Προς το περιεχόμενο

Τελικά τι γίνεται μ’ αυτό το VR στο gaming;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το VR είναι ότι πιο overhyped έχει υπάρξει τα τελευταία χρόνια. Ίσως είναι καλό για καμία παρουσίαση και πάλι για λίγο. Πιο πολλές ελπίδες έχω για το AR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κλαψα Κλαψα Κλαψα. Σιγά μην σας το χαρίσουν κιόλας για να σας πείσουν πως είναι καλό. Όποιος έχει λεφτά αγοράζει και χαίρεται νέες τεχνολογίες. Όποιος δεν μπορεί, μηδενιζει και αφοριζει την τεχνολογία. Το vr είναι το μέλλον και του gaming και της εκπαίδευσης. Με τα χρόνια θα βελτιωθούν και οι ζαλαδες σε κάποιους λόγω χαμηλού frame rate και οι ζαλαδες σε κάποιους λόγω τιμών. Θα το ξαναπώ έτρεξαν πελατακια να πληρώσουν 1200 ευρώ για iPhone με τεχνολογίες που έχουν άλλες εταιρίες προ 3 ετών. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε. Δεν άκουσα κανέναν να λέει πως θα πάει απατο λόγω τιμής ούτε πως δεν έχει να προσφέρει τίποτα παραπάνω σε επίπεδο εμπειρίας από ένα μέσο hi end τηλέφωνο. Άρα κουκουρουκου απόψεις εκφράζουν μερικοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, προσοχή στο VR…

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι ζαλίζει λίγο μια μερίδα του κοινού, άλλα ότι σταδιακά, θα καταστρέφει τα μάτια όλων όσων το χρησιμοποιούν, λόγω της τεράστιας ποσότητας μπλε φωτός που δέχονται.

 

Το 3ο πρόβλημα με το vr στο gaming, είναι ότι είναι μάπα… Θα έχει την τύχη με το κινέκτ ή την “3D” τεχνολογία στις tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χααχχα από κάποιο σημείο κι έπειτα διαβάζοντας απόψεις  τύπου "είναι μάπα" καταλαβαίνει κανείς ότι δεν υπάρχει λόγος για διαμάχες διότι συνομιλείς με κάποιον που εχει πλήρη μεσάνυκτα, σα να μιλάς με τοίχο ένα πράγμα.

Ας είναι λοιπόν, από την στιγμή που ο καθένας απολαμβάνει το gaming όπως νομίζει καλύτερα, όλα καλά για όλους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χααχχα από κάποιο σημείο κι έπειτα διαβάζοντας απόψεις  τύπου "είναι μάπα" καταλαβαίνει κανείς ότι δεν υπάρχει λόγος για διαμάχες διότι συνομιλείς με κάποιον που εχει πλήρη μεσάνυκτα, σα να μιλάς με τοίχο ένα πράγμα.

Ας είναι λοιπόν, από την στιγμή που ο καθένας απολαμβάνει το gaming όπως νομίζει καλύτερα, όλα καλά για όλους!

Είμαι gamer εδώ και 30 χρόνια…

Προφανώς θα μπορούσες να το καταλάβεις κι από το άβαταρ μου, άλλα φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα από gaming, ούτε φυσικά για το μπλε φως και τις συνέπειες του…

Μάντεψε λοιπόν ποιος είναι ο τοίχος… και απλά συνέχισε να «παίζεις» αυτές τις αηδίες στο VR…

Δεν σας θεωρούμε καν gamers! Είστε ξεχωριστή κατηγορία, όπως ήταν αυτοί οι άσχετοι που κουνούσαν τα ματσούκια στο πρώτο wii.Γελάμε μαζί σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα περισσότερα σχόλια εστιάζουν -με τον τρόπο τους- στο θέμα της εμπιστοσύνης που ακόμα δεν δείχνει το καταναλωτικό κοινό στο VR.

