Προς το περιεχόμενο

ρελες στον μετρητη ΔΕΗ


nipoa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερες

 

τσακ μπαμ ερωτηση

γυρνωντας χτες βραδυ σπιτι, πηγα να μπω κουζινα κια με το που ανοιγω το φως .. ΤΣΑΦ .. πεφτουν ολα.. ο πινακας τα ειχε ολα σηκωμενα, κατεβηκα στο υπογειο που ειναι τα ρολογια κια ειχε πεσει ο ρελες στο ρολοι μου, το σηκωσα και ολα οκ

 

για πιο ρολο να πεσει ο ρελες του ρολογιου της ΔΕΗ?

κανονικα δεν θα επεφτε η ασφαλεια στον πινακα του διαμερισματος?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Λάθος τύπος ασφάλειας εκεί που έπρεπε να είχε πέσει

- Πολύ μεγάλη ασφάλεια στον πίνακα (μεγαλύτερη του ρολογιού)

- Λάθος τοποθετημένο ρελέ διαφυγής στον πίνακα ή καθόλου

 

Αυτό που ανέβασες στο ρολόι κατα πάσα πιθανότητα είναι ασφάλεια κι οχι ρελέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 3 χρονια μου αντικατεστησαν απο την ΔΕΗ τον διακοπτη στο ρολοι. ειχε καει κατι και μου βαλανε νεο διακοπτη

 

εναν διακοπτη εχει, δεν υπαρχει τπτ αλλο. ασφαλεια λεγεται αυτο? δλδ ο ρελες τι ειναι στο ρολοι της ΔΕΗ?

 

αμα υπηρχε θεμα καπου (λαθος τοποθετηση που λες κτλ), δεν θα εβγαινε νωριτερα?

 

μπερδευτηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασφαλεια ειναι στο ρολοι της δεη και ειναι καποιων amps.στον πινακα σου πρεπει περα απο ασφαλειες που να ειναι και σωστες να εχεις και ρελε διαφυγης που ειναι υποχρεωτικο απλα για αλλους λογους(θεματα διαρροης).αν ο αλλος πχ στον πινακα σου εχει βαλει μεγαλυτερη ασφαλεια απο αυτην που πρεπει μπορει να μην πεσει αυτη η ασφαλεια και να πεσει η επομενη αν τυχει ειδικα να ειναι και πιο μικρη(δυσκολο βεβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα δλδ εγω την ασφαλεια σηκωσα στο ρολοι της δεη. για καποιο λογο επεσε η ασφαλεια, μπορει να ηταν και τυχαιο ή θα πρεπει να ψαξω μπας και κατι παιζει ?

 

ρελε διαφυγης εχω στον πινακα. ο διακοπτης που ειναι μονος του. εχει και ενα κουμπακι απο κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσες να δεις αυτα που εγραψε ο αλλος στην αρχικη απαντηση μεγεθος ασφαλειας κτλ.τωρα αν εγινε μια φορα μπορει να ειναι οτιδηποτε.ειχα παρομοιο προβλημα σε πινακα που ομως επεφτε πολλες φορες η ασφαλεια στον πινακα του σαλονιου.τωρα ηταν χαλαρη ενωση η απλα ειχε ερθει και η ωρα του πινακα που ηταν απο το 1980 δεν ξερω.αλλαχτηκαν ολα και ολα good

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα δλδ εγω την ασφαλεια σηκωσα στο ρολοι της δεη. για καποιο λογο επεσε η ασφαλεια, μπορει να ηταν και τυχαιο ή θα πρεπει να ψαξω μπας και κατι παιζει ?

 

ρελε διαφυγης εχω στον πινακα. ο διακοπτης που ειναι μονος του. εχει και ενα κουμπακι απο κατω

Πάτα το κουμπάκι να τεστάρεις το ρελέ αν πέφτει,πρέπει να το κάνουμε 1 φορά το χρόνο νομίζω και το έχω αμελήσει.

Αν λειτουργεί καλώς αλλά ίσως χρειαστεί να συμβουλευτείς ηλεκτρολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

Το ρελέ διαρροής ανοίγει (πέφτει) όταν υπάρχει διαρροή σε σχέση με τη γη. Δεν πέφτει σε βραχυκύκλωμα.

Σε βραχυκύκλωμα πέφτει κανονικά μόνο η ο μικροαυτόματος του σπιτιού... υπάρχουν περιπτώσεις όμως που λόγω κακής επιλεκτικότητας πέφτουν τόσο του σπιτιού όσο και της χελώνας (δεν πρόκειται για ρελέ αλλά για μικροαυτόματο).

Ορισμένες φορές ο πίνακας του σπιτιού έχει (και σωστά έχει) βιδωτή ασφάλεια, η οποία μπορεί να αργήσει να καεί σε σχέση με τον μικροαυτόματο της χελώνας... οπότε πέφτε της χελώνας.

Πάντως όταν πέφτουν όλοι οι μικροαυτόματοι τότε σημαίνει ότι το βραχυκύκλωμα ήταν "γερό"...

 

Στην περίπτωσή σου κανονικά θα έπρεπε να πέσει ο μικροαυτόματος του φωτισμού της κουζίνας και τίποτα άλλο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το προβλημα είναι στον μικροαυτοματο του φωτισμου τότε δεν είναι θεμα επιλεκτικότητας αλλά υλικού γιατι η καμπύλη του μικροαυτόματου φωτισμου (μαλλον 10Α) είναι πιο γρήγορη απο την γενική των 35Α. Σίγουρα αν θεωρήσουμε δεδομένο ότι η ασφαλεια φωτισμού δε δουλεύει σωστά τοτε έπρεπε να πέσει η ασφάλεια του πίνακα και όχι του μετρητή αλλά στη πράξη αυτή η επιλεκτικότητα είναι αδύνατη αφού η ασφάλεια του μετρητή είναι συνήθως ίδιας ή ελαφρως μεγαλύτερης τάξης σε σχέση με τη γενική του σπιτιού άρα είναι ελαφρώς πιο αργή ή ίδιας ταχύτητας.Σε αυτή τη περίπτωση μπορούμε να θεωρήσουμε το συμβάν τυχαίο.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...