Προς το περιεχόμενο

Στα τέλη Οκτωβρίου η Microsoft θα ανακοινώσει πιθανότατα νέο Surface


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτοχος surface pro 3 έσβησε η οθόνη και μην τον είδατε τον Παναή. Έτσι κλειστά κουτιά που τα έχουν φτιάξει, αν σου χαλάσει και είσαι εκτός εγγύησης αντίο ζωή.

 

Μακρυά και αγαπημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό δεν είναι emulated windows 10, σόρρυ. Τα windows 10 θα τρέχουν native σε arm. Οι x32 εφαρμογές θα τρέχουν emulated.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πω αλλιώς.. στην εταιρία που δουλεύω.. γράφω C#.. 

Δεν τρέχω όμως σε azure αλλά σε aws... 

Ούτε χρησιμοποιώ office online... αλλά google docs.

 

Έχεις δει τα integration και τι μπορείς ήδη να κάνεις;

Αν όχι.. κάτι χάνεις.. και η microsoft.. πάλι late κι αργοπορημένη είναι...

 

Η λογική που έχει η εταιρία σαν c# μαγαζί είναι 50% microsoft stack 50% open source.. για να είμαστε in-depended όσο γίνεται... και να υποστηρίζουμε νέες τεχνολογίες.. το δυνατόν γρηγορότερο.

 

Όποιο μαγαζί το παέι 100% microsoft stack.. τρέχει 80% legacy συστήματα όπως και code.. και φυσικά.. χρυσοπληρώνει τη κάθε μαλακία της microsoft.. αντί να πληρώσει τους devs..

 

Απλά δες λίγο το integration τον google docs... στα windows... και μετά πες μου για facebook machines... μάλλον, δεν έχεις ιδέα.. τι μπορεί και κάνει ήδη το android..

Τι είναι το 100% Microsoft stack?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.quora.com/What-is-the-Microsoft-technology-stack-all-about

 

Αν έχεις απορεία ρωτάς... με απλά λόγια.. ότι για να λύσεις οποιοδήποτε πρόβλημά σου χρησιμοποιείς μόνο τεχνολογίες της microsoft...

 

100% λάθος για το σύγχρονο software development... το κάνουν οι περισσότερες εταιρίες στην ελλάδα (μακρυά κι αγαπημένα)

 

Αν θες λύση στο πρόβλημα σου.. πληρώνεις 5 καλούς senior devs / solution architects και το λύνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me συγχωρειτε αλλα το android το θεωρω τραγικό....απλα η μεγαλυ δυνατοτητα παραμετροποιησης και η δωρεαν διαθεση και αναπτυξη εδωσε το δικαιωμα και στην κουτση μαρια να βγαζει κινητο (ακομα και h pepsi εβγαλε)

Απο θεματα ασφαλειας μπαζει απο παντου...καμια σοβαρη εταιρεια δεν θα στησει κατι πανω σε android εκτος αν μιλαμε για μειωση κοστους...Το 90% των χρηστων του android ειναι καθαρα Social media μην ξεγελιωμαστε....οι αναγκες τους καλυπτονται ειτε απο android,ειτε ios ειτε Windows Mobile...

Κατεμε σε ποιοτητα λειτουργικου ερχετε 3ο...Αλλα ειναι κάθαρα υποκειμενικη κρίση...!!

Μου φαίνετε ότι ενοείς το ακριβώς το αντίθετο. Όλα τα κινητά πρέπει να είναι Android είναι το πιο απλό, από 4χρονο μέχρι 80άρι και άνω το χρησιμοποιεί άνετα. Φιλαράκι μου που πήρε με Windows σε 1 μήνα το πούλησε. Δυσκοίνητο και περίπλοκο μακριά μου λέει μην την πατήσεις. Τι να κάνουμε ρε παιδιά για το κινητό αποδεικνύεται κορυφή το Android με μεγάλη διαφορά. Και αυτά με τις τρύπες ασφαλείας φτάνει. Οιπερισότεροι νομίζουν ότι οι τρύπες ασφαλείας είναι antivirus. Είναι για προστασία του λογισμικού από ότιδήποτε bad software, bad hardware Bad transmition κ.α και κατεπέκταση του χρήστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση η Microsoft να βαλει αντροιντ στο surface phone της ουτε σε 100 χρονια και πολύ καλα θα κανει. Πιθανοτατα θα τρεχει emulated windows 10 μιας και πανω σ αυτό δουλευει η Microsoft τοσο καιρο. Προσωπικα με το που βγει κατι τετοιο τα υπολοιπα κινητα θα εχουν τελειωσει για μενα.

