Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγή σε Αγγλικό Πανεπιστήμιο


Aran0ia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Ψάχνω πληροφορίες (ή ακόμα καλύτερα προσωπικές εμπειρίες) για εισαγωγή σε Αγγλικά Πανεπιστήμια με χαμηλό απολυτήριο (κάτω του 17). Έχω βρει 3 επιλογές προς το παρών. 1) IB (Διεθνές Απολυτήριο) 2) Α-levels( Πανβρετανικές που όμως μπορείς να δώσεις και από Ελλάδα) και 3)Foundation Year. Έχει επιχειρήσει κάποιος κάποιο από τα 3? Θέλω να συγκρίνω επίπεδα δυσκολίας, κόστος και χρόνο υποχρεωτικής παρακολούθησης για το καθένα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας και μόνο με απολυτήριο στην Αγγλία απλώς δεν μπορείς μα χτυπήσεις τα τοπ. Και τα τοπ ούτως ή άλλως κοιτάνε και τον βαθμό απολυτηρίου πλην των a levels/IB. Επίσης, για foundation πάλι στα τοπ πανεπιστήμια ζητάνε καλούς ως και εξαίρετους βαθμούς.

 

Προσωπικά θα πρότεινα το foundation αν οικονομικά μπορείς να το υποστηρίξεις στην Αγγλία (όχι εδώ), γιατί ανεβάζει κατά πολύ τις πιθανότητες σου να μπεις.

 

Τα A levels θα έλεγα ότι είναι αντίστοιχης δυσκολίας με τις πανελλήνιες και επειδή είναι μόνο μια φορά το χρόνο, σε περίπτωση αποτυχίας να πιάσεις τους βαθμούς του offer, θα χάσεις και την θέση.

 

Για το IB δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μεγάλα πανεπιστήμια δεν δέχονται foundation. Η πιο ασφαλής επιλογή από θέμα επιτυχίας είναι τα A levels η το ΙΒ. Πράγματι τα Α levels είναι;ι παρόμοιας δυσκολίας με τις πανελλήνιες. Για το ΙΒ μια συμφοιτήτρια μου μου έλεγε ότι την δυσκόλεψε τρομερά (συν ότι είναι ακριβό για τα ελληνικά δεδομένα, αφού το προσφέρουν λίγα σχολεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Warwick, Durham, UCL κτλ προσφέρουν foundation και είναι και τα τρία τοπ πανεπιστήμια. Δεν νομίζω ότι ο/η OP θέλει να πάει για Oxbridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Warwick, Durham, UCL κτλ προσφέρουν foundation και είναι και τα τρία τοπ πανεπιστήμια. Δεν νομίζω ότι ο/η OP θέλει να πάει για Oxbridge.

Όχι παιδιά δε στοχεύω ψηλά..Έχω και 10 χρόνια σχεδόν να πιάσω βιβλία. Οπότε το IB αποκλείεται λόγω κόστους. Καμιά ιδέα για κόστη στα άλλα 2? Γέρνω προς a-levels γιατί είναι μόνο εξετάσεις χωρίς υποχρεωτική παρακολούθηση αλλά φοβάμαι ότι θα δυσκολευτώ πολύ να προετοιμαστώ μόνη μου. Έχω την αδερφή μου καθηγήτρια για 1 ή 2 αλλά computers κ μαθηματικά θα τα έχω μόνη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ψάξεις για ιδιαίτερα, σε ποια πόλη μένεις;

Θεωρητικά μπορείς να κάνεις self-study γιατί είσαι σε μια ηλικία με διαφορετική νοητική ωριμότητα. Βέβαια τα μαθήματα πάντα βοηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα (απολυτήριο σχεδόν 18...17 και 11/12) μου είχε ζητηθει foundation και το έκανα, 1 χρόνο στο πανεπιστήμιο, οπότε και συνεχισα στο bachelor κτλ μετά.

Προτείνω foundation στο ίδιο το πανεπιστήμιο αν μπορεί να υποστηριχθεί οικονομικά. Αν όχι, να δούμε τις εναλλακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα απο τη διαδικασια αιτησεων σε αγγλικα πανεπιστημια, εγινα δεκτος σε 2 mid-range (με απολυτηριο) αλλα τελικα αποφασισα να καθίσω εδω καθως περασα στην πρώτη μου επιλογη. Κατα τη γνωμη μου, το foundation ειναι η ασφαλεστερη επιλογη καθως εκτος του οτι δεν σπαταλας ασκοπα χρήματα σε φροντιστηρια για a-levels ή IB, μαθαινεις να προσαρμοζεσαι στην νοοτροπια που εχουν εκει οσο αναφορα το διαβασμα, τα deadlines κτλ. Εγω θα προτεινα, εαν εχεις καποια χρηματα στην ακρη ετσι ωστε να αφοσιωθεις στο foundation αρχικα, να το κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...