Προς το περιεχόμενο

Πιθανώς επιβλαβή για τις ηλικίες 8-12 ετών τα VR headset


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Από όλο το ποστ μου στάθηκες στη ναυτία. Οκ.

 

Δεν χρειάζεται καμία επιστημονική έρευνα για να καταλάβουμε πως σε όλα χρειάζεται ένα μέτρο! Είναι λογικό πως αν ένα μικρό παιδί κολλήσει με το vr για ώρες ή ημέρες, να έχει θέματα αποπροσανατολισμού κλπ μιας και δεν έχει την ανάπτυξη και αντίληψη ενός ενήλικα.

 

Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με άλλα gadgets, όπως ας πούμε τους γονείς που βλέπω σε εστιατόρια που "παρκάρουν" τα μικρά παιδιά τους με ένα tablet στο χέρι και δεν σηκώνουν κεφάλι από το τραπέζι (αμφιβάλλω αν έχουν προσέξει πως βγήκαν και απο το σπίτι τους)...

 

Σχολίασα τη ναυτία -μιας και το ανέφερες- για να πω απλά πως δεν είναι μια κοινή για όλους παρενέργεια. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι, με μέτρο χωρίς αφορισμούς και τεχνοφοβία για το "καινούργιο" μπορούμε να πάμε μπροστά. 

Στην συγκεκριμένη τεχνολογία για παράδειγμα, είναι τόσο έντονο το immersion ( ελληνικά: βύθιση; ) ώστε υπάρχει μεγάλη δυναμική για αποπροσανατολισμό, σύγχυση αποστάσεων-πραγματικότητας και εθισμό, σε σχέση με τα προϊστορικά πλακάκια-οθόνες.

Από την άλλη, έχοντας παιδί με αμβλυωπία, και παλεύοντας από βρέφος να του κολλάω αυτοκόλλητο στο μάτι, που αν δεν είναι απάνθρωπο, είναι τουλάχιστον βάρβαρο, σε συνδυασμό με άρθρα σαν κι αυτό, διαμορφώνω την άποψη ότι τίποτα δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Ίσα ίσα μου δημιουργείται μια αισιοδοξία για το μέλλον βλέποντας την εξέλιξη του vr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να σου πω ότι δεν το γουστάρω το VR. Θεωρώ ότι στην φάση που είναι τώρα δεν θα πετύχει. Αρχικά εγώ και ένα κάρο άλλοι δε μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε λόγω ναυτίας. Κατά δεύτερον το θεωρώ γελοίο εμφανισιακά.

Ναι ρε φίλε να καταργήσουμε και τα αμάξια γιατί μια χαρά είναι και τα πόδια.

 

Μην μπερεύετε την βούρτσα με την οδοντόβουρτσα.

Κόμπλεξ κατωτερότητας; Εγώ αυτό που κάνετε το λέω προσπάθεια να εκθειάσετε κάτι το οποίο δεν αξίζει τόση μεγάλη προσοχή.

Που μια γκιμικιά θέλετε να την κάνετε next big thing. Δεν είναι. Το "smartwatch" των οθονών είναι το VR.

Σου λέει ο αλλος οτι μπορει να έχει εφαρμογή και στην εκπαιδευση και ο αντιλογος σου ειναι πως επειδή "εσεις βγήκατε μια χαρα και δε σας ελειπε το vr",σιγά το πράμα.

Θα μπορούσα να παραθέσω ενα κάρο εφευρέσεις που "δεν ειχαν οι παλιότεροι και βγήκαν μια χαρά",αλλα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και κάνουν ευκολότερη τη ζωή μας σήμερα-για να μη πω οτι πλέον δε μπορεις ουτε να φανταστεις τη πραγματικότητα χωρίς αυτές.

Κινητο τηλ?

Τι γκιμικιά ειναι αυτή?

Πάνε στον περιπτερά της γειτονιάς,και πάρε τηλ. απο εκεί.

Κ εμείς μικροι ετσι μεγαλώσαμε,και βγήκαμε μια χαρά.

 

Ενας ξερος και στείρος αρνητισμός για κάτι που δε σου στοιχίζει τίποτα και ειναι υπο αναπτυξη.

Αν αποδειχθει πατάτα και χωρίς εφαρμογή,απλά θα σβήσει(no problem there),αν αποδειχθει χρησιμο και πρακτικό,θα δουλεψει στους τομεις που μπορει να αξιοποιηθεί-διασκέδαση,εκπαιδευση και οπουδήποτε αλλου-,άρα profit.

