Προς το περιεχόμενο

Διαδικασίες πώλησης σπιτιού


vradypous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει να μου πει κάποιος την όλη διαδικασία. Θέλουμε να πουλήσουμε ένα ακίνητο που υπάρχει, έχουμε βρει μεσίτη και αυτός με τη σειρά του αγοραστές. 

Μας ζήτησαν τα συμβόλαια του σπιτιού και εμείς τους δώσαμε ένα αντίγραφο, υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να κάνουμε; Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα μια σειρά από έγγραφα τα οποία χρειάζονται (πιστοποιητικά κτλπ) τα οποία δεν ειναι δύσκολο να τα βρούμε οπότε δεν με απασχολεί αυτό.

 

Αυτό που με νοιάζει είναι : πρέπει εμείς να προσέχουμε κάτι άλλο; Η όλη διαδικασία θα ολοκληρωθεί με τις υπογραφές για την πώληση του σπιτιού σε συμβολαιογράφο και αφού ο άλλος έχει τις επιταγές με τα χρήματα.  Πρέπει η δική μου η οικογένεια να κάνει κάτι; Δεν έχουμε ούτε κάποιον δικηγόρο ούτε κάποιον συμβολαιογράφο και έχουμε αφήσει το μεσίτη να το ρυθμίσει με τους αγοραστές.

 

Πρέπει να προσέξουμε για κάτι; Ρωτάω γιατί απατεώνες πάντα και παντού υπάρχουν.

 

Αν ξέρει κάποιος να μου πει μια γνώμη θα ήμουν υπόχρεος.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάτε και εσεις να ρωτησετε συμβολαιογράφο, γιατί αν περιμένετε απο τους αλλους και το ινσομνια όπως καταλαβαινεις είναι πολυ εύκολο να γίνει η στραβη, είναι σαν να τους λες είμαι θύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...