαμερίσματα με αέριο.

 

Τέλος κόστος καθαρισμού επιβαρύνεσαι γιατί στο καταστατικό λογικά επιβαρύνεσαι για τους κοινόχρηστους χώρους της οικοδομής και ότι έξοδα αυτοί έχουν (κηπουροί, νερά, καθαρίσματα, βαψίματα κλπ)

 

Πριν νοικιάσεις σπίτι, πρέπει να έχεις στα υπόψη όλα τα παραπάνω γιατί το κόστος του ενοικίου δεν είναι το μόνο έξοδο. Υπάρχουν οι κοινόχρηστες δαπάνες, το αυξημένο κόστος λόγω χάλια μόνωσης / θέρμανσης ψύξης σε συνδυασμό με τον όροφο κλπ

 

Στη δική μας πολυκατοικία για να μην υπάρχουν παρόμοια προβλήματα ακολουθήσαμε μια μέση λύση, στην αυτόνομη θέρμανση βάλαμε 2 αυτόματους διακόπτες. Λειτουργεί μόνο κάποιες ώρες της ημέρας (18.00-22.00) για όσους το επιθυμούν και μόνο εφόσον παράλληλα υπάρχει εξωτερική θερμοκρασία χαμηλότερη των 14 βαθμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αυτόνομη θέρμανση είναι λογικό να χρεώνεσαι το ποσοστό σου γιατί το σπίτι σου θερμαίνεται απο αυτούς που την χρησιμοποιούν (σωλήνες, τοίχους κλπ). Οπότε θεωρώ πως δεν μπορείς να απαλλαγείς απο το κόστος, μιας και θα συνεχίσεις να θερμαίνεσαι με τον ίδιο τρόπο.

 

 

Συμφωνώ με το ότι θερμαίνονται στο ελάχιστο αλλά αυτές είναι και οι απώλειες που υπάρχουν στο σύστημα ούτως ή άλλως! Με την ίδια λογική κάθε πόλη που έχει τηλεθέρμανση πχ θα πρέπει να χρεώνει και τον Δήμο για την θέρμανση των δρόμων και πεζοδρομίων λόγω απώλειας θερμότητας..! Επιπλέον κι εγώ έχω απώλειες από την δική μου θέρμανση τις ώρες που λειτουργώ εγώ ενώ οι γείτονες δεν λειτουργούν..! Για αυτούς τους λόγους θεωρώ πως δεν πρέπει να επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης/ένοικος που δεν χρησιμοποιεί την κεντρική θέρμανση.  

 

Επίσης το κόστος να βάλεις καυστήρα μόνο στο διαμέρισμα σου, είναι σχεδόν το ίδιο με το να μπει κεντρικός καυστήρας φυσικού αερίου και να έχετε αυτόνομη για όλα τα διαμερίσματα με αέριο

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τα πλεονεκτήματα της κεντρικής! Πιστεύω πως μόνο μειονεκτήματα έχει εκτός του κόστους εγκατάστασης που επιβαρύνει όλους τους ιδιοκτήτες. 

 

Τέλος κόστος καθαρισμού επιβαρύνεσαι γιατί στο καταστατικό λογικά επιβαρύνεσαι για τους κοινόχρηστους χώρους της οικοδομής και ότι έξοδα αυτοί έχουν (κηπουροί, νερά, καθαρίσματα, βαψίματα κλπ)

 

 

Δεν θα έπρεπε όμως να με επιβαρύνουν και με έξοδα ανελκυστήρα; Αφού με έχουν απαλλάξει από αυτή την χρέωση, γιατί να μην μπορούν να με απαλλάξουν και από την καθαριότητα της εσωτερικής σκάλας, μιας και δεν την χρησιμοποιώ - λερώνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ένα τα θέματα 

 

Λοιπόν, δεν έχεις κεντρική θέρμανση, έχεις αυτόνομη με κεντρικό λέβητα 

 

Από εκεί και πέρα, το πάγιο της θέρμανσης είναι βάσει νόμου (ένα ΠΔ του 86 αν θυμάμαι καλά), οπότε εκτός του ότι σίγουρα είναι στο κανονισμό της πολυκατοικίας, είναι και νόμος του κράτους

 

Άδικος ή όχι, λίγη σημασία έχει τι θεωρείς εσύ ή εγώ. 