 

Είναι ξεκάθαρο ότι έχουμε να κάνουμε με έναν φαύλο κύκλο: περισσότεροι καταναλωτές, μεγαλύτερες επενδύσεις. Το ερώτημα είναι ποιος θα κάνει το πρώτο βήμα: ο κόσμος (βλ. early adopters) ή η βιομηχανία;

 

Ο πρώτος δεν τα έχει πάει άσχημα μέχρι στιγμής, όμως είναι ξεκάθαρο ότι και η δεύτερη πρέπει να πάρει τα ρίσκα της. Και ναι, ήδη έχει πάρει πολλά (το R&D, η έρευνα που έχει γίνει ως τώρα για την ανάπτυξη του VR δεν είναι κάτι το αμελητέο, προς Θεού) όμως χρειάζονται περισσότερα. 

 

High stakes, high returns...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum.Έχω δοκιμάσει το ps vr στα RE 7 κ στο παιχνίδι εκείνο π κάνεις 1 ληστεία κ ολα πάνε στραβά,δεν θυμάμαι τον τίτλο....(το έβλεπα στο σπίτι 1 φίλου).Εντάξει δεν ζαλίστηκα,αλλά ίσως επειδή φοράω γυαλιά μυωπίας?Δεν ξέρω,αλλά για να πω κ την αλήθεια κ στις ταινίες 3d στο Cinema(κ σε αυτές μτ τα πολωτικα γυαλιά κ σε αυτές με τα κλασσικά κλπ) ή στο σπίτι μ όταν βλέπω(με τα κλασσικά πάλι γυαλιά κόκκινα-μπλε,δεν είχα πρόβλημα......Βέβαια,κάθε μέρα παίζω κ κανα 3ρακι παιχνίδια στο Pc(οχι με γυαλιά),οπότε ισως να εχει συνηθίσει κ το μάτι,τι να πω.....
Πάντως το VR δεν πρέπει να είναι κ για βαρύ gaming(ίσως στο μέλλον),αλλά για κανα 30λεπτο,μετα κανα διαλυματάκι κ μετα ξανα.Πάντως τα παιχνίδια π είχα δοκιμάσει ήταν καλα΄ά.Βέβαια,το RE 7,το είχα τερματήσει πρώτα στο pc.....Σε vr ήταν ψιλοδύσκολο να πω κ την αλήθεια....Το άλλο μ την ληστεία ήταν πολύ πιο απλό.Κ η Bethesda θα βγάλει(ξανα) σε vr τα Fallout 4 Κ Skyrim....Κ μιλάμε για παιχνίδια απαιτητικά,δύσκολα,π χρησιμοποιούν ολα τα κουμπιά κ για πολλές ώρες.....Εκεί να δούμε....Νομίζω κ το Doom έχει βγει σε Vr,ή θα βγεί.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι gamer εδώ και 30 χρόνια…

Προφανώς θα μπορούσες να το καταλάβεις κι από το άβαταρ μου, άλλα φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα από gaming, ούτε φυσικά για το μπλε φως και τις συνέπειες του…

Μάντεψε λοιπόν ποιος είναι ο τοίχος… και απλά συνέχισε να «παίζεις» αυτές τις αηδίες στο VR…

Δεν σας θεωρούμε καν gamers! Είστε ξεχωριστή κατηγορία, όπως ήταν αυτοί οι άσχετοι που κουνούσαν τα ματσούκια στο πρώτο wii.Γελάμε μαζί σας.

 

 

Δυστυχώς η άγνοια είναι μεγάλο έγκλημα.... κι αν θες να παίξουμε το παιχνιδάκι ποιος την έχει μεγαλύτερη όταν εγώ φόρτωνα κασέτες το elite στον c64 εσύ ακόμα κράταγες κουδουνίστρα....

 

Προφανώς μιλάω σε τοίχο γιατί έχεις πλήρη άγνοια για το τι παιχνιδαρες κυκλοφορούν σε VR και με τι immersion που καμμια οθόνη και κανένα ultra high resolution δε θα στο προσφέρει πότε. Είσαι απ αυτούς μάλλον που λένε gaming αράζω στην πολυθρόνα και κουνάω ένα Mouse kai πέντε δάκτυλα. Λυπάμαι που στο χαλάω το VR είσαι μέσα στο παιχνίδι, όρθιος,  σκύβεις περπατάς κρύβεσαι πίσω απο "τοίχους" σα να είσαι στο χώρο,  αλληλεπιδράς με το περιβάλλον με εξαιρετική  ακρίβεια, βρίσκεσαι απλά αλλού και εννοείται ότι ιδρώνεις. Αλλα πρέπει να το δοκιμάσεις πρώτα και να το δέχεται - προς το παρόν -ο εγκέφαλος σου. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ δυστυχώς.

