Προς το περιεχόμενο

Εχει προβλημα ο δίσκος ;


bnvdarklord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να δοκιμάσεις άλλο τροφοδοτικό αν έχεις.

 

Σου ειπα και πιο πανω ότι ίσως να μην καταφέρεις να παρεις όλα τα αρχεια σου απο τη στιγμή που ο δίσκος εχει πρόβλημα. Καντον ένα chkdsk /f /x και ξαναπροσπάθησε αν και αμφιβάλλω.

 

Δώσε μια εικονα απο το smart του καινουριου δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δοκιμάσεις άλλο τροφοδοτικό αν έχεις.

 

Σου ειπα και πιο πανω ότι ίσως να μην καταφέρεις να παρεις όλα τα αρχεια σου απο τη στιγμή που ο δίσκος εχει πρόβλημα. Καντον ένα chkdsk /f /x και ξαναπροσπάθησε αν και αμφιβάλλω.

 

Δώσε μια εικονα απο το smart του καινουριου δίσκου.

Ναι δε με νοιαζει που δεν περαστηκαν απλά ρώτησα για να καταλάβω ότι όντως σχετίζεται με το πρόβλημα του δίσκου.

 

Το βραδυ που θα γυρίσω σπίτι θα ανεβάσω φωτο απο SMART.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα πριν λιγο καιρο φιλτατε. Το τροφοδοτικο εδινε οριακο ρευμα και μια τον εβλεπε μια δεν τον εβλεπε και καποιες φορες ενω ημουν κανονικα στα windows, κολλαγε και δεν ανοιγε(για να δω αρχεια), οπως στην δικη σου περιπτωση δηλαδη.. Με νεο τροφοδοτικο ειμαι οκ οπως πιθανολογω θα εισαι κι εσυ... Αμα εχεις κανα δευτερο η΄μπορεις να βρεις απο κανεναν γνωστο για 2-3 ημερες, για να το σιγουρεψεις, ακομα καλυτερα... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ανεβάζω SMART και των δύο δίσκων.

 

Στον παλίο περιεργως βλεπω τωρα το current pending sector count στο 0 (παλι κιτρινο ομως) αντι για 2 - ισως εχει να κανει με το chdsk που εκανα;

 

Το pc ειναι καινουργιο αλλα να σημειωθεί οτι δεν αλλαξα τροφοδοτικό οπότε δεν ειναι απίθανο το πρόβλημα να ειναι εκει. Αν και μου κανει εντυπωση που ειναι στοχευμένο στο δικο μονο, και ιδιαίτερα στον σκληρό - ο ssd δεν εχει κανει τίποτα περιεργο μηνες τωρα.

 

Το τροφοδοτικο ειναι 9 ετων περιπου οπότε υποθέτω οτι δεν βλάπτει να το αλλάξω τελικα - δεν το άλλαξα τον αυγουστο που εστησα το pc καθώς μου προτάθηκε να το κρατήσω μιας και ηταν καλό (αυτο  http://www.coolermaster.com/service/support/model/RS-850-ESBA)

 

Δυστυχώς δεν εχω εναλλακτικο τροφοδοτικο για να δοκιμασω - και η αλήθεια ειναι οτι δεν ξερω και τι δοκιμη θα ηταν σίγουρη ειναι η αληθεια. Τωρα το pc ανοιξε με τη μια και ειδε τους δυο δισκους χωρις κανενα πρόβλημα. Ο παλιος δισκος το πρόβλημα το εβγαλε πριν 2 μηνες και αφου αλλαξα καλωδιο (τυχαιο απο οτι φαινεται) εφτιαξε μεχρι πριν λιγες ημερες. Τωρα που το εκανε, παρατηρησα οτι καθε φορα που ανοιγα το torrent το εκανε παντα μεχρι να το κλεισω και το torrent σκαλωνε στο rechecking σε 2 αρχεια (2 απο αυτα που δεν μπορεσα να αντιγραψω). Είναι ψιλοτυχαιο δυστυχως για να τεσταριστεί με σιγουρια.

 

 

EDIT:

Δεν εχω ιδεα περι voltages - λένε αυτά κάτι για το PSU; Βλέπω μια κάποια απόκληση από την 1η στηλη (πχ 3.3V δινει 2.9 κτλ) στο 2o attachment

post-172621-0-97662100-1512148794_thumb.png

post-172621-0-74503000-1512150836_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o καινουριος δίσκος φαίνεται οκ. 3 pending sectors εχεις στον παλιο.

 

Τα voltages μεσω software δεν ειναι ιδιαίτερα αξιοπιστο και θα πρεπει να τα μετρήσεις με πολύμετρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ανεβάζω SMART και των δύο δίσκων.

 

Στον παλίο περιεργως βλεπω τωρα το current pending sector count στο 0 (παλι κιτρινο ομως) αντι για 2 - ισως εχει να κανει με το chdsk που εκανα;

 

Το pc ειναι καινουργιο αλλα να σημειωθεί οτι δεν αλλαξα τροφοδοτικό οπότε δεν ειναι απίθανο το πρόβλημα να ειναι εκει. Αν και μου κανει εντυπωση που ειναι στοχευμένο στο δικο μονο, και ιδιαίτερα στον σκληρό - ο ssd δεν εχει κανει τίποτα περιεργο μηνες τωρα.

 

Το τροφοδοτικο ειναι 9 ετων περιπου οπότε υποθέτω οτι δεν βλάπτει να το αλλάξω τελικα - δεν το άλλαξα τον αυγουστο που εστησα το pc καθώς μου προτάθηκε να το κρατήσω μιας και ηταν καλό (αυτο  http://www.coolermaster.com/service/support/model/RS-850-ESBA)

 

Δυστυχώς δεν εχω εναλλακτικο τροφοδοτικο για να δοκιμασω - και η αλήθεια ειναι οτι δεν ξερω και τι δοκιμη θα ηταν σίγουρη ειναι η αληθεια. Τωρα το pc ανοιξε με τη μια και ειδε τους δυο δισκους χωρις κανενα πρόβλημα. Ο παλιος δισκος το πρόβλημα το εβγαλε πριν 2 μηνες και αφου αλλαξα καλωδιο (τυχαιο απο οτι φαινεται) εφτιαξε μεχρι πριν λιγες ημερες. Τωρα που το εκανε, παρατηρησα οτι καθε φορα που ανοιγα το torrent το εκανε παντα μεχρι να το κλεισω και το torrent σκαλωνε στο rechecking σε 2 αρχεια (2 απο αυτα που δεν μπορεσα να αντιγραψω). Είναι ψιλοτυχαιο δυστυχως για να τεσταριστεί με σιγουρια.

 

 

EDIT:

Δεν εχω ιδεα περι voltages - λένε αυτά κάτι για το PSU; Βλέπω μια κάποια απόκληση από την 1η στηλη (πχ 3.3V δινει 2.9 κτλ) στο 2o attachment

cpu vcore 2.016 Volts;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...