Προς το περιεχόμενο

Κέρδη Λογιστικού Γραφείου


Matros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πόσο κέρδος μπορεί να έχει περίπου τον χρόνο ένα λογιστικό γραφείο. Θα ήθελα αν μπορείτε επίσης να μου το αναλύσετε με βάση και την πελατεία π.χ. Πόσα φυσικά πρόσωπα πόσες επιχειρήσεις? Ας είναι και προσωπικό παράδειγμα αφού από γραφείο σε γραφείο τα κέρδη αλλάζουν. Θα ήθελα όμως μια αληθινή απάντηση από όποιον γνωρίζει διότι θα μου χρειαστεί σε μια έρευνα που κάνω. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα προσωπα απο 30 εως 50 ευρω τη δηλωση, εκτος κι αν παιρνει για τις φωτοτυπιες. Επισης κανα 30αρι για κανα ε3.

 

Επιχειρησεις, αναλογα τα τιμολογια, τον τζιρο και εαν εχει 2ης ή 3 ης κατηγοριας(απο 80 τον μηνα εως δεν ξερω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αυτό που ρωτάς εξαρτάται από ένα σωρό παράγοντες δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση μιας και δεν παίζουν όλοι στην ίδια κατηγορία ούτε μπορούν να παρέχουν τις ίδιες υπηρεσίες, δεν έχουν καν όλα το ίδιο μέγεθος και προσωπικό

 

Τι ακριβώς έχεις στο νου σου; Για ποιο λόγο αναρωτιέσαι; Γίνε πιο συγκεκριμένος γιατί έτσι όπως το ρωτάς απάντηση δεν γίνεται να πάρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα δεν μπορείς να μάθεις την αλήθεια.

Μπορεί απλά να σου πουν κάποια νούμερα έτσι για την έρευνα,τα οποία όμως θα είναι πολύ  μακριά από

την πραγματικότητα.

 

Θα σου πω ένα παράδειγμα.Κάνε ένα τεστ πόσοι παίρνουν απόδειξη για τις παροχές από το λογιστή τους

και αν τελικά κάποιοι πάρουν απόδειξη πόσοι θα πάρουν για το πραγματικό ποσό που πλήρωσαν;;;

Πιστεύω συντριπτικά το μεγαλίτερο ποσοστό να μην πω το 100% και γίνω υπερβολικός.

Τώρα αν σου πει κάποιο λογιστικό γραφείο ότι σύμφωνα με τις επίσημες αποδείξεις του είχε έσοδα 

π.χ. 30.000 ευρώ θα είναι η αλήθεια;;;

 

Όλες αυτές οι έρευνες στην Ελλάδα είναι απλά για να λέμε ότι κάνουμε έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο το καλοκαιρι δουλευουν τα λογιστικα γραφεια,ολον τον υπολοιπο καιρο δουλευουν με επιχειρησεις και πιστεψε με δυσκολα δινει καποιος τα βιβλια του σε καποιον τυχαιο λογιστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστοι μου λογιστες παντως, και νεοτεροι και παλαιοι, παραπονιουνται οτι το 'φέσι' παει συννεφο....

Κι ετσι οπως ειναι η κατασταση γενικοτερα, μαλλον τους πιστευω....

Το θεμα δεν ειναι να εχεις δουλεια, ή απλα να σου χρωστανε λεφτα.

Το θεμα ειναι να μπαινει και κατι στο ταμειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη λογιστική αν θες δεν υπάρχει κανένα φέσι γιατί έχεις τρόπους να πιέσεις για τα λεφτά σου, απλά είναι αρκετοί που τους πιάνουν κότσους

 

καταλαβαίνω βέβαια γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό, αλλά αν θέλουν μπορούν να μην το επιτρέπουν 

 

