Προς το περιεχόμενο

Το Portable SSD T5 της Samsung, τα βγάζει πέρα με RAW 4K video και υποστηρίζει ταχύτητες έως και 540MB/s


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην πράξη θα δεις πως οι ταχύτητες δεν είναι όπως τις περιγράφουν. Έκανα εξωτερικό τον παλιό μου samsung evo pro 128gb και οι επιδόσεις του δεν εχουν καμία σχέση με αυτές όταν ήταν εσωτερικός. Πρακτικά οι ταχύτητές του είναι ελάχιστα καλύτερες από έναν εξωτερικό κλασικό wd usb3... 

Ti εννοεις κλασικό wd usb 3?  Εδω με μια κινεζικη θηκη USB 3 με sata ssd εχω ταχυτητες 200+ ΜΒ/s. (blackmagic test 218 write.242 read) και εσυ μου λες οτι συνδεσες σε USB 3.1 και Μ2 και εχεις ταχυτητες κλασικού wd usb3....?

 

ΥΓ. Αν και υπαρχουν και καλυτερες sata θηκες απο τον Κινέζο μου...http://www.techadvisor.co.uk/review/portable-storage/inateck-fe2006-hard-drive-enclosure-review-3596745/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti εννοεις κλασικό wd usb 3?  Εδω με μια κινεζικη θηκη USB 3 με sata ssd εχω ταχυτητες 200+ ΜΒ/s. (blackmagic test 218 write.242 read) και εσυ μου λες οτι συνδεσες σε USB 3.1 και Μ2 και εχεις ταχυτητες κλασικού wd usb3....?

 

ΥΓ. Αν και υπαρχουν και καλυτερες sata θηκες απο τον Κινέζο μου...http://www.techadvisor.co.uk/review/portable-storage/inateck-fe2006-hard-drive-enclosure-review-3596745/

 

Ναι, αυτό εννοεί. Άλλο 200+, άλλο 540 και 450. Τεράστιο ρόλο παίζει ο controller.

 

Άσε τη θεωρία, δοκίμασε τον Inateck και έλα από δώ να μας ξαναπείς. Τις επιδόσεις του Τ3 πόσο μάλλον του Τ5 δε θα τις δεις, θα δεις κάτι κοντά και αυτό πάλι λέμε σε 4χ μέγεθος καθότι είναι SATA enclosure. Τώρα αν δε σε νοιάζει είναι άλλο θέμα, δε συζητάμε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό εννοεί. Άλλο 200+, άλλο 540 και 450. Τεράστιο ρόλο παίζει ο controller.

 

Άσε τη θεωρία, δοκίμασε τον Inateck και έλα από δώ να μας ξαναπείς. Τις επιδόσεις του Τ3 πόσο μάλλον του Τ5 δε θα τις δεις ούτε στον ύπνο σου. Τώρα αν δε σε νοιάζει είναι άλλο θέμα, δε συζητάμε αυτό.

Καλα ενταξει.... θες να μου πεις οτι ο inatek που δοκιμασαν αυτοι ειναι ιδιος με τον Κινεζο τον 5 euro?

Δεν θα πετυχει καλυτερες ταχυτητες επειδη το λες εσύ και ο Bildanos.?

Επισης ακομα δεν εχω καταλαβει ποιος wd usb 3 δινει 200 + read write και καταλαβες εσυ?

 

Δεν θα το κανω επειδη δεν με νοιαζει. Αλλα τωρα δεν ειμαι σε θεση να δωσω 30 ευρω να παρω μια θηκη μονο και μονο για να αποδειξω σε σενα, οτι κοιμάσαι....

 

ΥΓ. Αν και για να πετυχεις τις ταχυτητες του Τ5 θα χρειαστεις USB 3.1 gen 2(10gb/s) . Φαντάζομαι πως και απο αυτο εχεις και δεν εισαι μονο θεωρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ενταξει.... θες να μου πεις οτι ο inatek που δοκιμασαν αυτοι ειναι ιδιος με τον Κινεζο τον 5 euro?

Δεν θα πετυχει καλυτερες ταχυτητες επειδη το λες εσύ και ο Bildanos.?

Επισης ακομα δεν εχω καταλαβει ποιος wd usb 3 δινει 200 + read write και καταλαβες εσυ?

