Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm ζητά τη διακοπή κατασκευής και πώλησης του iPhone στην Κίνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ σε αυτό που λες μιας και έχω πάρει από android s5 htc s6 s7edge . Τι να κάνω που μετα από όλα αυτά θέλω ένα σταθερό os που να παίρνει updates για 5 χρόνια; ;; αν πχ πάρω τώρα το 8 plus που το αλλάζω άνετα σε μια 5ετια . Επιτέλους ον τοπικ ( sorry ) Νομίζω οτι καμια εταιρία δεν θα ξεκινάτε δικαστική διαμάχη ζητώντας 1 δις χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος. Πόσο μάλλον η αππλε που εχει δείξει οτι προσέχει ιδιαίτερα το ονομα της.

Γιατι αλλο κινητο δεν μπορεις να αγορασεις?

Δηλαδη αν παρεις ενα oneplus5 με 500αντι για το 8 plus με τα 1000ευρω και αναβαθμισεις μετα απο 2.5χρονια σε αλλο κινητο δεν γινεται?

 

Βεβαια ειναι λογικο στα iphone να ενδιαφερουν τον κοσμο τα updates 3 και 4 ετων γιατι οπως ειπα οταν εχεις τοσο υψηλο κοστος αγορας αλλα και αλλαγης συσκευης αλλα και τοσες λιγες επιλογες,προφανως και θα κατσεις εκει που εισαι.

 

Το οτι το δημοφιλεστερο κινητο απο μεριας Apple ειναι αυτη την στιγμη το Iphone 6 ειναι επειδη και το 8 εχει το ιδιο design αλλα και γιατι ζηταει παρα πολλα χρηματα.

 

Γιαυτο και αρκετος κοσμος κοιταξε το Iphone se,καθαρα και μονο λογω του προσιτου του κοστους.

 

Οσο για την Qualcomm,ακομα περιμενω να δω αλλα τσιπακια εταιρειων στο Android(mediatek,exynos,kirin)να την κοντραρουν στο θεμα των γραφικων γιατι εκει ανεκαθεν ειχε το πανω χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συμφωνώ σε αυτό που λες μιας και έχω πάρει από android s5 htc s6 s7edge . Τι να κάνω που μετα από όλα αυτά θέλω ένα σταθερό os που να παίρνει updates για 5 χρόνια; ;; αν πχ πάρω τώρα το 8 plus το κρατάω άνετα μια 5ετια και μετα , που ξέρεις μπορεί να το πουλήσω και καμιά 300αρα :) :)

Ενημερωτικα, ενα iPhone 5ετιας (iphone 4s ή iPhone 5) δεν πιανει πανω απο 100-120€ ευκολα, οποτε το να το πουλησεις 300€ ειναι λιγο ονειρο θερινης νυκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί όμως είναι η βασική διαφορά που με έχει κερδίσει η apple και δεν αλλάζω....το ότι αυτά που μου προσφέρει είναι κατα κύριο λόγο αυτά που πραγματικά χρειάζομαι στην καθημερινότητα μου χωρίς να μου κάνει τη ζωή δύσκολη. Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω συναντήσει κάτι που να μην το κάνω με περίσσια ευκολία σε iphone.

Οι μπαταριες και αυτονομια των μη plus μοντελων ειναι αυτες που πραγματικα χρειαζεται ο κοσμος ?

Η αφαιρεση της θυρας ακουστικων?

Η γρηγορη φορτιση που μετα απο χρονια στην προσφερει αλλα στην χρεωνει  εξτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικα, ενα iPhone 5ετιας (iphone 4s ή iPhone 5) δεν πιανει πανω απο 100-120€ ευκολα, οποτε το να το πουλησεις 300€ ειναι λιγο ονειρο θερινης νυκτος.

 

Δεν διαφωνώ, μεταξύ σοβαρού και αστείου το έγραψα ,αλλα ποτε δεν ξέρεις το κινητό ειναι πολύ τούμπανο.. Φυσικά όλα έτσι ειναι στον χώρο της τεχνολογίας όταν βγαίνουν ειναι τέλεια και μετα από λιγο καιρό μένουν πίσω .. Αυτό όμως συμβαίνει πιο αργά στην αππλε από οτι φαίνεται από τα μοντέλα που κυκλοφορούν, αλλα κυρίως από της τιμές που κρατάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ, μεταξύ σοβαρού και αστείου το έγραψα ,αλλα ποτε δεν ξέρεις το κινητό ειναι πολύ τούμπανο.. Φυσικά όλα έτσι ειναι στον χώρο της τεχνολογίας όταν βγαίνουν ειναι τέλεια και μετα από λιγο καιρό μένουν πίσω .. Αυτό όμως συμβαίνει πιο αργά στην αππλε από οτι φαίνεται από τα μοντέλα που κυκλοφορούν, αλλα κυρίως από της τιμές που κρατάνε.

To αντιθετο συμβαινει, αγοραζοντας ενα iPhone συνηθως χανεις περισσοτερα χρηματα οταν πας να το πουλησεις.

Ειναι μια συχνη παρανοηση.

