Προς το περιεχόμενο

Oculus Go, το πρώτο αυτόνομο VR σύστημα της Oculus με τιμή $199


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου δεν το χάνω πουθενά. Εσύ όπως και άλλοι πολλοί δεν έχετε καταλάβει πως το vr δεν προσφέρει μόνο ψυχαγωγία. Θα είναι το μέσο εκμάθησης του μέλλοντος γιατί θα μπορεί να προσφέρει καταπληκτική προσομοίωση. Θα μπορούν παιδιά από όλο τον κόσμο να κάνουν εικονικές περιηγήσεις σε μουσεία και μνημεία πολιτισμού. Θα μπορούν κορυφαίοι γιατροί να κάνουν τηλεεγχειρησεις με ακρίβεια από χιλιαδες χιλιομετρα μακριά. Ανάπηροι ασθενείς που είναι καθηλωμενοι σε κρεβάτια θα μπορούν εικονικά να μεταφέρονται σε μέρη που θα τους προσφέρουν ευφορια. Θα μπορεί κόσμος σε εικονικά τσατ ρουμ και φόρουμ να ανταλλασει απόψεις και να μαθαίνει νέα πράγματα. Θα μπορεί ο πατέρας ναυτικός να βλέπει και να νοιώθει πως έχει δίπλα του το παιδί του που υπό κανονικές συνθήκες θα το έβλεπε κάθε 6 μήνες. Θα μπορεί η μάνα να νοιώθει πως έχει κοντά τον γιο της που σπουδάζει στο εξωτερικό και γυρίζει στην πατρίδα του κάθε 2 χρόνια. Θα μπορούν άνθρωποι να ξεπεράσουν τις φοβίες τους σχετικά με το ύψος ή τα αεροπλάνα. Θες και άλλα παραδείγματα; Θα μπορούν φοιτητές ιατρικής να μπαίνουν μέσα στο ανθρώπινο σώμα και να κατανοουν καλύτερα την φυσιολογια του ανθρώπινου σώματος, θα μπορούν μοναχικοι άνθρωποι να κοινωνικοποιουντε σταδιακά σε εικονικά δωμάτια. Θα μπορούν φυλακισμενοι να μειώνουν τον πόνο του εγκλεισμου. ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Το κινητό ως μέσο επικοινωνίας θα φαντάζει απαρχαιωμενο μετά την καθιέρωση του vr. Τώρα αν σε κάποιους φέρνει ναυτία είναι γιατί ακόμα ο ρυθμός ανανέωσης frame rate δεν είναι τόσο μεγάλος που να εξαλειφει αυτά τα φαινόμενα. Με τα χρόνια θα βελτιωθεί και αυτό. Προσωπικά όσες ώρες και αν έχω χρησιμοποιήσει όλα τα vr συστήματα που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν έχω νοιώσει την παραμικρή ζαλη. Μάλλον είναι θέμα εγκεφάλου που μπορεί να διαχειριστεί διαφορετικά τα οπτικά ερεθισματα. Στο αισθητικό κομμάτι αν δεν σου αρέσει προσωπικά θα το σεβαστω. Μην μας λες όμως ότι είναι αστοχο το παράδειγμα μου γιατί είσαι εγκλωβισμενος στο στερεότυπο vr = ψυχαγωγία μόνο. Λάθος φίλε μου. Vr = ένας ολοκληρωμενος ψηφιακός κόσμος

Καλά εγώ ζαλίζομαι και στο αμάξι, δεν τίθεται θέμα να επιτεθώ στο vr για αυτό. Αλλά δεν είμαι ο μόνος στον κόσμο.