 

Δεν θα το κανω επειδη δεν με νοιαζει. Αλλα τωρα δεν ειμαι σε θεση να δωσω 30 ευρω να παρω μια θηκη μονο και μονο για να αποδειξω σε σενα, οτι κοιμάσαι....

 

ΥΓ. Αν και για να πετυχεις τις ταχυτητες του Τ5 θα χρειαστεις USB 3.1 gen 2(10gb/s) . Φαντάζομαι πως και απο αυτο εχεις και δεν εισαι μονο θεωρια...

 

1) Ποιος μίλησε για Κινέζο 5 ευρώ; Τρικυμία στο κρανίο.

2) Όχι, έχουμε δοκιμάσει όλα αυτά σε αντίθεση με σένα που τα χεις δει στον ύπνο σου.

3) Αφού δε θα πάρεις τίποτα από αυτά τι μας πρήζεις μεσημεριάτικα; Και θες να έχεις και άποψη.

 

Υ.Γ. Ναι έχω 3.1Gen2. Δεν πειράζει μη στεναχωριέσαι, όταν μεγαλώσεις θα πάρεις και εσύ. Θα δουλέψεις διπλοβάρδια σερβιτόρος γιατί από τον τρόπο που μιλάς δε σε βλέπω για παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ποιος μίλησε για Κινέζο 5 ευρώ; Τρικυμία στο κρανίο.

2) Όχι, έχουμε δοκιμάσει όλα αυτά σε αντίθεση με σένα που τα χεις δει στον ύπνο σου.

3) Αφού δε θα πάρεις τίποτα από αυτά τι μας πρήζεις μεσημεριάτικα; Και θες να έχεις και άποψη.

 

Υ.Γ. Ναι έχω 3.1Gen2. Δεν πειράζει μη στεναχωριέσαι, όταν μεγαλώσεις θα πάρεις και εσύ. Θα δουλέψεις διπλοβάρδια σερβιτόρος γιατί από τον τρόπο που μιλάς δε σε βλέπω για παραπάνω.

Δεν νομιζω να ξερεις με ποιον μιλάς και ουτε εισαι σε θέση να μου πεις αν το review που εβαλα σε link ειναι ψέμα.

Το link γραφει για μια θηκη που κανει πολυ παραπανω απο την δικιά μου και με τους καταλληλους ssd πιανει ταχυτητες 400+ σε USB 3 όλα αυτα. 

Αν θα παρω θηκη για ssd θα παρω μια με M2 και raid. Μαλλον αυτη εσυ ουτε στον υπνο σου θα την δεις....

Να πεταξω τα λεφτα μου σε παρωχημενη τεχνολογια σαν καποιος ασχετος ....δεν νομιζω οτι αξιζει, εξαλλου αν το εκανα αυτο θα ειχα κατληξει σερβιτορος(αν και δεν βλεπω που ειναι το κακο με τους σερβιτορους)

Εχω αποψη γιατι ξερω μερικα πραγματα καλυτερα απο σενα που νομιζεις οτι βρηκες τον υπερτατο εξωτερικο ssd και μαλιστα σε μικρο μεγεθος.

 

ΥΓ. Απο οτι κατάλαβα τρως οτι σου σερβιρουνε για αυτό εχεις προβλημα με τους σερβιτόρους.... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με αυτον
https://www.skroutz.gr/s/8430695/OCZ-Trion-150-960GB.html
Και μια εξωτερικη θηκη turbo x πιανω σε macbook pro 2016 250 read/ write και εχω ηδη παραγγειλει ταχυτερο enclosure. Ολα με κοστος κατω των 300€

 

Ακομα δεν καταλαβαινω την ειδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με αυτον

https://www.skroutz.gr/s/8430695/OCZ-Trion-150-960GB.html

Και μια εξωτερικη θηκη turbo x πιανω σε macbook pro 2016 250 read/ write και εχω ηδη παραγγειλει ταχυτερο enclosure. Ολα με κοστος κατω των 300€

 

Ακομα δεν καταλαβαινω την ειδηση.

Εισαι μικρός και μπατίρης..... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, το πέτυχε και σε έτσουξε; :D

Δεν εχω δουλεψει σεβιτορος ποτε στην ζωη μου αλλα δεν το θεωρω κατι το υποτιμητικο. Με ετσουξε ο ρατσισμος που αποπνεει οπως το εγραψε.