 

Αδικία μπορεί και κάποιος να πει ότι είναι και για τον διπλανό σου, που έχει ένα νεογέννητο μωρό, να επιβαρύνεται όλο το κόστος χρήσης ενός λέβητα πολλών χιλιάδων θερμίδων ο οποίος έχει υπερδιπλάσια ωριαία κατανάλωση σε σχέση με το εάν δούλευε όπως είχε σχεδιασθεί, επειδή δεν ανάβει κανείς άλλος καλοριφέρ

 

Αν θέλετε λύση και συμφωνούν όλοι (ή έστω οι περισσότεροι), μπορείτε να αναθέσετε σε έναν Μηχανικό να κάνει έναν εκ νέου υπολογισμό δαπανών θέρμανσης ο οποίος δε θα περιλαμβάνει πάγια και πηγαίνετε να κάνετε μια αναθεώρηση του καταστατικού 

 

Τσάμπα λύσεις δεν υπάρχουν, ειδικά σε τέτοια θέματα

 

Σε κάθε περίπτωση, για να σου λυθούν όλες οι απορίες σχετικά με τα δικαιώματά σου να μη πληρώνεις κάποια πράματα - αλλά ταυτόχρονα και τις υποχρεώσεις σου να πληρώνεις - μίλα με τον ιδιοκτήτη σου και ζήτα την σύσταση που σου είπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνώ με το ότι θερμαίνονται στο ελάχιστο αλλά αυτές είναι και οι απώλειες που υπάρχουν στο σύστημα ούτως ή άλλως! Με την ίδια λογική κάθε πόλη που έχει τηλεθέρμανση πχ θα πρέπει να χρεώνει και τον Δήμο για την θέρμανση των δρόμων και πεζοδρομίων λόγω απώλειας θερμότητας..! Επιπλέον κι εγώ έχω απώλειες από την δική μου θέρμανση τις ώρες που λειτουργώ εγώ ενώ οι γείτονες δεν λειτουργούν..! Για αυτούς τους λόγους θεωρώ πως δεν πρέπει να επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης/ένοικος που δεν χρησιμοποιεί την κεντρική θέρμανση.  

 

Όπως τα εγραψε και ο απο πάνω μου. Ο νόμος είναι νόμος που για μένα είναι και απόλυτα σωστός. Εφόσον επιλέγεις σπίτι με αυτόνομη θέρμανση αυτομάτως αποδέχεσαι, νόμο, καταστατικό, δαπάνες, γείτονες και διαχειριστή.

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τα πλεονεκτήματα της κεντρικής! Πιστεύω πως μόνο μειονεκτήματα έχει εκτός του κόστους εγκατάστασης που επιβαρύνει όλους τους ιδιοκτήτες. 

Το κόστος εγκατάστασης οποιασδήποτε θέρμανσης επιβαρύνει τους πάντες. Μειονεκτήματα βλέπεις τώρα που δεν κυκλοφορεί χρήμα, μέχρι το 2010 κανείς δεν έκανε τέτοια κουβέντα για +-15€/μήνα. Ο σκοπός σχεδίασης της αυτόνομης θέρμανσης είναι η ευκολία και η αυτονομία. Όποιος θέλει να έχει θέρμανση για διάφορους λόγους, την έχει. Εγώ δουλέυω βράδυ και τη θέλω πρωί, εσύ έχεις μωρό και τη θες όλη μέρα κλπ Σε βάθος χρόνου είναι όλοι κερδισμένοι. Με την οικονομική κρίση και απο τη στιγμή που για καθαρά οικονομικούς λόγους σταμάτησαν να τη χρησιμοποιούν, ερχόμαστε σε συζητήσεις όπως η τρέχουσα. Μοναδική λύση να γίνει η αυτόνομη ->κεντρική. Επόμενο βήμα να καταργηθεί.

 

 

Δεν θα έπρεπε όμως να με επιβαρύνουν και με έξοδα ανελκυστήρα; Αφού με έχουν απαλλάξει από αυτή την χρέωση, γιατί να μην μπορούν να με απαλλάξουν και από την καθαριότητα της εσωτερικής σκάλας, μιας και δεν την χρησιμοποιώ - λερώνω;

 

Μόλις μπαίνεις στην πολυκατοικία, ίπτασαι? Δεν περπατάς σε εσωτερικούς χώρους της? Ε, για αυτό πληρώνεις καθαριότητα. Απτην άλλη αν απο τη βρώμα γεμίσει ποντίκια η πολυκατοικία, εσένα δεν θα σε φάνε? Ε και για αυτό πληρώνεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσος καιρός και να περάσει θα συνεχίσει να με εντυπωσιάζει το ψείρισμα που κάνει ο έλληνας σε χαζομαρίτσες

2 -5 ευρώ και πολλά λέω που είναι ο καθαρισμός των σκαλοπατιών θα σώσουν κανέναν αν του αφαιρεθούν από τα κοινόχρηστα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσος καιρός και να περάσει θα συνεχίσει να με εντυπωσιάζει το ψείρισμα που κάνει ο έλληνας σε χαζομαρίτσες

2 -5 ευρώ και πολλά λέω που είναι ο καθαρισμός των σκαλοπατιών θα σώσουν κανέναν αν του αφαιρεθούν από τα κοινόχρηστα;

Θεμα ego του (νεο)Ελληνα ειναι και οχι χρηματων.

