Προς το περιεχόμενο

Υπερθέρμανση λάπτοπ χωρίς λόγο...


Dimral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα.

Έχω ένα vaio laptop με i7, gt 540M, 8gb ram.

Το θέμα μου είναι ότι το ανεμηστερακι του "τρελενεσαι" χωρίς λόγο. Υπερθερμαίνεται χωρίς να έχω προγράμματα ανοιχτά, και όταν ανοίγω ένα ελαφρύ σχετικά παιχνιδάκι για να παίξω, το παιχνιδάκι προφανώς lagαρει, όχι όμως με τον κλασσικο τρόπο. Δηλαδή δεν πιάνω συνεχώς έναν μικρό αριθμό fps, αλλά έχω fps drops αν ισοποσα χρονικά διαστήματα χωρίς λόγο. Παλιά τα παιχνίδια έπαιζαν κανονικα. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν φταίει το ανεμιστηράκια διότι όταν είχε γίνει καθαρισμός και πέρασμα καινούργιας πάστας, το πρόβλημα συνέχιζε να υπάρχει. Για κάποιο λόγο ο υπολογιστής χρησιμοποιεί σχεδόν 60-70% της ραμ, από την στιγμή που ανοίγει..χωρίς λογο!! Ελπίζω κάποιος να εχει να προτείνει κάτι διότι σε οποία μαγαζάκια "επισκευής Η/Υ" πήγα, το μόνο που είχαν να προτείνουν ήταν ο καθαρισμός ανεμιστήρα, όμως είμαι πεπεισμένος ότι δεν φταίει αυτό.

Ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμενα Sony Vaio μυστηρια "ανεμιστηροτρελαινονταν" (ναι!) με..,Windows 10,
μαλιστα ειναι θεμα γνωστο το παραπανω ^^ αν το ψαξεις-googlαρεις σχετικα..! :blink:
Οποτε ξεκινησε, τεσταροντας συμπεριφορα του: με αλλα-διαφορα λειτουργικα Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις Win10.... τοτε μαλλον αυτα φταινε. Περιεργα processes τους τρέχουν στο background και εννιοτε γονατιζουν το συστημα. Και γω τα χω αυτά που και που. Ανοιγω τασκ μανατζερ και τα κανω κιλλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως λενε και τα παιδια πιο πανω ειναι το OS..win10..εγω μια φορα εβλεπα 100% disk usage χωρις να κανω τπτ..''λογικα''κανενα update θα ειναι και καποια στιγμη θα σταματησει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερά. 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

Λοιπον, αρχικα τρεχω windows 7. Ετρεξα το malwarebytes αλλα δεν εντοπισε κατι περιεργο μετα το σκαν. Επειτα στο task manager τα στοιχεια που με βγαζει οτι χρησιμοποιουν την ram εμφανιζουν κατι παραξενο. Αν αθροισω το μερος της μηνμης που χρησιμοποιει καθε προγραμμα, ζητημα να μου βγει το αποτελεσμα καπου στα 600 με 700 mb, το παραξενο ειναι ομως οτι ο υπολογιστης μου εμφανιζει οτι χρησιμοποιει καπου στα 4gb (!) απο τα διαθεσιμα 8. Το μεγαλυτερο ποσοστο ram το καταναλωνει το chrome, καπου στα 300 mb και τα αλλα 300-400 mb καταναλωνονται απο διαφορα αλλα προγραμματακια. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει...εψαξα και στο google για καποια λυση αλλα δεν βρηκα κατι. Αν σκεφτειτε κατι αλλο πειτε μου παρακαλω. 

Ευχαριστω για τον χρονο σας και παλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ μενα ενα toshiba i7 2360qm gt540 τα ιδια κανει τρωει ram χωρις λογο...χωρις ομως να εχω θεματα με θερ/σιες..
δοκιμασε να περασεις το your uninstaller (disk cleaner)και να βγαλεις οτι junk files υπαρχει + βγαλε και κανενα προγραμα που θα φαινεται υποπτο..(εαν το περασεις μην ξεχασεις να βγαλεις την επιλογη στα options-> backup before uninstall)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε απο εδω καποιο Throttlestop ωστε να δοκιμασεις κατι ευκολο:

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/

Ρυθμισε το τικαροντας οπως φαινεται στο Inteloμπλε( :-D) παρακατω

Με 8 Multiplier οι θερμοκρασιες του θα πεσουν λογικα, και μετα ο 
ανεμιστηρας του δεν θα (εχει λογο να)...ακουγεται
! Η μηπως οχι?

346rh8l_th.jpg

http://oi64.tinypic.com/346rh8l.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχεις τιποτα ακυρα extension στον chrome?
Εχω καταληξει οτι ο chrome τη γ@μ@ει τη ram,αν εχεις 5 tabs και 3 extension θα εχει 8 διεργασιες το λιγοτερο,που ολες θα τραβανε ενα σεβαστο ποσο μνημης.

Επισης,windows της sony?

Αν ναι,εχουν μεγαλο μεριδιο ευθυνης τα ιδια τα windows,καθως ειναι φορτωμενα με οτι μ@λ@κια εχει η sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...