 

Και δεν είναι μόνο το gaming αλλά και εκπαιδευτικοί τίτλοι, social networks  και πολλά άλλα που απλά δε μπορεί να τα ξέρει κανείς αν δε τα έχει δοκιμάσει. Σου επιστρέφω λοιπόν το γέλιο σου μιας και η άγνοια σου σε έχει τυφλώσει και απλά δε μπορείς (δε θες μάλλον) να απολαύσεις ένα διαφορετικό και ρεαλιστικό τρόπο gaming. 

 

Όταν το πάρεις λοιπόν χαμπάρι τι παίζει σε περιμένουμε στην γνωστή κατηγορία να το πάμε ακόμα  πιο μακριά ανταλλάσοντας εμπειρίες.

Ποτέ δεν είναι αργά.

 

Μέχρι τότε καλό 2d gaming...

 

YΣ εχω φακούς διορθωτικούς με φίλτρο για το μπλε φως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VR έχει πολύ δρόμο ακόμα για να ωριμάσει. Το 2014 λέγαμε για μίνιμουμ πενταετία. Προφανώς χρειάζεται άλλο τόσο μίνιμουμ ή κάποιο breakthrough στην τεχνολογία του.

 

Στην παρούσα μορφή του προσφέρει αυχενικό σύνδρομο και φθορά των αυχενικών σπονδύλων στους early adopters.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το oculus που έχω είναι πάρα πολύ ξεκούραστο για πολύωρη χρήση. Έχω ρίξει άνετα αρκετά 3ωρα. Ούτε αυχενικό σε πιάνει, ούτε τα μάτια κουράζονται ούτε τίποτα.

 

Επίσης όταν μάθεις να είσαι μέσα στο παιχνίδι το επίπεδο σου φαίνεται εντελώς γελοίο και ανούσιο. Δηλαδή, πραγματικά, ποιο παιχνίδι να με συγκινήσει σε οθόνη; Ποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VR έχει πολύ δρόμο ακόμα για να ωριμάσει. Το 2014 λέγαμε για μίνιμουμ πενταετία. Προφανώς χρειάζεται άλλο τόσο μίνιμουμ ή κάποιο breakthrough στην τεχνολογία του.

 

Στην παρούσα μορφή του προσφέρει αυχενικό σύνδρομο και φθορά των αυχενικών σπονδύλων στους early adopters.

 

ακριβως. ειναι ακομη νωρις να γινει mainstream. περναει τωρα την dumb phones φαση του. προσωπικα του δινω αλλα 20 χρονια για να εισελθει στην smart phones περιοδο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το oculus που έχω είναι πάρα πολύ ξεκούραστο για πολύωρη χρήση. Έχω ρίξει άνετα αρκετά 3ωρα. Ούτε αυχενικό σε πιάνει, ούτε τα μάτια κουράζονται ούτε τίποτα.

 

To αυχενικό και τη φθορά των σπονδύλων να τα περιμένεις σε βάθος χρόνου (χρόνων), δεν είναι παθήσεις που συμβαίνουν σε μία ημέρα. Η ζημιά που γίνεται όμως είναι αθροιστική και μόνιμη.

 

Μπορεί μέχρι την ημέρα που θα βγούν τα VR goggles των 50 γραμμαρίων να μήν έχεις εμφανή συμπτώματα, αλλά όταν αργότερα στη ζωή σου τρέχεις από γιατρό σε γιατρό για τον αυχένα σου, να θυμάσαι εκείνα τα χρόνια που έπαιζες τρίωρα με μισό κιλό βάρος στο κεφάλι σου......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ το κεφάλι σου ζυγίζει γύρω στα 5 κιλά, τα 400γρ του ριφτ σε πείραξαν; άλλοι έχουν τόσα σε μαλιά, γυαλιά και καπέλα. Υπάρχει κάποια μελέτη που να στηρίζει αυτό που λες; και επαναλαμβάνω, πείτε μου ένα παιχνίδι που να μπορεί να συγκινήσει σε επίπεδο gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...