όσοι πάντως έκαναν τα "ξεκαθαρίσματά" τους και τα λεφτά τους πήραν και τη μούργα ξεφορτώθηκαν (γιατί η μούργα πέρα από πιστόλια είναι αυτή που σε τρέχει και περισσότερο αφού είναι παντού ασυνεπείς) , απλά υπάρχουν και πολλοί που κάθονται παθητικά και δεν κάνουν τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

logistoulis καλα τα λες, αλλα ειναι δυσκολες εποχες για να διωχνεις πελατες. Με τοση κριση, περισσοτερο απο ποτε ισχυει το 'μαζευε κι ας ειναι και ρωγες...'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνώ, επίσης δεν είναι όλοι λαμόγια κάποιοι άνθρωποι είναι σε δύσκολη θέση και υπάρχουν και οι διαπροσωπικές σχέσεις δεν μπορείς να αφήσεις έναν σχεδόν φίλο σου ή και φίλο σου πραγματικά ξεκρέμαστο στα δύσκολα..

 

απλά υπάρχουν και οι επιτήδειοι, υπάρχουν ανεύθυνοι, μη συνεργάσιμοι, κυριολεκτικά χαζοί..  επίσης υπάρχουν και αυτοί που δεν θέλουν να πληρώσουν πολλά, όπως επίσης υπάρχουν και πολλοί λογιστές που δουλεύουν κυριολεκτικά για ρώγες και ρίχνουν γενικότερα τις τιμές

 

το κλίμα σε αυτή τη δουλειά σίγουρα δεν είναι καλό, βάλε και το άγχος που διαρκώς έχεις (για το πάντα δυσανάλογο ρίσκο που αναλαμβάνεις για την όποια αμοιβή πάρεις πλην εξαιρέσεων, όπως και για τις συνεχείς υποχρεώσεις και προθεσμίες) , θα μπορούσαν πολλοί να πουν ότι δεν αξίζει αυτή η δουλειά.. και εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει.. δεν αξίζει να χαλάς την υγεία σου πάνω από όλα για οποιοδήποτε χρηματικό ποσό, ειδικά αν είναι και μικρό..

 

παρόλα αυτά για κάποιο λόγο πολλοί "κολλάνε" με αυτή και βεβαίως πολλοί μόνο αυτό ξέρουν να κάνουν, άμα μπλέξεις έμπλεξες

 

το θέμα είναι πριν μπλέξεις να το σκεφτείς καλά αν σου ταιριάζει και αν έχεις στομάχι και μπορείς να διαχειριστείς το άγχος, ειδικά όσο αυξάνονται οι αρμοδιοτητες σου και αυξάνεται κατακόρυφα και το άγχος και έχω δει και κάμποσους είτε να το ψιλοχάνουν ή γενικά να διασύρεται η υγεία τους (αυτοάνοσα πχ.. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταλαβαίνω όλα όσα μου λέτε. Απλά αυτό που θα με βοηθούσε περισσότερο είναι να μου πει κάποιος π.χ. Έχω τόσα έσοδα τον χρόνο (είτε άσπρα είτε μαύρα, καλημέρα συνολικά ) και αν μπορούσε κι όλας να το αναλύσει π.χ.τοσες επιχειρήσεις τόσα φυσικά πρόσωπα. Τα παραδείγματα μπορεί να είναι είτε προσωπικά είτε κάποιων άλλων που το γνωρίζετε. Θα με βοηθούσε αρκετά. Φυσικά δεν θα βγάλω κάποιον μέσο όρο αφού απλά δεν γίνεται άλλα ψάχνω απαντήσεις για πολλά επαγγέλματα για την έρευνα μου και ο κλάδος του λογιστή σαν αυτοαπασχολουμενος σε σχέση με τα έσοδα του μου είναι άγνωστο. Γι αυτό ρώτησα εδώ.