Θα προτιμησει να πλακωθει με τη μιση γειτονια και να φτασει και ως τα δικαστηρια, απλα για να μην πληρωσει το 1 ευρω που δεν πληρωνει καποιος αλλος. Για να νιωθει καλα με τα συμπλεγματα του, οτι δεν τον πιασανε κοροιδο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αδικία μπορεί και κάποιος να πει ότι είναι και για τον διπλανό σου, που έχει ένα νεογέννητο μωρό, να επιβαρύνεται όλο το κόστος χρήσης ενός λέβητα πολλών χιλιάδων θερμίδων ο οποίος έχει υπερδιπλάσια ωριαία κατανάλωση σε σχέση με το εάν δούλευε όπως είχε σχεδιασθεί, επειδή δεν ανάβει κανείς άλλος καλοριφέρ

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες! Σίγουρα είναι ένα πρόβλημα που όμως συμβαίνει ακόμα και με την λειτουργία της κεντρικής! 

 

Από εκεί και πέρα, το πάγιο της θέρμανσης είναι βάσει νόμου (ένα ΠΔ του 86 αν θυμάμαι καλά), οπότε εκτός του ότι σίγουρα είναι στο κανονισμό της πολυκατοικίας, είναι και νόμος του κράτους

 

 

 

Γι αυτό τον λόγο ξεκίνησα και το θέμα, για να δω εάν γνωρίζει κανένας περί της τροπολογίας της κεντρικής θέρμανσης πολυκατοικιών. 

 

 

 

 

Όπως τα εγραψε και ο απο πάνω μου. Ο νόμος είναι νόμος που για μένα είναι και απόλυτα σωστός. Εφόσον επιλέγεις σπίτι με αυτόνομη θέρμανση αυτομάτως αποδέχεσαι, νόμο, καταστατικό, δαπάνες, γείτονες και διαχειριστή.

 

Η νόμος άλλαξε! Με ενδιαφέρουν τα ψηλά γράμματα και η εφαρμογή του!

 

 

 

 

Το κόστος εγκατάστασης οποιασδήποτε θέρμανσης επιβαρύνει τους πάντες. Μειονεκτήματα βλέπεις τώρα που δεν κυκλοφορεί χρήμα, μέχρι το 2010 κανείς δεν έκανε τέτοια κουβέντα για +-15€/μήνα. Ο σκοπός σχεδίασης της αυτόνομης θέρμανσης είναι η ευκολία και η αυτονομία. Όποιος θέλει να έχει θέρμανση για διάφορους λόγους, την έχει. Εγώ δουλέυω βράδυ και τη θέλω πρωί, εσύ έχεις μωρό και τη θες όλη μέρα κλπ Σε βάθος χρόνου είναι όλοι κερδισμένοι. Με την οικονομική κρίση και απο τη στιγμή που για καθαρά οικονομικούς λόγους σταμάτησαν να τη χρησιμοποιούν, ερχόμαστε σε συζητήσεις όπως η τρέχουσα. Μοναδική λύση να γίνει η αυτόνομη ->κεντρική. Επόμενο βήμα να καταργηθεί.

 

Το μόνο που μπορώ να διακρίνω με την κεντρική θέρμανση είναι ο καταμερισμός των εξόδων, είτε εγκατάστασης είτε συντήρησης, κάτι που όμως δεν αξίζει καθώς αν η εγκατάσταση ήταν ατομική σε κάθε διαμέρισμα αρχικά το κόστος θα ήταν λίγο μεγαλύτερο αλλά η συντήρηση θα είναι χαμηλότερη και τα πλεονεκτήματα πολλά!! Θέλω να ζεσταθώ, αν έχω πετρέλαιο θα ζεσταθώ και δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνουν οι άλλοι ιδιοκτήτες/ένοικοι! Θέλω να μην ανάψω, δεν θα ανάψω! Αυτό είναι αυτονομία σε συνάρτηση με το κόστος! Ούτε θα κάτσω να ασχοληθώ αν το άναψε κανένας άλλος, ούτε να κανονίζω ποιες ώρες θα ανάψει (αν λειτουργεί έτσι η οικοδομή), ούτε να πληρώνω την λειτουργία κάποιου άλλου, σε περίπτωση που δεν την λειτουργώ! Τέλος, με το ατομικά δεν υπάρχει και το μέγα θέμα του "πιστολιού";! Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις (και στην περίοδο των παχών αγελάδων πριν 2007) όπου αρκετοί ενώ δεν πλήρωναν θέρμανση την λειτουργούσαν κανονικά!! Άντε να κάνεις δικαστήρια και να βγάλεις άκρη! 

