Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, gRim είπε

Σχολίασα το (αντιγράφω όπως είναι) "Η πλειονοτητα δεν αγοραζει κινητα day one(ας πουμε χοντρικα οτι εννοουμε 1) το πρωτο μηνα, διμηνο), αλλα τον υπολοιπο καιρο." του hahA που καταρχήν αυτό δεν θεωρείται δεδομένο και πολύ πιθανόν δεν ισχύει κιόλας αλλά το χρησιμοποίησε με σκοπό να βγάλει σαν αρχική τιμή του S8 τα 580 ευρώ άρα και πολύ μικρότερη την χασούρα για κάποιον που το πήρε day one. 2) Αρχικά όμως ο hahA είχε υπολογίσει την χασούρα για το iphone 6s με τιμή αγοράς 999 Ευρώ (2 σελίδες πίσω είναι δεν χρειάζεται να κάνω quote και 3) επίσης δεν κόστιζε ποτέ τόσο η συσκευή σύμφωνα με το skroutz) και υπολόγιζε με βάση αυτό και μετά είπε ας μην υπολογίζουμε day one και 4) το υπολόγιζε 950 ευρώ ενώ σύμφωνα με το skroutz είχε φτάσει 890. Αυτό θεωρείται πιρουέτα ή μαγείρεμα;

1) Γιατι λες οτι ειναι πολυ πιθανο να μην ισχυει; Ο περισσοτερος κοσμος αγοραζει μετα το διμηνο, δηλαδη τα κινητα κανουν περισσοτερες πωλησεις απο το διμηνο και μετα(πολυ λογικο, μιας και ειναι μεγαλυτερο διαστημα) απο οτι το πρωτο διμηνο. Θελεις να δουμε τα επισημα στοιχεια της apple για να πειστεις;

Θα δεις οτι ΣΥΝΟΛΙΚΑ υπαρχουν περισσοτεροι αγοραστες μετα το πρωτο διμηνο απο οτι το πρωτο διμηνο, κατι απολυτως φυσιολογικο μιας και ειναι μεγαλυτερη η περιοδος 3ος-12ος μηνας απο οτι day one-2ος μηνας.

2) Δεν υπολογιζα ακριβως με τιμη αγορας 999€, γιατι τοτε θα μιλαγα για χασουρα 630€. Αντιθετα, εγραψα χασουρα "χοντρικα 600€ και 60%"(βλεπεις οτι εκανα στρογγυλοποιηση και στο ποσοστο εγινε στρογγυλοποιηση προς τα κατω), αλλα δεκτη η παρατηρηση σου οτι αυτο δεν ηταν ακριβες, οποτε ο υπολογισμος εγινε με τιμη 950€ και χασουρα 61%(βλεπεις οτι εδω αυξηθηκε αφου δεν ηθελες στρογγυλοποιηση) και 580€ σε χρηματα.

3) Παλι εχεις λαθος δεδομενα. Η επισημη αρχικη τιμη ηταν 999€.

4) Οχι, δεν ειχε φθασει τα 890€ τον Δεκεμβιο του 2015, 2 μηνες μετα την παρουσιαση του. Ηταν στα ~950€ τον Δεκεμβριο του 2015. Ενδεικτικο ειναι οτι ακομα και η πιο παλια τιμη που εχει το skroutz ειναι για αρχες Ιανουαριου και ηταν στα 905€. Τον Δεκεμβριο ηταν ~950€.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, gRim είπε

Το πρόβλημα μου δεν ήταν στο να σχολιάσει ο hahA πόσο πούλησε τη συσκευή του ο zaytsev και να τον κρίνει αλλά στην λογική του ότι αφού το πούλησε τόσο ο zaytsev είναι κανόνας και ισχύει για όλα τα iphone!

Μην γραφεις πραγματα που ποτε δεν ειπωθηκαν. Δεν εγραψα πουθενα οτι κατι τετοιο ισχυει για ολα τα iphone κλπ.

Γραφοντας τετοιες ανακριβειες, απλα εκτιθεσαι.

 

Τελος, ειπαμε πολλες φορες, δεν ειναι δικια μου η λογικη και το παραδειγμα, ειναι του zaytsev.

Αυτο σχολιασαμε και το point ειναι αυτο που εγραψα και προηγουμενως(που προσεξε, γραφω χαρακτηριστικα οτι "φυσικα παιζουν διακυμανσεις στην μεταπωληση" και το παραδειγμα του zaytsev ειναι χαρακτηριστικο για το fallacy που υπαρχει):

9 ώρες πριν, haHa είπε

+1

Φυσικα παιζουν διακυμανσεις στην μεταπωληση.

