Προς το περιεχόμενο

αναζητώ σπόρους από Τσικουδιά, Κοκκορεβυθιά, Αγρια Φιστικιά , Τραμιθιά ή Τριμιθιά


jimis2800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αναζητώ σπόρους από το συγεκριμένο δέντρο (αν είναι και από χίο ακόμα καλύτερα) όποιος έχει τέτοιο δετρο η μπορεί να με βοηθήσει για το που μπορώ να βρω ας επικινωνήσει μαζί μου,
το δέντρο είναι  αυτό http://www.alekati.gr/%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B1_%CE%B7_%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AD%CE%B2%CE%B9%CE%BD%CE%B8%CE%BF%CF%82  και πρέπει να μην
υπάρχουν στην γείρω περιοχή φιστικιές σε μεγάλη απόσταση, οποίο βοήθεια δεκτή  ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει άγριο αυτοφυές στη Δράμα,δεν είναι διαδεδομένο αλλά το έχω δει πριν από καιρό.

Ελπίζω να μη τα έχουν ξηλώσει.

 

%CE%9A%CE%BF%CE%BA%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%

 

είναι συγγενικό της φυστικιάς αιγίνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει άγριο αυτοφυές στη Δράμα,δεν είναι διαδεδομένο αλλά το έχω δει πριν από καιρό.

Ελπίζω να μη τα έχουν ξηλώσει.

 

%CE%9A%CE%BF%CE%BA%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%

 

είναι συγγενικό της φυστικιάς αιγίνης

το ξέρω φίλε μου για αυτό ψάχνω σπόρους από το συγεκριμένο  ώστε να γίνει φύτευση και πάνω σε αυτό να εμβολιαστεί υποκείμενο φιστικιάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω σπορους να σου δωσω, αλλα η φυστικια εχει πολυ αργη αναπτυξη, και αν περιμενεις να αναπτυχθει η αγρια για να την κανεις υποκειμενο, θα παρει πολλα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω σπορους να σου δωσω, αλλα η φυστικια εχει πολυ αργη αναπτυξη, και αν περιμενεις να αναπτυχθει η αγρια για να την κανεις υποκειμενο, θα παρει πολλα χρονια.

δεν αργεί ο εμβολιασμός της ιδιαίτερα, και δεν έχω θέμα να περιμένω 2+ χρόνια, το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να βρω σπόρους στην περιοχή μου η σε κοντινές, και αυτό τον μήνα είναι που τα μαζευουν, έχω πάρει τηλέφωνο σε καταστήματα και σε ότι έχει σχέση  με φυτά και δέντρα και δεν μπορώ να  βρω όλη μου λένε και καλά ότι δεν υπάρχουν, για αυτό άνοιξα και το θέμα εδώ μήπως κάποιο μέλος μας έχει κοντά στην περιοχή του τέτοιο δέντρο και μπορέσει να με βοηθήσει :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αργεί ο εμβολιασμός της ιδιαίτερα, και δεν έχω θέμα να περιμένω 2+ χρόνια, το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να βρω σπόρους στην περιοχή μου η σε κοντινές, και αυτό τον μήνα είναι που τα μαζευουν, έχω πάρει τηλέφωνο σε καταστήματα και σε ότι έχει σχέση  με φυτά και δέντρα και δεν μπορώ να  βρω όλη μου λένε και καλά ότι δεν υπάρχουν, για αυτό άνοιξα και το θέμα εδώ μήπως κάποιο μέλος μας έχει κοντά στην περιοχή του τέτοιο δέντρο και μπορέσει να με βοηθήσει :-D

Απο οτι εχω διαβασει και δει εχει πολυ αργη αναπτυξη, συγκριτικα με τα περισσοτερα αλλα ακροδρυα, εφοσων ομως δεν σε νοιαζει ο χρονος που θα παρεις σποροφυτο, μπορεις να μιλησεις με τον πελιτι και να σε κατευθυνουν αυτοι.

http://peliti.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω διαβασει και δει εχει πολυ αργη αναπτυξη, συγκριτικα με τα περισσοτερα αλλα ακροδρυα, εφοσων ομως δεν σε νοιαζει ο χρονος που θα παρεις σποροφυτο, μπορεις να μιλησεις με τον πελιτι και να σε κατευθυνουν αυτοι.

http://peliti.gr

έστειλα μήνυμα στον πελίτι και περιμένω να απαντήσουν αλλά όπως λένε  κρατάω μικρό καλάθι, σε ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάξε μου.

 

 

IMG_20171025_114717.jpg

 

 

 

Τα χαρίζω.

Βρήκα 4 ,τα 3 ήταν μικροί θάμνοι και μόνο το 1 είχε σπόρους και ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση.
Ψάχνοντας βρήκα και ένα δεντράκι με τα τσαμπιά που βλέπεις,πολλοί σπόροι έχουν προσβληθεί από έντομο αλλά έχει και καλούς.
Δε ξέρω αν είναι έτοιμοι για σπορά πρέπει να ψαχτείς λίγο και τη διαδικασία της σποράς να προσέξεις γιατί στα δέντρα δεν είναι απλή.
Για παράδειγμα, σε κάποια είδη πεύκου πρέπει να βάλεις τους σπόρους στο ψυγείο πριν τη σπορά.
Έτσι προσομοιώνεις τις συνθήκες της φύσης την εποχή που πέφτουν οι σπόροι στο χώμα.


Αν δε βρήκες από αλλού συνεννόηση με πμ,μάλλον από Δευτέρα θα είμαι εύκαιρος να τα στείλω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...