Προς το περιεχόμενο

“Πόλεμος” εργαζόμενων ΣΤΑ.ΣΥ. και υπουργού Μεταφορών για το ηλεκτρονικό εισιτήριο


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Αρμοδιες αρχες απο Δημοσιους Υπαλληλους ή διορισμενα κομματοσκυλα, με ασυλια κλπ.

 

Ευχαριστω δεν θα παρω. Χαρισμα σου.

 

Ωραία. Αναρχία και αντίδραση σε όλα. Όλοι οι φορείς είναι διεφθαρμένοι και πρέπει να πάρουμε εμείς το νόμο στα χέρια μας! Ξεκινήστε από εμένα: Έβγαλα κάρτα με ΑΜΚΑ, τσεκουρώστε με στην πλατεία Συντάγματος για παραδειγματισμό! :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

@quitlife

 

και πάλι δεν μπορεί κανείς να κάνει κάτι με τον αμκα σου, μου θυμίζεις τώρα μερικούς που φοβούνται να δώσουν iban

 

με το μόνο που μπορεί κάποιος να ξεκινήσει ιστορία στο όνομά σου είναι με την ταυτότητά σου, άντε και το αφμ που το βρίσκει κανείς σχετικά εύκολα

 

αλλά το μόνο που έχει αυτή τη στιγμή ιδιαίτερη σημασία είναι η ταυτότητα όπου με μια εξουσιοδότηση που είναι το πιο τρύπιο πράγμα  κάνεις παπάδες σε αυτή τη χώρα , την οποία μια χαρά θα δώσεις στη wind και τη κάθε wind 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ξερω .. Αλλά θέλω να είμαι ρομαντικός (= μ@@@κ@ς) και να πιστεύω οτι εκτός από δικαιώματα έχουμε και υποχρεώσεις..

 

Δεν εννοώ αυτό, απλά ότι η περίπτωσή σου δεν ήταν αξιόπιστο "stress test", μιας και ότι πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος αυτή την στιγμή (από την στιγμή που δεν κλείνουν ακόμα οι πόρτες) είναι οι ελεγκτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πρώτος και καλύτερος ο τωρινος πρωθυπουργός έδινε το παράδειγμα «παρευρισκόμενος στα διόδια και παροτρύνοντας τον κόσμο να μην πληρώνει», δεν καταλαβαίνω γιατί αυτοί τώρα να κάνουν διαφορετικά!

 

Με τα ψέματα που έστρωσες θα κοιμηθείς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η πχ Wind θα μας ζηταει ΑΜΚΑ ;

 

Τι λες φιλε μου, σε ποιες ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ λες ? Στις συγκοινωνιες ?

 

Απιστευτα πραγματα. Μιλαμε για ενα εισητηριο διαρκειας, το καταλαβαινετε ολοι ? Προφανως οχι.

 

Ρε Quit πάρε απλό εισιτήριο εσύ και μην ασχολείσαι άλλο.

Είναι ευτελές να δίνεις το ΑΜΚΑ σου για ένα εισιτήριο.. το ακούσαμε και αυτό

 

Για πλήρη αυτονομία και ιδιωτικότητα, κινήσου με το ΙΧ σου εσύ..

αλλά πρόσεχε, για να κινείσαι με ΙΧ αυτή την περίοδο, πάει να πεί ότι έχεις λεφτά, άρα θα σε καταδώσω για έλεγχο στην εφορία..

 

και αν είσαι πάνω από 1.80 και 120 κιλά και 40 χρονών, πιθανότατα είσαι βίαιος, αλκοολικός και χτυπάς την γυναίκα σου

 

τα παραπάνω παραδείγματα, είναι προς απάντηση σου, στο "όλες οι βρωμοδημόσιες υπηρεσίες είναι το ίδιο",

 

δλδ. πόσο επικίνδυνες είναι γενικεύσεις και τα στερεότυπα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βγάλει εδώ και 15 ημέρες την Ath.Ena Card και τη φόρτισα με 30 ευρώ που αντιστοιχούν σε μια κάρτα απεριορίστων διαδρομών. Η διαδικασία έκδοσης κράτησε σχεδόν ...20 λεπτά παρά κάτι!

 

- Πήγα στο εκδοτήριο στο Σύνταγμα και ζήτησα να βγάλω τη νέα κάρτα.

 

- Μου ζήτησε ταυτότητα και ένα οποιοδήποτε έγγραφο πάνω στο οποίο θα φαινόταν το ΑΜΚΑ μου. Εδωσα μια φωτοτυπία του βιβλιαρίου υγείας.

 

- Μπήκε σε μια εφαρμογή στο pc  μου δημιούργησε ένα λογαριασμό με τα στοιχεία μου.

