Προς το περιεχόμενο

Το Facebook αρνείται πως χρησιμοποιεί σαν “κοριούς” τα μικρόφωνα των τηλεφώνων για στοχευμένες διαφημίσεις


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγα χρόνια κυκλοφορεί μία φήμη πως το Facebook “ακούει” τις συνομιλίες των χρηστών, αλλά και γενικότερα όσα λένε κοντά στο μικρόφωνο του τηλεφώνου τους, για να ανακαλύψει τα ενδιαφέροντά τους και έτσι να τους “σερβίρει” στοχευμένες διαφημίσεις. Αν και αυτό το σενάριο μοιάζει αρκετά εύλογο, υψηλόβαθμο στέλεχος της εταιρείας το διέψευσε μέσα στο Σαββατοκύριακο.

Αφορμή ήταν ανάρτηση στο Twitter του PJ Vogt, παραγωγού του podcast Reply All. Η απάντηση ήρθε από τον Rob Goldman, αντιπρόεδρο του διαφημιστικού τμήματος του Facebook, ο οποίος αρνήθηκε τους ισχυρισμούς. “Δεν χρησιμοποιούμε, και δεν έχουμε ποτέ χρησιμοποιήσει, το μικρόφωνο για διαφημίσεις. Απλώς δεν είναι αλήθεια”, ανέφερε στο μήνυμά του.

 

Πίσω από το σενάριο “κατασκοπίας” μέσω του μικροφώνου, βρίσκεται η αίσθηση που έχουν ορισμένοι χρήστες πως το Facebook τούς “σερβίρει” διαφημίσεις για κατηγορίες προϊόντων για τις οποίες δεν έχουν ποτέ κάνει online αναζητήσεις ή δεν έχουν με οποιονδήποτε άλλο τρόπο πληκτρολογήσει στο κινητό τους.

 

Έτσι, υποτίθεται πως η χρήση του μικροφώνου ως “κοριού” είναι ο μόνος τρόπος που θα μπορούσε να γνωρίζει το κοινωνικό δίκτυο πως πρόκειται για καταναλωτικά είδη που εντάσσονται στα ενδιαφέροντά τους.

 

Link.png Site: Τhenextweb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mια φορα μιλουσα για ενα βιβλιο με ενα φιλο μου και μου το εβγαλε σαν διαφήμιση και δεν το ειχα ψαξει ποτε ουτε στο google ουτε πουθενα .

Οποτε ισχυει ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το πιο πιθανο να ειναι αληθεια οτι εφαρμοζουν τεχνολογια κατασκοπιας αξιας δισεκατομμυριων , παρακολουθοντας τις συνομιλιες περιπου 1 δισεκατομμυριου ανθρωπων για να διαφημισουν στοχευμενα καποια προιοντα με το αμφιβολο αποτελεσμα να εχουν κερδος απο την πωληση προιοντων σε χρηστες τηλεφωνων που θα εχουν εκνευριστει ετσι και αλλιως απο την χωρις φανερο λογο διαφημηση που ελαβαν. Ενω η αντιθετη περιπτωση του να ανεβαζουν διαφημησεις στην τυχη με μηδενικο κοστος και με οσο κερδος προκυψει απο την συμπτωματικη επιτυχια... ειναι φανερα παραλογο !!!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το πιο πιθανο να ειναι αληθεια οτι εφαρμοζουν τεχνολογια κατασκοπιας αξιας δισεκατομμυριων , παρακολουθοντας τις συνομιλιες περιπου 1 δισεκατομμυριου ανθρωπων για να διαφημισουν στοχευμενα καποια προιοντα με το αμφιβολο αποτελεσμα να εχουν κερδος απο την πωληση προιοντων σε χρηστες τηλεφωνων που θα εχουν εκνευριστει ετσι και αλλιως απο την χωρις φανερο λογο διαφημηση που ελαβαν. Ενω η αντιθετη περιπτωση του να ανεβαζουν διαφημησεις στην τυχη με μηδενικο κοστος και με οσο κερδος προκυψει απο την συμπτωματικη επιτυχια... ειναι φανερα παραλογο !!!

χρειάζεσαι άμεσα μαθήματα βασικών γνώσεων μάρκετινγκ.

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχει συμβει και εμενα. Μιλουσα με εναν φιλο για κατάστημα αθλητικων ειδών (οχι αλυσίδα) χωρις να εχω ψαξει τιποτα πιο πριν και το εβγαλε αε διαφήμιση. Ειχε ξανασυμβεί με ταξιδιωτικό προορισμο χωρις να εχω ψαξςι κατι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν γίνεται με μικρόφωνο αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι γίνεται με τα cookies,τουλάχιστον στο pc. Έψαχνα για ένα ταμπλετ και μου πετούσε διαφημιστικά του e shop με ταμπλετ. Μία άλλη φορά που έψαχνα για κώδικα μου πετούσε για audacity. Κανονικά θέλει non stop incognito και απενεργοποίηση των οποιοδήποτε cookies αλλά και αυτό δεν θα είναι αρκετό πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι και να λέμε ένα είναι σίγουρο ότι μας παρακολουθούν,τώρα το πώς και το γιατί δεν χρειάζεται να το ψάξουμε με τόση τεχνολογία γύρω μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά να δεις τώρα, πριν 2 μέρες κάτι έλεγα προφορικώς ότι ήθελα να αγοράσω με τον αδερφό μου, αλλά δεν το έψαξα στο internet ποτέ, ύστερα από 5 λεπτά να το μπροστά μου στο fb, λέω τι σκ@τα την σκέψη μου διαβάζουν; Μάλλον ισχύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...