 

Δεν διαφωνώ με όλα τα παραδείγματά σου, το ζήτημα είναι 1. πόσο κοινωνικά αποδεκτό θα γίνει αυτό (πχ η μάνα θα προτιμήσει να δει τον γιό της κανονικά σε οθόνη ή θα προτιμήσει να τον δει με μια μάσκα;) και 2. οτιδήποτε business χρήση δεν την υπολογίζω, για επιχειρήσεις υπάρχουν πάρα πολλές ωραίες τεχνολογίες που ήδη χρησιμοποιούνται, οτιδήποτε γίνεται στον χώρο των επιχειρήσεων είναι καλό αλλά σε προσωπικό επίπεδο πρόκειται να τις χρησιμοποιήσω; Μάλλον όχι

 

Για αυτόν τον λόγο λοιπόν η oculus στα consumer προϊόντα της στοχέυει στην ψυχαγωγία καθαρά, γι'αυτό και επιμένω. Υπάρχει ένα μικρό ποσοστό όπως λες και με τα παραδείγματά σου που δεν τα χρησιμοποιεί για ψυχαγωγία, αλλά παραμένει μικρό. Θα πω ότι θα πετύχει το VR μόνο αν καταφέρει να φύγει από την μάσκα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αγορασα το oculus rift πριν 2 βδομαδες για χρηση με τον προσομοιωτη πτησης πιο πολυ. οταν το φοραω εχω την αισθηση οτι καθομαι πραγματικα μεσα στο πιλοτηριο, απιστευτο πραγμα. εχω δοκιμασει και εφαρμογες που εχει και παιχνιδια. δεν τα δειχνει απλα 3d σου δινει κιολας την αισθηση του βαθους του χωρου. μπορεις να προσεγγισεις τα πραγματα και απο διαφορετικες γωνιες πχ απο πισω. απλα χανεις την αισθηση του πραγματικου κοσμου το μονο κακο ειναι οτι οταν το βγαζω αισθανομαι καπως περιεργα, χρειαζομαι λιγο χρονο μεχρι να επιστρεψω στην πραγματικοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το vr από το 1995. Τότε ένα δύο μαγαζιά στην Στουρναρη είχαν φέρει κράνος μάσκα που είχαν προσομοίωση πτήσης. Τα γραφικά τότε ήταν πολυγωνα και έβλεπες κάτι σαν βουνά κάτι σαν θάλασσα και κάτι σαν ουρανό. Παρόλα αυτά η αίσθηση ήταν μοναδική για τα τότε δεδομένα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως ο ειδικός τύπος της εποχής μιλούσε με θαυμασμό για μια νέα τεχνολογία που αν αναπτυσσοταν θα έφερνε επανάσταση. Χρειάστηκε να περάσουν 23 χρόνια για να ζήσουμε αυτή την επανάσταση και τα (vector) πολυγωνα γραφικά να γίνουν φωτορεαλιστικες εικόνες που προκαλούν τις αισθήσεις. Χαίρομαι που τεχνολογικά βιωνουμε νέες εμπειρίες και ελπίζω το μέλλον να μας επιφυλαξει και άλλες εκπλήξεις... Πιστέψτε με πως οποίος δεν έχει ζήσει ως τώρα μια σωστή vr εμπειρία (όχι μέσω κινητού cardboard κτλ) χάνει μια από τις πιο απίστευτες τεχνολογικές καινοτομίες του αιώνα μας. Πέρα όμως από λάτρης της συγκεκριμένης τεχνολογίας είμαι και ρεαλιστης και είμαι πεπεισμένος πως θα υπάρχει και κακή χρήση της γι αυτό έχω γράψει και σε παλαιότερα ποστ μου πως πιστεύω ακραδαντα πως το vr θα είναι το e-ναρκωτικό του 21 αιώνα...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αγορασα το oculus rift πριν 2 βδομαδες για χρηση με τον προσομοιωτη πτησης πιο πολυ. οταν το φοραω εχω την αισθηση οτι καθομαι πραγματικα μεσα στο πιλοτηριο, απιστευτο πραγμα. εχω δοκιμασει και εφαρμογες που εχει και παιχνιδια. δεν τα δειχνει απλα 3d σου δινει κιολας την αισθηση του βαθους του χωρου. μπορεις να προσεγγισεις τα πραγματα και απο διαφορετικες γωνιες πχ απο πισω. απλα χανεις την αισθηση του πραγματικου κοσμου το μονο κακο ειναι οτι οταν το βγαζω αισθανομαι καπως περιεργα, χρειαζομαι λιγο χρονο μεχρι να επιστρεψω στην πραγματικοτητα.

