Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy Note8 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα.
Προ ετών είχα αποκτήσει το Note 3 και ήμουν πολύ εντυπωσιασμένος.

Μου άρεσαν οι δυνατότητες του air gesture (πέρναγες το χέρι σου πάνω από το κινητό σε κοντινή απόσταση χωρίς να το ακουμπήσεις και απαντούσες σε κλήσεις, τις απέριπτες, άλλαζες φωτογραφίες κ.α) και των υπερύθρων.
Μου άρεσε επίσης που είχε αφαιρούμενη μπαταρία.
Οι δυνατότητες αυτές δεν υπάρχουν τώρα.

 

Θέλω να πω κάποια πράγματα.
Ίσως κάποιοι πείτε οτι οι υπέρυθρες είναι παλιάς τεχνολογίας και ότι πλέον έχοντας περάσει στη διαχείριση συσκευών μέσω WiFi, αυτές δεν είναι απαραίτητες.

Εδώ θέλω να αναφαίρω κάτι.
Με τις υπέρυθρες μπορούμε να ελέγξουμε σχεδόν οποιαδήποτε συσκευή (τηλεόραση, video, dvd, ηχοσύστημα, κλιματιστικό, εξωτερική κάρτα ήχου PC και πολλές άλλες συσκευές χωρίς να υπάρχει περιορισμός παρά μόνο το "μάτι" του κινητού να κοιτάει το "μάτι" της συσκευής που θέλουμε να ελέγξουμε.

Για να ελέγξουμε μια συσκευή μέσω WiFi, πρέπει και αυτή να έχει WiFi.

Δε γνωρίζω πολλές παρά μόνο τις καινούργιες τηλεοράσεις smart (και δεν έχουν όλες WiFi) και κάτι λίγα κλιματιστικά που βγήκαν πρόφατα.

Για να τις ελέγξεις όμως πρέπει να έχεις το WiFi ανοιχτό, το WifI να δουλεύει σωστά και η συσκευή που θες να ελέγξεις να είναι σε λειτουργία.

Αυτό γιατί μπορείς να κλείσεις μέσω WiFi την τηλεόραση και το κλιματιστικό σου, αλλά δε μπορείς να τα ανοίξεις όταν αυτά είναι κλειστά.

Και επειδή ακόμα δεν έχουν όλες οι συσκευές WiFi, για εμένα οι υπέρυθρες είναι ακόμα χρήσιμες.

Εντάξει, καταλαβαίνω οτι δεν αγοράζεις ένα κινητό για τηλεχειρηστήριο, αλλά αφού σε ένα μοντέλο σου παρέχεις τη δυνατότητα αυτή, κράτησέ τη και στο επόμενο.

To air gesture μου άρεσε και αυτό.

Ήσουν στο τραπέζι, έτρωγες, είχες τα χέρια βρώμικα, χτύπαγε το τηλέφωνο και μπορούσες να απαντήσεις χωρίς να το ακουμπήσεις. Βέβαια τώρα υπάρχει και το "Ρε παιδάκι μου, άσε το αναθεματισμένο το κινητό, κάτσε φάε, πλύνε και σκούπησε τα χεράκια σου και μετά πάρε το κινητό δες ποιος σε πήρε και κάλεσέ τον"

Πολύ σωστό και ναι όνως, αμάν αυτά τα κινητά που μας έχουν κάνει σκλάβους να τα κοιτάμε σε κάθε ήχο τους αλλά οκ.

Στο Note 4 μου άρεσε το UV sensor το οποίο ίσως να βγήκε γιατί έδειχνε ο,τι να ναι.

Επίσης δε ξέρω γιατί αφαιρέσανε το DLNA.

Το άλλο που με χάλασε είναι αυτό με τις ενσωματομένες μπαταρίες.

Ένα phablet το οποίο το χρησιμοποιείς αρκετά, κρατάει .... πόσο ; 8 ώρες ; 10 ;

Είχες μια δεύτερη μπαταρία, έβγαζες το καπάκι, έβγαζες τη μπαταρία, έβαζες την άλλη μπαταρία, έβαζες το καπάκι και μια χαρά είχες το κινητό σου για άλλες 8 ώρες.

Τώρα, πρέπει να κυκλοφορείς με ένα power bank και να χεις το κινητό με καλώδιο στο power bank, το οποίο για εμένα δεν είναι και τόσο βολικό.

 

Πείτε με παράλογο, πείτε με περίεργο, πείτε με δε ξέρω τι, αλλά δε μου αρέσει όταν μου δίνουν κάποιες λειτουργίες σε μια συσκευή, να μου τις παίρνουν σε επόμενη έκδοση..

Επίσης πάλι, δε μπορώ να καταλάβω για πόσο καιρό ακόμα η ανάλυση της κάμερας θα είναι στα 12MP.

Εντάξει, ο φακός είναι πολύ καλύτερης τεχνολογίας, αλλά η ανάλυση δεν είναι μικρή;

 

Αυτά.

Επεξ/σία από MapleLeafs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...