Αν εβλεπε λιγο στην υπογραφη μου οτι εχω ryzen 7 δεν θα εγραφε τετοια πατατα για το usb 3.1 gen2. Αλλα προφανως δεν εχει ιδεα απο builds και custom κατασκευές και παιρνει κατι σαν προβατο , την ευκολη λυση της Samsung, οπως καποιος που παίρνει iphone και μετα λεει τους άλλους μπατίρηδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δουλεψει σεβιτορος ποτε στην ζωη μου αλλα δεν το θεωρω κατι το υποτιμητικο. Με ετσουξε ο ρατσισμος που αποπνεει οπως το εγραψε.

"Αλλα τωρα δεν ειμαι σε θεση να δωσω 30 ευρω να παρω μια θηκη μονο και μονο για να αποδειξω σε σενα, οτι κοιμάσαι...."

 

Από εδώ ξεκινάμε, αν έχεις απορία. Μάθε να μιλάς σωστά ειδικά σε ανθρώπους που δεν ξέρεις και άσε τα μαθήματα περί ρατσισμού. Ειδικά σε μένα.

 

Αν εβλεπε λιγο στην υπογραφη μου οτι εχω ryzen 7 δεν θα εγραφε τετοια πατατα για το usb 3.1 gen2. Αλλα προφανως δεν εχει ιδεα απο builds και custom κατασκευές και παιρνει κατι σαν προβατο , την ευκολη λυση της Samsung, οπως καποιος που παίρνει iphone και μετα λεει τους άλλους μπατίρηδες....

Τι λε ρε μεγάλε, Ryzen 7! OYAOY! Συγχαρητήρια. Καταξοδεύτηκες. Αλήθεια πες μας. Είσαι πολύ υπερήφανος για αυτό; Μιλήσε μας, ανοιχτά. Είμαστε εδώ όλοι για να σε ακούσουμε, με πολύ προσοχή.

 

Ε ναι ειναι προφανές ότι δεν έχω ιδέα από custom builds. Από το 1994 που έφτιαξα το πρώτο μου δεν έμαθα πολλά. Δεν μπόρεσα να σε φτάσω. Πόσων χρονών ήσουνα το 1994 για μοιράσου το και αυτό μαζί μας, please.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αλλα τωρα δεν ειμαι σε θεση να δωσω 30 ευρω να παρω μια θηκη μονο και μονο για να αποδειξω σε σενα, οτι κοιμάσαι...."

 

Από εδώ ξεκινάμε, αν έχεις απορία. Μάθε να μιλάς σωστά ειδικά σε ανθρώπους που δεν ξέρεις και άσε τα μαθήματα περί ρατσισμού. Ειδικά σε μένα.

 

Τι λε ρε μεγάλε, Ryzen 7! OYAOY! Συγχαρητήρια. Καταξοδεύτηκες. Αλήθεια πες μας. Είσαι πολύ υπερήφανος για αυτό; Μιλήσε μας, ανοιχτά. Είμαστε εδώ όλοι για να σε ακούσουμε, με πολύ προσοχή.

 

Ε ναι ειναι προφανές ότι δεν έχω ιδέα από custom builds. Από το 1994 που έφτιαξα το πρώτο μου δεν έμαθα πολλά. Δεν μπόρεσα να σε φτάσω. Πόσων χρονών ήσουνα το 1994 για μοιράσου το και αυτό μαζί μας, please.

Νομιζω οτι γραφει ξεκαθαρα στο προφιλ μου την ηλικια μου .

Οκ . Σε ενοχλησε που στον υπνο μου βλεπω κατι καλυτερο απο την  ετοιμη λύση της Samsung?

Στειλε μου μια διευθυνση σου να σου στειλω μια θηκη με εναν ssd αν εισαι τοσο μαγκας για να δεις οτι δεν ειναι το προβλημα τα λεφτα αλλα το οτι ειναι λιγο ακυρο να παρω για μενα κατι μονο και μονο να ικανοποιησω την ασχετοσυνη σου.

Σου ειπα τι θα παρω και πιστεψε με ειναι ακριβοτερο απο την φτηνη λυση της Samsung που υπερασπίζεσαι, λες και σου προσβάλαμε την εταιρεία.

Επι του θεματος, μπορεις να μου πεις γιατι πρεπει καποιος να παρει αυτο περα της ευκολιας χρησης? Μη μου πεις για ταχυτητες. Για το μεγεθος αν και βαριά θα το δεκτο.

