Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, nectons said:

Διάβασα λάθος τον τίτλο? Για iPhone δεν μιλάει το θέμα? Έστω όμως να απαντήσω. Δεν βγάζω την samsung απέξω. Και καμιά εταιρία που θέλει να πλουτίσει. Όλοι αργά η γρήγορα όσο προχωρά η τεχνολογία είναι λογικό να ακολουθούν το ρεύμα. Οι άλλες εταιρίες τουλάχιστον παρουσιάζουν και κάποιες τίμιες φθηνότερες προτάσεις. Η Apple έχει ανεβάσει πολύ τον πήχη. Και δεν εννοώ φυσικά για τα προιόντα της αλλά για την τέχνη προώθησής των.

Ένα παράδειγμα η Xiaomi. Από τα 100-200 ευρώ τιμιότατα κινητά έως και τις ναβαρχίδες της των 400-500 ευρώ ξαφνικά βγάζει το μιμιξ και τα σαρώνει όλα. Και όλοι λέγαμε κινέζικο και 1000? Απλώς είναι το ρεύμα. Βλέπουν πως λειτουργεί ο καταναλωτής και πράτουν ανάλογα. Απλώς η Apple έχει βρει τον μαγικό (σωστό) τρόπο να μαγεύει τους φαν της αρκετά. 

Δηλαδή τι πιστεύεται ρε παιδιά. Έχει μεγαλύτερη τεχνογνωσία η apple από τους υπόλοιπους? Πόσο αστείο μου γ=φαίνεται! Καθώς και κλαίω διαβάζοντας για τους "επεξεργαστές" της. Κάπως ρε παιδί μου όπως η MLS με τα "κινητά" της... Απλά σε πολύ μικρότερη κλίμακα. 

Δεν είναι όμως μόνο το hardware και για αυτό το λόγο η apple διαφέρει από όλους τους υπόλοιπους κατασκευαστές. Δεν λέω ότι είναι καλύτερη στο software κομμάτι αλλά όπως και να το κάνουμε διαφέρει από όλα τα υπόλοιπα ενώ ένα galaxy µπορείς να το συγκρίνεις με ένα huawei, xiaomi κτλ. Για παράδειγμα εγώ θέλω με το κινητό μου να συγχρονίζονται αυτόματα και χωρίς να ψάχνω για τρίτες λύσεις επαφές, υπομνήσεις, ημερολόγιο, φωτογραφίες, κωδικοί κτλ..να μπορώ να απαντήσω μία κλήση από το pc ή το tablet ενώ έχω αφήσει το κινητό να φορτίζει σε άλλο δωμάτιο..να μπορώ να συνεχίσω μία εργασία που έκανα στον υπολογιστή από το κινητό  χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάποια επιπλέον ενέργεια αλλά να γίνεται αυτόματα..θέλω να παίρνω αναβαθμίσεις που αφορούν κενά ασφαλείας άμεσα και να υπάρχει υποστήριξη για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ξέρω ότι αρκετά από αυτά που ανέφερα γίνονται από android. Το θέμα είναι ότι εάν κάποιος θέλει ios δεν μπορεί να κοιτάξει εκτός apple..το εάν αξίζει ή όχι το συζητάμε..

 Όσο για τους επεξεργαστές δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις...κάθε εταιρία που σχεδιάζει πρέπει να κάνει και την παραγωγή για να θεωρηθεί κάτι δικό της; Όχι μόνο στα κινητά αλλά και σε κανένα άλλο προϊόν μία εταιρία δεν σχεδιάζει και παράγει εξολοκλήρου όλα τα τμήματα ενός προϊόντος ούτε στα κινητά ούτε στα αμάξια...πουθενά. Εάν βέβαια αναφέρεσαι στις επιδόσεις των επεξεργαστών no comment απλά.

Επεξ/σία από gRim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, gRim είπε

