Προς το περιεχόμενο

Το τελευταίο παραθυράκι δωρεάν αναβάθμισης στα Windows 10, θα κλείσει στις 31 Δεκεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενα πισι με κανενα λειτουργικο δε μενει με την ιδια αποδοση μετα απο χρόνια χρηση,

 

ειναι φυσικο να "μαζευει σκουπιδια" χρησης (ατελης εγκατασταση / απεγκατασταση προγραμματων, παλιες ενημερωσης συστηματος, αναφορες σφαλματων και 1002 αλλα αχρηστα επι της ουσιας)

και χρησης ιντερνετ (καθετι που βλεπουμε στο ιντερνετ κατα καποιο τροπο το κατεβαζουμε πρωτα και μετα το βλεπουμε, συν πολλα αλλα cookies κτλ),

να μην πω για τους ασχετους που δεν ξερουν τι εγκαθιστουν μαζι με μια εγκατασταση γιατι επιλεγουν γρηγορη εγκατασταση και πατανε κλικ σε οποιαδηποτε ιστοσελιδα τους πασαρει οτι κερδισαν iphone και μαλ_κιες και μετα αν κοιταξουν δεν ξερουν τι ειναι αυτα στο πισι τους και ποτε μπηκαν και ποτε και ποσο "τρεχουν".

 

ετσι λοιπον δεν φταιει το εργαλειο, δεν φταιει παντα ο υπολογιστης ή το λειτουργικο συστημα....φταιει ο χρηστης που δεν το φροντιζει / συντηρει σωστα...

 

γι αυτο ενας απλος χρηστης μπορει να κανει απεγκατασταση προγραμματων με ειδικο εργαλειο (πχ Revo Uninstaller Pro) για να μην μενουν υπολοιματα και να "καθαριζει" τακτικα με ειδικο εργαλειο (πχ Ccleaner αλλα εγω προτιμω το Wise Care 365 για προχωρημενο καθαρισμα, ποτε δεν μου εσβησαν κατι που δεν επρεπε, προχωραω τυφλα)....

 

σε καθε περιπτωση αν προκειται να "καθαρισουμε" κατι και ειμαστε αρχαριοι 3 φορες διαβαζουμε και μια εκτελουμε (κατα το 3 φορες μετραμε και μετα κοβουμε που ελεγε και ενας παλιος μαστορας)...για να μαθαινουμε κιολας...

 

αυτα

καλημερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα βλέπω προσπαθούν να πάρουν και άλλο μερίδιο της αγοράς. Οποίος ήταν να την κανει την αναβάθμιση την έκανε. Οι υπόλοιποι απο επιλογή έχουν μείνει σε πιο παλιές εκδόσεις οποτε τζάμπα το παλεύουν .

 

Ούτε τον τίτλο δεν διάβασες. Σταματάνε το δωρεάν upgrade. Οπότε πως προσπαθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα πισι με κανενα λειτουργικο δε μενει με την ιδια αποδοση μετα απο χρόνια χρηση,

 

ειναι φυσικο να "μαζευει σκουπιδια" χρησης (ατελης εγκατασταση / απεγκατασταση προγραμματων, παλιες ενημερωσης συστηματος, αναφορες σφαλματων και 1002 αλλα αχρηστα επι της ουσιας)

και χρησης ιντερνετ (καθετι που βλεπουμε στο ιντερνετ κατα καποιο τροπο το κατεβαζουμε πρωτα και μετα το βλεπουμε, συν πολλα αλλα cookies κτλ),

να μην πω για τους ασχετους που δεν ξερουν τι εγκαθιστουν μαζι με μια εγκατασταση γιατι επιλεγουν γρηγορη εγκατασταση και πατανε κλικ σε οποιαδηποτε ιστοσελιδα τους πασαρει οτι κερδισαν iphone και μαλ_κιες και μετα αν κοιταξουν δεν ξερουν τι ειναι αυτα στο πισι τους και ποτε μπηκαν και ποτε και ποσο "τρεχουν".

