Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit: Οριακά αν θα το εχεις μεχρι την Παρασκευή. Αν Βλέπεις δεν προλαβαίνεις λογικά μεχρι την Παρασκευή θα το έχει η ACS, θα μπορεις να επικοινωνήσεις μαζί τους (μάλλον θα χρειαστεί να πας από εκεί με ταυτότητα) είτε να το στειλουν σε άλλη διεύθυνση είτα να αναβάλουν την παράδοση μεχρι να επιστρέψεις

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Slu είπε

Καλημερα. Για πότε το βλέπεται να ερχεται; Επειδή φεύγω διακοπές. Το tracking είναι 10ψηφιος νούμερα.Screenshot_2023-07-29-11-14-48-150_com.alibaba.aliexpresshd-edit.jpg.ddd46a4c7b70582a1b0860366a5b41d8.jpg

στις τελευταίες παραγγελίες που περιμένω με Acs βλέπω ότι υπάρχει κάποια καθυστέρηση,ενώ έρχονταν σε 11 έως 14 ημέρες τώρα ξεπερνάνε τις 17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sakisgri είπε

Edit: Οριακά αν θα το εχεις μεχρι την Παρασκευή. Αν Βλέπεις δεν προλαβαίνεις λογικά μεχρι την Παρασκευή θα το έχει η ACS, θα μπορεις να επικοινωνήσεις μαζί τους (μάλλον θα χρειαστεί να πας από εκεί με ταυτότητα) είτε να το στειλουν σε άλλη διεύθυνση είτα να αναβάλουν την παράδοση μεχρι να επιστρέψεις

Φευγω αυριο και γυρναω 7 Αυγουστου. Αν απλα μεινει στην ACS και παω να το παρω οταν γυρισω κανενα θεμα. Το προβλημα ειναι μην το στειλουν πισω π.χ.

Μόλις τώρα, Slu είπε

Φευγω αυριο και γυρναω 7 Αυγουστου. Αν απλα μεινει στην ACS και παω να το παρω οταν γυρισω κανενα θεμα. Το προβλημα ειναι μην το στειλουν πισω π.χ.

Αμα δω οτι το εχει η ACS, θα παρω κανα τηλεφωνο να συνεννοηθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Slu είπε

Φευγω αυριο και γυρναω 7 Αυγουστου. Αν απλα μεινει στην ACS και παω να το παρω οταν γυρισω κανενα θεμα. Το προβλημα ειναι μην το στειλουν πισω π.χ.

Αμα δω οτι το εχει η ACS, θα παρω κανα τηλεφωνο να συνεννοηθω.

Τα ΕΛΤΑ τα κρατάνε τα δέματα εξωτερικού 20 μέρες περίπου 3 βδομάδες.

Οι κούριερ λιγότερο καμία βδομάδα όποτε αν τους βρεις στο τηλ να το κρατήσουν 2-3 μερες παραπάνω ή κάλεσε στα κεντρικά από βδομάδα εργάσιμες ημέρες κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Slu είπε

Φευγω αυριο και γυρναω 7 Αυγουστου. Αν απλα μεινει στην ACS και παω να το παρω οταν γυρισω κανενα θεμα. Το προβλημα ειναι μην το στειλουν πισω π.χ.

Αμα δω οτι το εχει η ACS, θα παρω κανα τηλεφωνο να συνεννοηθω.

 

2 ώρες πριν, aces είπε

Τα ΕΛΤΑ τα κρατάνε τα δέματα εξωτερικού 20 μέρες περίπου 3 βδομάδες.

Οι κούριερ λιγότερο καμία βδομάδα όποτε αν τους βρεις στο τηλ να το κρατήσουν 2-3 μερες παραπάνω ή κάλεσε στα κεντρικά από βδομάδα εργάσιμες ημέρες κλπ.