Δηλαδή είσαι ή στα ίδια,ή πιο πάνω.

Αλλά επειδή εσύ ζαλιζεσαι,μαλλον πρεπει να τα ριξουμε στη πηγάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι 3 παιδιά από τα 20 εμφάνισαν κάποιο πρόβλημα είναι υπεραρκετός λόγος για να απαγορευτεί στα παιδιά. Τουλάχιστον στο δικό μου παιδί θα το εφαρμόσω, αφού δεν θα ρισκάρω να δω αν ανήκει στα 3 ή τα 17 παιδιά του πειράματος. Υπόψην ότι μιλάμε για μερικά λεπτά χρήσης... Ίσως στη χρήση μετά από πχ 1 ώρα τα ποσοστά να είναι χειρότερα... Ευχαριστώ, αλλά δε θα κάνω το δικό μου παιδί πειραματόζωο... Είναι σαν να τρως ένα φρούτο που είναι λαχταριστό εξωτερικά, αλλά έχει ψεκαστεί με ένα φάρμακο που αναγράφει «ύποπτο καρκινογένεσης». Δυστυχώς υπάρχουν και τέτοια... Είμαι πρακατελειμενος ή απλά γνωστής του προβλήματος;

Τέλος, από όσο γνωρίζω, μόνο οι τεχνολογικά αναλφάβητοι δέχονται ότι τους σερβίρουν οι εταιρείες. Όσοι γνωρίζουν, ξέρουν να κρίνουν τί τους είναι χρήσιμο και τί όχι. Ποιες συσκευές είναι πιθανώς επιβλαβείς και ποιες όχι. Είναι διαφορετικό από την τεχνοφοβια. Εδώ δε μιλάμε μόνο με υποθέσεις ή κυνήγι μαγισσών, αλλά αποτελέσματα μέσω πειραμάτων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέει ο αλλος οτι μπορει να έχει εφαρμογή και στην εκπαιδευση και ο αντιλογος σου ειναι πως επειδή "εσεις βγήκατε μια χαρα και δε σας ελειπε το vr",σιγά το πράμα.

Θα μπορούσα να παραθέσω ενα κάρο εφευρέσεις που "δεν ειχαν οι παλιότεροι και βγήκαν μια χαρά",αλλα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και κάνουν ευκολότερη τη ζωή μας σήμερα-για να μη πω οτι πλέον δε μπορεις ουτε να φανταστεις τη πραγματικότητα χωρίς αυτές.

Κινητο τηλ?

Τι γκιμικιά ειναι αυτή?

Πάνε στον περιπτερά της γειτονιάς,και πάρε τηλ. απο εκεί.

Κ εμείς μικροι ετσι μεγαλώσαμε,και βγήκαμε μια χαρά.

 

Ενας ξερος και στείρος αρνητισμός για κάτι που δε σου στοιχίζει τίποτα και ειναι υπο αναπτυξη.

Αν αποδειχθει πατάτα και χωρίς εφαρμογή,απλά θα σβήσει(no problem there),αν αποδειχθει χρησιμο και πρακτικό,θα δουλεψει στους τομεις που μπορει να αξιοποιηθεί-διασκέδαση,εκπαιδευση και οπουδήποτε αλλου-,άρα profit.

Δηλαδή είσαι ή στα ίδια,ή πιο πάνω.

Αλλά επειδή εσύ ζαλιζεσαι,μαλλον πρεπει να τα ριξουμε στη πηγάδα.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ. ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ.

 

Μάθε να διαβάζεις ένα ποστ ολόκληρο και να μην απαντάς σε τμήματα. Γιατί όλα που έγραψες είναι απαντημένα σε ένα ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η μαλκ... επιβλαβης μας λεγανε οτι ειναι!

αν ανατρεξετε ιστορικα θα δειτε οτι τα παντα ολα ειναι επιβλαβη για τα παδια ανα τους αιωνες!