Απλα το παραδειγμα που ο ιδιος ο zaytsev εφερε ειναι χαρακτηριστικο για  το fallacy που υπαρχει:

εσυ πανω-κατω καταλαβαινεις οτι εχασε αρκετη αξια απο τα 950€(τιμη στο skroutz 2 μηνες μετα την παρουσιαση του) και μεταπωληση στα 370€ 2 χρονια μετα, αλλα ο zaytsev εχει πεσει στο fallacy και θεωρει οτι δεν εχασε αρκετη αξια, γιατι οπως αλλωστε λεει:

"επειδή κάποια γατάκια λένε σε άλλο θέμα ότι τα παλιά iPhone χάνουν αξία, 6S Plus 64GB, μπήκε η αγγελία 12:05, βρέθηκε αγοραστής 12:24, λίγο μετά τις 2 το μεσημέρι ήρθε και το πήρε στα 370€. Not bad για τηλέφωνο που έχει κλείσει 2 χρόνια χρήσης (ξέρω, κορόιδο ήταν...)"

και

"Για το τι θα έπιαναν αρκετά κινητά μετά από 2 χρόνια χρήσης, άσε να το γράψουμε στα ανέκδοτα."

Ειναι προφανες οτι εχει πεσει στο fallacy που αναφεραμε.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, haHa said:

1) Γιατι λες οτι ειναι πολυ πιθανο να μην ισχυει; Ο περισσοτερος κοσμος αγοραζει μετα το διμηνο, δηλαδη τα κινητα κανουν περισσοτερες πωλησεις απο το διμηνο και μετα(πολυ λογικο, μιας και ειναι μεγαλυτερο διαστημα) απο οτι το πρωτο διμηνο. Θελεις να δουμε τα επισημα στοιχεια της apple για να πειστεις;

2) Δεν υπολογιζα ακριβως με τιμη αγορας 999€, γιατι τοτε θα μιλαγα για χασουρα 630€. Εγραψα χασουρα "χοντρικα 600€", αλλα δεκτη η παρατηρηση σου οτι αυτο δεν ηταν ακριβες, οποτε ο υπολογισμος εγινε με τιμη 950€ και χασουρα 61% και 580€ σε χρηματα.

3) Παλι εχεις λαθος δεδομενα. Η επισημη αρχικη τιμη ηταν 999€.

4) Οχι, δεν ειχε φθασει τα 890€ τον Δεκεμβιο του 2015, 2 μηνες μετα την παρουσιαση του. Ηταν στα ~950€ τον Δεκεμβριο του 2015. Ενδεικτικο ειναι οτι ακομα και η πιο παλια τιμη που εχει το skroutz ειναι για αρχες Ιανουαριου και ηταν στα 905€. Τον Δεκεμβριο ηταν ~950€.

Κρίνω με βάση τις τιμές που αναγράφονται στο σκρουτζ και το έχω ξεκαθαρίσει από την αρχή αλλιώς θα έβαζα αρχική επίσημη τιμή day one  και επίσημη τιμή τώρα. Στο σκρουτζ είδα αρχική μέση τιμή 07/01/2016 στα 969 και ύστερα από 2 μήνες 17/03/2016 880 https://www.skroutz.gr/s/7504991/Apple-iPhone-6s-Plus-64GB.html . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, haHa said:

Μην γραφεις πραγματα που ποτε δεν ειπωθηκαν. Δεν εγραψα πουθενα οτι κατι τετοιο ισχυει για ολα τα iphone κλπ.

Γραφοντας τετοιες ανακριβειες, απλα εκτιθεσαι.

Τελος, ειπαμε πολλες φορες, δεν ειναι δικια μου η λογικη και το παραδειγμα, ειναι του zaytsev.

Αυτο σχολιασαμε και το point ειναι αυτο που εγραψα και προηγουμενως(που προσεξε, γραφω χαρακτηριστικα οτι "φυσικα παιζουν διακυμανσεις στην μεταπωληση" και το παραδειγμα του zaytsev ειναι χαρακτηριστικο για το fallacy που υπαρχει):

Κόψε αυτό με τις ανακρίβειες και χαλάρωσε γιατί δεν ανακαλώ μηνύματα που γράφτηκαν πριν 1-2 χρόνια αλλά πράγματα που έχουν ειπωθεί 2 σελίδες πριν και μπορεί εύκολα ο καθένας να διαβάσει...ήμαρτον...

Ορίστε σε τι αναφέρομαι:

5a4f4ec170543_ScreenShot5.png.15692931f91d98756b58d188c2b0bda4.png

Έγραψα για την μεταπωλητική αξία των iphone γενικά και μου λες δεν ισχύει κάτι τέτοιο αναφέροντας μονάχα μία περίπτωση αυτή του zaytsev. Ακριβώς ότι ισχυρίστηκα ότι έκανες. Μήπως να θυμάσαι τι γράφεις για να μην εκτίθεσαι εσύ;

 

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, gRim είπε

Κρίνω με βάση τις τιμές που αναγράφονται στο σκρουτζ και το έχω ξεκαθαρίσει από την αρχή αλλιώς θα έβαζα αρχική επίσημη τιμή day one  και επίσημη τιμή τώρα. Στο σκρουτζ είδα αρχική μέση τιμή 07/01/2016 στα 969 και ύστερα από 2 μήνες 17/03/2016 880 https://www.skroutz.gr/s/7504991/Apple-iPhone-6s-Plus-64GB.html . 