 

ετσι λοιπον δεν φταιει το εργαλειο, δεν φταιει παντα ο υπολογιστης ή το λειτουργικο συστημα....φταιει ο χρηστης που δεν το φροντιζει / συντηρει σωστα...

 

γι αυτο ενας απλος χρηστης μπορει να κανει απεγκατασταση προγραμματων με ειδικο εργαλειο (πχ Revo Uninstaller Pro) για να μην μενουν υπολοιματα και να "καθαριζει" τακτικα με ειδικο εργαλειο (πχ Ccleaner αλλα εγω προτιμω το Wise Care 365 για προχωρημενο καθαρισμα, ποτε δεν μου εσβησαν κατι που δεν επρεπε, προχωραω τυφλα)....

 

σε καθε περιπτωση αν προκειται να "καθαρισουμε" κατι και ειμαστε αρχαριοι 3 φορες διαβαζουμε και μια εκτελουμε (κατα το 3 φορες μετραμε και μετα κοβουμε που ελεγε και ενας παλιος μαστορας)...για να μαθαινουμε κιολας...

 

αυτα

καλημερα

Ένα σωστό λειτουργικό σύστημα θα έπρεπε να μπορεί να τα κάνει όλα αυτά από μόνο του. Ο χρήστης πρέπει να κάνει κλικ μόνο στις εφαρμογές που θέλει να τρέξει για να κάνει την δουλειά του.

Θυμίσου, όλα ξεκίνησαν έχοντας στο μυαλό ο υπολογιστής να υπηρετεί τον άνθρωπο και όχι το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ότι άμα έχεις ακόμα xp σε σύγχρονο υπολογιστή πρέπει να πας σε γιατρό και αν έχεις υπολογιστή που δεν σηκώνει τίποτα άλλο απο xp βάφτο μπλε και πέτα το στην θάλασσα.

 

Να πας εσύ σε γιατρό να σου μάθει ευγένεια.

Προφανώς και δεν είναι το κύριο pc μου.

Είναι όμως ΠΛΗΡΩΣ λειτουργικό για τη ΜΙΑ δουλειά που κάνει.

Από πότε πετάμε τα χρήσιμα εργαλεία μας;

Έτσι κάνεις εσύ;

Σχεδόν όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές έχουν λειτουργικό (firmware).

Να υποθέσω οτι κάνεις παθιασμένο update στην τοστιέρα σου  -_-

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας εσύ σε γιατρό να σου μάθει ευγένεια.

Προφανώς και δεν είναι το κύριο pc μου.

Είναι όμως ΠΛΗΡΩΣ λειτουργικό για τη ΜΙΑ δουλειά που κάνει.

Από πότε πετάμε τα χρήσιμα εργαλεία μας;

Έτσι κάνεις εσύ;

Σχεδόν όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές έχουν λειτουργικό (firmware).

Να υποθέσω οτι κάνεις παθιασμένο update στην τοστιέρα σου  -_-

όταν λεω σύγχρονο υπολογιστή εννοώ κάτι όχι σε Pentium 4 prescot αλλά πχ κανένα core 2 duo που σηκώνει άνετα 7.

δεν σου είπε κανένας πέτα το αλλά αν είναι "σύγχρονο" βάλτου ένα λογισμικό αυτού του αιώνα η κανένα linux τα xp όλο προβλήματα σε σχέση με τα 7/8/10 κάθε 1-2 χρόνια θες φορματ γιατί όλο κάτι χαλάει στο λειτουργικό και τέτοια.

στον σταθερό μου είχα να κάνω φορματ 4 χρόνια και πήγαινε μια χαρά όταν σε xp αρχίζουν τα corupt files τα έτσι του, οι αναφορές σφάλματος κλπ.

