Προς το περιεχόμενο

Ρεύμα και ΔΕΗ


3oxic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα πήγε η ΔΕΗ και έκοψε το ρεύμα στο πατρικό ενός συμφοιτητή-πολύ καλού μου φίλου.

Το θέμα είναι ρε παιδία απ ότι μου είπε και μου έλεγε από παλιά ότι η οικογένεια του γενικά δεν έχει καμία μα καμία οικονομική άνεση.(Το κόστος στην ΔΕΗ είχε φτάσει κοντά στα 10.000 Ευρώ)

Είναι ορφανός από πατέρα απο 5 χρονών και η μάνα του απο τότε τα βγάζει πέρα μόνη της.

Και ρωτάω εγώ τώρα,το κράτος δεν μπορεί να κάνει κάτι γι αυτό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10000€ χρέος; Πόσα χρόνια έχει να πληρώσει; 15; Λίγη οικονομία στην κατανάλωση δεν έκαναν όλα αυτά τα χρόνια;

Καμία ρύθμιση με δόσεις δεν πήγε ποτέ να κάνει; Σε κανένα κοινωνικό τιμολόγιο μπήκε;

Τώρα με τέτοιο χρέος τι να κάνει το κράτος; Έπρεπε να είχαν τρέξει από πολύ πιο πριν, πριν φτάσει στο απροχώρητο. Τώρα δεν νομίζω να μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγε η ΔΕΗ και έκοψε το ρεύμα στο πατρικό ενός συμφοιτητή-πολύ καλού μου φίλου.

Το θέμα είναι ρε παιδία απ ότι μου είπε και μου έλεγε από παλιά ότι η οικογένεια του γενικά δεν έχει καμία μα καμία οικονομική άνεση.(Το κόστος στην ΔΕΗ είχε φτάσει κοντά στα 10.000 Ευρώ)

Είναι ορφανός από πατέρα απο 5 χρονών και η μάνα του απο τότε τα βγάζει πέρα μόνη της.

Και ρωτάω εγώ τώρα,το κράτος δεν μπορεί να κάνει κάτι γι αυτό?

Εσυ τι ΘΑ εκανες αν ησουν πρωθυπουργος της Ελλαδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10.000€ χρεος ??? Τι το κανανε το ρευμα εργοστασιο ειχαν ανοιξει....λιγο αργα πλεον για οτιδηποτε επρεπε να κανουν ενεργειες οσο ηταν ελέγξιμο το χρεος ... τωρα λιγο αργα!!!

Για να ειναι τοσο το χρεος και φιλος σου φοιτητης μαλλον δεν πληρωθηκε κανενας λογαριασμος απο τοτε που γεννηθηκε ή αν μεσα στο ποσο αυτο περιέχονται τυχον πρόστιμα ή προσαυξήσεις . Παραξενευομαι η Δεη να έχει αφησει να ανεβει τοσο ενα χρεος Ή πολλα χρονια και να μην το εκοψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ τι ΘΑ εκανες αν ησουν πρωθυπουργος της Ελλαδας;

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πετάξω το μπαλάκι στην κυβέρνηση όπως θα  έκαναν πολλοί.

Άλλα εδώ μιλάμε για μία πολύ άσχημη περίπτωση.

Τώρα για το αν ήμουν πρωθυπουργός τι θα έκανα ,δεν νομίζω να έχει νόημα να απαντήσω σε κάτι τέτοιο.

10.000€ χρεος ??? Τι το κανανε το ρευμα εργοστασιο ειχαν ανοιξει....λιγο αργα πλεον για οτιδηποτε επρεπε να κανουν ενεργειες οσο ηταν ελέγξιμο το χρεος ... τωρα λιγο αργα!!!

Για να ειναι τοσο το χρεος και φιλος σου φοιτητης μαλλον δεν πληρωθηκε κανενας λογαριασμος απο τοτε που γεννηθηκε ή αν μεσα στο ποσο αυτο περιέχονται τυχον πρόστιμα ή προσαυξήσεις . Παραξενευομαι η Δεη να έχει αφησει να ανεβει τοσο ενα χρεος Ή πολλα χρονια και να μην το εκοψε.

Ξέρω ότι έχουν να πληρώσουν περίπου 6 χρόνια(αν όχι 6,τότε παραπάνω).

Και με 200 Ευρώ σύνταξη(απότι μου είπε) και 2 παιδιά δεν νομίζω να μπορούσε να κάνει πολλά.

Το πόσο (έστω για 6 χρόνια που μιλάμε για το μικρότερο χρονικό διάστημα) μου φένεται λογικό πόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας έδιναν 50 ευρώ τον μήνα δεν είχαν; μη λέμε Μαλακιες... Απλά τους βόλευε γιατί είναι σε αλλού το όνομα.

Είναι πολλά τα λεφτά δεν ξέρω, αν είναι όντως φτωχοί άνθρωποι άνεργοι κλπ οκ ας το σβήσουν, αν όμως δουλεύουν θα πρέπει να το πληρώσουν έστω σε 20 χρόνια.