Το κινητο κυκλοφορησε στις 9 Οκτωβριου του 2015 με τιμη 999€.

Το γραφημα του skroutz παει μεχρι πριν 2 χρονια πισω, οποτε η πιο παλια τιμη που εχει ειναι Ιανουαριου 2016 και δεν εχει την τιμη οταν κυκλοφορησε τον Οκτωβριο ουτε την τιμη Δεκεμβριου 2015, δηλαδη 2 μηνες μετα την παρουσιαση του.

 

Ελπιζω τωρα που εχεις τα σωστα δεδομενα να μην καταληγεις σε λαθος συμπερασματα.

4 λεπτά πριν, gRim είπε

Κόψε αυτό με τις ανακρίβειες και χαλάρωσε γιατί δεν ανακαλώ μηνύματα που γράφτηκαν πριν 1-2 χρόνια αλλά πράγματα που έχουν ειπωθεί 2 σελίδες πριν...ήμαρτον

5a4f4ec170543_ScreenShot5.png.15692931f91d98756b58d188c2b0bda4.png

Έγραψα για την μεταπωλητική αξία των iphone γενικά και μου λες δεν ισχύει κάτι τέτοιο αναφέροντας μονάχα μία περίπτωση αυτή του zaytsev. Μήπως να θυμάσαι τι γράφεις για να μην εκτίθεσαι εσύ;

Μια χαρα το θυμαμαι.

Και το επαναλαμβανω . το παραδειγμα του zaytsev ειναι χαρακτηριστικο:

ο ιδιος νομιζει οτι δεν εχασε αρκετη αξια. Αφηνεται στον αναγνωστη να κρινει τι ισχυει για το παραδειγμα που ο ιδιος ο zaytsev ανεφερε και πανω σε αυτο εγινε η συζητηση με τα αλλα μελη.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, haHa said:

Το κινητο κυκλοφορησε στις 9 Οκτωβριου του 2015 με τιμη 999€.

Το γραφημα του skroutz παει μεχρι πριν 2 χρονια πισω, οποτε η πιο παλια τιμη που εχει ειναι Ιανουαριου 2016 και δεν εχει την τιμη οταν κυκλοφορησε τον 
Οκτωβριο ουτε την τιμη Δεκεμβριου 2015, δηλαδη 2 μηνες μετα την παρουσιαση του.

Ελπιζω τωρα που εχεις τα σωστα δεδομενα να μην καταληγεις σε λαθος συμπερασματα.

Ελπίζω κι εσύ να έχεις καταλάβει ότι μιλούσαμε για διαφορετικές συσκευές με την μία να είναι 6 μήνες παλαιότερη και έχουν κυκλοφορήσει και 2 νεότερα μοντέλα (iphone 8 και Χ) σε αντίθεση με το S8. Και από την αρχή είχα κάνει σαφές ότι μιλούσα με βάση τα στοιχεία από το skroutz και δεν υπολόγισα πόσο κόστιζαν οι συσκευές μετά από διάστημα ενός χρόνου αλλά σήμερα με ότι αρνητικό συνεπάγεται για την παλαιότερη συσκευή (ειδικά στα μεταχειρισμένα που με τον καιρό οι τιμές πέφτουν κατακόρυφα). Κάνε μια βόλτα στις αγγελίες εάν αυτά που λέω σου φαίνονται  περίεργα.

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, gRim είπε

Ελπίζω κι εσύ να έχεις καταλάβει ότι μιλούσαμε για διαφορετικές συσκευές με την μία να είναι 6 μήνες παλαιότερη και έχουν κυκλοφορήσει και 2 νεότερα μοντέλα (iphone 8 και Χ) σε αντίθεση με το S8. Και από την αρχή είχα κάνει σαφές ότι μιλούσα με βάση τα στοιχεία από το skroutz.

Βλεπω οτι παλι μεταπηδας αλλου(στο s8 και στο iphoen 7) τωρα που καταλαβες τι ισχυε για το iphone 6s plus.

Μολις πριν συζηταγαμε για το iphoen 6s plus και ειπες οτι ποτε δεν εκανε 999€ και οτι μετα απο 2 μηνες ηταν στα 890€.

