Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dimitrisd87 είπε

Γενικά παραγγέλνω μόνο με aliexpress standard shiping και ας έχει λίγο παραπάνω κόστος μερικές φορές και πιο στπανια με saver μόνο αν ταυτόχρονα έχω παρει με standard κάτι άλλο για να συγχωνευτούν, παλιά ερχόταν με ελτα μέχρι την πόρτα μου με LA Tracking  και μια φορά μόνο πλήρωσα τελωνείο για αντικείμενο άνω τον 22 ευρώ αν και είχα πάρει και άλλες φορές αλλα την είχα γλιτώσει , τωρα πλέον πολύ σπάνια μου τα βγάζει με LA συνήθως τα στέλνουν 5UGR και έρχεται με γενική ταχυδρομική . Η ερώτηση μου είναι με γενική ταχυδρομική  (5UR..) που έρχονται έχω περιορισμό στην τιμή για να γλιτώνω το τελωνείο ?

Από τον Ιούλιο του 2021 η ατέλεια των 22€ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ. https://www.angroid.gr/android-tutorials/allages-apo-1i-ioylioy-kai-katargisi-tis-ateleias-agores-ektos-e-e-kai-teloneio-pos-tha-kano-agores-apo-kina-kai-agglia-posa-tha-pliroso-sto-teloneio#brexit

Μέχρι τα 150€ (καθαρή αξία) δλδ 186€ τελική τιμή, αν ο τρόπος αποστολής ειναι ασφαλής δλδ "Aliexpress standard/selection standard shipping" και ("Cainiao Standard for special goods" για ειδικά υλικά)  τότε δεν περνάει τελωνείο και δεν έχεις κάποια εξτρά χρέωση.

Σε αυτό που λες χρεώθηκες παραπάνω και πήγε μέσω Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα μάλλον ήταν "Cainiao super economy for special goods". Τα άλλα τα Cainiao ειναι ασφαλής αφού παίρνουν tracking τύπου UA*********HU και έρχονται μέσω Ουγγαρίας όπως και τα Aliexpress standard/saver απλός το standard ειναι συστημένο.

Προσωπικά τα αποφεύγω (τα Cainiao), κάποιοι έχουν αναφέρει δεν παρέλαβαν μήνες μετά, προτιμώ το Aliexpress saver/selection saver για τα πιο φτηνά αλλά πάντα κάνω 2-3 παραγγελίες μαζί να έρθουν combined, αλλά καμία φορά (σπάνια) αργεί ο ένας πωλητής να στείλει το δέμα και κάποια στιγμή όταν το στείλει φεύγει μόνο του.

Επίσης δεν χρειάζεται το ένα δέμα να ειναι standard για να γίνει combined και 2 (η και παραπάνω) saver πάλι γίνονται combined. Κάποιοι έχουν γράψει και τα Cainiao γίνονται combined και έρχονται συστημένο, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Από τον Ιούλιο του 2021 η ατέλεια των 22€ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ. https://www.angroid.gr/android-tutorials/allages-apo-1i-ioylioy-kai-katargisi-tis-ateleias-agores-ektos-e-e-kai-teloneio-pos-tha-kano-agores-apo-kina-kai-agglia-posa-tha-pliroso-sto-teloneio#brexit

Μέχρι τα 150€ (καθαρή αξία) δλδ 186€ τελική τιμή, αν ο τρόπος αποστολής ειναι ασφαλής δλδ "Aliexpress standard/selection standard shipping" και ("Cainiao Standard for special goods" για ειδικά υλικά)  τότε δεν περνάει τελωνείο και δεν έχεις κάποια εξτρά χρέωση.

Σε αυτό που λες χρεώθηκες παραπάνω και πήγε μέσω Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα μάλλον ήταν "Cainiao super economy for special goods". Τα άλλα τα Cainiao ειναι ασφαλής αφού παίρνουν tracking τύπου UA*********HU και έρχονται μέσω Ουγγαρίας όπως και τα Aliexpress standard/saver απλός το standard ειναι συστημένο.

Προσωπικά τα αποφεύγω (τα Cainiao), κάποιοι έχουν αναφέρει δεν παρέλαβαν μήνες μετά, προτιμώ το Aliexpress saver/selection saver για τα πιο φτηνά αλλά πάντα κάνω 2-3 παραγγελίες μαζί να έρθουν combined, αλλά καμία φορά (σπάνια) αργεί ο ένας πωλητής να στείλει το δέμα και κάποια στιγμή όταν το στείλει φεύγει μόνο του.

