Προς το περιεχόμενο

Αρνητική αξιολόγηση και "εκβιασμός"


~Palpatin~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Σήμερα μετά από τόσο καιρό έλαβα μια αρνητική αξιολόγηση σε αγγελία μου.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει το δικαίωμα ο αγοραστής να εκβιάζει με το πρόσχημα της αρνητικής αξιολόγησης.

Έκανα και αναφορά φυσικά στην αγγελία απλά εδώ από ότι βλέπω υπάρχει μια ποιό άμεση αντίδραση/απάντηση από τους διαχειριστές.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εάν δεν έπρεπε να ανοίξω θέμα εδώ αλλά είμαι εκνευρισμένος όχι τόσο με την αρνητική αλλά με το θράσος μερικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε έμενα με είχανε εκβιάσει, "ή θα πάρεις τηλέφωνο στην κούριερ να ρίξεις την τιμή, ή δεν παραλαμβάνω" (αντικαταβολή) και το κορυφαίο, "το βρήκα απο άλλη αγγελία", δέκα μέρες μετά την δική μας συναλλαγή, "20 ευρώ φθηνότερα, μου τα επιστρέφεις ή σου κάνω αρνητική". Μερικοί έχουν πολύ θράσος.

 

Εσένα τι έγινε;

Edit, το διάβασα, έκανα και αναφορά. Μάλλον ήθελε το DVD για άλλο φορητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ' όσον έγινε η συναλλαγή όμως, το insomnia πώς μπορεί να εξασφαλίσει ότι δεν είσαι ελέφαντας;

Ελπίζω απο screenshot, όπως λέει ο φίλτατος Palpatin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδρέα είχα φίλε 5 φορητά ΙΔΙΑ από το γραφείο και είπα να δώσω τα 4 και να κρατήσω ένα (τελικά τα έδωσα όλα) και τα έβαλα αγγελία.

Ο πρώτος που μου έστειλε μνμ ήταν αυτός ο καλοκάγαθος, τον πήρα τηλέφωνο και του είπα αναλυτικά χαρακτηριστικά κτλπ καθώς επίσης ότι μιας και δεν είχα φωτογραφίες ακόμη θα του έβγαζα να δει και την κατάσταση εξωτερικά.

Από την πρώτη στιγμή με ενημέρωσε ότι ασχολείται επαγγελματικά (σε κάποιο σταθμό) με μουσική και το θέλει για να κάνει cd ripping.

Την επόμενη διάλεξα τα δύο καλύτερα και του έστειλα φωτογραφίες για τυχόν γρατσουνιές κτλπ κτλπ.

Καθώς ήθελα να είμαι οκ απέναντι του είπα ότι θέλω 2 μέρες για να τσεκαρω και τις μπαταρίες τους σωστά και το δέχθηκε φυσικά.

Στην επόμενη επικοινωνία μας (τηλεφωνική εάν δεν με απατά η μνήμη μου) ρώτησε εάν κάποιο από τα φορητά έχει 8Gb σε ένα summer μόνο και όχι 2χ4.

Του απάντησα θετικά και δέχθηκα να κάνω την αλλαγή για το κομμάτι που τελικά διάλεξε καθώς και ότι θα του έβαζα και την καλύτερη μπαταρία.

Εξ αρχής βέβαια να τονίσω ότι γενικά ο τρόπος που μιλούσε στο τηλέφωνο ήταν κάπως αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία μιας και είμαι και εγώ περίεργος.

Την επόμενη μου έκανε την κατάθεση την οποία όμως είδα στο λογαριασμό μου μετά από 3 μέρες (Πέμπτη μεσημέρι και τα είδα Δευτέρα), φυσικά μιας και είχα καταλάβει ότι είναι περίεργος πήρα τηλέφωνο Παρασκευή μεσημέρι εφόσον δεν είχαν εμφανιστεί τα χρήματα ακόμη και τον ενημερώσα κτλπ κτλπ, βέβαια έπεσαν κάτι μπηχτες αβεβαιότητας αλλά λέω άντε να πάει στα κομμάτια.

Δευτέρα βλέπω τα χρήματα και στέλνω το δέμα, αξίζει δε να αναφέρω ότι μου έχει χρέωση δικιά μου τα τραπεζικά έξοδα το οποίο δεν το ανέφερα καν παρά μόνο στο τελευταίο eMail που με έβγαλε από τα ρούχα μου!!! Κατάφερε να με ρίξει στο επίπεδο του για 5€ δηλαδή.

Τρίτη δέχομαι email και με λέει ότι παρέλαβε αλλά το DVD δεν δουλεύει, σημείωση είχα κάνει φρέσκια εγκατάσταση, και ότι είμαι απατεώνας κτλπ κτλπ.

Του λέω ότι το φορητό είχε ελέγχει όχι μία αλλά δέκα φορές και φυσικά αυτός έλεγε τα δικά του και ότι δεν είναι άσχετος και διάφορα άλλα. Αμέσως του ζήτησα να μου επιστρέψει το μηχάνημα και να του επιστρέψω τα χρήματα το οποίο δεν δέχθηκε με την πρόφαση ότι θα το πάει στην δουλειά στους τεχνικούς τους να το δουν.