Δεν είναι όμως μόνο το hardware και για αυτό το λόγο η apple διαφέρει από όλους τους υπόλοιπους κατασκευαστές. Δεν λέω ότι είναι καλύτερη στο software κομμάτι αλλά όπως και να το κάνουμε διαφέρει από όλα τα υπόλοιπα ενώ ένα galaxy µπορείς να το συγκρίνεις με ένα huawei, xiaomi κτλ. Για παράδειγμα εγώ θέλω με το κινητό μου να συγχρονίζονται αυτόματα και χωρίς να ψάχνω για τρίτες λύσεις επαφές, υπομνήσεις, ημερολόγιο, φωτογραφίες, κωδικοί κτλ..να μπορώ να απαντήσω μία κλήση από το pc ή το tablet ενώ έχω αφήσει το κινητό να φορτίζει σε άλλο δωμάτιο..να μπορώ να συνεχίσω μία εργασία που έκανα στον υπολογιστή από το κινητό  χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάποια επιπλέον ενέργεια αλλά να γίνεται αυτόματα..θέλω να παίρνω αναβαθμίσεις που αφορούν κενά ασφαλείας άμεσα και να υπάρχει υποστήριξη για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ξέρω ότι αρκετά από αυτά που ανέφερα γίνονται από android. Το θέμα είναι ότι εάν κάποιος θέλει ios δεν μπορεί να κοιτάξει εκτός apple..το εάν αξίζει ή όχι το συζητάμε..

 Όσο για τους επεξεργαστές δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις...κάθε εταιρία που σχεδιάζει πρέπει να κάνει και την παραγωγή για να θεωρηθεί κάτι δικό της; Όχι μόνο στα κινητά αλλά και σε κανένα άλλο προϊόν μία εταιρία δεν σχεδιάζει και παράγει εξολοκλήρου όλα τα τμήματα ενός προϊόντος ούτε στα κινητά ούτε στα αμάξια...πουθενά. Εάν βέβαια αναφέρεσαι στις επιδόσεις των επεξεργαστών no comment απλά.

Όλα όσα ανέφερες γίνονται και στο android. Κάποια πράγματα όμως γίνονται όμως μόνο στο android. Καθώς και τα περισσότερα γίνονται ποιο απλά δίχως έξτρα προγράμματα και ταλαιπωρία. 

Ποια είναι αυτά? 2 - 3 που μου έρχονται στο νου. Ηχογράφηση κλήσης. Αυτόματος τηλεφωνητής μέσα στο κινητό. Μεταφορά μουσικής και αρχείων με απλό τρόπο δίχως ανάγκη συγχρονισμού. Μερικά από αυτά. 

Βασικά χρειάζονται ώρες για να κάνουμε ανάλυση. Για αυτό και πάντα σε παρόμοια θέματα μπλέκονται τα πράγματα και αρχίζουν οι διαξιφισμοί. Εγώ αυτό δεν το χρειάζομαι κλπ κλπ τα γνωστά. Είναι θέμα ασφάλειας και άλλες τέτοιες ανακρίβειες που πλέον δεν υφίστανται σε marsmalow nugat και μετά. Και όσο περνά ο καιρός τόσο ξεκαθαρίζουν τα τοπία στα λειτουργικά συστήματα. 

Για το hardware πίστεψέ με με μια καθαρή ανάλυση αλλού χάνει ο ένας αλλού χάνει ο άλλος. Δεν γίνεται να είναι παντού τέλεια μια συσκευή καθαρά για εμπορικούς λόγους. Ναι στο geekbench βγάζει καλύτερο σκορ. Στο antutu όχι καθώς και στην αυτονομία και στο throttling του επεξεργαστή που είναι σημαντικότερα. 

Όπως και να έχει. Το iphone x είναι μια ιδιαίτερη συσκευή με άσχημο λογισμικό κατά την προσωπική μου άποψη και υπερβολικά υψηλή τιμή για τις δήθεν δυνατότητες του και πρωτοτυπίες που υποτίθεται προσφέρει και που όλοι μας ξέρουμε ότι δεν ισχύει τίποτε. Το όλοι μας πάει σε αυτούς που έχουν τεχνικές γνώσεις και έχουν μανία να ξεζουμιζουν την συσκευή τους. 

 

Δεν τελειώνει ποτέ αυτή η συζήτηση όπως πάντα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, nectons said:

Όλα όσα ανέφερες γίνονται και στο android. Κάποια πράγματα όμως γίνονται όμως μόνο στο android. Καθώς και τα περισσότερα γίνονται ποιο απλά δίχως έξτρα προγράμματα και ταλαιπωρία. 

Ποια είναι αυτά? 2 - 3 που μου έρχονται στο νου. Ηχογράφηση κλήσης. Αυτόματος τηλεφωνητής μέσα στο κινητό. Μεταφορά μουσικής και αρχείων με απλό τρόπο δίχως ανάγκη συγχρονισμού. Μερικά από αυτά. 