 

- Πήρε μια κενή πλαστική κάρτα και συμπλήρωσε το id της στην καρτέλα που μου είχε μόλις ανοίξει.

 

- Μου είπε να σταθώ πίσω από τη τζαμαρία του εκδοτηρίου μπροστά σε μια web cam lg "της πλάκας" που είχαν στερεώσει πίσω απο το χοντρό τζάμι.

 

- Με φωτογράφησε και στο desktop εμφανίστηκαν 3 διαφορετικά καρέ και έπρεπε να διαλέξει ένα απο αυτά.

 

- Μιας και δεν υπήρχε φωτισμός και πίσω μου ήταν τα φώτα του σταθμού, βγήκα μαύρος σαν πακιστανός. Μου είπε "δεν πειράζει"...

 

- Αφού ετοιμάστηκε η καρτέλα με τα στοιχεία μου πήρε την κενή κάρτα και την έβαλε σε έναν ειδικό εκτυπωτή που θα περνούσε πάνω της τη φωτογραφία μου με ένα λεπτό φιλμ και πάτησε το print.

 

- Μετά από 2 λεπτά εμφανίστηκε error στη διαδικασία εκτύπωσης.

 

- Την ξαναέκανε.

 

- Ξανά error.

 

- Αντικατέστησε την κάρτα με μια νέα αφου ενημέρωσε το id στην καρτέλα μου.

 

- Error

 

- Έβγαλε και έβαλε όλα τα usb από τις συσκευές...

 

- Error

 

- Ξανά αντικατέστησε την κάρτα...

 

- Error...

 

- Πήρε τηλέφωνο στο support της εταιρείας που εγκατέστησε το σύστημα.

 

- Δεν ήξεραν καν να τις πουν όλα τα βήματα για την εφαρμογή και τη διαδικασία που οι ίδιοι τους έδωσαν. Η υπάλληλος γνώριζε πιο πολλά πράγματα από το ίδιο το support.

 

- Τελικά με το που διάλεξε ένα άλλο reason που υπήρχε σε ένα drop down menu που έπρεπε να συμπληρώνει κάθε φορά που άλλαζε κάρτα, η διαδικασία ολοκληρώθηκε.

 

- Πήρε την κάρτα και την έβαλε σε ένα pad που θα προγραμμάτιζε το τσιπάκι και θα τη φόρτιζε με credits.

 

- Δεν δούλευε...

 

- Έβαλε και έβγαλε το usb του...

 

- Δούλεψε.

 

- Μου έδωσε την κάρτα. Στην εκτύπωση η φωτό μου ήταν πιο μαύρη από την ψηφιακή... Μου είπε "δεν πειράζει".

 

- Μετά από 20 σχεδόν είχαν μαζευτεί πίσω μου 100 άτομα που περίμεναν στην ίδια ουρά για να αγοράσουν εισιτήρια ή να βγάλουν κάρτα...

 

:)

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!

 

Ευχαριστω Bill που μοιραστηκες αυτη την κωμικη εμειρια μαζι μας. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!

 

Ευχαριστω Bill που μοιραστηκες αυτη την κωμικη εμειρια μαζι μας. :)

 

Μπόρεσα όμως να καταλάβω πως δεν έφταιγε η κοπέλα που ήταν στα εκδοτήρια. Ίσα ίσα το έψαξε μόνη της και κατάφερε να βγάλει την κάρτα. Ήταν ξεκάθαρο πως η διαδικασία δεν ξεκίνησε σωστά και δεν υπολόγισαν τα τυχόν προβλήματα, τη μεγάλη προσέλευση του κόσμου, κλπ κλπ.  Επίσης προσωπικά νομίζω πως δεν έχουν επιλέξει το ιδανικό setup από πλευράς hardware για την όλη διαδικασία. 

 

Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση το "αντάρτικο" που ξεκίνησαν μόνοι τους... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι τα πράγματα όποιος έχει δουλέψει σε software για το δημόσιο ξέρει ότι για να γίνει η παραμικρή αλλαγή πρέπει να περάσει μία σειρά απο τηλέφωνα , γραφειοκρατεία, αργίες άδειες, σαββατοκύριακα και βάλε οπότε τα προβλήματα που παρουσιάζονται στα ηλεκτρονικά εισιτήρια παίρνουν αιώνες για να λυθούν. Άντε να γίνουν update και να διορθώσεις στο hardware για τα ΤΕΚ ΑΜΕΚ ΦΕΚ ΤΕΙ ΑΕΙ και δεν συμμαζεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπόρεσα όμως να καταλάβω πως δεν έφταιγε η κοπέλα που ήταν στα εκδοτήρια. Ίσα ίσα το έψαξε μόνη της και κατάφερε να βγάλει την κάρτα. Ήταν ξεκάθαρο πως η διαδικασία δεν ξεκίνησε σωστά και δεν υπολόγισαν τα τυχόν προβλήματα, τη μεγάλη προσέλευση του κόσμου, κλπ κλπ.  Επίσης προσωπικά νομίζω πως δεν έχουν επιλέξει το ιδανικό setup από πλευράς hardware για την όλη διαδικασία. 