φυσικα το μυστικο κρυβεται στη λεξη "παρατεταμενη"

οπου και επανερχομαστε στο "παν μετρον αριστον"

δηλαδη αυτοι οι επιστημονες αναμασανε τους αρχαιους ελληνες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κυνηγιού μαγισσών, σε ένα δωδεκάχρονο παιδί ακόμα πάρα πολλοί ιστοί βρίσκονται στο στάδιο της ανάπτυξης και επηρεάζονται πολύ περισσότερο από έναν ενήλικα, ενώ γενικά χρειάζονται επίβλεψη τα παιδιά στις νέες τεχνολογίες στο ιντερνέτ και τα social media κλπ. λόγω του γεγονότος της ανωριμης κρίσης τους (εδώ ακόμα και ενήλικες δεν μπορούν ) αλλά και του γεγονότος ότι ακόμα σε αυτήν την ηλικία αναπτύσουν δεξιότητες και ταλέντα οπότε τα ερεθίσματα που δέχονται δεν πρέπει να είναι μονοδιάστατα . Για να καταλήξω και καπου, σε νεότερες ηλικίες (και όχι μόνο) η τεχνολογία μπορεί να βοηθήσει στην εκπαιδευτική διαδικασία και την ψυχαγωγία αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να χαθεί το μέτρο αλλά και μη υοθετιση τεχνολογιών που μπορεί να βλάψουν την υγεία των χρηστών μεχρις ότου αυτές βελτιωθούν μελλοντικά. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί τέτοια τεχνολογία τακτικά από παιδιά από την στιγμή που δεν έχει τελειοποιηθεί και δεν έχουν γίνει πολλές έρευνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chimaira x

Εχεις πολλα νευρα και πολυ οργη μεσα σου και σου βγαινει εκει που μπορει να σου βγει.

 

Δεν ξανακανω κοπο.

Καλη ζωη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chimaira x

Εχεις πολλα νευρα και πολυ οργη μεσα σου και σου βγαινει εκει που μπορει να σου βγει.

 

Δεν ξανακανω κοπο.

Καλη ζωη.

Εγώ δικέ μου μια χαρά ψύχραιμος είμαι και ήμουν, μη σου πω ότι τα περισσότερα ποστς εδώ μέσα είναι κρυάδες και τρολλιές. Αν εσένα οι απαντήσεις μου σου φάνηκαν με νεύρα ή επίθεση, τότε συγγνώμη, δε μπορώ να βοηθήσω.

 

Να σου παραθέσω ένα μήνυμα με εμφανέστατα νεύρα:

 

Ειπα κατι τετοιο???

Ειπα οτι εχει απειρες εφαρμογες!

 

Ακουστηκα προσβλητικος και αρπαχτηκες ετσι?

Η απλα.. Complex?

 

"ΕΕεεεε... Εμεις δεν ειχαμε και μια χαρα βγηκαμε.... ΕΕΕεεεε... Δεν θα παρω στο παιδι μου ποδηλατο, ουτε εγω ειχα... ΕΕΕΕΕεεεε, Τιιι??? Κινητο??? Εμεις δεν ειχαμε τετοια στην εποχη μου.. Ουτε εσυ!"

 

Τελικα. Μαλλον το σχολιο σου υποστηριζει τη θεση μου.

Κατι καπου πηγε λαθος.

 

Και στο σχολειο το παιδι με ποδια/κουστουμι! Μη ξεχνιομαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δικέ μου μια χαρά ψύχραιμος είμαι και ήμουν, μη σου πω ότι τα περισσότερα ποστς εδώ μέσα είναι κρυάδες και τρολλιές. Αν εσένα οι απαντήσεις μου σου φάνηκαν με νεύρα ή επίθεση, τότε συγγνώμη, δε μπορώ να βοηθήσω.

 

Να σου παραθέσω ένα μήνυμα με εμφανέστατα νεύρα:

 

OK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά από τα σχόλια εδώ μέσα τουλάχιστον για τεχνολογικό site είναι απαράδεκτα! Διακρίνω μια έντονη τεχνοφοβία, ρίζες της οποίας είναι πάντα η αμάθεια και ο φόβος που έχουμε πάντα απέναντι σε κάτι καινούργιο.

 

Έχω ασχοληθεί με το θέμα VR επειδή ψηνόμουν να πάρω Oculus Rift και έχω να πω τα εξής: Εντύπωση μου κάνει που δεν είχαν περισσότερα παιδιά διαταραχές, to reddit είναι γεμάτο από εμπειρίες ατόμων που χρησιμοποιούν VR headsets και οι πιο πολλοί αναφέρουν οτι τις ΠΡΩΤΕΣ μέρες ή και εβδομάδες που χρησιμοποίησαν τα headsets για ΠΡΩΤΗ φορά είχαν παρόμοιες ή και χειρότερες διαταραχές και εμπειρίες με αυτές που παρουσιάζει η έρευνα. Στη πορεία ο εγκέφαλος προσαρμόζεται σταδιακά και δεν είχαν κάποιο πρόβλημα ή οι διαταραχές μειώθηκαν αισθητά. Δεν θα κάτσω να επεκταθώ σχετικά με τις άπειρες εφαρμογές που θα έχει το VR στις ζωές μας (entertainment, video games, εκπαίδευση) είναι πραγματικά κάτι που αν εξελιχθεί όπως πρέπει θα τα αλλάξει όλα. 

