Προς το περιεχόμενο

“Απάτη” χαρακτήρισε το Bitcoin ο επικεφαλής της JP Morgan


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι είναι μια φούσκα που σύντομα θα σκάσει αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

 

οι ρότσιλντ ή ροθτσάιλντ ή όπως αλλιώς λέγονται τι έχουν να πουν :P

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το credit default swap, future stocks, και γενικά όσα προσφέρονται σαν επενδύσεις στη δευτερογενή αγορά (που δεν είναι και regulated) δεν προέκυψαν από το πουθενά ;;

 

Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι επενδυτικό προϊον.

 

Δικαιολογημένη η αγνοιά σου αφου η λαϊκιστική πραφαφιλολογία για αυτά πάει σύνεφο, στοχευμένη κυρίως στους λιγότερο "διαβασμένους" ανθρώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καημένη Ελλαδίτσα ..... Θα σε σώσουμε εμείς οι επιστήμονες τεχνοκράτες πίσω απο ενα monitor ενα πληκτρολόγιο και ενα ποντίκι ..... Απορώ αν κάποιοι εδώ μέσα έχουν δει ποτέ πως ειναι και ενας κόκος σιταριού , αμπάρι σίγουρα δε ξέρουν τι είναι γιατί ήταν απο ακριβά σαλόνια οι παππούδες τους .... Ρε ξυπνάτε την Ελλάδα μια ζωή τη θέλουνε οι υπερδυνάμεις χώρα τρίτης κατηγορίας , δεν είναι τυχαίο ότι όσοι πολιτικοί προσπάθησαν να αναδείξουν τον πλούτο μας πέθαναν στην ψάθα .... Αλλά για να μην ανοίξουμε πολιτική κουβέντα εδώ μέσα και αρχίσουμε τα τετριμμένα ολοι ίδιοι ειναι κτλ κτλ κτλ , Ξεκολλάτε το μυαλό σας απο τον τζόγο και δείτε την πραγματικότητα .Παράγεις ύλη , επιβιώνεις , παράγεις αέρα , σίγουρα αναπνέεις αλλά κάποια στιγμή λιμοκτονείς !!! Καταντήσαμε η χώρα που οι μισοί φτιάχνουν καφέ για τους άλλους μισούς . Πιστεύω όσοι χάσουν τη δουλειά τους στις Σκουριές Χαλκιδικής αξίζει να κάνουν εξόρυξη ηλεκτρονικού νομίσματος ... Έχουν την απαιτούμενη προϋπηρεσία !!!!! ΜΑΣ ΞΕΠΟΥΛΑΝΕ και εμείς ΠΟΥΛΑΜΕ εξυπνάδα .-

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ δεν κατάλαβα τί είναι το κρυπτονόμισμα, τί αντίκρισμα έχει κ.α, μαλών είναι κάτι πολύ έξυπνο για εμένα. αλλά σκέφτομαι... γιατί εταιρίες κολοσσοί αφού είναι τόσο καλό δεν το προωθούν η δεν δέχονται καν συναλλαγές με αυτό? γιατί δεν επενδύουν σε αυτό? ποιος ο λόγος των τραπεζών στο θέμα? και αν επένδυαν τι θα τους σταματούσε απο το να ακολουθήσουν βρόμικες τακτικές κερδοσκοπίας?  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθές πάντως στο μεγάλο crash του bitcoin η Jp Morgan ήταν ένας από τους μεγαλύτερους trader αγοραστές του σύμφωνα με τα στοιχεία που βγαίνουν.

Για να καταλάβουμε δλδ τι παίζει

 

DJ1MGeZXoAEE6Tz.jpg

 

 

DJ1MHKgWAAARPyd.jpg

 

απλά νομίζω ότι η jp morgan ελπίζει ότι το Bitcoin θα αποδειχθεί μια φούσκα σαν τα παράγωγα που δημιουργούσαν από αέρα και που είχαν αντικαταστήσει το χρήμα για μια δεκαετία μέχρι να σκάσουν και να δημιουργήσουν την πολύ γνωστή σε εμάς κρίση του 2008.

Οι τύποι δεν έχουν καταλάβει ότι εδώ μιλάμε για τεχνολογία αλλά νομίζω και λόγο της απληστίας τους δεν έχουν κατανοήσει ότι το bitcoin θα λειτουργήσει ως ένα σύγχρονο trojan horse για το χρηματοπιστωτικό τους σύστημα και ότι θα τους διαβρώσει και θα τους διαλύσει "εκ των έσω".