Ε ναι, όλοι θέλουμε να τρέχουμε full windows χωρίς εφαρμογές που να είναι χρήσιμες σε onthego κατάσταση. Είσαι μετρό, σε λεωφορείο ή δρόμο; Σε παραλία; Οι exe εφαρμογές μας έλλειπαν τόσο καιρό σε οθόνες το πολύ 6,3 ίντσες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, όλοι θέλουμε να τρέχουμε full windows χωρίς εφαρμογές που να είναι χρήσιμες σε onthego κατάσταση. Είσαι μετρό, σε λεωφορείο ή δρόμο; Σε παραλία; Οι exe εφαρμογές μας έλλειπαν τόσο καιρό σε οθόνες το πολύ 6,3 ίντσες.

Προφανώς και δεν θα τρέχεις τις εφαρμογές αυτές στην οθόνη της ίδιας της συσκευής. Το θέμα είναι η συσκευή αυτή να λειτουργήσει ως hardware συσκευών με μεγαλύτερες οθόνες ή και πληκτρολόγια. Γι αυτό και ο Nadella το περιέγραψε ως το "ultimate mobile device” και όχι σαν smartphone. Μάλλον δεν μπορείς να δεις τις δυνατότητες που θα προσφέρει κάτι τέτοιο που έχει τις προοπτικές να ακυρώσει τα πάντα, από smartphones έως ultrabooks. Αν φυσικά υλοποιηθεί σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιστευετε όλοι όσοι θέλετε android σε κινητό της microsoft!!!, ότι το διπολο android-ios θα σας ωφελήσει ως καταναλωτες, πλανάστε πλάνην οικτρά... Σε μια αγορά που και η κουτση μαρία βγάζει κινητό με android, τι θα ωφελήσει την microsoft να βάλει και αυτη στο δικό της; Ήδη κερδίζει λεφτά από καθε android κινητό που κυκλοφορεί, δεν χρειάζεται να βαλει android στο surface και να εξαρτάται από τις ορέξεις της Google που όλοι ξέρουμε τι μονοπωλιακές πρακτικές ακολουθει(δεν εβγαζε εφαρμογή youtube στα windows phone, είναι η μόνη που δεν επιτρέπει push email στην εφαρμογή email στο ios της apple κα).Καλά κανει και προσπαθει να κυκλοφορήσει κατι δικό της, διαφέρει από τη μαζα και συμφερει εμας ως καταναλωτες η ποικιλία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω αντίστοιχη ανακοίνωση Surface Phone...

 

Με Hardware κι εμφάνηση αντάξιο της σειράς Surface αλλά και Android Software, για να είναι κινητάρα!

χαχαχ! Οχι και με android!! ειναι το πιο χαλια λογισμικο για mobile συσκευες. καλυτερα με IOS παρα με android!

Οποιος ειναι γνωστης, θα καταλαβει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να βγει surface book 2, λογικα θα ειναι τρελο εργαλειο. Ειμαι κατοχος SB και ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κανει και πιστέψτε με εχω κανει πολλες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνετε ότι ενοείς το ακριβώς το αντίθετο. Όλα τα κινητά πρέπει να είναι Android είναι το πιο απλό, από 4χρονο μέχρι 80άρι και άνω το χρησιμοποιεί άνετα. Φιλαράκι μου που πήρε με Windows σε 1 μήνα το πούλησε. Δυσκοίνητο και περίπλοκο μακριά μου λέει μην την πατήσεις. Τι να κάνουμε ρε παιδιά για το κινητό αποδεικνύεται κορυφή το Android με μεγάλη διαφορά. Και αυτά με τις τρύπες ασφαλείας φτάνει. Οιπερισότεροι νομίζουν ότι οι τρύπες ασφαλείας είναι antivirus. Είναι για προστασία του λογισμικού από ότιδήποτε bad software, bad hardware Bad transmition κ.α και κατεπέκταση του χρήστη.