1 ώρα πριν, gRim είπε

1) Αρχικά όμως ο hahA είχε υπολογίσει την χασούρα για το iphone 6s με τιμή αγοράς 999 Ευρώ (2 σελίδες πίσω είναι δεν χρειάζεται να κάνω quote και 2) επίσης δεν κόστιζε ποτέ τόσο η συσκευή σύμφωνα με το skroutz) και υπολόγιζε με βάση αυτό και μετά είπε ας μην υπολογίζουμε day one και 3) το υπολόγιζε 950 ευρώ ενώ σύμφωνα με το skroutz είχε φτάσει 890. Αυτό θεωρείται πιρουέτα ή μαγείρεμα;

 

Σου δειχνω οτι εχεις λαθος στοιχεια(το iphone 6s plus 64gb κυκλοφορησε τον Οκτωβριο στα 999€) και 2 μηνες τον Δεκεμβιο 2015 ειχε ~950€, ενω ακομα και 3 μηνες μετά ειχε 905€ τον Ιανουαριο.

Δεν εγινε κατι, ειχες λαθος στοιχεια, αλλα εσυ αποφασιζεις να μεταπηδησεις απο την συζητηση του iphone 6s plus.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, haHa said:

Βλεπω οτι παλι μεταπηδας αλλου(στο s8 και στο iphoen 7) τωρα που καταλαβες τι ισχυε για το iphone 6s plus.

Μολις πριν συζηταγαμε για το iphoen 6s plus και ειπες οτι ποτε δεν εκανε 999€ και οτι μετα απο 2 μηνες ηταν στα 890€.

Σου δειχνω οτι εχεις λαθος στοιχεια(το iphone 6s plus 64gb κυκλοφορησε τον Οκτωβριο στα 999€) και 2 μηνες τον Δεκεμβιο 2015 ειχε ~950€, ενω ακομα και 3 μηνες μετά ειχε 905€.

Δεν εγινε κατι, ειχες λαθος στοιχεια, αλλα εσυ αποφασιζεις να μεταπηδησεις απο την συζητηση του iphone 6s plus.

Οι τιμές που αναφέρω είναι για το 6s plus 64gb δες όπως και το link που παρέθεσα δεν έκανα καμία μεταπήδηση στο iphone 7.  Διορθώνω το λάθος που έκανα με το πόσο παλιό είναι το iphone 6s και λέω ότι η συσκευή είναι ακόμα παλαιότερη και έχουν κυκλοφορήσει 3 νεότερα μοντέλα μετά το 6s κάτι που ενισχύει ακόμα περισσότερο αυτά που έγραψα και σε ευχαριστώ που μου το είπες :D

iphone 6s plus 64GB: https://www.skroutz.gr/s/7504991/Apple-iPhone-6s-Plus-64GB.html

Samsung galaxy s8 64gb: https://www.skroutz.gr/s/11140286/Samsung-Galaxy-S8-64GB.html

Περιμένω σχολιασμό και για αυτά περί ανακριβειών που αναφέρεις ότι γράφω με βάση το τελευταίο μήνυμα και δεν ξανασχολιάζω την μεταπωλητική αξία γιατί το ξεφτιλίσαμε..αρκεί εάν κάποιος ενδιαφέρεται να κάνει μία βόλτα στις αγγελίες και όχι να διαβάσει τα κατεβατά μας.

edit: Κάνεις edit τα μηνύματα σου αφού έχω απαντήσει και δεν βγαίνει πολύ νόημα αλλά τέσπα...Ελπίζω με την φωτογραφία που παρέθεσα να σε βοήθησα να θυμηθείς τι μου είχες απαντήσει...εάν πάλι συνεχίζεις να πιστεύεις ότι γράφω ανακρίβειες και αυτό που πόσταρα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μου είχες απαντήσει δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gRim είπε

Οι τιμές που αναφέρω είναι για το 6s plus 64gb δες και το link που παρέθεσα δεν έκανα καμία μεταπήδηση στο iphone 7.  Διορθώνω και λέω ότι η συσκευή είναι ακόμα παλαιότερη και έχουν κυκλοφορήσει 3 νεότερα μοντέλα μετά το 6s κάτι που ενισχύει ακόμα περισσότερο αυτά που έγραψα.

Περιμένω σχολιασμό και για αυτά περί ανακριβειών που αναφέρεις ότι γράφω με βάση το τελευταίο μήνυμα και δεν ξανασχολιάζω την μεταπωλητική αξία γιατί το ξεφτιλίσαμε..αρκεί εάν κάποιος ενδιαφέρεται να κάνει μία βόλτα στις αγγελίες και όχι να διαβάσει τα κατεβατά μας.

Mια χαρα λοιπον αφου αναφερεσαι στο iphone 6s plus 64gb.