Αν δεν κάνω λάθος 15 μέρες το κρατάνε, γιατι θυμάμαι με τα 5UGR που υπήρχε θέμα μετά από 15 μέρες τα έστελνε πίσω η Γενική ταχυδρομική, φαινόταν και στο tracking.

Όπως και να έχει όταν σου στείλει μήνυμα η ACS ότι θα σου το παραδώσει (στο Viber) επικοινωνείς μαζί τους. Η μπορεις να το δεις και εδώ https://parcelsapp.com/ η στο site της ACS όταν το παραλάβει η ACS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα πληκτρολόγιο λάπτοπ από Ali η eBay. Υπάρχει τρόπος να προτείνω κάποιον τρόπο στον seller να γλυτώσω το τελωνείο??? Αν όχι, ο seller είπε μπορεί να βάλει αξία 10$, πόσο τελωνείο θα πληρώσω γι'αυτό??? Η για 20$ αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, flogerakos said:

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα πληκτρολόγιο λάπτοπ από Ali η eBay. Υπάρχει τρόπος να προτείνω κάποιον τρόπο στον seller να γλυτώσω το τελωνείο??? Αν όχι, ο seller είπε μπορεί να βάλει αξία 10$, πόσο τελωνείο θα πληρώσω γι'αυτό??? Η για 20$ αντίστοιχα.

Καλησπέρα από AliExpress δεν θα έχεις τελωνείο για τέτοιο ποσό και μέχρι τα 150 Ευρώ (186 με ΦΠΑ) αν δεις πρέπει να λέει vat included 

Βάλε αν θες και κάτι ακόμη από άλλο πωλητή μπορεί να ενοποιηθούν και να πάρουν 10ψηφιό τράκινγκ και έτσι θα σου έρθει με ACS πιο γρήγορα. Ακόμη και μόνο του μπορεί να πάρει 10ψήψιο. Αν μπορείς  επέλεξε AliExpress τρόπους αποστολής (AliExpress Standard η AliExpress Saver) αλλά ακόμη και με άλλους όπως cianiao πάλι κάποιες φορές παίρνει 10ψήφιο 

Δες και σελ 294 το ποστ του @sakisgri για τους ασφαλείς τρόπους αποστολής

Επεξ/σία από omokas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, omokas είπε

Καλησπέρα από AliExpress δεν θα έχεις τελωνείο για τέτοιο ποσό και μέχρι τα 150 Ευρώ (186 με ΦΠΑ) αν δεις πρέπει να λέει vat included 

Βάλε αν θες και κάτι ακόμη από άλλο πωλητή μπορεί να ενοποιηθούν και να πάρουν 10ψηφιό τράκινγκ και έτσι θα σου έρθει με ACS πιο γρήγορα. Ακόμη και μόνο του μπορεί να πάρει 10ψήψιο. Αν μπορείς  επέλεξε AliExpress τρόπους αποστολής (AliExpress Standard η AliExpress Saver) αλλά ακόμη και με άλλους όπως cianiao πάλι κάποιες φορές παίρνει 10ψήφιο 

Καλά δεν είπαμε πως όλα περνάνε από τελωνείο πλέον??? Εδώ παραγγειλα τίς προαλες ένα ανταλλακτικό με προπληρωμένα τα τέλη τελωνείου και μόνο που πέρασε από έλεγχο κόστισε 2,5 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, flogerakos είπε

Καλά δεν είπαμε πως όλα περνάνε από τελωνείο πλέον??? Εδώ παραγγειλα τίς προαλες ένα ανταλλακτικό με προπληρωμένα τα τέλη τελωνείου και μόνο που πέρασε από έλεγχο κόστισε 2,5 €.

Από πού το παραγγειλες και πλήρωσες 2'5 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, flogerakos said:

Καλά δεν είπαμε πως όλα περνάνε από τελωνείο πλέον??? Εδώ παραγγειλα τίς προαλες ένα ανταλλακτικό με προπληρωμένα τα τέλη τελωνείου και μόνο που πέρασε από έλεγχο κόστισε 2,5 €.