 

Όπως λες δεν έχει πατέρα και μάνα άνεργη η δουλεύει κάπου; ας πάει στην ΔΕΗ με αυτα τα στοιχεία, ας πει την αλήθεια κ ίσως γίνει κάτι. Ειδάλλως θα πρέπει να βγει στα κανάλια για να μάθει κάποιος υπεύθυνος το πρόβλημα τους ( αν υπάρχει όντως θα τους το σβήσουν το χρέος).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην πληρώσεις 1 μήνα ΟΚ. Το να μην πληρώσεις 5 μήνες πες ΟΚ. Το να μην πληρώσεις 6 χρόνια με μέσο λογαριασμό 130€/μήνα και ενταγμένος στο κοινωνικό τιμολόγιο σημαίνει πως και οικονομία δεν κάνεις και δεν πρόκειται να πληρώσεις ΠΟΤΕ! Είναι στάση ζωής κυρίως και όχι οικονομικό πρόβλημα και τώρα ερχόμαστε και λέμε να κάνει κάτι το κράτος. Τι να κάνει δηλαδή...? Έκανε, έδωσε παράταση 6 ετών σε ευνοϊκό τιμολόγιο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, υπάρχει κόσμος που δεν έχει να πάρει ψωμί, τι ρεύμα μου τσαμπουνάτε; Και στην τελική πληρώνω περίπου 3κ το χρόνο (έχω και τη θέρμανση στη ΔΕΗ) και ένα ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ μεγάλο ποσοστό που πληρώνω είναι το κοινωνικό τιμολόγιο.

 

Δεν το πληρώνω για να γίνει τοστάκια και αυξήσεις στους υπαλλήλους ( δεν εννοούμε αυτό κοινωνική πολιτική), ούτε για να παίρνει ρεύμα ο πάκι, στα @@ μου αυτές οι κατηγορίες ανθρώπων. Συγγνώμη κιόλας αν είμαι απότομος , αλλά δε φτάνει που πληρώνουμε σαν τα ζώα την κοινωνική πολιτική που έπρεπε να πληρώνει το κράτος, το κράτος συνεχίζει να τσακίζει αυτούς που δεν μπορούν.

 

Τα πληρώνω για αυτές ακριβώς τις περιπτώσεις. Και μη μου πείτε πως δε ξέρει να βρει ποιος δε μπορεί και ποιος μπορεί , πάλι στα παπάκια μου , δική τους δουλειά είναι όχι δική μου. Δική μου ήταν να πληρώσω το κοινωνικό τιμολόγιο στο λογαριασμό ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην πληρώσεις 1 μήνα ΟΚ. Το να μην πληρώσεις 5 μήνες πες ΟΚ. Το να μην πληρώσεις 6 χρόνια με μέσο λογαριασμό 130€/μήνα και ενταγμένος στο κοινωνικό τιμολόγιο σημαίνει πως και οικονομία δεν κάνεις και δεν πρόκειται να πληρώσεις ΠΟΤΕ! Είναι στάση ζωής κυρίως και όχι οικονομικό πρόβλημα και τώρα ερχόμαστε και λέμε να κάνει κάτι το κράτος. Τι να κάνει δηλαδή...? Έκανε, έδωσε παράταση 6 ετών σε ευνοϊκό τιμολόγιο!

Ο υπαλληλος πολλες φορες δε ρισκαρει να φαει ξυλο. Εχω δει περιπτωσεις και για να ξεμπερδευει με το πρηξιμο λεει: το ρευμα ειναι κομμενο δικη σου ευθυνη και του δειχνει πως να σηκωνει την ασφαλεια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη κιόλας αλλά 10Κ € ρεύμα δεν παίζει. Κι ο ΕΝΦΙΑ να είναι μέσα, όταν τον είχαν πρωτοβάλει, δε νομίζω ότι φτάνει. Εμείς με 4μελή οικογένεια, με στεγνωτήριο κι A/C (το γράφω για να δείξω ότι έχουμε αρκετή κατανάλωση), πληρώνουμε περίπου (350)800€ το χρόνο. Αυτό για να γίνει 10.000 θέλει ~13 χρόνια!!!

 

Κάτι άλλο έχει παιχτεί.

 

Edit: Μετά το δικαιολογημένο γιουχάισμα που έφαγα, αναθεωρώ το ποσό και γράφω πως είναι ~800€.

Επεξ/σία από Mpiftekis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ με τους θερμοσυσωρευτές το χειμώνα μόνο (Οκτώβρη-Μάη) πληρώνω ~1700 ευρώ. Τώρα πως κάνει κάποιος 350 ευρώ όλο το χρόνο μου φαίνεται περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και προφανώς όταν λέμε  πληρώνουμε για ρεύμα δεν είναι μόνο για την "ΔΕΗ", αλλά και ΔΕΔΔΗΕ/ΑΔΜΗΕ/ΕΤΜΕΑΡ/ΥΚΩ μέσα. Δεν έχει νόημα να λέμε μόνο το ποσό που λέει "για την ΔΕΗ"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...