Φυσικα δεν ισχυουν αυτα που εγραψες:

1) Αρχικά όμως ο hahA είχε υπολογίσει την χασούρα για το iphone 6s με τιμή αγοράς 999 Ευρώ (2 σελίδες πίσω είναι δεν χρειάζεται να κάνω quote και 2) επίσης δεν κόστιζε ποτέ τόσο η συσκευή σύμφωνα με το skroutz) και υπολόγιζε με βάση αυτό και μετά είπε ας μην υπολογίζουμε day one και 3) το υπολόγιζε 950 ευρώ ενώ σύμφωνα με το skroutz είχε φτάσει 890. Αυτό θεωρείται πιρουέτα ή μαγείρεμα;

 

Καταλαβαινω ομως οτι οταν εχεις λαθος στοιχεια("η συσκευη δεν κοστιζε ποτε 999€" οπως λανθασμενα γραφεις και οτι ενω μετα μιλαμε για 2 μηνες μετα την κυκλοφορια της, γραφεις λανθασμενα οτι ειχε φθασει τα 890€) προσπαθεις να τα καλυψεις μιλωντας για πιρουτες και μαγειρεμα.

Ελπιζω πια να καταλαβες οτι δεν ειμαι εγω που εκανα την πιρουετα:

Το iphone 6s plus 64gb(παραδειγμα του zaytsev) κοστιζε υστερα απο 2 μηνες(Δεκεμβριος 2015) 950€ και ειπε οτι το πουλησε 370€ μετα απο 2 χρονια και θεωρησε οτι δεν εχασε αρκετη αξια.

Το galaxy s6 edge (παραδειγμα του zaytsev) κοστιζε αντιστοιχα μετά απο 2 μηνες(Ιουνιος 2015) 590€ και σε αγγελια πωλειται μετα απο 2,5 χρονια 280€.

 

Προσεξε, δεν κανω σχολιασμο, απλα παραθετω τα παραδειγματα του zaytsev.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, haHa said:

Mια χαρα λοιπον αφου αναφερεσαι στο iphone 6s plus 64gb.

Φυσικα δεν ισχυουν αυτα που εγραψες:

Καταλαβαινω ομως οτι οταν εχεις λαθος στοιχεια("η συσκευη δεν κοστιζε ποτε 999€" οπως λανθασμενα γραφεις και οτι ενω μετα μιλαμε για 2 μηνες μετα την κυκλοφορια της, γραφεις λανθασμενα οτι ειχε φθασει τα 890€) προσπαθεις να τα καλυψεις μιλωντας για πιρουτες και μαγειρεμα.

Ελπιζω πια να καταλαβες οτι δεν ειμαι εγω που εκανα την πιρουετα:

Το iphone 6s plus 64gb(παραδειγμα του zaytsev) κοστιζε υστερα απο 2 μηνες(Δεκεμβριος 2015) 950€ και ειπε οτι το πουλησε 370€ μετα απο 2 χρονια και θεωρησε οτι δεν εχασε αρκετη αξια.

Το galaxy s6 edge (παραδειγμα του zaytsev) κοστιζε αντιστοιχα μετά απο 2 μηνες(Ιουνιος 2015) 590€ και σε αγγελια πωλειται μετα απο 2,5 χρονια 280€.

Προσεξε, δεν κανω σχολιασμο, απλα παραθετω τα παραδειγματα του zaytsev.

Έχω απαντήσει ήδη στα προηγούμενα μου μηνύματα και έχω ποστάρει και link από το skroutz εάν κάποιος θέλει να ελέγξει πόσο έχουν έχει αυτή τη στιγμή η μία συσκευή που είναι το τελευταίο μοντέλο της samsung σε σχέση με την άλλη που είναι αρκετά παλαιότερη και συναγωνίζεται 3 νεότερα μοντέλα. Περίμενα να ανακαλέσεις και αυτά που μου έγραψες περί ανακριβειών ύστερα από την εικόνα που παρέθεσα και ξαναπαραθέτω όπου εγώ ολοκάθαρα μιλάω για την μεταπωλητική αξία γενικά των iphone και εσύ μου ανάφερες και συνεχίζεις να αναφέρεις μόνο το παράδειγμα του zaytsev το οποίο για κάποιο λόγο έγινε ο κανόνας και πιάστηκες από εκεί. Η συζήτηση δεν έχει νόημα και έχει καταντήσει και αστεία με τα edit που γίνονται αφού ο άλλος έχει ήδη απαντήσει.. 