Σωστά το λες όλα περνάνε το θέμα είναι το πού περνάνε και αν έχει προπληρωθεί το ΦΠΑ και έχει εφαρμοστεί σωστά IOSS κωδικός. Έχει εφαρμοστεί πλέον ένα σύστημα IOSS με το οποίο προπληρώνεις το ΦΠΑ και ελέγχουν τον αριθμό στην άφιξη και έτσι περνάει απευθείας χωρίς έξτρα χρεώσεις. Όμως για κάποιο λόγο όλα τα δέματα που είχα από eBay δεν λειτούργησε αυτό το σύστημα και έτσι μου ήρθε και εμένα να πληρώσω έξτρα, στου AliExpress λειτουργεί κανονικότητα και περνάνε τελωνείο Ουγγαρία, μετά έρχονται εδώ Ελλάδα χωρίς έξτρα χρεώσεις αυτό μέχρι τα 150 (186 με ΦΠΑ).

Στα δέματα του eBay που πλήρωσες διπλά το ΦΠΑ μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα σου πίσω μέσω μιας ειδικής φόρμας που υπάρχει, επισυνάπτεις την απόδειξη από τα ΕΛΤΑ και μετά από λίγες μέρες παίρνεις τα χρήματα πίσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, omokas είπε

Σωστά το λες όλα περνάνε το θέμα είναι το πού περνάνε και αν έχει προπληρωθεί το ΦΠΑ και έχει εφαρμοστεί σωστά IOSS κωδικός. Έχει εφαρμοστεί πλέον ένα σύστημα IOSS με το οποίο προπληρώνεις το ΦΠΑ και ελέγχουν τον αριθμό στην άφιξη και έτσι περνάει απευθείας χωρίς έξτρα χρεώσεις. Όμως για κάποιο λόγο όλα τα δέματα που είχα από eBay δεν λειτούργησε αυτό το σύστημα και έτσι μου ήρθε και εμένα να πληρώσω έξτρα, στου AliExpress λειτουργεί κανονικότητα και περνάνε τελωνείο Ουγγαρία, μετά έρχονται εδώ Ελλάδα χωρίς έξτρα χρεώσεις αυτό μέχρι τα 150 (186 με ΦΠΑ).

Στα δέματα του eBay που πλήρωσες διπλά το ΦΠΑ μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα σου πίσω μέσω μιας ειδικής φόρμας που υπάρχει, επισυνάπτεις την απόδειξη από τα ΕΛΤΑ και μετά από λίγες μέρες παίρνεις τα χρήματα πίσω

Δεν πλήρωσα έξτρα το ΦΠΑ. Θα ανεβάσω αύριο το label το έχω κάπου νομίζω. Έλεγε ΦΠΑ 0€ τελωνειακοί δασμοί 0€ Έλεγχος τελωνείου 2,5€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, flogerakos είπε

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα πληκτρολόγιο λάπτοπ από Ali η eBay. Υπάρχει τρόπος να προτείνω κάποιον τρόπο στον seller να γλυτώσω το τελωνείο??? Αν όχι, ο seller είπε μπορεί να βάλει αξία 10$, πόσο τελωνείο θα πληρώσω γι'αυτό??? Η για 20$ αντίστοιχα.