 

 

 

 

Μόλις μπαίνεις στην πολυκατοικία, ίπτασαι? Δεν περπατάς σε εσωτερικούς χώρους της? Ε, για αυτό πληρώνεις καθαριότητα. Απτην άλλη αν απο τη βρώμα γεμίσει ποντίκια η πολυκατοικία, εσένα δεν θα σε φάνε? Ε και για αυτό πληρώνεις

 

Ίσως να μην ήμουν κατανοητός! Η οικοδομή που μένω έχει τρεις "εισόδους" οι οποίες έχουν πρόσβαση από την αυλή! Η μια, που έχει και τον ανελκυστήρα εξυπηρετεί να επάνω διαμερίσματα, ενώ οι άλλες δυο (οι οποίες είναι σκάλες που οδηγούν στο μπαλκόνι του διαμερίσματος και την πόρτα) εξυπηρετούν τους ημιόροφους. Η καθαριότητα γίνεται μόνο στην "κεντρική"..!  Να σημειώσω ότι μένω σε ημιόροφο! 

 

 

 

 

όσος καιρός και να περάσει θα συνεχίσει να με εντυπωσιάζει το ψείρισμα που κάνει ο έλληνας σε χαζομαρίτσες

2 -5 ευρώ και πολλά λέω που είναι ο καθαρισμός των σκαλοπατιών θα σώσουν κανέναν αν του αφαιρεθούν από τα κοινόχρηστα;

 

Αν ήταν για 2-5€ θα ήμουν χαρούμενος! Μόνο η καθαριότητα που μου αντιστοιχεί για το δίμηνο Ιούνιο-Ιούλιο είναι 40€, επομένως είναι 240€ τον χρόνο! Να αναφέρω ότι ο κατώτερος μισθός είναι 520€! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γι αυτό τον λόγο ξεκίνησα και το θέμα, για να δω εάν γνωρίζει κανένας περί της τροπολογίας της κεντρικής θέρμανσης πολυκατοικιών. 

 

 

Δε ξέρει κανείς να σου πει, και αν σου πει θα είναι πατάτα 

 

Πρέπει πρώτα να φτάσει στον Άρειο Πάγο καμιά περίπτωση ούτως ώστε να δημιουργηθεί δεδικασμένο και βάσει αυτού να πατήσουν και οι επόμενοι

 

Αυτοί τη στιγμή ο νόμος είναι (σκοπίμως άραγε ; ) ασαφής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρει κανείς να σου πει, και αν σου πει θα είναι πατάτα 

 

Πρέπει πρώτα να φτάσει στον Άρειο Πάγο καμιά περίπτωση ούτως ώστε να δημιουργηθεί δεδικασμένο και βάσει αυτού να πατήσουν και οι επόμενοι

 

Αυτοί τη στιγμή ο νόμος είναι (σκοπίμως άραγε ; ) ασαφής 

 

Θα προτείνω τον ιδιοκτήτη να επισκεφτεί κάποιον μηχανικό! Ίσως να μπορέσει να πάρει κάποια απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το επίμαχο σημείο του νόμου (4447/2016, Άρθρο 39) λέει τα εξής:

 

 

 

 Για την τοποθέτηση μετρητικών ή ρυθμιστικών διατάξεων ενέργειας ή ανεξάρτητων μονάδων θέρμανσης σε μεμονωμένες ιδιοκτησίες καταναλωτών σε υφιστάμενα πριν από την έναρξη εφαρμογής του παρόντος νόμου κτίρια, καθώς και σε όσα κτίρια ανεγερθούν μετά την έναρξη εφαρμογής αυτού, δεν απαιτείται προηγούμενη έγκριση ή απόφαση οργάνου ή ενημέρωση ή άδεια άλλης αρχής ή φορέα, πέραν των πιστοποιημένων φορέων παροχής ή εγκατάστασης όπου αυτό απαιτείται.»

 

Αυτό που δε λέει πουθενά όπως σου είπα, είναι τι γίνεται με τις κατατεθημένες στην πολεοδομία και υπογεγραμένες φυσικά κατά την αγοροπωλησία διαμερισμάτων δαπάνες κατανομής θέρμανσης... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...