 

 

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το vr από το 1995. Τότε ένα δύο μαγαζιά στην Στουρναρη είχαν φέρει κράνος μάσκα που είχαν προσομοίωση πτήσης. Τα γραφικά τότε ήταν πολυγωνα και έβλεπες κάτι σαν βουνά κάτι σαν θάλασσα και κάτι σαν ουρανό. Παρόλα αυτά η αίσθηση ήταν μοναδική για τα τότε δεδομένα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως ο ειδικός τύπος της εποχής μιλούσε με θαυμασμό για μια νέα τεχνολογία που αν αναπτυσσοταν θα έφερνε επανάσταση. Χρειάστηκε να περάσουν 23 χρόνια για να ζήσουμε αυτή την επανάσταση και τα (vector) πολυγωνα γραφικά να γίνουν φωτορεαλιστικες εικόνες που προκαλούν τις αισθήσεις. Χαίρομαι που τεχνολογικά βιωνουμε νέες εμπειρίες και ελπίζω το μέλλον να μας επιφυλαξει και άλλες εκπλήξεις... Πιστέψτε με πως οποίος δεν έχει ζήσει ως τώρα μια σωστή vr εμπειρία (όχι μέσω κινητού cardboard κτλ) χάνει μια από τις πιο απίστευτες τεχνολογικές καινοτομίες του αιώνα μας. Πέρα όμως από λάτρης της συγκεκριμένης τεχνολογίας είμαι και ρεαλιστης και είμαι πεπεισμένος πως θα υπάρχει και κακή χρήση της γι αυτό έχω γράψει και σε παλαιότερα ποστ μου πως πιστεύω ακραδαντα πως το vr θα είναι το e-ναρκωτικό του 21 αιώνα...

https://inception.davepedu.com/  <--- πατήστε το κουμπί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό! Αυτό και το επερχόμενο Vive Focus για φτηνό, καλό VR. Είμαστε στην αρχή ακόμα. Προσιτό αλλά στοιχειώδες mobile VR, χωρίς 6DOF tracking.  Νομίζω πως πολλοί δεν καταλαβαίνουν ακόμα τις αλλαγές που θα φέρει η επικράτηση των τεχνολογιών VR/AR/MR. 

Πάρτε και ένα σεντόνι από έναν Chief scientist στην Oculus.

https://www.oculus.com/blog/inventing-the-future/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φέρω και εγώ ενα παράδειγμα απο τα πολλές χρήσεις που μπορεί να φέρει το vr : φανταστείτε να θέλετε να ανοίξετε μαγαζί, να αγοράσετε η να φτιάξετε ενα καινούργιο σπίτι, με το vr θα μπορείτε να επισκεφτείτε όλα αυτά πριν καν φτάσετε εκεί η πριν καν είναι έτοιμα. Μπορεί ο πολιτικός μηχανικός να σας κανει μια βόλτα μέσα στο σπίτι σας. Και χίλια δυο ακόμα πράγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To VR μια φουσκα ειναι οπου καποια στιγμη θα σκασει.

 

Θυμάμαι τα ίδια έλεγαν για το iPhone.

 

Το VR δεν μπορεί παρά να είναι το μέλλον.

 

Έιναι ουσιαστικά η πιο επαναστατική ιδέα ίσως στην ιστορία της ανθρωπότητας, η δυνατότητα κυριολεκτικά να ζεις σε εναλλακτικά σύμπαντα.

 

Αν υπάρχει μια εξήγηση για ποιό λόγο δεν βλέπουν το σύμπαν *γεμάτο* με άλλα όντα, το VR ή κάτι αντίστοιχο είναι ίσως η καλύτερη απάντηση. Τι να κάνεις ένα συμπάν που δεν επέλεξες τη στιγμή που μπορείς να φτιάξεις άλλα σύμφωνα με τα θεληματά σου και έπειτα να ζήσεις εκει?

