Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις Λέβητα Αερίου για απόλυτη οικονομία


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απολυτη οικονομια κανεις αμα δε ταναβεις καθολου. ζεστο νερό χρήσης βαζεις οσο ζεστο το θες να πλατσουριζουν τα παπακια σου και να λιώνουνε τα αρωματικα αλατα.

για θερμανση εκει γυρω στα 65 πρεπει ναναι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απολυτη οικονομια κανεις αμα δε ταναβεις καθολου. ζεστο νερό χρήσης βαζεις οσο ζεστο το θες να πλατσουριζουν τα παπακια σου και να λιώνουνε τα αρωματικα αλατα.

για θερμανση εκει γυρω στα 65 πρεπει ναναι καλα.

Σσσσ ωραίος, άμα δεν το ανάβεις το ήξερα βρε :) δηλαδή το ζεστό νερό το βάζεις όσο θες και καίει το ίδιο ; καλά το έχω γενικά ρύθμιση;

 

65 φίλε στη θέρμανση είναι τέρμα

 

Δες λίγο πάλι την φώτο, το απάνω είναι η θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σσσσ ωραίος, άμα δεν το ανάβεις το ήξερα βρε :) δηλαδή το ζεστό νερό το βάζεις όσο θες και καίει το ίδιο ; καλά το έχω γενικά ρύθμιση;

 

65 φίλε στη θέρμανση είναι τέρμα

 

Δες λίγο πάλι την φώτο, το απάνω είναι η θέρμανση.

 

προφανως και δε καιει το ιδιο. που λεει οτι το 65 ειναι στο τερμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως και δε καιει το ιδιο. που λεει οτι το 65 ειναι στο τερμα?

Σε ρωτάω δες λίγο την φώτο... Γράφει μέχρι 6. Ξέρεις τι σημαίνει το 6; εγώ όχι..

 

Εννοώ που να το βάλω το βελάκι αν με κατάλαβες. Για να πάει 65 στη θέρμανση που να το βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα τα γυρισεις λογικα θα σου δειξει πανω στις ενδειξεις με τις θερμοκρασιες ποσο τοβαλες και μετα οταν δουλευει παλι εκει θα βλέπεις ποσο εχει φτασει.

τουλαχιστον μαυτη τη λογικη δουλευει μια vaillant πουχω γω και εχει τα ιδια κουμπια και ενδειξεις.

 

αλλιως βρισκεις το manual.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα τα γυρισεις λογικα θα σου δειξει πανω στις ενδειξεις με τις θερμοκρασιες ποσο τοβαλες και μετα οταν δουλευει παλι εκει θα βλέπεις ποσο εχει φτασει.

τουλαχιστον μαυτη τη λογικη δουλευει μια vaillant πουχω γω και εχει τα ιδια κουμπια και ενδειξεις.

 

αλλιως βρισκεις το manual.

Ωραιος κατάλαβα... Οπότε το ζεστό νερό το βάζω όσο γουστάρω δεν θα κάψει παραπάνω.

 

Στη θέρμανση το βάζω στους 65 για απόλυτη οικονομία.

 

 

Σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τι λεβητας είναι;

 

Μόνο η μάρκα φαίνεται.

Έχει αντισταθμιση; Έχεις κάνει μελέτη απωλειών για το χώρο σου; Πόσες θερμίδες είναι τα σώματα καλοριφερ που έχεις;

 

Οσο για το ΖΝΧ κατέβασε το manual για να δεις σε τι αντιστοιχούν οι αριθμοί των διακοπτών.

 

Χωρίς τα παραπάνω κάνεις δεν μπορεί να σου απαντήσει...

 

Αν δεν έχεις τίποτα απ τα παραπάνω κατέβασε το manual και ξεκινά τις δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τι λεβητας είναι;

 

Μόνο η μάρκα φαίνεται.

Έχει αντισταθμιση; Έχεις κάνει μελέτη απωλειών για το χώρο σου; Πόσες θερμίδες είναι τα σώματα καλοριφερ που έχεις;

 

Οσο για το ΖΝΧ κατέβασε το manual για να δεις σε τι αντιστοιχούν οι αριθμοί των διακοπτών.