Ο Satoshi απλά είναι ιδιοφυΐα  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά νομίζω ότι η jp morgan ελπίζει ότι το Bitcoin θα αποδειχθεί μια φούσκα σαν τα παράγωγα που δημιουργούσαν από αέρα και που είχαν αντικαταστήσει το χρήμα για μια δεκαετία μέχρι να σκάσουν και να δημιουργήσουν την πολύ γνωστή σε εμάς κρίση του 2008.

Οι τύποι δεν έχουν καταλάβει ότι εδώ μιλάμε για τεχνολογία αλλά νομίζω και λόγο της απληστίας τους δεν έχουν κατανοήσει ότι το bitcoin θα λειτουργήσει ως ένα σύγχρονο trojan horse για το χρηματοπιστωτικό τους σύστημα και ότι θα τους διαβρώσει και θα τους διαλύσει "εκ των έσω".

Ο Satoshi απλά είναι ιδιοφυΐα  

ας υποθέσουμε ότι έχεις δίκιο.

1. ποιος εγγυάται ότι δεν θα χάσουν τα χρήματα τους αυτοί που έχουν bc;

2. Ποιος εγγυάται ότι δεν θα χακάρουν το λογαριασμό του bc και μετά τρέξε να τον βρεις αυτόν που θα το έχει στη κατοχή του;

 

+ Το ότι χρησιμοποιείται για ξέπλυμα βρώμικου χρήματος που προέρχεται από ναρκωτικά, εμπόριο λευκής σαρκός και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Πολλά  bc προέρχονται απο παράνομες δραστηριότητες :-)  είναι μαύρο αδήλωτο χρήμα  :devil:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας υποθέσουμε ότι έχεις δίκιο.

1. ποιος εγγυάται ότι δεν θα χάσουν τα χρήματα τους αυτοί που έχουν bc;

2. Ποιος εγγυάται ότι δεν θα χακάρουν το λογαριασμό του bc και μετά τρέξε να τον βρεις αυτόν που θα το έχει στη κατοχή του;

 

+ Το ότι χρησιμοποιείται για ξέπλυμα βρώμικου χρήματος που προέρχεται από ναρκωτικά, εμπόριο λευκής σαρκός και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Πολλά  bc προέρχονται απο παράνομες δραστηριότητες :-)  είναι μαύρο αδήλωτο χρήμα  :devil:  

 

1) Κανεις

2) Για πρωτη φορα, μπορουμε να πουμε οτι την ευθυνη την εχεις εσυ ο ιδιος. Αν κρατας τα κρυπτονομισματα σου σε ανταλλακτηρια, σου αξιζει οτι παθεις.

Αν τα κρατας σε δικο σου wallet σε τοπικες συσκευες, ειναι καιρος να μαθεις και 5 πραγματα για την ασφαλεια τους. Ενα καλα ασφαλισμενο wallet δεν σπαει ετσι απλα οσο καλος και αν ειναι ο hacker.

 

+ Πολλα χρηματα προερχονται απο παρανομες δραστηριοτητες. Σε οποιαδηποτε μορφη, κυριως μετρητα δολαρια. Αλλα ηδη υπαρχει μεγαλη πιεση για την καταργηση των μετρητων, για το καλο μας φυσικα και την παταξη της διαφθορας :-D

Ε τωρα αν στην πορεια καταφερουν να κανουν την παραγωγη και τον ελεγχο του παραδοσιακου χρηματος λιγο πιο αδιαφανη υποθετω οτι ειναι απλα παρενεργεια :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ δεν κατάλαβα τί είναι το κρυπτονόμισμα, τί αντίκρισμα έχει κ.α, μαλών είναι κάτι πολύ έξυπνο για εμένα. αλλά σκέφτομαι... γιατί εταιρίες κολοσσοί αφού είναι τόσο καλό δεν το προωθούν η δεν δέχονται καν συναλλαγές με αυτό? γιατί δεν επενδύουν σε αυτό? ποιος ο λόγος των τραπεζών στο θέμα? και αν επένδυαν τι θα τους σταματούσε απο το να ακολουθήσουν βρόμικες τακτικές κερδοσκοπίας?  

 

Υπαρχουν γνωστες φιγουρες και εταιριες (Bill Gates, Mcaffee, Winklevoss Twins), ακομα και χωρες που το υποστηριζουν (Ιαπωνια)

 

Τακτικες κερδοσκπιας φυσικα θα υπαρχουν τι σχεση εχει αυτο? Η ανθρωπινη φυση δεν αλλαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...