Προς το περιεχόμενο

Επιλογή λαμπών led για κολόνες μάντρας σπιτιού


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στην μάντρα μπροστά απο το σπίτι μου 5 κολόνες που πάνω πάνω έχουν λάμπα. Τώρα έχω κάποιες ψευτοκινέζικες οικονομίας (δεν θυμάμαι ακριβώς watt αλλά είναι απο τις μικρές σε κατανάλωση). Επειδή θέλω να τις έχω όσο περισσότερο αναμμένες γίνεται κοιτάζω να τις αντικαταστήσω με led. Επειδή δεν έχω δεί ποτέ να φωτίζει μια τέτοια λάμπα για να καταλάβω στο περίπου πόσα watt χρειάζομαι, έχει κάποιος να προτείνει?

 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει να έχει σχετικά δυνατό φωτισμό. Πόσα watt πιστεύετε είναι ικανοποιητικά για την συγκεκριμένη χρήση? Και αν έχετε να προτείνετε κάποια λάμπα σε σχετικά χαμηλή τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας με βαση τα lumens. θα δεις ποσα βγαζουνε αυτές που έχεις τώρα και ανάλογα παιρνεις παραπάνω. μετα διαλέγεις θερμοκρασία αν θες κιτρινο η λευκο φως.

εκεί πιστευω στα 8-10W είναι καλα.

 

τι απόσταση εχουνε οι κολονες μεταξυ τους και τις φωτιστικό έχουνε πάνω? τον κλασσικό τον γλόμπο τον άσπρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τον κλασσικό γλόμπο και παίρνουν Ε27 λάμπες. Η απόσταση είναι περίπου στα 2m. Τώρα νομίζω έχω 15άρες πάνω (από jumbo νομιζω), δεν έχει τον απίστευτο φωτισμό. Έστω ότι παίρνω πάλι 15W led θα έχουν μεγαλύτερη φωτεινότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα. πρέπει να κοιτάξεις τα lumens. γενικά πάντως επειδη η λάμπα είναι όρθια και εχει και πλαστικη βαση στη βαση της, φωτίζει πάντα λιγότερο απότι θα φώτιζε αν την κρέμαγες ανάποδα.

 

οι 15αρες led βγαζουνε γύρω στα 1500 lumen που είναι ενα σοβαρό φως. 

οι αντίστοιχες cfl βγάζουνε γύρω στα 800-1000.

 

τωρα εξαρτάται και απ το φως που χρειάζεσαι συ. 2 μέτρα πάντως δεν ειναι πολυ.

κρατα στο νου σου οτι αυτές θα μένουνε το χειμώνα αναμμενες 12-15 ώρες συνεχόμενα άρα 75W σύνολο. αν δε χρειάζεσαι τοσο φώς βαλε μικρότερες.

 

απο μαρκες αναλογα τι σηκωνει η τσεπη σου εχει κλασσικα philips, osram πουναι πιο ακριβες αλλιως πας σε δευτερη κατηγορια και τελος σε κινεζικες.

 

ψαξε να βρεις κανα τέτοιο σχήμα 

 

 

lamba-led-klasiki-8w-e27-200-2700k-enlar

 

 

 

και οχι τετοιο

 

 

lamba-led-klasiki-11w-e27-200-2700k-enla

 

 

 

γιατι αλλιώς χαμηλά στην κολώνα δε θα φωτίζει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...