 5a4f581726093_ScreenShot5.png.92806d42a5aa45046c8ba332905ee2ab.png

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gRim είπε

Έχω απαντήσει ήδη στα προηγούμενα μου μηνύματα και έχω ποστάρει και link από το skroutz εάν κάποιος θέλει να ελέγξει πόσο έχουν έχει αυτή τη στιγμή η μία συσκευή που είναι το τελευταίο μοντέλο της samsung σε σχέση με την άλλη που είναι αρκετά παλαιότερη και συναγωνίζεται 3 νεότερα μοντέλα. Περίμενα να ανακαλέσεις και αυτά που μου έγραψες περί ανακριβειών ύστερα από την εικόνα που παρέθεσα και ξαναπαραθέτω όπου εγώ ολοκάθαρα μιλάω για την μεταπωλητική αξία γενικά των iphone και εσύ μου ανάφερες και συνεχίζεις να αναφέρεις μόνο το παράδειγμα του zaytsev το οποίο για κάποιο λόγο έγινε ο κανόνας και πιάστηκες από εκεί. Η συζήτηση δεν έχει νόημα και έχει καταντήσει και αστεία με τα edit που γίνονται αφού ο άλλος έχει ήδη απαντήσει.. 

 5a4f581726093_ScreenShot5.png.92806d42a5aa45046c8ba332905ee2ab.png

Η τιμη του samsung s8 ειναι κατι πολυ θετικο για εμας τους καταναλωτες:

σημαινει οτι μπορουμε να παρουμε τελευταιας γενιας κινητο με μεγαλη οθονη, μοντερνο σχεδιασμο κλπ σε ιδια τιμη με ενα προηγουμενης γενιας κινητο, με μικροτερη οθονη και ξεπερασμενο σχεδιασμο.

Μακαρι να γινοταν αυτο με ολα τα προιοντα, πχ και με τα αυτοκινητα.

 

Στο θεμα που λες να ανακαλεσω, επαναλαμβανω το ιδιο:

ο zaytsev εφερε το παραδειγμα πωλησης iphones 6s plus για 370€ και θεωρησε οτι ειναι δεν εχασε αρκετη αξια. Ας το κρινει ο καθενας οπως γραφω και παραπανω.

Η συζητηση εγινε με αλλα μελη με αφορμη το παραδειγμα του zaytsev.

 

 

Κατα τα αλλα, τα περι πιρουετας και μαγειρεματος που εγραψες οτι εκανα επειδη ανεφερα τιμη 999€ που ισχυριστηκες λανθασμενα οτι δεν κοστιζε ποτε κλπ δειχνουν πως προσπαθεις να "επιχειρηματοληγησεις" οταν εχεις λανθασμενα στοιχεια. Δεν περιμενω να ανακαλεσεις, ειναι προφανες οτι εχεις λαθος και δεν μπορεις να το παραδεχθεις:

1) Αρχικά όμως ο hahA είχε υπολογίσει την χασούρα για το iphone 6s με τιμή αγοράς 999 Ευρώ (2 σελίδες πίσω είναι δεν χρειάζεται να κάνω quote και 2) επίσης δεν κόστιζε ποτέ τόσο η συσκευή σύμφωνα με το skroutz) και υπολόγιζε με βάση αυτό και μετά είπε ας μην υπολογίζουμε day one και 3) το υπολόγιζε 950 ευρώ ενώ σύμφωνα με το skroutz είχε φτάσει 890. Αυτό θεωρείται πιρουέτα ή μαγείρεμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, haHa said:

Η τιμη του samsung s8 ειναι κατι πολυ θετικο για εμας τους καταναλωτες:

σημαινει οτι μπορουμε να παρουμε τελευταιας γενιας κινητο με μεγαλη οθονη, μοντερνο σχεδιασμο κλπ σε ιδια τιμη με ενα προηγουμενης γενιας κινητο, με μικροτερη οθονη και ξεπερασμενο σχεδιασμο.

Μακαρι να γινοταν αυτο με ολα τα προιοντα, πχ και με τα αυτοκινητα.

Στο θεμα που λες να ανακαλεσω, επαναλαμβανω το ιδιο:

ο zaytsev εφερε το παραδειγμα πωλησης iphones 6s plus για 370€ και θεωρησε οτι ειναι δεν εχασε αρκετη αξια. Ας το κρινει ο καθενας οπως γραφω και παραπανω.

Η συζητηση εγινε με αλλα μελη με αφορμη το παραδειγμα του zaytsev.

