Προς το περιεχόμενο

Ο Tim Cook πιστεύει ότι το iPhone X «αξίζει τα λεφτά του»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην πλειονοτητα των ξενοδοχειων κλπ, οι τηλεορασεις ειναι κρεμασμενες στον τοιχο απεναντι απο το κρεβατι και δεν μπορεις να στησεις το "φορητο γραφειο"

 

Προσωπικά δεν έχω δει καν TV σε δωμάτιο ξενοδοχείου στημένη πάνω σε έπιπλο για να βάλεις μπροστά πληκτρολόγιο/ποντίκι (όπως λες).

 

Αλλά ακόμα και έτσι, δεν μπορώ να καταλάβω πως θα αντέξει κάποιος να πληκτρολογεί κείμενα/spreadsheets και γενικώς να κάνει εργασίες που απαιτούν ανάγνωση μιας και το πλέγμα που έχουν οι TV's κουράζει τόσο πολύ τα μάτια από κοντινή απόσταση που δεν είναι καν αστείο... Χρειάζεσαι κανονικό monitor για τέτοιες δουλειές. Το οποίο αποκλείεται να βρεις σε δωμάτιο ξενοδοχείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω δει καν TV σε δωμάτιο ξενοδοχείου στημένη πάνω σε έπιπλο για να βάλεις μπροστά πληκτρολόγιο/ποντίκι (όπως λες).

 

Αλλά ακόμα και έτσι, δεν μπορώ να καταλάβω πως θα αντέξει κάποιος να πληκτρολογεί κείμενα/spreadsheets και γενικώς να κάνει εργασίες που απαιτούν ανάγνωση μιας και το πλέγμα που έχουν οι TV's κουράζει τόσο πολύ τα μάτια από κοντινή απόσταση που δεν είναι καν αστείο... Χρειάζεσαι κανονικό monitor για τέτοιες δουλειές. Το οποίο αποκλείεται να βρεις σε δωμάτιο ξενοδοχείου.

Ακριβως. Αν και υπαρχουν ξενοδοχεια που εχουν στημενη σε επιπλο μια μικρη τηλεοραση 20-24" με απαισια ευκρινεια για χρηση υπολογιστη.

 

Αλλα ακομα και να εισαι τυχερος και να βρεις καποιο καλο/βολικο tv monitor, η λυση του dex που απαιτει:

1) πληκτρολογιο

2) ποντικι

3) dex station

4) καλωδιο hdmi

5) ρευμα 

6) πιθανως καποιον εξωτερικο δισκο

7) tv νορμαλ μεγεθους στημενη σε επιπλο(αλλα αυτο ειπαμε ας το ξεχασουμε)

 

δεν ειναι περισσοτερο φορητη απο την λυση ενος tablet/μικρου laptop παχους <15mm που μπορεις να το δουλεψεις και στο αεροπλανο και στο τρενο/ταξι/λεωφορειο μετα και στο μπαλκονι του ξενοδοχειου και σε μια καφετερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωράνε σε "πουγκί" πληκτρολόγιο, ποντίκι, σκληρός, dex?? Μα τι πουγκί είναι αυτό? Sport Billy?  :P  :P

 

Πάντως δεν μπορώ να φανταστώ καν την έννοια της "φορητότητας" όταν πρέπει να ψάξω να βρω οθόνη/TV.

 

Πραγματικα σταματησα στο ποστ του προηγουμενου γιατι ΕΒΛΕΠΑ οτι βαραω τοιχο..Σας αρεσει να παιζετε με τις λεξεις σαν μικρα παιδια και να τις διαστρεβλωνετε για να τις παρουσιαζετε οπως θελετε..