Βασικά χρειάζονται ώρες για να κάνουμε ανάλυση. Για αυτό και πάντα σε παρόμοια θέματα μπλέκονται τα πράγματα και αρχίζουν οι διαξιφισμοί. Εγώ αυτό δεν το χρειάζομαι κλπ κλπ τα γνωστά. Είναι θέμα ασφάλειας και άλλες τέτοιες ανακρίβειες που πλέον δεν υφίστανται σε marsmalow nugat και μετά. Και όσο περνά ο καιρός τόσο ξεκαθαρίζουν τα τοπία στα λειτουργικά συστήματα. 

Για το hardware πίστεψέ με με μια καθαρή ανάλυση αλλού χάνει ο ένας αλλού χάνει ο άλλος. Δεν γίνεται να είναι παντού τέλεια μια συσκευή καθαρά για εμπορικούς λόγους. Ναι στο geekbench βγάζει καλύτερο σκορ. Στο antutu όχι καθώς και στην αυτονομία και στο throttling του επεξεργαστή που είναι σημαντικότερα. 

Όπως και να έχει. Το iphone x είναι μια ιδιαίτερη συσκευή με άσχημο λογισμικό κατά την προσωπική μου άποψη και υπερβολικά υψηλή τιμή για τις δήθεν δυνατότητες του και πρωτοτυπίες που υποτίθεται προσφέρει και που όλοι μας ξέρουμε ότι δεν ισχύει τίποτε. Το όλοι μας πάει σε αυτούς που έχουν τεχνικές γνώσεις και έχουν μανία να ξεζουμιζουν την συσκευή τους. 

Δεν τελειώνει ποτέ αυτή η συζήτηση όπως πάντα. 

Συμφωνώ ότι κάποια πράγματα γίνονται και στο android και το αναφέρω και στο προηγούμενο μήνυμα όχι όλα όμως ή καλύτερα όχι όλα με την ίδια ευκολία και χωρίς να χρειαστεί να καταφύγεις σε 3rd party λύσεις κτλ. Επίσης, μια χαρά υπάρχουν θέματα ασφαλείας και πάντα θα υπάρχουν ανεξαρτήτως πλατφόρμας. Πρόσφατο παράδειγμα meltdown και spectre όπου επηρεάστηκαν οι πάντες και μένει να δούμε πόσο γρήγορα και εάν θα διορθωθεί σε όλες τις συσκευές.

Όσον αφορά το hardware και στο antutu και στο geekbench τα iphone X, 8 έχουν καλύτερο score..για throttling δεν έχω διαβάσει πουθενά να αντιμετωπίζουν προβλήματα με τις θερμοκρασίες (εκτός εάν εννοείς το θέμα με την μπαταρία όπου σε αυτή την περίπτωση αυτό το "feature" δεν υπάρχει στα iphone X,8 ακόμα) και θέμα με την αυτονομία νομίζω έχουν μόνο τα απλά μοντέλα και όχι το X ή το Plus. Όπως και να έχει συμφωνώ είναι μεγάλη κουβέντα που δεν τελειώνει ποτέ και συνήθως καταλήγει σε διαξιφισμούς.

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Ο καθένας λέει πάντα τα δικά του δίχως να μπορεί να αποδείξει τα λεγόμενα του με απλό κείμενο. 

Εγώ πάντως στέκομαι σε αυτό που δεν αμφισβητεί κανείς και δεν θα πάρω ποτέ συσκευή iphone όσο καλή και αν είναι. Ηχογράφηση κλήσης και τα προγράμματα που ανέφερα προηγούμενος. Εκεί ότι και αν πεις (που δεν θα πεις) δεν ισχύει. Κλείνει η παράθεση. Τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nectons said:

Ναι. Ο καθένας λέει πάντα τα δικά του δίχως να μπορεί να αποδείξει τα λεγόμενα του με απλό κείμενο. 

Εγώ πάντως στέκομαι σε αυτό που δεν αμφισβητεί κανείς και δεν θα πάρω ποτέ συσκευή iphone όσο καλή και αν είναι. Ηχογράφηση κλήσης και τα προγράμματα που ανέφερα προηγούμενος. Εκεί ότι και αν πεις (που δεν θα πεις) δεν ισχύει. Κλείνει η παράθεση. Τέλος. 