 

...άπο την άλλη θα συμφωνήσω σε αυτό που ίσως υπενίσσεσαι ... Η τεχνολογία είναι σε εμβρυϊκό στάδιο και ιδιαιτέρως κακή αυτή την στιγμή. Αυτές οι αναλύσεις είναι εκπληκτικά μικρές (1440p είναι μικρή για το monitor μου, πόσο μάλλον για μια συσκευή κολλημένη στο κεφάλι μου)... Και όντως περιμένω και εγώ να αποτύχει, τουλ. σε αυτή την πρώτη σοβαρή ώθησή του...

 

Αλλά το VR γενικότερα σαν τεχνολογία? ... αντιλαμβάνεσαι ότι θα είναι το μέσο μέσω του οποίου οι άνθρωποι θα ανεβούν στο Ίντερνετ (με φυσικό τρόπο) έτσι? Θα κάνει την αλλαγή που έφερες στην ζωή μας το Facebook να μοιάζει με παιχνιδάκι...

 

Μπορείς να το βρίσκεις περίεργο και παράλογο ... αλλά οι πόλεις του 2050 δε θα έχουν καμιά σχέση με τις πόλεις του 2000 ... κανείς δε θα δουλεύει στην πόλη ... δε θα υπάρχει και λόγος άλλωστε. Μόνο καφέ, εστίαση και διασκέδαση (άντε το πολύ) ... αλλά δουλειές γραφείου? Ουτε καν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι τα ίδια έλεγαν για το iPhone.

 

Το VR δεν μπορεί παρά να είναι το μέλλον.

 

Έιναι ουσιαστικά η πιο επαναστατική ιδέα ίσως στην ιστορία της ανθρωπότητας, η δυνατότητα κυριολεκτικά να ζεις σε εναλλακτικά σύμπαντα.

 

Αν υπάρχει μια εξήγηση για ποιό λόγο δεν βλέπουν το σύμπαν *γεμάτο* με άλλα όντα, το VR ή κάτι αντίστοιχο είναι ίσως η καλύτερη απάντηση. Τι να κάνεις ένα συμπάν που δεν επέλεξες τη στιγμή που μπορείς να φτιάξεις άλλα σύμφωνα με τα θεληματά σου και έπειτα να ζήσεις εκει?

 

...άπο την άλλη θα συμφωνήσω σε αυτό που ίσως υπενίσσεσαι ... Η τεχνολογία είναι σε εμβρυϊκό στάδιο και ιδιαιτέρως κακή αυτή την στιγμή. Αυτές οι αναλύσεις είναι εκπληκτικά μικρές (1440p είναι μικρή για το monitor μου, πόσο μάλλον για μια συσκευή κολλημένη στο κεφάλι μου)... Και όντως περιμένω και εγώ να αποτύχει, τουλ. σε αυτή την πρώτη σοβαρή ώθησή του...

 

Αλλά το VR γενικότερα σαν τεχνολογία? ... αντιλαμβάνεσαι ότι θα είναι το μέσο μέσω του οποίου οι άνθρωποι θα ανεβούν στο Ίντερνετ (με φυσικό τρόπο) έτσι? Θα κάνει την αλλαγή που έφερες στην ζωή μας το Facebook να μοιάζει με παιχνιδάκι...

 

Μπορείς να το βρίσκεις περίεργο και παράλογο ... αλλά οι πόλεις του 2050 δε θα έχουν καμιά σχέση με τις πόλεις του 2000 ... κανείς δε θα δουλεύει στην πόλη ... δε θα υπάρχει και λόγος άλλωστε. Μόνο καφέ, εστίαση και διασκέδαση (άντε το πολύ) ... αλλά δουλειές γραφείου? Ουτε καν...

 

 

Σκέτο VR δεν έχει μέλλον γιατί πρώτα απ όλα είναι περιορισμένο και συγκεκριμένο . Mixed με AR , AI και ότι άλλο έρθει θα αλλάξει πραγματικά τα πάντα.