 

1. Windows tablet Michui απο Κινα με 200 ευρω για να κανεις δουλεια .. Σοβαρη απαντηση τωρα, αυτος που εχει το iPhone ας πουμε θα εχει το Michui κιολας για λαπτοπ/tablet..Οχι ενα macbook air ή εστω ενα surface ας πουμε.. Και ειπαμε το tablet θελει και αυτο πληκτρολογιο για να κανεις "σοβαρη" δουλεια .. Ξερεις μπορεις να χειριστεις και το Dex με τα χερια δεν χρειαζεται πληκτρολογιο.. Ουτε mouse χρειαζεται.. Αντε να παιξω και εγω σαν παιδακι με τις λεξεις για να βγαλω point ενταξει τωρα;

Ουτε καν εχετε κανει τον κοπο να τσεκαρετε λιγα πραγματα για το Dex αλλα τα κατεβατα τα γραφετε.. Προφανως για τους λογους σας.. 

 

2. Θελεις να μου πεις οτι ενα μικρο πληκτρολογιο bt και ενα mouse bt δεν χωρανε στο "compartment" του φιλου; Oταν του ειπα οτι το βαζεις στον ταξιδιωτικο σακο σου που δεν ειναι μονο για το dex αυτο εννοουσα προφανως οτι μπαινει σε μια τσεπη δεν το καταλαβε; Παλι με επιβεβαιωνετε οταν λεω οτι παιζετε με τις λεξεις.. Δηλαδη τωρα πραγματικα το ρωτας αυτο; Θεωρεις δηλαδη οτι ακομη και αν δεν ειναι πουγκι μικρο που περνει χρυσο ας πουμε και διαμαντια, και ειναι μια μικρη θηκη αλλαζουν πολλα στο θεμα της φορητοτητας; Kαι το πλεγμα μιας μεγαλης TV κουραζει για να κανεις μια δουλεια μισης ωρας με πολυ μεγαλυτερη οθονη απο ενα μικρο λαπτοπ; Αν ρε αδελφε εχεις τοσο σοβαρη δουλεια και χρειαζεσαι το λαπτοπ σου δεν χρειαζεται καν να απαντας σε αυτα που παραθετω γιατι εξ αρχης δηλωσα οτι εισαι αλλη κατηγορια επαγγελματια που τα χρειαζετε εξ ορισμου και στην τελικη του παρεχονται τις περισσοτερες φορες τα λαπτοπ και τα κινητα, οποτε μιλαει και εκ του ασφαλους.. Δηλαδη διαβαζετε καθολου τι γραφει ο αλλος;

 

3. Εν ετει 2017 ισχυριζεται οτι στα περισσοτερα ξενοδοχεια δεν εχουμε tv με hdmi.. Ε τι να απαντησω τωρα σε αυτο ρε φιλε δηλαδη κοροιδευομαστε μεταξυ μας.. 

 

4. Ανεφερα οτι το Dex ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΤΑ LAPTOP ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ  κυριως για τα ταμπλετ. ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΚΕΡΔΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΛΑΠΤΟΠ Η ΤΑΜΠΛΕΤ. Οι απαντησεις σας απλα δειχνουν οτι οχι απλα δεν κατανοησατε το κυριο νοημα του ποστ μου, αλλα λογω της αρνητικοτητας σας σε οτιδηποτε αφορα την εν λογω εταιρεια απλα θα προσπαθησετε να βγαλετε απο την μυγα ξυγκι για να κανετε ενα point.. 

 

Δεν ξερω καν γιατι καθισα και ξαναεγραψα ολα αυτα τα σεντονια για να πω τα αυτονοητα.. Προφανως και οποιος δεν θελει να δεχθει εναλλακτικες δεν τις δεχεται. Και κατι μου λεει οτι αν προερχονταν απο την μαμα Apple ολως τυχαιως θα τις ειχαμε υιοθετησει και θα παλευαμε ολοι μαζι να βρουμε και αλλα θετικα μιας ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΗΣ λυσης. Προφανως και αν θελεις να δουλευεις με το λαπτοπ και εξω ή εχεις πολυ αναγκη απο ενα καλο λαπτοπ λογω επεξεργαστικης ισχυς ή αναγκης να το εχεις παντου μαζι σου για να δουλευεις ανα πασα στιγμη ΔΕΝ σου κανει αυτο που αντιτεθηκα σε αυτο;  Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν

 

edit

Τα περι ακαταλληλοτητας της τηλεορασης και της αναγκης για ρευμα και της θεσης του τραπεζιου να τα παρω τωρα σοβαρα; Δηλαδη δυσκολο ειναι να βαλεις το dex ας πουμε κατω απο την tv και το keyboard στο χερι; Να κατσεις και στην καρεκλα; Τα δωματια που σας δινουν δεν εχουν τραπεζια οπως αυτο που δειχνεις; Δεν μπορεις να το μετακινησεις για να το βαλεις εργονομικα εκει που θες;  

Και γιατι επιμενεις να κατευθυνεις το θεμα εκει στο επαγγελματικο παμε ξανα.. Ειπα..Η λυση αυτη δεν ειναι για τον σοβαρο επαγγελματια.. Αλλα για να κανεις τις δουλειες που κανει καποιος για office και δυο τρεις αναφορες και email το κανεις ΑΝΕΤΑ.. Το εχω κανει και ξερω. Ειπα οτι ειναι για το μεσο χρηστη να κανει δυο δουλειες, να βαλει δυο ταινιες να τις δει σαν ανθρωπος στην τηλεοραση και οχι να βγαλει τα ματια του στο λαπτοπ και να σερφαρει κλπ κλπ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Εν ετει 2017 ισχυριζεται οτι στα περισσοτερα ξενοδοχεια δεν εχουμε tv με hdmi.. Ε τι να απαντησω τωρα σε αυτο ρε φιλε δηλαδη κοροιδευομαστε μεταξυ μας..

 

Εγραψες αρκετες ανακρίβειες, αλλα θα σταθω μονο σε αυτο. Μπορείς να παραθεσεις που ανεφερθηκε κατι τετοιο; Γιατι μάλλον δυσκολευεσαι να καταλαβεις τι λεμε.

 

Κατι μου λεει οτι για προφανεις λογους δεν θα κανεις quote αυτο που ισχυριζεσαι οτι είπωθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψες αρκετες ανακρίβειες, αλλα θα σταθω μονο σε αυτο. Μπορείς να παραθεσεις που ανεφερθηκε κατι τετοιο; Γιατι μάλλον δυσκολευεσαι να καταλαβεις τι λεμε.

 

Κατι μου λεει οτι για προφανεις λογους δεν θα κανεις quote αυτο που ισχυριζεσαι οτι είπωθηκε.

 

 

Αυτο που προτείνεις είναι μια "λυση" που δεν δουλεύει στους περισσότερους χωρους, ουτε καν στα περισσότερα δωματια ξενοδοχείων.

 

Δεν συγκρινεται με πιο φορητες και βολικες λυσεις όπως ενα λαπτοπακι ή ενα tablet.

 

Δεν ξερω τι μπορει να εννοουσες με αυτο οταν λες δεν δουλευει στα περισσοτερα δωματια ξενοδοχειων.. Αν εννοουσες εργονομικα μπορουσες να το πεις, σε αυτο αναφερθηκε ο αλλος φιλος.. 

 

Λοιπον για να τελειωνω εγω γιατι το κουρασαμε και δεν βλεπω και το λογο.. Αλλα πραγματα καταλαβα απο αυτη τη συζητηση που κανουν μπαμ, αλλα τελοσπαντων.. 

 

Για καποιους δουλευουν τα λαπτοπ παντου τα χρειαζονται, μεγαλα ή μικρα. Καποιοι κανουν τη δουλεια τους με ενα ταμπλετ. Καποιοι δεν θελουν τιποτα απο αυτα απλα ενα κινητο.. 