Παρακαλω συνεχισε το promotion ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι γραφει ξεκαθαρα στο προφιλ μου την ηλικια μου .

Οκ . Σε ενοχλησε που στον υπνο μου βλεπω κατι καλυτερο απο την  ετοιμη λύση της Samsung?

Στειλε μου μια διευθυνση σου να σου στειλω μια θηκη με εναν ssd αν εισαι τοσο μαγκας για να δεις οτι δεν ειναι το προβλημα τα λεφτα αλλα το οτι ειναι λιγο ακυρο να παρω για μενα κατι μονο και μονο να ικανοποιησω την ασχετοσυνη σου.

Σου ειπα τι θα παρω και πιστεψε με ειναι ακριβοτερο απο την φτηνη λυση της Samsung που υπερασπίζεσαι, λες και σου προσβάλαμε την εταιρεία.

Επι του θεματος, μπορεις να μου πεις γιατι πρεπει καποιος να παρει αυτο περα της ευκολιας χρησης? Μη μου πεις για ταχυτητες. Για το μεγεθος αν και βαριά θα το δεκτο.

Παρακαλω συνεχισε το promotion ...

 

Τη λύση σου (που φαντάζομαι μιλάς για RAID m.2) θα μπορούσες να την είχες πει από την αρχή, πριν αραδιάσεις ένα κάρο άκυρα με θήκες, enclosures της πλάκας κτλ. Θα μπορούσες να την είχες πει από την αρχή (όπου θα δεχόμασταν την ανώτερότητα ως προς την ταχύτητα, βλέπε Sandisk που έχει παρόμοια λύση) και φυσικά, χωρίς ειρωνία ότι κοιμόμαστε κτλ. Από εκεί το χάλασες, το κατάλαβες η σου είναι δύσκολο ακόμα;

Υπερασπίστηκα τον εν λόγω δίσκο ως ευκολία, πολύ μικρό μέγεθος, εγγύηση, καλή τιμή, πολύ καλές ταχύτητες αντικειμενικά και σαφώς ως οτιδήποτε καλύτερο από κινέζικες θήκες της πλάκας. Ασφαλώς και θα υπάρχουν καλυτερες λύσεις σε όποια γωνία και αν το δεις. Αλλά επειδή στο κεφάλι σου έχεις μόνο "τη λύση σου" έπρεπε να μη μιλήσουμε άλλο. Ποιός είναι ο ρατσιστής εδώ;

Λοιπόν άντε για ύπνο τώρα, και από αύριο το πρωί ξεκίνα λίγο να σκέφτεσαι γιατί στα 40 σου συμπεριφέρεσαι σα 12. Σημαντικότερο από το να τσακώνεσαι εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη λύση σου (που φαντάζομαι μιλάς για RAID m.2) θα μπορούσες να την είχες πει από την αρχή, πριν αραδιάσεις ένα κάρο άκυρα με θήκες, enclosures της πλάκας κτλ. Θα μπορούσες να την είχες πει από την αρχή (όπου θα δεχόμασταν την ανώτερότητα ως προς την ταχύτητα, βλέπε Sandisk που έχει παρόμοια λύση) και φυσικά, χωρίς ειρωνία ότι κοιμόμαστε κτλ. Από εκεί το χάλασες, το κατάλαβες η σου είναι δύσκολο ακόμα;

Υπερασπίστηκα τον εν λόγω δίσκο ως ευκολία, πολύ μικρό μέγεθος, εγγύηση, καλή τιμή, πολύ καλές ταχύτητες αντικειμενικά και σαφώς ως οτιδήποτε καλύτερο από κινέζικες θήκες της πλάκας. Ασφαλώς και θα υπάρχουν καλυτερες λύσεις σε όποια γωνία και αν το δεις. Αλλά επειδή στο κεφάλι σου έχεις μόνο "τη λύση σου" έπρεπε να μη μιλήσουμε άλλο. Ποιός είναι ο ρατσιστής εδώ;

Λοιπόν άντε για ύπνο τώρα, και από αύριο το πρωί ξεκίνα λίγο να σκέφτεσαι γιατί στα 40 σου συμπεριφέρεσαι σα 12. Σημαντικότερο από το να τσακώνεσαι εδώ.

