Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Ε9


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα ότι υπάρχει κάποιο διαφορά στο ε9 του αδερφού μου σε σχέση με εμένα που κανονικά δεν θα έπρεπε αφού έχουμε όλα τα ακίνητα μισά μισά.

 

Οι διαφορές είναι στο ένδειξη απαα και στην συνολική εκκίνηση αξίας οικοπέδου, μπορείτε να μου πείτε τι είναι αυτά τα δύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένδειξη ΑΠΑΑ – (Αντικειμενικός Προσδιορισμός της Αξίας του Ακινήτου).
Κωδ. 1 σημαίνει ότι το ακίνητο είναι εντός αντικειμενικού προσδιορισμού
Κωδ. 2 σημαίνει ότι το ακίνητο δεν είναι εντός αντικειμενικού προσδιορισμού

 

Τιμή εκκίνησης αξίας οικοπέδου είναι η αντικειμενική βάση της οποία υπολογίζεται η αξία και κατ' επέκταση ο ΕΝΦΙΑ. Όταν έχεις 1 στο ΑΠΠΑ παίρνει την τιμή ζώνης του σημείου που έχει δηλωθεί όταν βρίσκεται το ακίνητο, όταν έχει 2 παίρνει την χαμηλότερη τιμή της περιοχής/νομού του ακινήτου.

 

Πιθανότατα ο λογιστής έχει σε έναν από τους δύο κάνει λάθος, άρα ο ένας από τους 2 πληρώνει λάθος ΕΝΦΙΑ εδώ και χρόνια.

 

Μίλα με τον λογιστή σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν έχετε βάλει το ακίνητό σας εκτός ΑΠΑΑ ενώ αυτό είναι εντός, παίζει η αντικειμενική αξία να υπολογίστηκε με διαφορετικό τρόπο. Εκτός ΑΠΑΑ είναι συνήθως επαρχιακά μέρη και χωριά. Στην Αθήνα και γενικώς στα αστικά κέντρα, είναι εντός ΑΠΑΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένδειξη ΑΠΑΑ – (Αντικειμενικός Προσδιορισμός της Αξίας του Ακινήτου).

Κωδ. 1 σημαίνει ότι το ακίνητο είναι εντός αντικειμενικού προσδιορισμού

Κωδ. 2 σημαίνει ότι το ακίνητο δεν είναι εντός αντικειμενικού προσδιορισμού

 

Τιμή εκκίνησης αξίας οικοπέδου είναι η αντικειμενική βάση της οποία υπολογίζεται η αξία και κατ' επέκταση ο ΕΝΦΙΑ. Όταν έχεις 1 στο ΑΠΠΑ παίρνει την τιμή ζώνης του σημείου που έχει δηλωθεί όταν βρίσκεται το ακίνητο, όταν έχει 2 παίρνει την χαμηλότερη τιμή της περιοχής/νομού του ακινήτου.

 

Πιθανότατα ο λογιστής έχει σε έναν από τους δύο κάνει λάθος, άρα ο ένας από τους 2 πληρώνει λάθος ΕΝΦΙΑ εδώ και χρόνια.

 

Μίλα με τον λογιστή σου

Ευχαριστώ πολύ, λογικά θα πρέπει να κάνω τροποποίηση και να φάω πρόστιμο σωστά? Υπάρχει περίπτωση να ζητήσουν αναδρομικά τον φόρο ή αν πλήρωνα παραπάνω να έχω επιστροφή?

 

 

Εαν έχετε βάλει το ακίνητό σας εκτός ΑΠΑΑ ενώ αυτό είναι εντός, παίζει η αντικειμενική αξία να υπολογίστηκε με διαφορετικό τρόπο. Εκτός ΑΠΑΑ είναι συνήθως επαρχιακά μέρη και χωριά. Στην Αθήνα και γενικώς στα αστικά κέντρα, είναι εντός ΑΠΑΑ.

 

Πρόκειται για αγροτεμάχιο εντός σχεδίου εμένα έχει 1 και του αδερφού μου δυο είναι δυνατόν το μισό να είναι εντός και το άλλο εκτός? *επίσης άλλο περίεργο η εκκίνηση εκτιμήσεις σε μένα είναι 90.000 και του αδερφού μου 99.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι εντός σχεδίου φορολογείται ως οικόπεδο. Πρέπει να γίνουν τροποποιητικές οι οποίες θα πάνε αρκετά χρόνια πίσω, να γίνουν νέες εκκαθαρίσεις και αναλόγως του τι προκύπτει είτε πληρώνεις τη διαφορά είτε παίρνεις επιστροφή.

 

Δε ξέρω τι ισχύει αυτή την περίοδο με πρόστιμα εκπρόθεσμων τροποποιητικών, αρκετές φορές έχουν αφήσει να γίνουν διορθώσεις χωρίς πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι εντός σχεδίου φορολογείται ως οικόπεδο. Πρέπει να γίνουν τροποποιητικές οι οποίες θα πάνε αρκετά χρόνια πίσω, να γίνουν νέες εκκαθαρίσεις και αναλόγως του τι προκύπτει είτε πληρώνεις τη διαφορά είτε παίρνεις επιστροφή.

 

Δε ξέρω τι ισχύει αυτή την περίοδο με πρόστιμα εκπρόθεσμων τροποποιητικών, αρκετές φορές έχουν αφήσει να γίνουν διορθώσεις χωρίς πρόστιμο.

 

απο οτι ακουσα επιστροφη να παρω δεν υπαρχει περιπτωση στην καλυτερη να μην πληρωσω προστιμο, υπαρχει περιπτωση να εχει γινει λαθος απο τον εφοριακο ? ρωταω γιατι το 2012 που πηγα και δηλωσα το ακινητο χειρογραφα μου ειχε περασει 2 φορες το ιδιο ακινητο και μετα  το διωρθωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην πάρεις χρήματα στο χέρι, αλλά σίγουρα θα γίνει συμψηφισμός με οφειλές εάν υπάρχουν. Για το ενδεχόμενο λάθος δεν μπορώ να ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...