 

Επίσης δεν είναι όλα iPhone και το Facebook δεν άλλαξε τη ζωή των ανθρώπων .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέτο VR δεν έχει μέλλον γιατί πρώτα απ όλα είναι περιορισμένο και συγκεκριμένο . Mixed με AR , AI και ότι άλλο έρθει θα αλλάξει πραγματικά τα πάντα. Επίσης δεν είναι όλα iPhone και το Facebook δεν άλλαξε τη ζωή των ανθρώπων .

 

Τι εννοείς "σκέτο VR" ... καμιά τεχνολογία δεν έρχεται "σκετη" ... συνεργάζονται και έτσι μετεξελίσσονται.

 

Το iphone δημιούργησε μια αγορά *τρίσεκατομυρίων* ... δεν μιλώ για τις πωλήσεις του ίδιου του κινητού (που είναι δις $). Μιλώ για τις εφαρμογές που αναπτύχθηκαν σε πλατφόρμα οθόνη αφής + capacitive. ΑirBnB , Uber, Instragram κ.ο.κ ... ένα μεγάλο μέρος της (συνεχόμενης) ανόδου στο χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης προέρχεται απο την αισιοδοξία που έφερε το iphone εν συγκεκριμένω.

 

Το Facebook σε μέγιστο βαθμό κατήργησε τους περισσότερους παραδοσιακούς τρόπους επικοινωνίας. Κανένα μέσο δεν είχε τόσο μεγάλη επιρροή στην ιστορία της ανθρωπότητας όσο το Facebook ... ουσιαστικά ήταν αυτό (μαζί με το youtube) που έκανε το Ιντερνετ αυτό το οποίο το dotcom bubble υπονοούσε ότι θα γίνει (γι'αυτό και βλέπεις τα χρηματιστήρια να ανεβαίνουν πάνω απο εκείνα τα επίπεδα). Θα έλεγα τα δυο παραπάνω (και αυτά που έφεραν) είναι οι οδηγοί της παρούσας εποχής.

 

To "μοντέλο T" και ο "σιδηρόδρομος" της εποχής μας. Υπάρχουν μεγάλες κοινωνιολογικές μελέτες πάνω στην πρωτοφανή και αναπάντεχη επιρροή που είχε το Facebook πάνω στις ανθρώπινες κοινωνίες. Αν θες (και δεν βαριέσαι να διαβάζεις) τις ψάχνω για να τις διαβάσεις.

 

...αυτά τα δύο λοιπόν θα μοιάζουν παιχνίδια μπροστά στο VR (και ότι αυτό φέρει, ή ότι με το οποίο συνεργαστεί).

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο Καζαντζάκης έγραφε... Έχεις τα πινέλα, έχεις και τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και ζήσε μέσα, περιέγραψε αθελα του την vr εποχή... Θα έχει ο κάθε ένας την δυνατότητα να "φύγει" για λίγο από την γκρίζα πραγματικότητα και να ζήσει εικονικές εμπειρίες που θα τον συγκινησουν θα τον ευχαριστησουν, θα τον ερεθισουν ή θα τον διδάξουν... Μετά τα ναρκωτικά και τις θρησκείες δεν νομίζω να φτιάχτηκε πιο f@cking mind δημιούργημα από τον άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω το oculus go θα πουλήσει αβέρτα. Είναι αξιοπρεπές προσιτό VR για τις μάζες. Με εξαιρετική εμπειρία χρήσης, όλα σε ένα, εύκολο app store, καλή τιμή (μην κοιτάτε τα ελληνικά δεδομένα). Θα είναι για το VR ότι το ipad για τα tablet. 

