Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για σπουδές σε Ι.Ε.Κ και ιδιωτικά πανεπιστήμια εξωτερικού


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, θέλω να δω αν αξίζει να επενδύσω σε κάποια σχολή, οι κλάδοι που με ενδιαφέρουν είναι εμποροπλοίαρχος, τεχνικός αυτοκινήτων η κινητών/τηλεπικοινωνιών, ίσως με ενδιέφερε κάτι σε μαγειρική η γραφιστική, γενικά θέλω ένα επάγγελμα με άμεση αποκατάσταση στην Ελλάδα αλλά και προοπτική για το εξωτερικό η έστω να μου δίνει μεγάλες δυνατότητες στο κόσμο του internet, προσωπικά έκανα αίτηση για ΑΕΝ αλλά δε πέρασα, τώρα βλέπω υπάρχουν και ιδιωτικές σχολές εμποροπλοιάρχων και με ενδιαφέρει. Δεν έχω καλή οικονομική δυνατότητα αλλά ούτε μεταφορικό μέσο και η περιοχή έχει χάλια συγκοινωνίες οπότε γενικά ψάχνω για κάτι προσβάσιμο και σε μία λογική τιμή η και τσάμπα.

 

Οι ερωτήσεις μου

 

1. Πόσο κοστίζουν τα ιδιωτικά Ι.Ε.Κ στις μέρες μας? διάβασα 6000 ισχύει?

 

2. Σε ποιες σχολές είναι εφικτό να παρακολουθήσεις τα μαθήματα εξ αποστάσεως? και σε ποιους κλάδους?

 

3. Σε ιδιωτικά πανεπιστήμια του εξωτερικού όπως πχ. στο black sea university Βουλγαρίας σου παρέχετε 

στέγη η πρέπει εσύ να βρεις μέρος να μείνεις?

 

4. Υπάρχουν ιδιωτικές σχολές εμποροπλοιάρχων στην Ελλάδα? και αν ναι ποιες? δεν έχω βρει τίποτα από το google.

 

5. Τι απολυτήριο ζητάνε αυτά τα ιδιωτικά πανεπιστήμια για εμποροπλοιάρχους?

 

 

Τι προτείνεται γενικά για τους κλάδους που με ενδιαφέρουν? η ακόμη και για κλάδους που δε γράφω αλλά μπορεί να πληρούν αυτά που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδερφε θελεις αμεση αποκατασταση χωρις να περασεις απο πανελλήνιες(αναγκαιο κακο)με χαρτι απο ιεκ να ειναι κοντα στο σπιτι σου και αν γινεται και δωρεαν.Κανε καμια υποχώρηση.Οχι ιδιωτικες σχολες εμποροπλοιαρχων δεν υπαρχουν στην ελλαδα υπαρχει ομως μια καλη στην βουλγαρια με αγγλικη γλώσσα.Εχει ανοιξει παρόμοιο θεμα ψαξε στην αναζητηση και θα βρεις αυτο που ψαχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πρόσφατα είχε γίνει μια παρόμοια συζήτηση με ένα φίλο που έψαχνε και αυτός για το αν υπάρχει ιδιωτική σχολή εμποροπλοιάρχων στην Ελλάδα το μόνο που κράτησα είναι ότι ήταν μία με το όνομα City Unity College. Φαντάζομαι και αυτό θα είναι συνεργασία με κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού όπως κάνουν τα περισσότερα κολλέγια.

 

Άμα ψάξεις στο facebook τους κάτι θα βρεις λογικά. Επίσης δεν νομίζω να είναι το μόνο που έχει τέτοιο πρόγραμμα, λογικά θα έχουν και άλλα κολλέγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...