Προς το περιεχόμενο

Ο φορητός υπολογιστής Mi Notebook Pro είναι ο "MacBook Pro killer” της Xiaomi


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην κανετε ορισμενοι σαν να σας εβαλε καποιος το οπλο στον κροταφο, ειδες το macos; δε σου κανει; Προχωρα παρακατω. Ετσι απλα.

Το κάθε λειτουργικό σύστημα έχει τα καλά του και τα κακά του. Όπως αποδέχομαι τα περίεργα των Windows και του Linux, έτσι αποδέχομαι και του OSX. Άλλωστε το μεγάλο μέρος της δουλειάς μου είναι σε κονσόλα οπότε δε μου κάνει τρομερή διαφορά το τι δουλεύω, από τη στιγμή που το έχω στήσει πάνω-κάτω στις ανάγκες.

 

Όπως προείπα, δεν είναι κακό λειτουργικό απλά είναι ένα ακόμα λειτουργικό. Άλλωστε δεν το πλήρωσα εγώ το laptop, επομένως εφόσον μπορώ να κάνω τη δουλειά μου συνεχίζω να το λειτουργώ. Εννοείται ότι αν το είχα αγοράσει εγώ, θα το είχα πουλήσει ήδη και θα είχα πάρει ένα Dell XPS με Linux.

 

Γενικά, όμως, είναι αυτό που είπες: έχω την αίσθηση ότι μοιάζει να προορίζεται περισσότερο για netbook πολυτελείας, παρά για pro μηχάνημα. Το πρόβλημα είναι ότι όταν ακούς τις περιγραφές apple fans, περιμένεις κάτι θεόσταλτο, υπερσταθερό, που δεν παθαίνει τίποτα και αυξάνει την παραγωγικότητα σου τουλάχιστον κατά 30%. Προσωπικά, απλά είδα ένα ωραίο laptop με ένα unixοειδές λειτουργικό που έχει θετικά και αρνητικά.

 

17 ίντσες? Μήπως εννοείς 15?  Αν έχει τα προβλήματα που λες γιατί δεν το γύρισες πίσω να στο αντικαταστήσουν;

Σόρρυ, μπερδεύτηκα! :P Προφανώς και εννοούσα το 15άρι.

 

Δεν το γύρισα πίσω γιατί είναι αγορασμένο μέσω του πανεπιστημίου στο οποίο δουλεύω, και όλα περνάνε μέσα από το IT τους. Πράγμα που σημαίνει ότι για να πάει για επισκευή/αντικατάσταση θα μείνω 2-3 εβδομάδες χωρίς laptop (όπως έγινε και με το φορτιστή του που χάλασε τον πρώτο μήνα) και επειδή είμαι στο εξωτερικό και δεν έχω μετακομίσει ακόμα πλήρως, δεν έχω την ευχέρεια να μείνω χωρίς υπολογιστή για τόσο χρονικό διάστημα. Προφανώς και δε φταίει η Apple γι αυτό, απλά είμαι "άτυχος" γιατί όχι μόνο μου έκατσε να μου δώσουν μία από τις πιο defective γενιές MBP (ξέρω ότι, γενικά, είναι πολύ αξιόπιστα μηχανάκια), αλλά επιπλέον δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω και το customer service της εταιρείας.

 

Σημειωτέον, ότι τα έβγαλε σταδιακά τα προβλήματα. Δεν είναι ότι το παρέλαβα προβληματικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθε λειτουργικό σύστημα έχει τα καλά του και τα κακά του. Όπως αποδέχομαι τα περίεργα των Windows και του Linux, έτσι αποδέχομαι και του OSX. Άλλωστε το μεγάλο μέρος της δουλειάς μου είναι σε κονσόλα οπότε δε μου κάνει τρομερή διαφορά το τι δουλεύω, από τη στιγμή που το έχω στήσει πάνω-κάτω στις ανάγκες.

 

Όπως προείπα, δεν είναι κακό λειτουργικό απλά είναι ένα ακόμα λειτουργικό. Άλλωστε δεν το πλήρωσα εγώ το laptop, επομένως εφόσον μπορώ να κάνω τη δουλειά μου συνεχίζω να το λειτουργώ. Εννοείται ότι αν το είχα αγοράσει εγώ, θα το είχα πουλήσει ήδη και θα είχα πάρει ένα Dell XPS με Linux.