Επισης υπαρχουν πολλες τιμολογιακες κατηγοριοποιησεις και αυτος ηταν και ο σκοπος του ποστ μου.. Οτι μια μικρη συσκευη μπορει να αποτελεσει μια επιπροσθετη λυση με 110 ευρω και το κινητο σου μαζι για το μεσο χρηστη. Προφανως και καταλαβα οτι εσας δεν σας κανει μια τετοια λυση.. Εσεις τι ακριβως δεν καταλαβαινετε και κοπτεστε να την μηδενισετε σαν ανουσια και μη πρακτικη ή μη εφαρμοσιμη για μια κατηγορια χρηστων;  

Θα μπορουμε να γραφουμε για μερες για πραγματα ανουσια και απο το πρωτο κιολας ποστ ειπα οτι δεν θελω να το κανω αυτο στο thread εδω, αλλα η εμμονη σας αυτη πραγματικα μου τραβηξε το ενδιαφερον να δω που το πατε.. Τωρα που καταλαβα συνεχιστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι μπορει να εννοουσες με αυτο οταν λες δεν δουλευει στα περισσοτερα δωματια ξενοδοχειων.. Αν εννοουσες εργονομικα μπορουσες να το πεις, σε αυτο αναφερθηκε ο αλλος φιλος.. 

Επιβεβαιωνεις οτι εγραψες λοιπον ανακριβειες για το οτι ειπα πως "Εν ετει 2017 ισχυριζεται οτι στα περισσοτερα ξενοδοχεια δεν εχουμε tv με hdmi".

 

Τα περισσοτερα ξενοδοχεια εχουν μια τηλεοραση καρφωμενη στον τοιχο και οχι σε γραφειο. Ακομα και αν αρχισεις τις μεταφορες του γραφειου κατω απο την τηλεοραση, πολλες φορες δεν βολευει γιατι θα πρεπει να στραβολαιμιασεις με το κεφαλι σου να κοιταει ψηλα ή πλαγια προς την τηλοεραση:

107664539.jpg

 

Φυσικα δεν θα συζητησουμε ποσο κατωτερη ειναι η ευκρινεια σε σχεση με ενα μονιτορ, ειδικα στις τηλεορασεις ξενοδοχειων.

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι ακομα και ο κοσμος που σπιτι του μπορει να εχει μονο ενα λαπτοπ(και οχι σταθερο), δεν το συνδεει στην τηλεοραση για να δουλεψει , προτιμα συνηθως να δουλεψει σε αυτο.

 

Τελος, επιβεβαιωνεις για μια ακομη μια φορα οτι η λυση που προτεινες δεν κερδιζει τοσο σε φορητοτητα οπως αρχικα ισχυριστηκες.

 

Επισης, στο κοστος και στο ογκο παντα ξεχνας να βαλεις το πληκτρολολογιο+ποντικι. (ακομα να δουμε φωτο απο αυτα που ειπες οτι κουβαλαγες το καλοκαιρι για να εκτιμησουμε ποσο κερδισες σε φορητοτητα)

 

Οπως και να εχει ενα windows tablet μαρκας lenovo(οχι "Michui" οπως λες προσπαθωντας  "επιχειρηματολογησεις") εκανε 169€ με το πληκτρολογιο του (βρισκεις παρομοια στα 200€) και τα ultrabook αρχιζουν απο τα ~600€. Εδω το surface pro 4 αρχιζει απο τα ~600€ με φορους και κοστος αποστολης για Ελλαδα.

 

Το tablet λοιπον εχει παρομοιο κοστος με το dex + πληκτρολογιο+ποντικι, αλλα ειναι πιο φορητο και δουλευει παντου. Τα ultrabook/surface ειναι πραγματι ακριβοτερο, αλλα δεν συγκρινεται σε δυναμη/φορητοτητα/ευκολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνεις οτι εγραψες λοιπον ανακριβειες για το οτι ειπα πως "Εν ετει 2017 ισχυριζεται οτι στα περισσοτερα ξενοδοχεια δεν εχουμε tv με hdmi".

 

Τα περισσοτερα ξενοδοχεια εχουν μια τηλεοραση καρφωμενη στον τοιχο και οχι σε γραφειο. Ακομα και αν αρχισεις τις μεταφορες του γραφειου κατω απο την τηλεοραση, πολλες φορες δεν βολευει γιατι θα πρεπει να στραβολαιμιασεις με το κεφαλι σου να κοιταει ψηλα ή πλαγια προς την τηλοεραση.

