Προς το περιεχόμενο

Το τελευταίο παραθυράκι δωρεάν αναβάθμισης στα Windows 10, θα κλείσει στις 31 Δεκεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιζει,εχει αφησει η μαικροσοφτ παραθυρακι και οσοι χρησιμοποιούν  assistive technologies αναβαθμιζουν απο τα 7 τα 8 και τα 8.1 στα 10 δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

dx12 στα παιχνίδια, δεν είναι συμβατά τα καινούρια chip απο Inte/amd άρα θα πρέπει να μείνεις με το παλιό σου h/w όσο αυτό την παλέψει ακόμα, ασφάλεια (ναι παρακολουθούνε ναι μπλα μπλα ) αλλά έμπρακτα τα 10 θεωρούνται πιο ασφαλές λειτουργικό απο τα 7 σε σχέση με malware και τέτοια, είναι πιο γρήγορα με διαφορά και αν έχεις θέμα με συμβατότητες με παλιά παιχνίδια/προγράμματα ρε μαν με Vmware τρέχεις με 95+% απόδοση στη κάρτα γραφικών και τον επεξεργαστή.

και εγώ τα 7 είχα μέχρι τον σεπτέμβρη αλλά έβαλα τα 10 να τα δουλέψω γιατί σε λίγο καιρό πάω για μαζική αναβάθμιση του γερνοντουπολογιστή μου που κλείνει επίσημα 8 χρόνια χωρίς αναβάθμιση μόνο ένα ssd πριν 2 μήνες άλλαξα. 

Καλά αυτό δεν ισχύει αλλά w/e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε για το 2018 και κάποιοι έχουν ακόμα τα Windows 7. Δηλαδή λειτουργικό (σχεδόν) 10 ετίας! 

 

(Καλά για τους άλλους τους τραγικούς που έχουν XP ασχολιάστο....)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε για το 2018 και κάποιοι έχουν ακόμα τα Windows 7. Δηλαδή λειτουργικό (σχεδόν) 10 ετίας! 

 

(Καλά για τους άλλους τους τραγικούς που έχουν XP ασχολιάστο....)

Μόνο 47%. So? Εφόσον λειτουργούν μια χαρά και χωρίς τις extra μλκς της MS δεν το θεωρώ παράλογο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το tool windows 10 upgrade 24074 από την ιστοσελίδα της Microsoft αλλά όταν το τρέχω μου βγάζει μήνυμα λάθους. Έχω windows 8.1 home

Αν έχεις το κλειδί προϊόντος απλά περνάς τα 10 και τα ενεργοποιείς με το κλειδί αυτό των 8.1 , να είναι όμως το κλειδί το ΟΕΜ ή το δικό σου όχι αυτά τα γενικά κλειδιά , στείλε τσατ αν θες βοήθεια ... Σε έναν φίλο μου που πήγα πριν κάτι μέρες είχε 8 και του πέρασα με φορμάτ τα 10 (fall creators ) χωρίς Update και ιστορίες και μόλις άνοιξε το ίντερνετ αμέσως ενεργοποιήθηκαν ούτε κλειδί δεν χρειάστηκε , φαντάσου ..

Επίσης σε άλλα site είναι διαφορετικά τα ποσοστά win7 και 10 .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λειτουργει κανονικα η δωρεαν αναβαθμιση!

για να γινει η δουλεια ευκολα και σιγουρα εγω βαζω πανω απο τα ενεργοποιημενα 7αρια (εγκατασταση / αναβαθμιση σε περιβαλον windows) τα 10αρια (μεσα το dvd ή το iso στο εικονικο drive και setup) και μετα επανεκινηση και διχως να κανεις απολυτως τιποτε μολις μπεις στο ιντερνετ εχεις ενεργοποιημενα για παντα 10ρια.

(με την ευκαιρια χαιρετισμούς στον αγαπητο Daz οπου κι αν ειναι .!.!.)

το μονο που μενει ειναι εκκαθάριση το partition C, εκκαθαριση παλαιων λειτουργικων για να φυγουν τα υπολοιματα απο τα 7αρια (ο φακελος windows.old και δεν μπορεις να ξαναγυρισεις παρα μονο με format).

αυτη η διαδικασια κρατα λιγο παραπανω αλλα εχεις και τα εγκατεστημενα προγραμματα σου και σε μενα δουλεψε ολες τις φορες.

αυτα

 

υγ

συμφωνω οτι μας θελουν με 10αρια και θα μας αφηνουν γιατι τους συμφερει,

α και προσοχη παντα εγκατασταση με ρυμισεις για προχωρημενους και οχι γρηγορες για να κοψεις οσο μπορεις τον ελεγχο του πισι σου απο την ΜΣ

καλο βραδυ

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Καλά για τους άλλους τους τραγικούς που έχουν XP ασχολίαστο....)

 

Έχω windows xp σε airgapped υπολογιστή με εγκατεστημένο deep freeze, από τον οποίο βγάζω χρήματα κάθε μέρα.

Και θα βγάζω μέχρι να λιώσει το πυρίτιο.

Τι θέλεις να μας πεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό δεν ισχύει αλλά w/e.

επίσημα όχι, δηλαδή όχι σταθεροί drivers για το chipset κλπ μόνο και μόνο το ότι δεν θα δουλεύει το turbo boost λόγο του kernel που υποστηρίζεται μόνο απο τα win10 φτάνει για να μην τρέχεις με 7.

με πατέντες και ματσακωνιές και osx περνάς σε υπολογιστή.

επίσης επειδή το έψαξα γιατί είχα τα 7, πολλά θέματα με τις usb θύρες και ενδεχομένως με το boot της εγκατάστασης των win7.

 στην ελλάδα ότι κάνουμε με τα αμάξια δεν χρειάζεται να το κάνουμε με τα λειτουργικά :P πχ ο μέσος Ευρωπαίος κρατάει το αμάξι 5 χρόνια και max 10 εκτός απο αντίκες, ο έλληνας πχ εγώ 25 χρονών αμάξι έχω, τα λειτουργικά είναι όμως σχεδόν πάντα τσάμπα, πετάχτετα στα τσακίδια πια και βάλτε κάτι καινούριο :P

Έχω windows xp σε airgapped υπολογιστή με εγκατεστημένο deep freeze, από τον οποίο βγάζω χρήματα κάθε μέρα.

Και θα βγάζω μέχρι να λιώσει το πυρίτιο.

Τι θέλεις να μας πεις; 

ότι άμα έχεις ακόμα xp σε σύγχρονο υπολογιστή πρέπει να πας σε γιατρό και αν έχεις υπολογιστή που δεν σηκώνει τίποτα άλλο απο xp βάφτο μπλε και πέτα το στην θάλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα βλέπω προσπαθούν να πάρουν και άλλο μερίδιο της αγοράς. Οποίος ήταν να την κανει την αναβάθμιση την έκανε. Οι υπόλοιποι απο επιλογή έχουν μείνει σε πιο παλιές εκδόσεις οποτε τζάμπα το παλεύουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μηχανάκια που δεν έχουν ssd ,είναι απλά τραγικά . Οργώνουν τον σκληρό χωρίς τέλος ( εποχής vista )

αυτο σωστό αμα δεν εχεις SSD τα windows 10 ειναι ποιο αργα απο τα 7

 

τουλάχιστον αυτο το συμπέρασμα εχω απο οτι pc εχω δει,τα "windows security center" και update πατώνουν κατι αργα PC στα 10αρια και πρεπει να τα κλείνω εντελώς απο το services/registry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...