Ναι φυσικά και υπάρχει φοβερή πίεση σε σχέση με άλλα επαγγέλματα, αλλά logistoulis θα ήθελα να διαφωνήσω μαζί σου διότι πιστεύω ότι κάθε επάγγελμα αξίζει, αρκεί να το κυνηγήσεις και να ασχοληθείς πραγματικά. Θα ήθελα να επαναφέρω το αρχικό μου ερώτημα όσον αφορά τα κέρδη γιατί θα ήθελα να έχω μια "καθαρή" εικόνα. Εάν υπάρχει κάποιος ο οποίος μπορεί να γράψει βάσιμα στοιχεία θα το εκτιμούσα πολύ και σας ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να ξεκινήσεις δική σου φάση; γενικά για να καλύπτεις βασικά έξοδα και μεροκαματάκι (ούτε χιλιάρικο το μήνα) πιστεύω ότι πρέπει να έχεις τουλάχιστον 6-10 επιχειρήσεις και έδρα σπίτι σου και οι ιδιώτες σαν "αρπαχτή" , δεν μπορείς να βασιστείς πολύ σε αυτούς ξεκινώντας εκτός αν είσαι σε σημείο κράχτη (δίπλα σε κάποια εφορία, κεντρικό σημείο αλλά χωρίς ανταγωνισμό.. ) εκτός αν το παίξεις όπως μερικοί και αναλαμβάνεις γενικά θέματα λεφτάδων όπου πουλάς αέρα και θέλει βεβαίως γνωριμίες

 

από κει και πέρα το τι θα είναι αυτές οι επιχειρήσεις εξαρτάται και πόσα θα σου δίνουν, μπορεί να είναι κάνα ταξί η ψιλικατζίδικο που θα έχουν κάπως λίγη δουλειά αλλά θα δίνουν ψίχουλα, μπορεί να είναι καμιά καφετέρια που θα έχει πολλή δουλειά αλλά και πάλι είναι πιθανό να μην πληρώνει καλά για τον όγκο, μπορεί να βρεις άκρη με μικρές ναυτιλιακές πχ που σχεδόν πάντα πληρώνουν πολύ καλά για την όποια δουλειά ενδεχομένως έχουν.. 

 

όλα είναι πολύ σχετικά, αλλά γενικά μην περιμένεις να βρεις σοβαρά στοιχεία γιατί άλλο τι δηλώνει κάποιος στην παροχή άλλο τι πραγματικά συμβαίνει... ακόμα και άτομα που δουλεύουμε μέσα σε τέτοια μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε ως προς το τι βγάζουν οι εργοδότες μας

 

το α και ω της δουλειάς αυτής πάντως  είναι οι γνωριμίες και σε τι κύκλο κινείσαι, όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα 

και αν έχεις πρόβλημα να είσαι δημοσιοσχεσίτης θα έχεις και πρόβλημα γενικά 

ακόμα και η ικανότητα δεν μετράει όσο οι γνωριμίες, αν και αυτό είναι γενικότερο φαινόμενο και σε άλλους κλάδους

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου η ερώτηση σου είναι τελείως αόριστη. δε μπορεί να απαντηθεί.

 

πόσα βγάζει ένας ταβερνιάρης; 

άλλα αν είναι στη Μύκονο άλλα στην Άνω Ραχούλα.

 

επίσης δεν υπάρχει μια στο εκατομμύριο κάποιος να σου δηλώσει το πραγματικό του εισόδημα. έστω και μέσα από το νετ.

εμένα όλοι οι γνωστοί μου κλαίγονται ότι δεν υπάρχει δουλειά (όχι λογιστές).

ο μεγαλύτερος κλάψας κιόλας ανακαινίζει το σπίτι του. που να είχε και δουλειά

 

όσο για τις δυσκολίες του επαγγέλματος που αναφέρει ο logistoulis, δεν υπάρχει επάγγελμα χωρίς αρνητικά.

Δεν αξίζει λογιστής, δεν αξίζει τεχνικός υπολογιστών, δεν αξίζει το ένα, δεν αξίζει το άλλο.....

όποιο επάγγελμα και να αναφέρω θα βρεθεί κάποιος να γράψει ότι δεν αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα καθε επαγγελμα εχει τα αρνητικα του...

Γι'αυτο λεμε οτι πρεπει πρωτιστως να αγαπας αυτο που κανεις, αλλιως δεν θα την παλεψεις για πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετη αλλά ίσως και σχετική ερώτηση αν θέλει κάποιος να απαντήσει.

Ποια είναι μια φυσιολογική χρέωση ενός λογιστή για ένα ελεύθερο επαγγελματία με μπλοκάκι β' κατηγορίας και τιμολόγιο 1 κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...