Εγινε καληνυχτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλα ενταξει.... θες να μου πεις οτι ο inatek που δοκιμασαν αυτοι ειναι ιδιος με τον Κινεζο τον 5 euro?

Δεν θα πετυχει καλυτερες ταχυτητες επειδη το λες εσύ και ο Bildanos.?

Επισης ακομα δεν εχω καταλαβει ποιος wd usb 3 δινει 200 + read write και καταλαβες εσυ?

 

Δεν θα το κανω επειδη δεν με νοιαζει. Αλλα τωρα δεν ειμαι σε θεση να δωσω 30 ευρω να παρω μια θηκη μονο και μονο για να αποδειξω σε σενα, οτι κοιμάσαι....

 

ΥΓ. Αν και για να πετυχεις τις ταχυτητες του Τ5 θα χρειαστεις USB 3.1 gen 2(10gb/s) . Φαντάζομαι πως και απο αυτο εχεις και δεν εισαι μονο θεωρια...

 

Ψυχραιμία! Περιέγραψα στην πράξη τις παρατηρήσεις μου. Δεν έτρεξα benchmark για να δω πόσο πιάνει αλλά απλά δοκίμασα να αντιγράψω ένα μεγάλο αρχείο και με τους 2 δίσκους και δεν είδα σημαντικές διαφορές στο συνολικό χρόνο (κάτι λίγα sec) που να με κάνουν να πω "wow". Πιθανόν να είναι θέμα του κουτιού που πήρα (αν και έψαξα να υποστηρίζει όλα τα πρότυπα των ssd κλπ)...

 

Η τιμή πάντως του νέου Τ5 είναι μια χαρά και ο 250gb μου κλείνει το μάτι! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μιλησετε για θηκες και λοιπες ιστοριες θα πρεπει να γνωριζετε πως λειτουργουν οι SSD δισκοι και ειδικα οι TLC που εχουν κατακλησει την αγορα στις μερες μας.

Ολοι, μα όλοι, οι tlc δισκοι εχουν μια μικρη ή μεγαλη cache απο mlc cells. Αυτη μπορει να ειναι απο 4GB εως οσο θελουν οι κατασκευαστες.

Συνηθως ειναι καπου αναμεσα στα 8-32GB.

Οταν γραφουμε δεδομενα στο δισκο, πρωτα γραφονται στην mlc cache και στη συνεχεια σε χρονο που αποφασιζει ο ελεγκτης του δισκου μεταφερονται στο κανονικο tlc δισκο. Αυτο γιατι ενω οι mlc μπορουν να μετυχουν 500+MB/s, ο μεσος ορος των tlc παιζει στα 150-200MB/s ενω σε φθηνοιυς δισκους ειναι και κατω απο 100MB/s.

Οι σειριακιες ταχυτητες εγγραφης λοιπον οταν μεταφερουμε ενα μεγαλο ογκο αρχειων θα γραφτουν με μεγιθστηγ ταχυτητα οσο ειναι το μεγεθος της mlc cache και μολις γεμισει αυτη θα πεσουν στη ταχυτητα της tlc.

Αναλογα με τοσο μεγαλος ειναι ο ογκος των αρχειων και το ποση μεγαλη ειναι η cache θα δουμε βελτιωσεις ελαχιστες ή μεγαλες σε σχεση με ενα γρηγορο (170MB/s+) μηχανικο δισκο.

Λιγη σημασια εχει το προτυπο μεταφορας στο παραπανω μιας (δε μιλαμε φυσικα για usb2), αφου σε καθε περιπτωση υπερκαλυπτει την αποδοση των οικιακων sata ssd.

 

Μπορειτε να βρειτε το μεγεθος της mlc cache του tcl δισκου σας ευκολα τρεχοντας ενα HD Tune Seq Write test (απαιτει αδειο δισκο). Θα δειτε μεγιστη ταχυτητα εγγραφης για καποια GB και μετα θα πεφτει δραματικα.

 

Πηγαινοντας στο τρεχον θεμα, προφανως με τη τεχνονολοα 3D nand μηδενιζεται το προβλημα της ταχυτητας εγραφης της tcl nand, και ισως η ιδια η nand ειναι ικανη για μεγιστη ταχυτητα σε seq χρηση ολης της χωρητικοτητας του δισκου. (οπως κανουν οι παλιοι καλοι mlc).

Μη σπευδετε λοιπον να συγκρινεται ενα κοινο tlc με αυτο το δισκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...