 

Γενικά, όμως, είναι αυτό που είπες: έχω την αίσθηση ότι μοιάζει να προορίζεται περισσότερο για netbook πολυτελείας, παρά για pro μηχάνημα. Το πρόβλημα είναι ότι όταν ακούς τις περιγραφές apple fans, περιμένεις κάτι θεόσταλτο, υπερσταθερό, που δεν παθαίνει τίποτα και αυξάνει την παραγωγικότητα σου τουλάχιστον κατά 30%. Προσωπικά, απλά είδα ένα ωραίο laptop με ένα unixοειδές λειτουργικό που έχει θετικά και αρνητικά.

 

Σόρρυ, μπερδεύτηκα! :P Προφανώς και εννοούσα το 15άρι.

 

Δεν το γύρισα πίσω γιατί είναι αγορασμένο μέσω του πανεπιστημίου στο οποίο δουλεύω, και όλα περνάνε μέσα από το IT τους. Πράγμα που σημαίνει ότι για να πάει για επισκευή/αντικατάσταση θα μείνω 2-3 εβδομάδες χωρίς laptop (όπως έγινε και με το φορτιστή του που χάλασε τον πρώτο μήνα) και επειδή είμαι στο εξωτερικό και δεν έχω μετακομίσει ακόμα πλήρως, δεν έχω την ευχέρεια να μείνω χωρίς υπολογιστή για τόσο χρονικό διάστημα. Προφανώς και δε φταίει η Apple γι αυτό, απλά είμαι "άτυχος" γιατί όχι μόνο μου έκατσε να μου δώσουν μία από τις πιο defective γενιές MBP (ξέρω ότι, γενικά, είναι πολύ αξιόπιστα μηχανάκια), αλλά επιπλέον δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω και το customer service της εταιρείας.

 

Σημειωτέον, ότι τα έβγαλε σταδιακά τα προβλήματα. Δεν είναι ότι το παρέλαβα προβληματικό.

Αν θες την γνώμη μου φταίει η Apple, γιατί από την ημέρα που κυκλοφόρησαν τα καινούργια Macbook, μόνο προβλήματα είχαν πού μετά από μήνες διόρθωσαν με Updates ή αντικαταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες την γνώμη μου φταίει η Apple, γιατί από την ημέρα που κυκλοφόρησαν τα καινούργια Macbook, μόνο προβλήματα είχαν πού μετά από μήνες διόρθωσαν με Updates ή αντικαταστάσεις.

Παρανόηση: τό οτι δε φταίει η Apple το έγραψα ως προς την αναμονή των 2-3 εβδομάδων για την περίπτωσή μου. Για τα defective late 2016 (που είναι πολλά από ότι διαβάζω) εννοείται ότι φταίει η εταιρεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος που κάνω λάθος.

 

 

Άντε να πω κι εγω την γνώμη μου.

 

1ον. Απόδοση.

Είναι λίγο περίεργο αυτό που γράφεις για τα κολλήματα. Έχω ανοικτούς, 2 email clients, 4 browsers, εναν code editor, apache & MySQL (servers), itunes, skype, Navicat (MySQL client), Photos, και Viber. Τρεχουν και Dropbox, Tresorit, VPN client, και Teamviewer στο background. Και θα μπορούσα να είχα και ενα photoshop.

Ποτέ δεν παίρνω χαμπάρι ότι έχω τόσες ανοιχτές εφαρμογες. Τις κλείνω μονο όταν πέσει το μάτι μου στις τελιτσες, κάτω απο την ανοικτή εφαρμογή.

 

Το Mac mini είναι του 2012 (με 16Gb RAM όμως)

http://jmp.sh/r0Td299

 

 

2o. Piece of mind

Η γυναικα μου δουλευει σε ενα windows μηχανημα. Έφαγα 1+ ωρα σημερα, να βρω γιατι είναι θολά τα γράμματα στην οθόνη. Άντε να κατεβάσω τον τελευταίο Nvidia driver και να παίζω με τις ρυθμίσεις, άντε να ψάξω σε forum, κλπ. (την δουλειά μου δεν την έκανα)

 

Στο Mac έχω να ασχοληθώ με τέτοια θέματα από το 2012. Ούτε drivers, ούτε antivirus, ούτε registry cleaners, ούτε ρυθμίσεις για encryption του δίσκου, κλπ. κλπ.

 

Δεν ξέρω τι περιμένει ο καθένας από το λειτουργικό του. Το ότι εγώ σήμερα έφαγα ώρες για κάτι που έχω ξεχάσει ότι υπάρχει (drivers update), για εμένα είναι τεράστια ταλαιπωρία.