 

3 ώρες πριν, omokas είπε

Καλησπέρα από AliExpress δεν θα έχεις τελωνείο για τέτοιο ποσό και μέχρι τα 150 Ευρώ (186 με ΦΠΑ) αν δεις πρέπει να λέει vat included 

Βάλε αν θες και κάτι ακόμη από άλλο πωλητή μπορεί να ενοποιηθούν και να πάρουν 10ψηφιό τράκινγκ και έτσι θα σου έρθει με ACS πιο γρήγορα. Ακόμη και μόνο του μπορεί να πάρει 10ψήψιο. Αν μπορείς  επέλεξε AliExpress τρόπους αποστολής (AliExpress Standard η AliExpress Saver) αλλά ακόμη και με άλλους όπως cianiao πάλι κάποιες φορές παίρνει 10ψήφιο 

Δες και σελ 294 το ποστ του @sakisgri για τους ασφαλείς τρόπους αποστολής

Δεν χρειάζεται να πάρει κάτι και από άλλο κατάστημα, έτσι και αλλιώς απ' ότι κατάλαβα η αξία ειναι πάνω από 10€, λογικά τρόπο αποστολής θα έχει Aliexpress standard shipping και θα έρθει με ACS.

1 ώρα πριν, flogerakos είπε

Δεν πλήρωσα έξτρα το ΦΠΑ. Θα ανεβάσω αύριο το label το έχω κάπου νομίζω. Έλεγε ΦΠΑ 0€ τελωνειακοί δασμοί 0€ Έλεγχος τελωνείου 2,5€.

Κανονικά κάτω από τα 186€ Vat Included (με φ.π.α) δεν θα έπρεπε να περασει κανένα δέμα τελωνείο αν καταβληθεί σωστά το Φ.Π.Α μέσο του IOSS. Τα πιο πολλά καταστήματα το κάνουν κανονικά γιαυτό και βλέπεις το "Vat Included" αλλά τα λαμογια εδώ στην Ελλαδα ταχυδρομείο και courier περνάνε και καλά τα δέματα τελωνείο με το έτσι θέλω.

Το Aliexpress και το Banggood (και άλλες πλατφόρμες) έχουν καταλάβει τι γίνεται και για να μας γλυτώσουν από τα λαμογια εδώ στέλνουν τα δέματα πρώτα σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες να περάσουν εκεί τελωνείο για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκό έδαφος (τζάμπα όπως θα έπρεπε και εδώ), έτσι όταν το δέμα έρχεται στην Ελλαδα δεν μπορεί να ξανά περασει τελωνείο.

Βασικά όταν ένα δέμα έρχεται από τρίτη χώρα κατευθείαν Ελλαδα (όπως γίνεται από ebay) σχεδόν πάντα θα περασει τελωνείο, αν πάει πρώτα σε κάποια άλλη Ευρωπαικη χώρα περνάει εκεί τελωνείο και δεν μπορεί να ξανά περασει εδώ.

Δες αν θες ανάρτηση μου στη σελίδα 348 τι τράβηξε ένας φίλος με τα λαμογια για να καταλάβεις τι γίνεται.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διάβασα στην σελίδα 348 την περιπέτεια του φίλου και με πέσαν τα μαλλιά με αυτά που διάβασα.Παιδια κάποιος πρέπει να βάλει μια τάξη εκεί στα τελωνεία,τα δικά μας. ποιο αρμόδιο υπουργείο είναι για τα τελωνεία; Φανταστείτε οι δικοί μας εδώ να ανακαλύψουν τι γίνεται με aliexpress και banggood,και να σκεφτούν κάποια λαμόγια να μας κάνουν.τους έχω ικανούς για όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας!! Περιμένω δυο δέματα και βλέπω πως έφτασαν Ελλάδα και συγκεκριμένα στο ταχυδρομείο. Το θέμα είναι δεν έχω καποια άλλη πληροφορία, έστειλα στη Γενικη Ταχυδρομικη που υποψιάζομαι ότι εκει πήγαν και θέλουν τον δικό τους αριθμό αποστολής (εγώ τους έστειλα αυτό που στάλθηκε από Κίνα) πως θα γίνει να βρω τα δέματα και να τα παραλάβω?
 

IMG_8744.jpeg.f992e3a0b7c62b501d92136ca7aab151.jpegIMG_8745.jpeg.4a72b1ed7efa978231d83a94fc0e738d.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...