 

Χωρίς τα παραπάνω κάνεις δεν μπορεί να σου απαντήσει...

 

Αν δεν έχεις τίποτα απ τα παραπάνω κατέβασε το manual και ξεκινά τις δοκιμές.

Αδερφέ ενοικιαζομενο διαμέρισμα είναι... Δεν έχω ιδέα για τα παραπάνω.

Το μανουαλ πως θα βρω ακριβώς το μοντέλο; δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος κατάλαβα... Οπότε το ζεστό νερό το βάζω όσο γουστάρω δεν θα κάψει παραπάνω.

 

Στη θέρμανση το βάζω στους 65 για απόλυτη οικονομία.

 

 

Σωστά ;

 

δε καταλαβες καλα. οσο ανεβαζεις θερμοκρασιες τοσο παραπανω καιει γενικα.

 

απολυτη οικονομια τρεχα γυρευε. γενικα στους 65 ειναι μια λογικη τιμη. απο κει και περα παιζουνε 1002 πραγματα.

ζνχ εκει γυρω στα 40-45 ειναι καλα για μενα. τωρα εσυ μπορει να το θες σα τη λαβα της μορντορ. 

 

μοντελο γραφει μπροστα και απο κατω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ ενοικιαζομενο διαμέρισμα είναι... Δεν έχω ιδέα για τα παραπάνω.

Το μανουαλ πως θα βρω ακριβώς το μοντέλο; δεν έχω ιδέα.

Τότε μόνο δοκιμές μπορείς να κάνεις. Για αρχή κατέβασε το manual.

 

Έπειτα άρχισε να παίζεις με τις θερμοκρασίες έως το σημείο που θα είσαι άνετος.

 

Οσο πιο χαμηλή θερμοκρασία τόσο μεγαλύτερη η οικονομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μόνο δοκιμές μπορείς να κάνεις. Για αρχή κατέβασε το manual.

 

Έπειτα άρχισε να παίζεις με τις θερμοκρασίες έως το σημείο που θα είσαι άνετος.

 

Οσο πιο χαμηλή θερμοκρασία τόσο μεγαλύτερη η οικονομία.

ωραια ΕΤΣΙ που τα εχω αυτη την στιγμη καιω πολυ ; Εξω  ο καιρος ειναι χαλαρος αλλα εχουμε τα μωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δυο περιστρεφομενα κουμπια οι αριθμοι δεν αναφερονται σε βαθμους θερμοκρασιας αλλα σε κλιμακες, Η πιο χαμηλη ειναι η 1 και η πιο υψηλη το 6 . Στους ποσους βαθμούς αντιστοιχη η καθε μια θα το βρεις μονο πειραματισμο ή μεσω του μανιουαλ ή αν πεσεις σε καποιον που εχει ακριβως το ιδιο μηχανημα. Μιλα με το ιδιοκτητη σιγουρα θα εχει το μανιουαλ να στο δωσει να βγαλεις αντιγραφο και στα εξηγησει τι σημαινει το καθενα.

Παρατηρω οτι οι μπαρες πανω με τις θερμοκρασιας ειναι 6 οσες και οι σκελες σε στρογγυλο κουμπι απο κατω . Οποτε πιθανον η καθε σκαλα αντιστοιχη και σε μια θερμοκρασια απο πανω οποτε αν ειναι ετσι τα καλοριφερ τα εβαλες μεταξυ 65-70 και το ζνχ στους 60. Αν ισχυει τι σκεπτικο μου το ζνχ ειναι υψηλο δοκιμασε το στη σκαλα 1 δηλαδη στους 40 ή βαλτο λιγο παραπανω για πιο ζεστο. Δοκιμασε νν εχεις και κανενα θερμομετρο που αντεχει σε μεγαλες θερμοκρασιες.

Οι μπαρες με τις θερμοκρασιες δεν αναβουν οταν ειναι αναμμενος ή ειναι καμμενα τα λαμπακια? Οπως τις βλεπω μου φαινονται σαν λαμπακια που αναβουν οταν φτασουν σε καθε συγκεκριμενη θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...