Φυσικα δεν θα συζητησουμε ποσο κατωτερη ειναι η ευκρινεια σε σχεση με ενα μονιτορ, ειδικα στις τηλεορασεις ξενοδοχειων.

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι ακομα και ο κοσμος που σπιτι του μπορει να εχει μονο ενα λαπτοπ(και οχι σταθερο), δεν το συνδεει στην τηλεοραση για να δουλεψει , προτιμα συνηθως να δουλεψει σε αυτο.

 

Τελος, επιβεβαιωνεις για μια ακομη μια φορα οτι η λυση που προτεινες δεν κερδιζει τοσο σε φορητοτητα οπως αρχικα ισχυριστηκες.

 

Επισης, στο κοστος και στο ογκο παντα ξεχνας να βαλεις το πληκτρολολογιο, ποντικι κλπ.

 

Οπως και να εχει ενα windows tablet μαρκας lenovo(οχι "Michui" οπως λες) εκανε 169€ με το πληκτρολογιο του (βρισκεις παρομοια στα 200€) και τα ultrabook αρχιζουν απο τα ~600€. Εδω το surface pro 4 αρχιζει απο τα ~600€ με φορους και κοστος αποστολης για Ελλαδα.

 

Το tablet λοιπον εχει παρομοιο κοστος με το dex + πληκτρολογιο+ποντικι, αλλα ειναι πιο φορητο και δουλευει παντου. Τα ultrabook/surface ειναι πραγματι ακριβοτερο, αλλα δεν συγκρινεται σε δυναμη/φορητοτητα/ευκολια.

 

 Αδελφε ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ. Τελος. Ειμαι σιγουρος οτι διαβασες τα ποστ εκτενεστατα και απαντησες και ειμαι σιγουρος οπως ειπα γιατι κοπτεσαι να ακυρωσεις το dex πλεον. Δεν θα σου κανω την χαρη να απαντησω γιατι φταιω εγω που δινω τροφη.. Καλη συνεχεια και συγνωμη για το floodαρισμα του thread στους υπολοιπους.. God damn ειχα ξεχασει τι παιζει στα τοπικ της κινητης εδω μεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα περιμένω το μοντέλο που θα μπορεί να συνδέεται με στικάκι USB, να φορτώνω-ξεφορτώνω φωτογραφίες και αρχεία. Νομίζω ότι μετά 3-4 χρόνια, με τιμή γύρω στα 1700 ευρώ +ΦΠΑ, το iPhone 16S θα προσφέρει στον χρήστη και αυτή την δυνατότηα, σωστά ? Ε, ρε που μπορεί να φτάσει στο μέλλον η τεχνολογία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα περιμένω το μοντέλο που θα μπορεί να συνδέεται με στικάκι USB, να φορτώνω-ξεφορτώνω φωτογραφίες και αρχεία. Νομίζω ότι μετά 3-4 χρόνια, με τιμή γύρω στα 1700 ευρώ +ΦΠΑ, το iPhone 16S θα προσφέρει στον χρήστη και αυτή την δυνατότηα, σωστά ? Ε, ρε που μπορεί να φτάσει στο μέλλον η τεχνολογία ...

Αυτό γίνεται και με κάποιο Android των 150 ευρώ εδώ και χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νot bad Mr CooK .......  :-)

 

 

 

082316-Cook-Apple.jpg

Ειναι που ειναι ασχετος μωρε , δεν ξερει την δουλεια του  και τον κρινουν ατομα που δεν εχουν τρεξει ουτε περιπτερο ...

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Νταξει, ομως το εξεταζομενο για κρισεις [...] τους, ε προφανως και δεν θα επρεπε να ειναι
διαβολε, ποσο καλα μπορουν να πουλησουν (τα περιζητητα!) μηλα, αλλα καρβουνα...
:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...