 

Σκεφτείτε το: το αγοράζει ο μη tech savvy άνθρωπος. Το φορτίζει, το φοράει, και απευθείας έχει το app store. Πρόσβαση στο πλούσιο σε εφαρμογές app store και στο (VR) facebook. Απευθείας βρίσκεται σε (VR) φυσική επαφή με τους φίλους του όπου και αν βρίσκονται. Όλα αυτά χωρίς περίπλοκες διαδικασίες, μπορεί να τα κάνει ο κάθε ένας. Το αγοράζει και σε 2 λεπτά είναι συνδεδεμένος. Με καλή εικόνα, καλό ήχο και χειριστήριο. 

 

Με κόστος 200$+sales tax. Consumer συσκευή. Έτοιμο οικοσύστημα. Εύκολο, άνετο, οικονομικό, πλήρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To VR μια φουσκα ειναι οπου καποια στιγμη θα σκασει.

 

Το vr ήρθε και θα μείνει για πάντα και όσο εξελίσσεται η τεχνολογία οι επεξεργαστές και οι οθόνες τόσο θα εξελίσσεται και αυτό ώσπου να βρεθεί καποιος άλλος τρόπος να ξεγελάσει τον ανθρώπινο εγκέφαλο για αυτά που βλέπει.

 

Να το πω ποιο απλα. Εικονική πραγματικότητα είναι και οι οθόνες του υπολογιστή μας. Και το σινεμά που βλέπουμε ταινίες και γενικά οτιδήποτε ξεγελά και απορροφά τον ανθρώπινο εγκέφαλο. Όπως αντιλαμβάνεστε όπως δεν θα πάψουν ποτέ να υπάρχουν οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές έτσι δεν θα πάψει να υπάρχει το vr

 

Αυτή τη στιγμή διανοιουμε την εποχή του vr headset και των ηλεκτρικών οχημάτων. Θα πρέπει να το χωνέψουμε και να το εμπεδώσουμε και να καταλάβουμε ότι όπως η τηλεόραση το ιντερνέτ και οι υπολογιστές έχουν γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας μας έτσι θα είναι και η εικονική πραγματικότητα κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συγκεκριμένο θέμα τώρα. Προφανώς και θα έχει κάποιον snapdragon στα ενδότερα και θα παίζει τα γνωστά που υπάρχουν σε android κάτω από κάποια καλά κλειδωμένη πλατφόρμα της oculus σίγουρα θα έχει πλάκα αλλά σίγουρα δεν θα έχει καμία σχέση με τα γραφικά του αυθεντικού rift.

 

Θα 3ιναι οικονομικό όπως καταλαβαίνετε ξεκάθαρα λόγο του μάρκετ που εκεί στηρίζεται να βγάλει κέρδη η εταιρία.

 

Έτσι και οι κονσόλες. Φτηνές στην αγορά και τα κέρδη από τα παιχνίδια και τα φυσικά και του μάρκετ.

 

Άμα όμως δεν έχει λειτουργικό και δύναμη δυστυχώς προσωπικα πιστεύω η τέλεια κίνηση και απεικόνιση δεν σώζουν την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να δούμε πότε θα υλοποιηθεί ένα holodeck όπως στο Star Trek. Μπαίνεις σε κατάλληλο δωμάτιο και σου αλλάζει ΟΛΟ τον χώρο και ούτε φοράς τίποτα, ούτε κρατάς κάτι και οι εικονικοί χαρακτήρες είναι τόσο μα τόσο αληθινοί. Αλλάζεις εσύ την τοποθεσία που θέλεις να είσαι - σε ένα πλανήτη, σε μια λίμνη, σε ένα δάσος, κλπ. Παραμετροποιείς τον κόσμο, την χρονολογία, κλπ, κλπ. Θα είναι πιο αλληλοεπιδραστικό (interactive - immersive) γιατί ουσιαστικά φτιάχνεις την δική σου ιστορία, επιλέγεις εσύ τι θέλεις να δεις και τι να κάνεις και το σπουδαιότερο δεν θα έχει ζάλη. Αλλά αυτό νομίζω απέχει πολλά πολλά χρόνια μέχρι να υλοποιηθεί σωστά. Είναι και projection και virtual reality μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...