 

Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση το "αντάρτικο" που ξεκίνησαν μόνοι τους... 

Σωστα,εγω υποψιαζομαι πως δεν ανεθεσαν την εργασια αυτης της υλοποιησης σε σοβαρη εταιρια ωστε να αποφευχθουν τετοιες τεχνικες δυσκολιες ,αλλα μαλλον εδωσαν την δουλεια σε καποιον ''υμετερο.'' :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι πηρες φιλε μου, αλλα το ΑΜΚΑ γιατι να το δωσεις δεν μου εξηγεις για ειμαι λιγο slow και δεν καταλαβαινω.

 

Αλλο η ταυτοτητα και αλλο το ΑΜΚΑ.

 

Επισης, εισαι ελευθερος να δωσεις οτι προσωπικα στοιχεια θελεις, αλλα υπαρχουν και σκεπτομενοι που δεν θελουν. Εκτος και αν δεν εχουμε το δικαιωμα να μην θελουμε κατι που μας αφορα.

το αμκα ειναι ενα κ μοναδικό ο αριθμός ταυτότητας αλλάζει. Σιγα σιγα το αμκα (επιτέλους) θα αντικαταστήσει ολες τους γραφειοκρατικούς αριθμούς που έχουμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ σήμερα να βγάλω τη νέα κάρτα εδώ και κατι ώρες.στην Ομόνοια μου λένε είναι χαλασμένο. Στην Αττική ενώ αρχικά δούλευε τώρα και εδω λενε οτι χαλασε. Στο Σύνταγμα δε ξέρω αν βγάζουν πάντως είχε ουρά 100 ατομαν. κανείς δε ξέρει να μου πει ποια ειναι τα 15 σημεία που εκδίδουν ενώ ενας υπαλληλος μου είπε ότι λόγω της κοντρας σωματείων - υπουργείου δε πρόκειται να βγάλω σήμερα κάρτα.

 

Στο γκισέ που πήγα αρχικά όπου έβγαζα την χάρτινη κάρτα ο υπάλληλος μου είπε οτι θελει ταυτότητα και Αφμ απο εκκαθαριστικό (και αυτο λάθος τελικα αμκα θέλει).

 

Γενικα ανοργανωσια σε όλο το μεγαλείο της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσπαθώ σήμερα να βγάλω τη νέα κάρτα εδώ και κατι ώρες.στην Ομόνοια μου λένε είναι χαλασμένο. Στην Αττική ενώ αρχικά δούλευε τώρα και εδω λενε οτι χαλασε. Στο Σύνταγμα δε ξέρω αν βγάζουν πάντως είχε ουρά 100 ατομαν. κανείς δε ξέρει να μου πει ποια ειναι τα 15 σημεία που εκδίδουν ενώ ενας υπαλληλος μου είπε ότι λόγω της κοντρας σωματείων - υπουργείου δε πρόκειται να βγάλω σήμερα κάρτα.

 

Στο γκισέ που πήγα αρχικά όπου έβγαζα την χάρτινη κάρτα ο υπάλληλος μου είπε οτι θελει ταυτότητα και Αφμ απο εκκαθαριστικό (και αυτο λάθος τελικα αμκα θέλει).

 

Γενικα ανοργανωσια σε όλο το μεγαλείο της.

 

"Η έκδοση της προσωποποιημένης ηλεκτρονικής κάρτας γίνεται ήδη σε ορισμένους σταθμούς του μετρό και του ηλεκτρικού.

Πρόκειται για τους σταθμούς: Σύνταγμα, Αγ. Μαρίνα, Δ. Πλακεντίας, Ελληνικό, Ανθούπολη, Πειραιάς, Κηφισιά, Ομόνοια και Αττική, σε δυο σταθμούς του τραμ (Αγ. Φωτεινή και Σύνταγμα) και στο εκδοτήριο της Ο.ΣΥ. στην Όθωνος (Πλ. Συντάγματος)"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβήσιμο της χώρας από το χάρτη. Μια βόμβα, κάτι, pls.

 

Σιγά εσυ τρομοκράτη. Τα ίδια έκανε και ο Εσκομπαρ όταν δεν έβρισκε το δίκιο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...