Δεν διαφώνησα για την ηχογράφηση είναι κάτι που κάνεις μόνο στο android εφόσον το iphone δεν είναι jailbroken και εάν είναι βασική προϋπόθεση για την επιλογή συσκευής δεν χρειάζεται να το ψάξεις παραπάνω. Περί επεξεργαστών, benchmarks και θεμάτων ασφαλείας (meltdown και spectre που ανέφερα) μπορεί ο καθένας να βρει πολύ εύκολα τις πληροφορίες στο google ή και εδώ στο insomnia. Κατά τα άλλα δεν διαφωνούμε ότι βολεύει τον καθένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, billdanos said:

New iOS 11.2.2 

Security update και αφορά το spectre που ανέφερα πιο πάνω (αναμένονται κι άλλα updates όσον αφορά το συγκεκριμένο πάντως)...για το meltdown είχαν φροντίσει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Τωρα το κατεβαζω σαταναδες γιατι εκει  που ημουν ειχε παλαιολιθικο ιντερνετ και μου εκοβε το download...

Να μαντέψω: Απλή 50άρα vdsl;  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρπενησι σε χωριο και ειχε το ξενοδοχειο και ταυτοχρονα δεν ειχε ιντερνετ ...

Eιδε κανεις τα καινουρια προιοντα της belkin  για ασυρματιση φορτιση ?Μερικα ειναι πολυ ομορφα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει Tempered glass ;

Πήρα 3, 2 της Spigen και ένα της Nillkin και δεν κάθεται κανένα σωστά... Τα γύρισα πίσω. Βάζω χρόνια σε άλλα τηλέφωνα. Κάνω κάτι λάθος ή κάτι άλλο φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://a.msn.com/r/2/BBItsQy?m=el-gr&ocid=Ειδήσεις

Αναφορά σε κείμενο

Η Apple φέρεται να προχώρησε σε μείωση της εκτίμησης αρχικής παραγωγής για το iPhone X μετά και την μειωμένη ζήτηση που παρατηρείται κατά τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας της συσκευής.
Την αποκάλυψη έκανε η ιαπωνική εφημερίδα Nikkei, υποστηρίζοντας ότι οι αρχική εκτίμηση του Νοεμβρίου προέβλεπε παραγωγή 40 εκατομμυρίων συσκευών αλλά πλέον η εταιρεία έχει ενημερώσει τους προμηθευτές της ότι η απαίτηση διαμορφώνεται σε 20 εκατομμύρια συσκευές.
Το δημοσίευμα αναφέρει ότι η εν λόγω αναθεώρηση προέκυψε μετά τις κατώτερες του αναμενομένου επιδόσεις που εμφάνισε το iPhone X στις διεθνείς αγορές κατά την εορταστική περίοδο των Χριστουγέννων. Φυσικά, το δημοσίευμα προκάλεσε και τις σχετικές «αναταράξεις» με την μετοχή της Apple να πέφτει κατά 1,9% μια πτώση που μεταφράζεται σε απώλειες ύψους 45 δισεκατομμυρίων δολαρίων.
Ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ότι η μείωση παραγωγής αφορά μόνο το iPhone X και όχι τα iPhone 8, 8 Plus και iPhone 7 για τα οποία η Apple διατηρεί την παραγωγή στα αρχικά επίπεδα υπολογίζοντας ότι θα χρειαστεί 30 εκατομμύρια τεμάχια από τις συγκεκριμένες συσκευές. Αναλυτές θεωρούν ότι οι καταναλωτές φαίνεται να προτιμούν τα φθηνότερα iPhones σε σχέση με το ακριβότερο iPhone X.
Αν και η Apple «παραδοσιακά» διαθέτει στην αγορά προϊόντα με υψηλότερη τιμή διάθεσης σε σχέση με την πλειοψηφία των προτάσεων του ανταγωνισμού, στην περίπτωση του iPhone X η χρήση OLED πάνελ ανέβασε περαιτέρω το κόστος. Να θυμίσουμε ότι πρόκειται για την πρώτη φορά που η Apple χρησιμοποιεί OLED πάνελ με μοναδικό προμηθευτή μάλιστα (την συγκεκριμένη περίοδο) την Samsung, την κύρια ανταγωνίστρια της δηλαδή στον τομέα των smartphones.
Δεν είναι η πρώτη φορά που ακούγονται φωνές που λένε ότι το iPhone X δημιουργεί πρόβλημα στην Apple. Μόλις την περασμένη εβδομάδαη KGI Securities προέβλεψε ότι η ναυαρχίδα της εταιρείας θα «συνταξιοδοτηθεί» πρόωρα, εντός του καλοκαιριού, λόγω χαμηλών πωλήσεων ή τουλάχιστον χαμηλότερων των προσδοκιών.

 

Επεξ/σία από aris1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...