 

Παλιοτερο παραδειγμα :

Ενδεικτικα :

καποιος που πηρε το iphone 5s τον Δεκεμβριο του 2013 (3 μηνες μετα την παρουσιαση τον Σεπτεμβρη), το πηρε γυρω στα 660€ και το πουλαει τον Οκτωβριο του 2015 γυρω στα ~350€ μεταχειρισμενο. Εχασε 310€.

 

Image%202015-09-13%20at%2012.46.10%20PM.

 

 

Καποιος που πηρε το lg g2 τον Δεκεμβριο του 2013 (3 μηνες μετα την παρουσιαση τον Σεπτεμβρη), το πηρε γυρω στα 400€ και τωρα το πουλαει τον Οκτωβριο του 2015 γυρω στα ~220€ μεταχειρισμενο. Εχασε 180€.

 

Image%202015-09-13%20at%2012.46.40%20PM.

 

Aν μαλιστα υπολογισουμε κ ποσα χρηματα θελει για να παει στο τελευταιο μοντελο αντιστοιχου μεγεθους 2 γενιες μετα, η διαφορα ειναι ακομα μεγαλυτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όμως συμβαίνει πιο αργά στην αππλε από οτι φαίνεται από τα μοντέλα που κυκλοφορούν, αλλα κυρίως από της τιμές που κρατάνε.

Κρατανε αυτες τις τιμες γιατι εχουν τοσο υψηλες τιμες καινουργιων μοντελων.

 

Δες πχ το Iphone 6s plus κινητο του 2015 που πωλειται στα 600+ευρω.

 

Επισης μην ξεχνας οτι μετα απο λιγο καιρο περαν του απαρχαιωμενου hardware/design δεν μπορει ο αλλος και να θελει να δωσει μια περιουσια για κινητα εκτος εγγυησης.Γιαυτο βλεπεις και τις τιμες των iphone 6 και 6s να πιανουν πατο στις αγγελιες,παρολο που ακομα ειναι σφαιρατα και παιρνουν updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι απλή αριθμητική αυτό που θέλω να πω. Αν αγοράσεις σήμερα ένα iPhone και καταφέρεις και το κρατήσεις 5 χρόνια τότε μάλλον κερδίζεις η ο κάποιος που θα το κάνει . Απλό είναι. Η διαφορά στην αππλε είναι οτι μπορείς να το κανεις , με την έννοια οτι η εταιρεία σε υπολογίζει , δηλ σου στέλνει ενημερώσεις κτλπ .. Η ιστορία για εμένα έχει δείξει οτι μάλλον δεν αντέχω ... Θα προσπαθήσω ομως μια φορά ακόμα ...Γιατί έχω απογοητευτεί από το android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε αυτό που λες μιας και έχω πάρει από android s5 htc s6 s7edge .

Ειναι λογικο αυτο γιατι δυστηχως ο κοσμος εχει σχηματισει αυτη την αποψη για το android εδω και χρονια κυριως γιατι αγοραζει τα πολυ διαφημισμενα galaxy που ειναι γνωστο οτι εχουν την χειροτερη συμπεριφορα σε βαθος χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά , επιστρέφοντας σε android , μετά από αρκετά χρόνια , αφού η Ms  τα έκανε όπως τάκανε , πρέπει  να πω ότι  το σημερινό android δεν έχει καμία σχέση με το προ τετραετίας λειτουργικό. Έχω και ένα tablet από την Μηλοφών , άλλο λειτουργικό  που δείχνει άλλη φιλοσοφία προσέγγισης . 

Ό,τι θέλει ο καθείς παίρνει , πάντως πολύ συγκινητικό ήταν ένα μήνυμα παραπάνω ενός συμφορουμίτη , που κάνοντας και διάγνωση , κατέληξε ότι κατά  βάθος μας όλοι μας ένα Μηλόφωνο θέλουμε και ζηλεύουμε που δεν μπορούμε να το  έχουμε .Είναι φανερό ότι συμπάσχει .

Τώρα , το να μην θέλουμε πραγματικά  Μηλόφωνο , μάλλον δεν το σκέφτηκε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο είναι για δύο εταιρίες που ανταλλάσουν μηνύσεις ( και καμιά δεν είναι google για να συγκρίνουμε λειτουργικά). Φαντάζομαι και οι 2 ζητούν 10 για να πάρουν 1.

 

Κατά τα άλλα θα είχε πλάκα να βλέπαμε πόσο θα πήγαιναν οι συσκευές αμερικάνικων εταιριών (γενικά) εάν πραγματοποιούταν το όνειρο του προέδρου τους και τα έφτιαχναν όλα εγχώρια.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν την "ασύρματη" φόρτιση?  :devil:

Τέτοιοι είστε όλοι σας αχάριστοι !! Δεν φτάνει που σκέφτεται τους πελάτες της και έβαλε το 2017 ασύρματη φόρτιση ,πέσατε να την φάτε επειδή είναι πιο αργή και από τον θάνατο, απλά ξέχασε...να βάλει τον φορτιστή στην τιμή.

  B)  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...