Κατα τα αλλα, τα περι πιρουετας και μαγειρεματος που εγραψες οτι εκανα επειδη ανεφερα τιμη 999€ που ισχυριστηκες λανθασμενα οτι δεν κοστιζε ποτε κλπ δειχνουν πως προσπαθεις να "επιχειρηματοληγησεις" οταν εχεις λανθασμενα στοιχεια. Δεν περιμενω να ανακαλεσεις, ειναι προφανες οτι εχεις λαθος και δεν μπορεις να το παραδεχθεις:

 

Τα ίδια και τα ίδια...γνωστό το τροπάριο όπως κάνεις σε κάθε τόπικ όταν διαφωνείς με κάποιον...Δεν έχει νόημα να ξαναποστάρω την φωτογραφία που πόσταρα ως απάντηση στα περί ανακριβειών που έγραψα και εκτίθεμαι και μπλα μπλα λες και δεν είχα άλλη όρεξη να βάζω λόγια που δεν είπες για το φλέγων ζήτημα της μεταπώλησης των iphone...ούτε έχει νοήμα να πω για δέκατη φορά πόσο πουλιέται το iphone 6s (που έχει να συναγωνιστεί iphone 7,8,X) το οποίο μικρή σημασία έχει εάν ξεκίνησε με τιμή 999,980 ή 1100 από την στιγμή που πουλιέται όσο πουλιέται το s8 ΣΗΜΕΡΑ που είναι το τελευταίο μοντέλο της samsung και κυκλοφόρησε πολλούς μήνες μετά. Εσύ θα κολλήσεις στο ότι έβαλα την τελευταία τιμή που μου εμφάνιζε το skroutz λες και δεν ανέφερα από την αρχή πως ότι γράφω είναι από το skroutz και μάλιστα ανέβασα και τις σχετικές φωτογραφίες..  Μάθαμε ότι και στην περίπτωση του samsung η μείωση της τιμής ευνοεί τους καταναλωτές (για μεταπώληση λέγαμε σε περίπτωση που το ξέχασες αλλιώς χάρηκα πολύ μακάρι να έφτανε να πωλείται και 100 ευρώ εννοείτε είναι καλό για τους καταναλωτές) ενώ στην περίπτωση του iphone η μείωση δεν τους ευνοεί ξέρω εγώ γιατί το κακομοίρικο έχει κάτι bezels τόσα...παλιομοδίτικο σχεδιασμό μικρότερη οθόνη και κάπως έτσι ξεκινάει ένα άλλο τροπάριο...

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, gRim είπε

Τα ίδια και τα ίδια...γνωστό το τροπάριο όπως κάνεις σε κάθε τόπικ όταν διαφωνείς με κάποιον...Δεν έχει νόημα να ξαναποστάρω την φωτογραφία που πόσταρα ως απάντηση στα περί ανακριβειών που έγραψα και εκτίθεμαι και μπλα μπλα λες και δεν είχα άλλη όρεξη να βάζω λόγια που δεν είπες για το φλέγων ζήτημα της μεταπώλησης των iphone...ούτε έχει νοήμα να πω για δέκατη φορά πόσο πουλιέται το iphone 6s (που έχει να συναγωνιστεί iphone 7,8,X) το οποίο μικρή σημασία έχει εάν ξεκίνησε με τιμή 999,980 ή 1100 από την στιγμή που πουλιέται όσο πουλιέται το s8 ΣΗΜΕΡΑ που είναι το τελευταίο μοντέλο της samsung και κυκλοφόρησε πολλούς μήνες μετά. Εσύ θα κολλήσεις στο ότι έβαλα την τελευταία τιμή που μου εμφάνιζε το skroutz λες και δεν ανέφερα από την αρχή πως ότι γράφω είναι από το skroutz και μάλιστα ανέβασα και τις σχετικές φωτογραφίες..  Μάθαμε ότι και στην περίπτωση του samsung η μείωση της τιμής ευνοεί τους καταναλωτές (για μεταπώληση λέγαμε σε περίπτωση που το ξέχασες αλλιώς χάρηκα πολύ μακάρι να έφτανε να πωλείται και 100 ευρώ εννοείτε είναι καλό για τους καταναλωτές) ενώ στην περίπτωση του iphone η μείωση δεν τους ευνοεί ξέρω εγώ γιατί το κακομοίρικο έχει κάτι bezels τόσα...παλιομοδίτικο σχεδιασμό μικρότερη οθόνη και κάπως έτσι ξεκινάει ένα άλλο τροπάριο...

Η μειωση τιμης οποιουδηποτε κινητου ειναι θετικο για τους καταναλωτες.

 

Γιατι ομως πχ στο samsung η μειωση ειναι συνηθως πιο συμφερουσα για τους αγοραστες;

Για τον απλο λογο οτι γινεται αρκετα γρηγορα, πχ στους πρωτους 2 μηνες, οποτε περισσοτεροι υποψηφιοι αγοραστες εκμεταλλευονται την χαμηλοτερη τιμη. Σε αντιθεση, η τιμη πωλησης ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ(οχι μεταχειρισμενου) iPhone αργει συνηθως περισσοτερο να πεσει(χωρια οτι ξεκιναει συνηθως πιο ακριβα) και ετσι συμβαινει το αρνητικο για τους καταναλωτες που μονος σου περιεγραψες:

ενα προηγουμενης γενιας iphone, με φθηνη οθονη και ξεπερασμενο σχεδιασμο κοστιζει οσο ενα s8 τελευταιας γενιας κινητο με ποιοτικοτερη ,ακριβοτερη οθονη, μοντερνο σχεδιασμο κλπ.

