Προς το περιεχόμενο

Δοκιμές κομβόι ημιαυτόνομων φορτηγών στους βρετανικούς δρόμους


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τα τέλη της επόμενης χρονιάς, θα κάνουν την εμφάνισή τους στους δρόμους της Βρετανίας μικρά κομβόι από ημιαυτόνομα φορτηγά.

Ο δρόμος για την έναρξη των σχετικών δοκιμών άνοιξε με την υπογραφή της αντίστοιχης σύμβασης ανάμεσα στην αγγλική κυβέρνηση και το Transport Research Laboratory (TRL), το οποίο θα τις πραγματοποιήσει.

 

Τα κομβόι θα αποτελούνται από έως τρία φορτηγά, με το προπορευόμενο όχημα να ελέγχεται πλήρως από οδηγό. Στα φορτηγά που θα ακολουθούν, ο οδηγός θα ελέγχει μόνο το τιμόνι (και επομένως την κατεύθυνση κίνησης), αφού θα επιταχύνονται και θα “κόβουν” ταχύτητα αυτόματα, ώστε να παραμένουν συνεχώς σε σταθερή απόσταση από την νταλίκα που θα βρίσκεται μπροστά τους.

 

Καθώς αυτή η απόσταση θα είναι μικρή, η κίνηση του προπορευόμενου οχήματος θα μειώνει την αεροδυναμική αντίσταση στα φορτηγά που θα το ακολουθούν. Έτσι, αυτά θα εξοικονομούν καύσιμα και προκαλούν μικρότερες εκπομπές ρύπων.

 

Το TRL θα ξεκινήσει αρχικά δοκιμές σε ειδικές πίστες, πριν επεκτείνει τα τεστ σε δημόσιους δρόμους. Πάντως, σύμφωνα με τον Βρετανό υπουργό Μεταφορών Paul Maynard, αν η ιδέα αποδειχθεί πως λειτουργεί χωρίς προβλήματα και με απόλυτη ασφάλεια, είναι πιθανό στο μέλλον να εφαρμοσθεί και σε επιβατηγά οχήματα.

 

Link.png Site: BBC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ε το να είσαι ο 2ος κι ο 3ος οδηγός.. θα πρέπει να ναι.. και πολύ βαρετό.

Αυτό ακριβώς σκέπτεται και η TRL όπου μαζί με την .... "εκπομπή ρύπων" θα μειώσει και τα ημερομίσθια των οδηγών. Άντε και εις ανώτερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που δεν του αρέσει η ιδέα? Δεν μπορώ να φανταστώ να οδηγώ αυτοκίνητο χωρίς να το ελέγχω. Πόσο μάλλον νταλίκα που είναι κ επικίνδυνο όχημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αντιθετως μου αρεσει η ιδεα γιατι ειμαι σίγουρος οτι θα περιορηστουν ολα τα τροχαια ατυχηματα κατω απο το 99%.

Επιτελους θα σταματησουν οι μεθυσμένοι και οι βλακες να σκοτώνουν κοσμο.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που αποκλείεται η εικόνα να είναι από Αγγλία, οι Άγγλοι δεν οδηγούν στο δεξί ρεύμα

"Από τα τέλη της επόμενης χρονιάς, θα κάνουν την εμφάνισή τους στους δρόμους της Βρετανίας"

 

H φωτογραφία είναι από το 16 όταν ένα κομβόι ημιαυτόνομων φορτηγών έφτασε από τη Σουηδία στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερο το γεγονος οτι θα "παει σχεδον μονο του" το φορτιγο..μηπως οι πολλες αυτοματοποιησεις δεν κανουν τοσο καλο τελιλα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που δεν του αρέσει η ιδέα? Δεν μπορώ να φανταστώ να οδηγώ αυτοκίνητο χωρίς να το ελέγχω. Πόσο μάλλον νταλίκα που είναι κ επικίνδυνο όχημα.

Και πριν 500 χρόνια δεν φαντάζονταν ό,τι έχουμε ηλιοκεντρικό σύστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αντιθετως μου αρεσει η ιδεα γιατι ειμαι σίγουρος οτι θα περιορηστουν ολα τα τροχαια ατυχηματα κατω απο το 99%.

Επιτελους θα σταματησουν οι μεθυσμένοι και οι βλακες να σκοτώνουν κοσμο.

 

Συμφωνώ κι επαυξάνω, κανονικά αυτά πρέπει να αρχίζουν από χώρες που έχουν οδηγούς ΓΤΠ όπως Ελλάδα, Ιταλία, Τουρκία. Όταν άρχισα να οδηγώ στη Δανία έπαθα πλάκα του πόσο λιγότερο νευρωτική και αγχωτική είναι η οδήγηση. Όσο έμενα Ελλάδα το εβλεπα φοβερά αγχωτικό και αγγαρεία. Ειδικά Αθήνα-Θεσσαλονίκη ή στη Κρήτη απλά να αναφερθώ χωρίς σχολιασμό γιατί θα πάω για μπάνιο...Εδω το ευχαριστιέμαι τόσο που φουλάρω ντεπόζιτο και πετιέμαι το ΣΚ και σε διπλανές χώρες για πικ-νικ ή απλά για καφέ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...