καλό ήτανε πριν 17 χρόνια τώρα είναι αρχαίο το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την δωρεάν αναβάθμιση στο λαπτοπ και στο ντεσκτοπ μου, απο windows 7. 

Στο desktop μια χαρά, δεν βλέπω πρόβλημα και έχω πλέον και directx12.

 

Στο λαπτοπ έχω θέματα, παει να bootarei και βγάζει μετα απο λίγο black screen. Lenovo G770.

Υποψιάζομαι την κάρτα γραφικών, (έχει switchable gpu, μια για economy και μια για high performance). 

Το ασχημο με την λενοβο ειναι οτι εχει branded hardware και δυστυχώς δεν δέχεται τα official drivers. FAIL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα κανω σε Local Account και οχι στης MS.Ακομα και σε 8,1 με ηλεκτρονικο κλειδι,μετα απο απλο φορματ καμια φορα δεν δεχοταν την ενεργοποιηση και ηθελε τηλεφωνικη.Στα 10 κανεις ενα restart και τσουπ,ετοιμος!

H Microsoft σου ζηταει να ενεργοποιησεις τηλεφωνικα,διότι κατα την ενεργοποιηση σημειώνονται τα χαρακτηριστικά και οι σειριακοι αριθμοι της μητρικής και επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την δωρεάν αναβάθμιση στο λαπτοπ και στο ντεσκτοπ μου, απο windows 7. 

Στο desktop μια χαρά, δεν βλέπω πρόβλημα και έχω πλέον και directx12.

 

Στο λαπτοπ έχω θέματα, παει να bootarei και βγάζει μετα απο λίγο black screen. Lenovo G770.

Υποψιάζομαι την κάρτα γραφικών, (έχει switchable gpu, μια για economy και μια για high performance). 

Το ασχημο με την λενοβο ειναι οτι εχει branded hardware και δυστυχώς δεν δέχεται τα official drivers. FAIL

με αναβάθμιση πολλοί είχαν προβλήματα, θέλει καθαρή εγκατάσταση για να δουλεύει εγγυημένα σωστά.

επίσης για τους drivers μην αγχώνεσαι , σε acer aspire 531 δεν πέρασα κανέναν driver πέρα της κάρτας γραφικών/chipset και δουλεύουν όλα ακόμα και τα πλήκτρα FN.

το chipset και η κάρτα γραφικών είναι τα σημαντικά και εκεί θα έχεις πάντα drivers λόγο intel,amd,nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταία αφορά που κοίταξα κάθε υπολογιστής πρέπει να είναι σε θέση να κάνει αυτό που του ζητάς. Αν αυτό το κάνει με Windows 98 και το hardware λειτουργεί, τότε γιατί σώνει και καλά να το(ν) αναβαθμίσεις?

Αυτός ο καταναλωτισμός είναι που έχει καταντήσει κάποιους "σκλάβους" του συστήματος με υπερχρεωμένες κάρτες που δεν θα εξωφληθούν ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό ήτανε πριν 17 χρόνια τώρα είναι αρχαίο το λειτουργικό.

Πολλά πράγματα είναι αρχαία, δεν σημαίνει οτι τα πετάμε.

Για τσέκαρε τι λειτουργικό έχουν οι τράπεζες στα ATM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταία αφορά που κοίταξα κάθε υπολογιστής πρέπει να είναι σε θέση να κάνει αυτό που του ζητάς. Αν αυτό το κάνει με Windows 98 και το hardware λειτουργεί, τότε γιατί σώνει και καλά να το(ν) αναβαθμίσεις?

Αυτός ο καταναλωτισμός είναι που έχει καταντήσει κάποιους "σκλάβους" του συστήματος με υπερχρεωμένες κάρτες που δεν θα εξωφληθούν ποτέ...

