Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yeelight σοβαρα προβλήματα


pdionisis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι σίγουρος αν ειναι το καταλληλο μέρος για να το γράψω αλλά μια και όσοι

πήραμε την Yeelink RGBW το είδαμε εδω και το κυρίως θέμα είναι κλειδωμένο θα

το γράψω εδώ για να μην την πατήσει κανένας άλλος και δώσει τσάμπα λεφτά.

Αν μπορεί κάποιος admin να το μεταφέρει στο κυρίως (κλειδωμένο) θέμα νομίζω θα βοηθούσε.

 

 

Μόλις μου ήρθε η λάμπα. Πολύ γρήγορα είναι η αλήθεια (σχεδόν 15 μερες χωρις

τελωνείο) αλλά τα καλά τελειώνουν εδώ.

 

Η λάμπα θα πάει στο καλάθι των αχρήστων γιατι για να δουλέψει πρέπει να είναι

συνεχώς συνδεδεμένη στο ιντερνετ και με την εφαρμογη της Yeelink.

 

Τοπικά ΔΕΝ δουλεύει. Αν κοπει το ιντερνετ δεν μπορεις πλεον να την ελέγξεις.Επίσης

το πρόγραμμα στέλνει συχνά δεδομένα (ενας θεος ξερει τι) στην κίνα στον cloud server.

 

Για να την χρησιμοποιήσεις πρώτη φορά θέλει να βάλεις εφαρμογή στο κινητό η οποία

απαιτεί να κάνεις λογαριασμό στο κινεζικο site (μικρό το κακό) αλλά θέλει επίσης να

ενεργοποιήσεις την τοποθεσία σου ώστε να στείλει το στίγμα σου στην κίνα .

Επίσης να βάλεις τον κωδικό του wifi σου στο site της κίνας και ποιός ξέρει τι άλλο

(στο σημείο αυτό σταμάτησα τη διαδικασία)

Νομίζω οτι είναι too much ιδιωτικότητα που παραχωρούμε για να δουλέψει μια

ρημαδολάμπα.

 

Κάποιοι κατάφεραν να την κάνουν να δουλέψει με ένα πρόγραμμα Home Assistant

τοπικά αλλά αυτό ΜΟΝΟ αφού πρώτα τη settαρισαν με το πρόγραμμα της Yeelink

και έκαναν όλα τα παραπάνω....

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου όλα αυτά που γράφεις αφορούν εσένα, όσοι αγοράζουμε ξέρουμε τι παίρνουμε.

Επίσης τελείως λάθος που το έγραψες στις προσφορές.

 

Υ.Γ. Αν δε σου αρέσει διότι αγόρασες κάτι χωρίς να το ψάξεις, χάρισε την, πίστεψέ με είναι τέλειο δώρο για πολλούς ανθρώπους. Και καλύτερα να απέχεις από σάιτ με συντάκτες τύπους σαν τον Λιακόπουλο για λίγο καιρό.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς εξ αρχής δεν χρειαζόσουν μια τέτοια λάμπα και δεν μπορείς να την εκμεταλλευτείς. Το ότι κάτι είναι φτηνό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τρέξουμε να το αγοράσουμε αν δεν είναι αυτό που θέλουμε. Από την άλλη εμείς που έχουμε αυτές τις λάμπες και ξέρουμε γιατί τις πήραμε είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου είναι σαν να μόλις διάβασα την περιγραφή του προϊόντος. Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες καλά τι αγόρασες.

Εγώ κατάλαβα για αυτό έχω 5 τέτοιες λάμπες, αλλά δεν είναι όλα τα προϊόντα για όλους μας. Απλά, όταν προβούμε σε μια αγορά που νομίζουμε ότι μας καλύπτει, διότι δεν καταλάβαμε πως δουλεύει το προϊόν, καλύτερα να μην γράφουμε πάνω στα νεύρα μας ότι μας κατέβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν ειναι το καταλληλο μέρος για να το γράψω αλλά μια και όσοι

πήραμε την Yeelink RGBW το είδαμε εδω και το κυρίως θέμα είναι κλειδωμένο θα

το γράψω εδώ για να μην την πατήσει κανένας άλλος και δώσει τσάμπα λεφτά.

Αν μπορεί κάποιος admin να το μεταφέρει στο κυρίως (κλειδωμένο) θέμα νομίζω θα βοηθούσε.

 

 

Μόλις μου ήρθε η λάμπα. Πολύ γρήγορα είναι η αλήθεια (σχεδόν 15 μερες χωρις

τελωνείο) αλλά τα καλά τελειώνουν εδώ.

 

Η λάμπα θα πάει στο καλάθι των αχρήστων γιατι για να δουλέψει πρέπει να είναι

συνεχώς συνδεδεμένη στο ιντερνετ και με την εφαρμογη της Yeelink.

 

Τοπικά ΔΕΝ δουλεύει. Αν κοπει το ιντερνετ δεν μπορεις πλεον να την ελέγξεις.Επίσης

το πρόγραμμα στέλνει συχνά δεδομένα (ενας θεος ξερει τι) στην κίνα στον cloud server.

 

Για να την χρησιμοποιήσεις πρώτη φορά θέλει να βάλεις εφαρμογή στο κινητό η οποία

απαιτεί να κάνεις λογαριασμό στο κινεζικο site (μικρό το κακό) αλλά θέλει επίσης να

ενεργοποιήσεις την τοποθεσία σου ώστε να στείλει το στίγμα σου στην κίνα .

Επίσης να βάλεις τον κωδικό του wifi σου στο site της κίνας και ποιός ξέρει τι άλλο

(στο σημείο αυτό σταμάτησα τη διαδικασία)

Νομίζω οτι είναι too much ιδιωτικότητα που παραχωρούμε για να δουλέψει μια

ρημαδολάμπα.

 

Κάποιοι κατάφεραν να την κάνουν να δουλέψει με ένα πρόγραμμα Home Assistant

τοπικά αλλά αυτό ΜΟΝΟ αφού πρώτα τη settαρισαν με το πρόγραμμα της Yeelink

και έκαναν όλα τα παραπάνω....

Νομίζω ότι το κινητό σου (κινητά μας) το κάνει αυτό Χ10 ή Χ20 ή και Χ100, αναλόγως πόσες εφαρμογές έχεις φορτωμένες πάνω και τι δικαιώματα έχεις δώσει σε αυτές εν γνώση σου ή  εν αγνοία σου. Τώρα βέβαια αν δεν έχεις smartphone...κατέστρεψε την λάμπα να μην σε κατασκοπεύουν οι Κινέζοι  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταργήσεις και τις υπηρεσίες της Google,yahoo,Samsung,Apple,Microsoft,gps location...etc.....Εκεί να δεις τι τραβάνε...ΗΜΑΡΤΟΝ θα φωνάξω το πατήρ Κλεομένη...!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο να διαβάζει το Google Maps το στίγμα σου, και άλλο η λάμπα απο την κίνα. Το 1ο γνωρίζουμε τι το χρειάζεται, το 2ο όμως?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...