Αν υπολογισω πόσες ώρες θα είχα χάσει στον υπολογιστή μου τα τελευταία 5 χρόνια για αυτές τις χαζομάρες, και τις πολλαπλασιάσω πχ με 20€ την ώρα (τυχαία τιμή, μην την συζητήσουμε), τα παραπάνω 400€ ενός Mac (πάλι τυχαία τιμή) θα τα είχα κάνει απόσβαση το πρώτο τρίμηνο (και θα έμεναν άλλα 4.75 χρόνια να συνεχίζω να χάνω ώρες)

 

Οπότε, εγώ έχω βρει την υγειά μου, και δεν γυρίζω πίσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνω και κάτι ακόμη, αρκετά σημαντικό για εμένα:

 

3. Mac App Store

Επειδή έχω και Macbook, είναι απίστευτα βολικό το να αγοράζω ένα πρόγραμμα από το App Store, και να:

 

α. Αναβαθμιζεται αυτόματα χωρίς να κάνω το οτιδήποτε

β. Μπορώ να το βάλω σε 5 υπολογιστές ταυτόχρονα

γ. Να μην ασχολούμαι με licenses, keys, activation, και άλλα τέτοια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποσο δουλειά βγαίνει με τα Mac ρε παιδιά σε σχέση με ένα καλό windows laptop . Και σε τι βγαίνει παραπάνω δουλειά ? Σε τι πράγμα ? Γιατί είναι τόσο φοβερά για "επαγγελματίες". Δεν ειρωνεύομαι το έχω πραγματικά απορία .

Δε θα αναφερθώ σε θέματα αρχιτεκτονικής, πχ, registry, filesystem, permissions, security, κλπ, αλλά θα πω απλά UNIX-based OS και bash (όπως και Linux που χρησιμοποιώ για τον ίδιο λόγο). Αν δουλέυεις πολύ γενικά με research based tools σε computer science/engineering ή embedded systems ή networking τα windows απλά (χωρις να μπω σε λεπτομέρειες γιατι) δε βολεύουν. Αυτός είναι και ο λόγος που η MS έβαλε το Ubuntu bash στα 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το xiaomi κινητό μου πάντως είναι σίγουρα iphone killer. παιρνει τηλέφωνα μόνο του, ενεργοποιεί το bt όταν το έχω στο αυτί και ο συνομιλητής αναρωτιέται τι έπαθα, και ξεκιναει ηχογράφηση κλήσης πάλι απο μόνο του....

Τρέξε την αναβάθμιση στο ΜΙUI και θα στρώσει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο άλλωστε για τόσα χρονια δεν υπήρχαν ΚΑΝ antivirus για Apple. Μην ανησυχείς για μένα, μπαίνω στο insomnia και ενημερώνομαι επαρκώς.

 

Δεν υπηρχαν antivirus γιατι δεν υπηρχαν χρηστες. Ποιος θα κατσει να ασχοληθει να hackari βρε μαργαριτα ενα λειτουργικο του 0.1%? Και ποιος θα βγαλει και antivirus για ενα τετοιο λειτουργικο? Ειδικα δε οταν οι χρηστες του (οπως εσυ καλη ωρα) νομιζουν οτι ειναι απορθητο, και αρα σιγα μην αγορασουν antivirus!Ξερεις ποιο αλλο λειτουργικο ειναι απορθητο? Τα wphone! Θες να μαντεψεις γιατι? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!

 

Τωρα το τι υποστηριζεις εσυ και εγω ειναι αδιαφορο, ΟΛΕΣ οι μελετες και ολα τα events που εχουν γινει βγαζουν το mac μακραν το πιο τρυπιο λειτουργικο. Με μεγαλη διαφορα απο το 2ο. Θες να αρχισω τα links? Η αποψη σου σεβαστη μεν, λαθος και αδιαφορη δε. Τωρα βεβαια, εδω διαφωνεις με τα facts, οποτε τι καθομαι και εγω και ασχολουμε. Distorted reality και τα μυαλα στα καγκελα. 

 

Τυχαίνει να είσαι μέλος των "ειδικών"?

Έχεις (μήπως) παρευρεθεί σε κάποιο από αυτά τα event? Και αν ΝΑΙ, σε ποιο? και ποιος προγραμματιστής μπήκε μέσα (σε μερικά δευτερόλεπτα)?

Τυχαινει να ειμαι μελος στην ειδικη καστα των ανθρωπων που ξερουν αναγνωση και την χρησιμοποιουν. Επισης τυχαινει να ειμαι μελος στην ειδικα καστα ανθρωπων που πριν πεταξουν την αποψαρα τους σαν fact ψαχνουν να βρουν πρωτα αν ισχυει. 