Επίσης δεν χρειάζεται το ένα δέμα να ειναι standard για να γίνει combined και 2 (η και παραπάνω) saver πάλι γίνονται combined. Κάποιοι έχουν γράψει και τα Cainiao γίνονται combined και έρχονται συστημένο, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

πριν λίγες ημέρες έκανε compined παραγγελίες που είχα με AliExpress saver shipping, Cainiao super economy global και Cainiao super economy , αρχικά όλα είχαν τρακινγκ τύπου U...   HU  ,το νέο τρακινγκ είναι τύπου 5UGR

Υ.Γ να προσθέσω και το AliExpress super economy global στα παραπάνω, μου έχει συγχωνεύσει και αυτό με τα παραπάνω και αυτό παίρνει αρχικό τρακινγκ τύπου U......HU

@sakisgri αν θέλεις ενημέρωσε την λίστα σου στη σελίδα 271

Επεξ/σία από radiotv
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! από τις 9/01 έχω κάνει μια παραγγελία στο Ali (3 λουράκια για smartwatch) κει είχα αυτήν την ενημέρωση με το track nr όμως την Παρασκευή μου ήρθε μήνυμα στο Viber από την Γενική Ταχυδρομική ότι το δέμα είναι σε μια πόλη στην Βουλγαρία και βασικά θα ήθελα να ξέρω πόσες μέρες θέλει ακόμα να παραλάβω από την στιγμή που έρχεται το μήνυμα στο Viber;  γενικά το έχω χάσει λίγο με το Ali γιατί τελευταία φορά που είχα παραγγείλει από εκεί ήταν στις άρεσε του 21 και τότε ερχόταν μόνο με ΕΛΤΑ μετά από 30-40 μέρες και τώρα με κουριερ κτλπ τα έχω χάσει λίγο.

F6C1B3B2-1864-4C96-B73D-12FF2F8215F0.png

6A952D46-4F71-48DA-96A0-9E3CD3B3D72B.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, gab76 είπε

Καλησπέρα! από τις 9/01 έχω κάνει μια παραγγελία στο Ali (3 λουράκια για smartwatch) κει είχα αυτήν την ενημέρωση με το track nr όμως την Παρασκευή μου ήρθε μήνυμα στο Viber από την Γενική Ταχυδρομική ότι το δέμα είναι σε μια πόλη στην Βουλγαρία και βασικά θα ήθελα να ξέρω πόσες μέρες θέλει ακόμα να παραλάβω από την στιγμή που έρχεται το μήνυμα στο Viber;  γενικά το έχω χάσει λίγο με το Ali γιατί τελευταία φορά που είχα παραγγείλει από εκεί ήταν στις άρεσε του 21 και τότε ερχόταν μόνο με ΕΛΤΑ μετά από 30-40 μέρες και τώρα με κουριερ κτλπ τα έχω χάσει λίγο.

F6C1B3B2-1864-4C96-B73D-12FF2F8215F0.png

6A952D46-4F71-48DA-96A0-9E3CD3B3D72B.jpeg

Ξέρω μήνυμα για παράδοση θα σου στείλει η Γενική ταχυδρομική στο viber την ημέρα που ειναι να σου το παραδώσει, τώρα φαίνεται έχουν και παραπάνω ενημερώσεις.

Στο μήνυμα βλέπω στις 03/01/23 το δέμα κατευθύνεται προς την Γενική ταχυδρομική από την Βουλγαρία, μέσο όρο κάνει περίπου 4 μέρες .

Δες το τρίτο μήνυμα σε αυτή την σελίδα έχω απαντήσει σε κάποιον άλλον χρήστη και έχω και κάποια παραδείγματα.

EDIT: Το "Arrived at destination country" ειναι λάθος, κάποιος θα πιστεύει το βγάζει όταν φτάσει Ελλαδα, αλλά το βγάζει όταν το δέμα φτάνει Βουλγαρία. (απ' ότι φαίνεται και από την ενημέρωση της Γενικής)

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gab76 είπε

Καλησπέρα! από τις 9/01 έχω κάνει μια παραγγελία στο Ali (3 λουράκια για smartwatch) κει είχα αυτήν την ενημέρωση με το track nr όμως την Παρασκευή μου ήρθε μήνυμα στο Viber από την Γενική Ταχυδρομική ότι το δέμα είναι σε μια πόλη στην Βουλγαρία και βασικά θα ήθελα να ξέρω πόσες μέρες θέλει ακόμα να παραλάβω από την στιγμή που έρχεται το μήνυμα στο Viber;  γενικά το έχω χάσει λίγο με το Ali γιατί τελευταία φορά που είχα παραγγείλει από εκεί ήταν στις άρεσε του 21 και τότε ερχόταν μόνο με ΕΛΤΑ μετά από 30-40 μέρες και τώρα με κουριερ κτλπ τα έχω χάσει λίγο.

F6C1B3B2-1864-4C96-B73D-12FF2F8215F0.png

6A952D46-4F71-48DA-96A0-9E3CD3B3D72B.jpeg

Απλά περιμένεις, τώρα που έκλεισε η Αθηνών Λαμίας για τα φορτηγά λόγω χιονιού ίσως αργήσει,έχω και εγώ δύο σε αυτή την κατάσταση.Δεν ξέρω αν μένεις επαρχία, εκεί δεν υπάρχει απαγόρευση για τα φορτηγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, radiotv είπε

Απλά περιμένεις, τώρα που έκλεισε η Αθηνών Λαμίας για τα φορτηγά λόγω χιονιού ίσως αργήσει,έχω και εγώ δύο σε αυτή την κατάσταση.Δεν ξέρω αν μένεις επαρχία, εκεί δεν υπάρχει απαγόρευση για τα φορτηγά.

