Προς το περιεχόμενο

Router ZTE σε bridge mode


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα router ΖΤΕ (σαν αυτό) και θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω σαν bridge για το ήδη υπάρχον δίκτυο WiFi του σπιτιού. Βρήκα κάποιες οδηγίες εδώ αλλά δεν λέει πως το σετάρεις ώστε να δει το ήδη υπάρχων δίκτυο. Έχει καταφέρει κανείς να χρησιμοποιήσει τέτοιο router σε bridge mode;  :whistle:


 


Αν παίζει ρόλο να αναφέρω ότι το router που ήδη εκπέμπει είναι το ZTE ZXV10 W300.


Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος σου ειπε οτι πρεπει να το βαλεις σε bridge mode για να το κανεις επεκταση? LAN-LAN θα το συνδεσεις στο υπαρχων ρουτερ σου, θα του βαλεις μια ip στο υποδικτυο που εχεις, κλειενεις dhcp, βαζεις ssid-security................ ετοιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ για την πολύ χρήσιμη πληροφορία φίλε rfc. :)

 

Βρήκα κάποιες οδηγίες εδώ, ελπίζω να τα καταφέρω. 

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ! Επομένως καταρχήν συνδέω το δεύτερο router με το ήδη υπάρχον μέσω καλωδίου ethernet, κάνω τις ρυθμίσεις, μετά τα αποσυνδέω και μεταφέρω το δεύτερο router στο σημείο που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WDS ειναι (αλλο ενα) απο τα πραγματα που δουλευει αψογα σε LEDE/OpenWrt.

To ενα router μπαινει σε WDS-AP mode και το αλλο σε WDS-Client mode.

Σε αυτη την περιπτωση, ναι δεν χρειαζεται να συνδεθουν ενσυρματα τα δυο routers καθως συνδεονται ασυρματα.

 

Σε αλλη περιπτωση οπως γραφει και ο rfc, δεν αξιζει να ασχοληθεις εκτος αν εχεις δυο ιδια ή παραπλησια μοντελα του ιδιου κατασκευαστη που να υποστηριζουν WDS. Και παλι, δεν ειναι εγγυημενο οτι θα δουλεψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 6/9/2017 στις 9:43 ΠΜ, rfc είπε

Και ποιος σου ειπε οτι πρεπει να το βαλεις σε bridge mode για να το κανεις επεκταση? LAN-LAN θα το συνδεσεις στο υπαρχων ρουτερ σου, θα του βαλεις μια ip στο υποδικτυο που εχεις, κλειενεις dhcp, βαζεις ssid-security................ ετοιμος.

Το δοκίμασα αυτο σε 2 router zte που εχω, αλλά εχω προβλήματα με τη σύνδεση μια στο ένα και μια στο αλλο αναλογα που ειμαι πιο κοντα. Όταν έχει συνδεθεί μια συσκευη μέσω του ενός μετά δυσκολεύεται να μπει μέσω του άλλου (και από ότι ανακάλυψα πιθανώς να σχετίζεται με το lease time αλλά δεν βρήκα λύση). Επίσης κάτι φαίνεται να μην πηγαίνει καλά με τις πολλές συσκευές καθώς δεν πετυχαίνει πάντα η σύνδεση επιπλέον συσκευών. Καμία ιδέα; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...