 

Για αυτο λεμε οτι ειναι απολυτα θετικο για τους καταναλωτες να πεφτουν οι τιμες: για να μπορουν να παιρνουν οσο το δυνατον περισσοτεροι καινουρια κινητα τελευταιας γενιας σε χαμηλοτερες τιμες.

Αυτα για τις τιμες καινουριων κινητων απο μαγαζια. Αν θελεις τωρα να συζητησουμε για μεταπωληση, εδω ειμαστε να συνεχισουμε την συζητηση που ειχαμε με τα αλλα μελη και το παραδειγμα του zaytsev με το iphone 6s plus και το s6 edge.

Μπορουμε φυσικα να δουμε και αλλα παραδειγματα, απλα η συζητηση αρχισε απο τα παραδειγματα του zaytsev που δειχνουν χαρακτηριστικα το fallacy που επεσε.

 

Υ.Γ.: Και οπως ηταν αναμενομενο παραμενουν τα περι πιρουετας που κατηγορουσες αλλους, ενω στηριζοσουν σε λαθος δεδομενα:

2 ώρες πριν, gRim είπε

1) Αρχικά όμως ο hahA είχε υπολογίσει την χασούρα για το iphone 6s με τιμή αγοράς 999 Ευρώ (2 σελίδες πίσω είναι δεν χρειάζεται να κάνω quote και 2) επίσης δεν κόστιζε ποτέ τόσο η συσκευή σύμφωνα με το skroutz) και υπολόγιζε με βάση αυτό και μετά είπε ας μην υπολογίζουμε day one και 3) το υπολόγιζε 950 ευρώ ενώ σύμφωνα με το skroutz είχε φτάσει 890. Αυτό θεωρείται πιρουέτα ή μαγείρεμα;

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, haHa said:

Η μειωση τιμης οποιουδηποτε κινητου ειναι θετικο για τους καταναλωτες.

Γιατι ομως πχ στο samsung η μειωση ειναι συνηθως πιο συμφερουσα για τους αγοραστες;

Για τον απλο λογο οτι γινεται αρκετα γρηγορα, πχ στους πρωτους 2 μηνες, οποτε περισσοτεροι υποψηφιοι αγοραστες εκμεταλλευονται την χαμηλοτερη τιμη. Σε αντιθεση, η τιμη πωλησης ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ(οχι μεταχειρισμενου) iPhone αργει συνηθως περισσοτερο να πεσει(χωρια οτι ξεκιναει συνηθως πιο ακριβα) και ετσι συμβαινει το αρνητικο για τους καταναλωτες που μονος σου περιεγραψες:

ενα προηγουμενης γενιας iphone, με φθηνη οθονη και ξεπερασμενο σχεδιασμο κοστιζει οσο ενα s8 τελευταιας γενιας κινητο με ποιοτικοτερη ,ακριβοτερη οθονη, μοντερνο σχεδιασμο κλπ.

Ειναι απολυτα θετικο για τους καταναλωτες να πεφτουν οι τιμες.

Αυτα για τις τιμες καινουριων κινητων απο μαγαζια. Αν θελεις τωρα να συζητησουμε για μεταπωληση, εδω ειμαστε να συνεχισουμε την συζητηση που ειχαμε με τα αλλα μελη και το παραδειγμα του zaytsev με το iphone 6s plus και το s6 edge.

Μπορουμε φυσικα να δουμε και αλλα παραδειγματα, απλα η συζητηση αρχισε απο τα παραδειγματα του zaytsev που δειχνουν χαρακτηριστικα το fallacy που επεσε.

Υ.Γ.: Και οπως ηταν αναμενομενο παραμενουν τα περι πιρουετας που κατηγορουσες αλλους, ενω στηριζοσουν σε λαθος δεδομενα:

Όσο αναμενόμενο ήταν να παραμένουν τα περι ανακριβειών που κατηγόρησες εμένα γιατί δεν θυμόσουν τι είχες γράψει..δεν πειράζει προχωράμε...

For the record αρχικά εγώ αναφέρθηκα γενικά στην τιμή μεταπώλησης των iphone συγκρίνοντας iphone 7 με s8 χωρίς να αναφερθώ στο πόσο πούλησε ένα μέλος το iphone 6s link. Συμφωνώ ότι η μείωση τιμής είναι αρκετά καλή για τους καταναλωτές δεν το αμφισβητώ αλλά δεν είναι καλό για όσους αγόρασαν το κινητό νωρίς ή εκτός skroutz από μεγάλες αλυσίδες πχ λόγω επιδότησης όπου εκεί χάνει αρκετά την μεταπωλητική του αξία.

 

 

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...