 

GFI / Trend micro ας πουμε ειναι 2 απο τις εταιριες που ασχολουνται με το web security (ειναι και βραβευμενες μαλιστα) και εχουν στεψει το mac os ως τον βασιλια της τρυπας, το καλυτερο σουροτηρι για μακαρονια, το πιο βαθυ πηγαδι και αλλους λοιπους τιτλους. Αλλα νταξει μωρε, μη σας ξυπναω εγω απο το ονειρο, συνεχιστε.

 

Προφανως δεν την κατεχετε την τεχνολογια για να καταλαβετε την διαφορα μεταξυ τρυπιου λειτουργικου και ασφαλιας. Δεν ειναι το ιδιο πραμα. Αν φτιαξω εγω σημερα ενα λειτουργικο που ειναι ακομα πιο τρυπιο και απτο MAC ας πουμε (αν τα καταφερω βεβαια), αλλα το χρησιμοποιω μονο εγω, θα ειμαι απολυτως ασφαλης απο ιους. Αυτο δεν το κανει λιγοτερο τρυπιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πάντως ότι ορισμένοι χρήστες στο forum προσπαθούν να μας πείσουν χωρίς να τα καταφέρουν για το target group των μηχανημάτων της Xiaomi.

 

Για παράδειγμα, ο συγκεκριμένος χρήστης χρησιμοποιεί το Xiaomi Mi Air 12.5" με OpenBSD διότι είναι ένας φτωχός Αμερικανός επιχειρηματίας - apple wannabe user.

 

Βέβαια οι Έλληνες χρήστες του forum είναι πλουσιότεροι, πιο καταξιωμένοι διότι επιλέγουν μόνο ακριβά brands που πουλάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι περιμένει ο καθένας από το λειτουργικό του. Το ότι εγώ σήμερα έφαγα ώρες για κάτι που έχω ξεχάσει ότι υπάρχει (drivers update), για εμένα είναι τεράστια ταλαιπωρία

Αν σου πω οτι περα απο καποια drones που μπορει και να σου κανουν like κανεις δεν θα πιστεψει οτι χρειαστηκε drivers update για να μην ειναι θολα τα γραμματα τι θα πεις? Προφανως πειραξες το DPI απο το display settings και bluriaσανε.  Αυτο δεν ειναι προβλημα του λειτουργικου αλλα του χρηστη, το λεγομενο PEBKAC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blah blah blah... βασιλιά της θεωρίας.

Ε οταν ο αλλος σου πεταει facts το ενα μετα το αλλο μονο με blah blah μπορεις να απαντησεις. 

 

https://techtalk.gfi.com/most-vulnerable-operating-systems-and-applications-in-2014/

 

http://www.cybrnow.com/10-most-vulnerable-os-of-2016/

 

https://www.infosecurity-magazine.com/opinions/macs-are-safer-than-pcs-right/

 

http://www.tomshardware.com/news/macosx-most-dangerous-os,11877.html

 

http://thehackernews.com/2015/02/vulnerable-operating-system.html

 

Εν ολιγοις, μια ζωη πιο vulnerable απο τα windows ηταν. Και ακομα δεν αρχισα τα links απο τα events που τρυπαγε ολο το λειτουργικο σε δευτερολεπτα!! Που να ειχε και 90% market share τι θα γινοταν. Ζητω συγνωμη για την αναστατωση που προκαλεσα στους μηλοφιλους, δεν ηταν σκοπος μου, αλλα σταματηστε να πετατε τις αποψαρες σας σαν facts οταν ειστε λαθος. Οχι βεβαια οτι θα ανοιξει ρουθουνι, θα τα μαζεψετε απο εδω και θα ξαναεμφανιστειτε σε αλλο thread 1 βδομαδα απο τωρα να επαναλαμβανεται ποσο πιο ασφαλες ειναι τα mac!! Δεν υπαρχετε παιδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς είναι πάρα πολύ ωραίο και μακάρι να έρθει και Ελλάδα σε αυτά τα χρήματα! Θεωρώ ότι πλέον τα hardware specs από άποψη ισχύος είναι πολύ δυνατά έτσι κ αλλιώς για τον μέσο χρήστη (βασικά για ΟΛΟΥΣ τους non-gamers και non-artists) οπότε πλέον το βάρος δίνεται στο mobility. 

 

Όμως για να είναι "killer" κάποιου, πρέπει να συγκρίνεται σε ίδια πράγματα. 

 

Ναι, από άποψη specs και μεγέθους, είναι. 

Από άποψη λειτουργικού, όχι. 

 

Συνεπώς καλός ο clickbait τίτλος, αλλά μάλλον θα το έλεγα killer του Dell XPS, παρά του Air.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...