Πρέπει όμως να γνωρίζουμε οτι οι συσκευες που χρησιμοποιούνται στο VR σήμερα έχουν ακόμα πολλά στάδια εξέλιξης μπροστά τους κάτι που παραδέχονται και οι ίδιες οι εταιρίες, πολλά προβλήματα όπως π.χ. το λεγόμενο motion sickness δεν έχουν ακόμα εξαλιφθεί. Τώρα για το αν πρέπει να χρησιμοποιούνται από παιδιά είναι θέμα το οποίο πρέπει να γίνει αντικείμενο ΣΟΒΑΡΩΝ και ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΩΝ ερευνών (το στατιστικό δείγμα 20 άτομων που αναφέρει η παραπάνω έρευνα είναι κακό αστείο για έρευνα πανεπιστημιακού επιπέδου). Προφανώς και ένα μικρό παιδί το οποίο ακόμα καλά καλά δεν γνωρίζει πως λειτουργεί ο "πραγματικός" κόσμος θα "μπερδευτεί" με την εμπειρία της εικονικής πραγματικότητας. Σκεφτείτε όμως μια σχολική τάξη στην όποια τα παιδιά μέσω της εικονικής πραγματικότητας θα μπορούν να επισκέπτονται την Αρχαία Ρώμη ή να δουν από κοντά δεινόσαυρους!! Ελάτε και πείτε μου μετά αν θα αρέσει στο παιδί σας να πηγαίνει στο σχολείο ή όχι! Ψυχραιμία λοιπόν, ας αφήσουμε στην άκρη τα γραφικά ¨Εμείς όταν ήμασταν παιδιά παίζαμε στις αλάνες" και όπως πάντα "Μέτρον άριστον" ! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι για να επισημάνω ότι όταν υιοθετούμε ή ενστερνιζόμαστε απόψεις, που αφορούν 'εντέχνως' σε ειδικές γνώσεις, χωρίς να έχουμε το γνωστικό υπόβαθρο ώστε να μπορούμε τουλάχιστον να τις αξιολογήσουμε, οδηγούν σε ανθρώπινα δράματα, βλέπετε π.χ. την πρακτική των εμβολιασμών.

 

Πατώντας πάνω στην ΗΜΙμάθειά μας, αλλά και στην ελλιπή μας παιδεία, θα βρεθούν ορισμένοι που λόγω συμφερόντων (στην καλύτερη) θα μας 'μανιπιουλάρουν' και αυτό δεν είναι πάντα προς το δικό μας καλό.

 

Εν προκειμένω, βλέπουμε μια μελέτη από το πανεπιστήμιο του Leeds σε 20 παιδιά (8-12 χρόνων) που δίνει κάποιες πρώτες ενδείξεις από την χρήση. Αμέσως μετά το 20λεπτο παιχνίδι τους έβγαλαν την κάσκα και τους έκαναν τεστ ισορροπίας, όπου το 1 από τα 20 ήταν επηρεασμένο (πώς είσαι άραγε αμέσως μετά από μια βόλτα με το αληθινό τρενάκι του λούνα παρκ; ). Ένα δεύτερο δεν μπορούσε να εκτιμήσει με ακρίβεια πόσο βάθος έχει ένα συγκεκριμένο αντικείμενο (ήταν άραγε το 8χρονο; ). Αυτάαααα!

 

Η μελέτη έχει το καλό ότι θα αποτελέσει το έναυσμα και για περισσότερες μελέτες, αλλά κάτι μου λέει ότι ο δρόμος είναι μακρύς, όπως οι μελέτες με την Η/Μ ακτινοβολία των κινητών και των κεραιών αυτών...

 

Πάντως, φαίνεται ότι, όπως με άλλες δραστηριότητες που ο άνθρωπος δεν είναι καθόλου συνηθισμένος να κάνει, χρειάζεται μια περίοδος προσαρμογής. Έχετε οδηγήσει ποτέ αεροπλάνο; Ή κάτι αληθινά γρήγορο σε πίστα; Πώς νιώσατε τις πρώτες φορές; Αμέσως μετά; Επίσης, ο άνθρωπος του 21ου αιώνα, δεν είναι καθόλου ίδιος νευροκινητικά με τον άνθρωπο του 15ου αιώνα (εξαιρείται ο Λεονάρντο του Βίντσι!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...