 

Αυτό που του ζητάς αλλάζει με τα χρόνια. Λίγο δύσκολο μετά από τόσα χρόνια να ζητάς πράγματα που σε καλύπτουν ακόμη πχ. σε xp. Αλλά αν όντως σε καλύπτουν δεν πέφτει λόγος σε κανέναν. Εκτός και αν επιμένεις να χρησιμοποιείς κάποιον παλιό laptop χωρίς secutiry updates πια, στο network της δουλειάς σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ενα πισι με κανενα λειτουργικο δε μενει με την ιδια αποδοση μετα απο χρόνια χρηση,

 

...ειναι φυσικο να "μαζευει σκουπιδια"

Αυτό είναι by design.

Με το παρακάτω freeware προγραμματάκι (ένα από τα πολλά που υπάρχουν)

μπορείτε να δείτε όλο το ιστορικό χρήσης ενός υπολογιστή:

 

http://www.nirsoft.net/utils/computer_activity_view.html

 

Δοκιμάστε το αν θέλετε να σοκαριστείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά πράγματα είναι αρχαία, δεν σημαίνει οτι τα πετάμε.

Για τσέκαρε τι λειτουργικό έχουν οι τράπεζες στα ATM...

είχαν....... μετά τον τερματισμό υποστήριξης άλλαξαν αν δεν κάνω λάθος.

 

 

Αυτό είναι by design.

Με το παρακάτω freeware προγραμματάκι (ένα από τα πολλά που υπάρχουν)

μπορείτε να δείτε όλο το ιστορικό χρήσης ενός υπολογιστή:

 

http://www.nirsoft.net/utils/computer_activity_view.html

 

Δοκιμάστε το αν θέλετε να σοκαριστείτε.

ψσσσσ τι προγραμματάκι μου έδειξες τώρα ρε μαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σωστό λειτουργικό σύστημα θα έπρεπε να μπορεί να τα κάνει όλα αυτά από μόνο του. Ο χρήστης πρέπει να κάνει κλικ μόνο στις εφαρμογές που θέλει να τρέξει για να κάνει την δουλειά του.

Θυμίσου, όλα ξεκίνησαν έχοντας στο μυαλό ο υπολογιστής να υπηρετεί τον άνθρωπο και όχι το αντίθετο.

υπολογιστης δεν σημαινει μονο λειτουργικο συστημα (σημαινει και τα υπολοιπα προσθετα προγραμματα της αρεσκειας σου),

αλλωστε οπως λεει και η λεξη λειτουργικο ειναι για να λειτουργει το πισι, δηλαδη ας πουμε τα βασικα γιατι αν ειναι να εχει το λειτουργικο και τετοια προγραμματα και office και pdf reader και προγραμματα επεξεργασιας video κτλ τοτε δεν θα ειναι μονο λειτουργικο και θα ειναι υπερογκο (θυμισου που ορισμενες φορες ζητας pure windows και θυμισου τι χαμο εχουν μεσα οι oem εκδοσεις).

 

επισης αυτα τα προγραμματα τα ρυθμιζεις να κανουν αυτοματα την δουλεια αρα σε υπηρετουν μαζι με το υπολοιπο συνολο του πισι

 

ακομα να υπενθυμισω πως αυτα μερικα απο αυτα τα "κακα" που αναφερονται οφείλονται σε κακη ή υπουλη χρηση αρα δεν ειναι λαθος / ευθυνη του λειτουργικου (θυμισου πως τα μηχανηματα συνηθως δεν κανουν λαθη, απλα κανουν αυτο που τους λεμε....τουλαχιστον εως τα τωρα !!!)

 

επιπλεον πες μου ενα λειτουργικο που κανει αυτα μονο του διχως third party software,

ασε που δεν ειμαι ξερολας και μπορει να μου διαφευγει αν κανουν αυτες τις λειτουργιες τα windows 10 (ή και ζητω συγνωμη εδω, καποιο αλλο λειτουργικο).

 

ευχαριστω που προσεξες το post μου

 

υγ

τωρα που το ξανασκεφτομαι ισως εχεις δικιο και καλο θα ηταν να γινει αυτο που λες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...