οχι δεν είμαι στην επαρχία,Αθήνα στα νότια αλα ναι εννοείται αυτό να δούμε πως θα πάει και ο καιρός φυσικά. πάντως ευχαριστώ για την απάντηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, radiotv είπε

πριν λίγες ημέρες έκανε compined παραγγελίες που είχα με AliExpress saver shipping, Cainiao super economy global και Cainiao super economy , αρχικά όλα είχαν τρακινγκ τύπου U...   HU  ,το νέο τρακινγκ είναι τύπου 5UGR

Υ.Γ να προσθέσω και το AliExpress super economy global στα παραπάνω, μου έχει συγχωνεύσει και αυτό με τα παραπάνω και αυτό παίρνει αρχικό τρακινγκ τύπου U......HU

@sakisgri αν θέλεις ενημέρωσε την λίστα σου στη σελίδα 271

Δεν γίνεται, μετά από κάποιες μέρες δεν δίνει την επιλογή για edit.  θα πρέπει να την ξανά ανεβάσω κάποια στιγμή και να προσθέσω και τα 10ψηφια, η αν κάποιος άλλος έχει όρεξη να το κάνει δεν έχω πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Δεν γίνεται, μετά από κάποιες μέρες δεν δίνει την επιλογή για edit.  θα πρέπει να την ξανά ανεβάσω κάποια στιγμή και να προσθέσω και τα 10ψηφια, η αν κάποιος άλλος έχει όρεξη να το κάνει δεν έχω πρόβλημα.

Μιλα με ενα mod να το βαλει μαζεμενο στην 1η σελιδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, villasg είπε

Μιλα με ενα mod να το βαλει μαζεμενο στην 1η σελιδα

Θα μπορούσε να μπει και ως sticky πάνω πάνω σε καθε σελίδα ώστε οποιοδήποτε μέλος να το βρίσκει άμεσα και εύκολα, εννοώ αυτό που γίνεται τελευταία στην πλατφόρμα του insomnia που προτείνεται ως λύση ενα πόστ σε ένα ερώτημα και φαίνεται πάνω πάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Δεν γίνεται, μετά από κάποιες μέρες δεν δίνει την επιλογή για edit.  θα πρέπει να την ξανά ανεβάσω κάποια στιγμή και να προσθέσω και τα 10ψηφια, η αν κάποιος άλλος έχει όρεξη να το κάνει δεν έχω πρόβλημα.

Πηγαινε στο ποστ

Πατησε τις τελιτσες δεξια κ αναφορα

κάνε report αναφορά το δικο σου ποστ κ θα το κάνουν copy στο 1ο ποστ

Η στείλε μήνυμα https://www.insomnia.gr/staff/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οτι έρχεται με tracking LA.. συστημένο με ελτα έρχεται πιο γρήγορα απο οτι με 5UGR.. της γενικής ταχυδρομικής, LA.. (12-14 ημέρες) 5UGR.. (18-20) δοκιμασμένο 3 φορές. Συμβαίνει και σε άλλους? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, dimitrisd87 είπε

Πάντως οτι έρχεται με tracking LA.. συστημένο με ελτα έρχεται πιο γρήγορα απο οτι με 5UGR.. της γενικής ταχυδρομικής, LA.. (12-14 ημέρες) 5UGR.. (18-20) δοκιμασμένο 3 φορές. Συμβαίνει και σε άλλους? 

Είναι και ανάλογα περιοχή και τοπικό ταχυδρομείο, και εγώ δεν έχω παράπονο από τα ΕΛΤΑ συνήθως έρχονται σε 16-22 μέρες τελευταία, αλλά μένω επαρχία. Μπορεί όμως να γίνεται γιατι λογικά ξεμπλόκαραν λίγο με τα 5UGR και τα 10ψηφια.

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Ότι έχω πάρει και ήρθε με cainiao (ψιλοπράγματα), το ΕΛΤΑ της περιοχής μου κράτησε για έξοδα εκτελωνισμού 2.5 ευρώ.

Λογικά επέλεξες "Cainiao super economy for special goods" αυτά έρχονται μέσο Ουζμπεκιστάν και σχεδόν πάντα περνάνε τελωνείο με 2,5€ χρέωση. Καμιά φορά μπορεί να μη το επιλεξεις αλλά κάποιος πονηρός πωλητής να στείλει από μόνος του γιατι ειναι πολύ φτηνή αποστολή και να βγάλει περισσότερα.

EDIT: Εκτός αν μιλάς για πριν κανένα χρόνο+, τότε είχαν θέμα τα άλλα τα Cainiao. Τότε δεν είχε πρόβλημα το "Cainiao super economy for special goods"  ερχόταν μέσο Ολλανδίας με καμία χρέωση. Τώρα γίνετε το ανάποδο.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορούμε να βρούμε το νέο τρακινγκ που βάζει η γενική ταχυδρομική στα τρακινγκ τύπου 5UGR;

πάω στη σελίδα της γενικής και με το 5UGR δεν βγάζει κάτι

πήγα στο parcelsapp και το τρακινγκ μου λέει "Arrived at destination country" (Ελλάδα) και τίποτε άλλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...