Ποιο δυσκολα τα windows mobile?οκ μας επεισεις...Και ειδικαι το φιλαρακι σου πρεπει να ειναι το παραδειγμα προς μιμηση...!!!τι αλλο θα θα ακουσουμε πια...οσο για τα κενα ασφαλειας δεν ειναι antivirus μονο φιλε μου...

Μλου θυμιζεις κατι τυπους που εκραζαν τα vista οταν πρωτοβγηκαν χωρις να ξερουν καν πως είναι...Και για την ιστορια ξερουμε οτι το λαθος με τα vista ηταν οι κατασκευαστες laptop Που εβγαζαν μοντελα με vista με 512 mb ram οταν οι ελαχιστες απαιτησεις ηταν 1 gb...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Hardware κι εμφάνηση αντάξιο της σειράς Surface αλλά και Android Software, για να είναι κινητάρα!

 

 

Σαν να λές δλδ ότι η Ferrari θα βάλει κινητήρα Mercedes για να γίνει "αυτοκινητάρα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πω αλλιώς.. στην εταιρία που δουλεύω.. γράφω C#.. 

Δεν τρέχω όμως σε azure αλλά σε aws... 

Ούτε χρησιμοποιώ office online... αλλά google docs.

 

Έχεις δει τα integration και τι μπορείς ήδη να κάνεις;

Αν όχι.. κάτι χάνεις.. και η microsoft.. πάλι late κι αργοπορημένη είναι...

 

Η λογική που έχει η εταιρία σαν c# μαγαζί είναι 50% microsoft stack 50% open source.. για να είμαστε in-depended όσο γίνεται... και να υποστηρίζουμε νέες τεχνολογίες.. το δυνατόν γρηγορότερο.

 

Όποιο μαγαζί το παέι 100% microsoft stack.. τρέχει 80% legacy συστήματα όπως και code.. και φυσικά.. χρυσοπληρώνει τη κάθε μαλακία της microsoft.. αντί να πληρώσει τους devs..

 

Απλά δες λίγο το integration τον google docs... στα windows... και μετά πες μου για facebook machines... μάλλον, δεν έχεις ιδέα.. τι μπορεί και κάνει ήδη το android..

 

Κάπου τα έχεις μπερδέψει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν θα τρέχεις τις εφαρμογές αυτές στην οθόνη της ίδιας της συσκευής. Το θέμα είναι η συσκευή αυτή να λειτουργήσει ως hardware συσκευών με μεγαλύτερες οθόνες ή και πληκτρολόγια. Γι αυτό και ο Nadella το περιέγραψε ως το "ultimate mobile device” και όχι σαν smartphone. Μάλλον δεν μπορείς να δεις τις δυνατότητες που θα προσφέρει κάτι τέτοιο που έχει τις προοπτικές να ακυρώσει τα πάντα, από smartphones έως ultrabooks. Αν φυσικά υλοποιηθεί σωστά.

Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι η χρησιμότητα του κινητού είναι για την on the go χρήση του με τις touch εφαρμογές του. Το να έχω μία συσκευή που θα έχει νόημα μόνο όταν βρίσκομαι δίπλα σε μια οθόνη υπολογιστή δεν έχει πρακτικό νόημα. Ναι μεν μπορεί να είναι χρήσιμο για μια συγκεκριμένη μικρή ομάδα καταναλωτών αλλά θα χαθεί εντελώς η on the go χρήση. Εκεί πάλι θα παίζουν ρόλο οι απαράδεκτες εφαρμογές του windows store, επομένως μία από τα ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια να λέγεται:η προσπάθεια της microsoft να ενώσει laptop με φορητές συσκευές δείχνει την αποτυχία της να λανσάρει ενα λογισμικό με αρκετές εφαρμογές όπως android και  ios .

 

Πάντως το Surface είναι όμορφο.Λίγο πιο φθηνό να ήταν και θα ήταν ιδανικό.Ο,τι πληρώνεις παίρνεις βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...