Το δέχθηκα και την επόμενη είχα και δεύτερο παρατράγουδο ότι του έκανα διπλή εξαπάτηση καθώς δεν είχα βάλει μέσα το DVD του λειτουργικού, φυσικά δεν δεχόταν με τίποτα ότι αυτό δεν στέκει καθώς δεν είχα ποτέ κάτι τέτοιο και η HP στην ίδια την σελίδα τους το αναφέρει σαν έξτρα με περίπου 25€ χρέωση.

Μου ζητάει να του αλλάξω το DVD κάτι το οποίο δέχομαι και του στέλνω link από skroutz με συμβατά (14.58€ με το κατάστημα δίπλα στο σπίτι του) φυσικά με δικιά μου επιβάρυνση.

Την επόμενη έχω πάλι τηλέφωνο και μου λέει ότι τελικά υπάρχει θέμα μιας που και το καινούργιο έχει θέμα, έλεγξα τις ρυθμίσεις στο BIOS και αφού μετά από ώρα (τόσο σχετικός ήταν) είδα ότι όλα είναι σωστά τον προετρεψα να κάνει ένα BIOS reset.

Φυσικά όλα έστρωσαν και κλείσαμε το τηλέφωνο όμορφα και ωραία με εμένα να περιμένω ΔΥΟ πράγματα, το "χαλασμένο" DVD και την απόδειξη από το κατάστημα ώστε να κάνω την κατάθεση.

Φυσικά το μόνο που έλαβα ήταν το δεύτερο μέχρι και σήμερα.

Μετά από μια βδομάδα, δέκα μέρες λαμβάνω email που με ενημερώνει ότι περιμένει να τακτοποιήσω τον λογαριασμό μας κτλπ κτλπ.

Όταν τον ρώτησα γιατί δεν μου επέτρεψε το dvd μου απάντησε ότι αυτά τα βγάζω από το μυαλό μου για να αποφύγω την πληρωμή (τα 14.58€) και δεν είχε καμία διάθεση να πληρώνει courier για ένα σκουπίδι και ότι εάν δεν προβώ στη κατάθεση θα μου βάλει αρνητική.

Ε εκεί ήταν που στραβωσα τέρμα!!!

Του απάντησα ότι ουδέποτε του έκανα θέμα για τα 5€ έξτρα που χρεώθηκα καθώς επίσης ότι δεν του ζήτησα ποτέ να μου επιστραφεί με courier, ένα απλό με ΕΛΤΑ 0.50€ περίμενα :)

Φυσικά δικαιολόγησε το πρώτο ότι ούτως ή άλλως εάν ήταν αντικαταβολή θα πλήρωνα παραπάνω μεταφορικά (η περίπτωση της αντικαταβολής αναφέρει ξεκάθαρα στην αγγελία μου ότι εκεί το κόστος είναι 50-50) οπότε δεν έχασα κάτι και απειλή πάλι με αρνητική.

Ε οκ εκεί έληξε για μένα το θέμα και απλά τον ενημερώσα ότι ας κάνει ότι νομίζει αλλά και εγώ με την σειρά μου θα κάνω αναφορά σε administrator για τον εκβιασμό.

Να φανταστείς Ανδρέα έχω 3 νούμερα του τύπου με και εγώ δεν ξέρω πόσες κλησεις ΔΙΚΈΣ ΜΟΥ στις αναπάντητες του και 28-30 eMail

ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ!!!!

Και το αστείο είναι ότι την Τετάρτη (2 μέρες μετά την αποστολή) επικοινώνησα μία μία κοπέλα από εδώ που ήθελε δύο φορητά και τελικά αφού τα πήγα και τα είδε πήρε τα υπόλοιπα 4 την επόμενη μέρα!!!!

Μην σου τύχει φίλε μου...

Εφ' όσον έγινε η συναλλαγή όμως, το insomnia πώς μπορεί να εξασφαλίσει ότι δεν είσαι ελέφαντας;

Ελέφαντας πάνω σε τι;

Ακόμη και ο ίδιος λέει αυτό που ανέφερα απλά αναφέρει μόνο τα email που ανταλλάξαμε χθες, τον Γολγοθά που τράβηξα βέβαια τον έκανε γαργαρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ποτε μα ποτε μην μπλεκεις με αποστολες καταθεσεις κτλ με ατομα με μηδεν αξιολογησεις και μηδεν συμμετοχη στο φορουμ ακομη και μενουν 2 στενα πιο κατω απο σενα.

 

Φιλα τα ρουχα σου να εχεις τα μισα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο όσο διαβάζω, δεν ήσουν πουθενά λάθος. Αν μπορείς να το απόδειξεις στους μοδερατορες θα είσαι κομπλέ.

 

Αλλά ναι, μερικοί σου βγάζουν την ψυχή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ποτε μα ποτε μην μπλεκεις με αποστολες καταθεσεις κτλ με ατομα με μηδεν αξιολογησεις και μηδεν συμμετοχη στο φορουμ ακομη και μενουν 2 στενα πιο κατω απο σενα.

 

Φιλα τα ρουχα σου να εχεις τα μισα.

Πόσο δίκαιο έχεις...

Βέβαια είδα ότι είναι μεγάλος άνθρωπος και εκεί τη πάτησα.

Αυτός δεν έχει να χάσει τίποτα το δικό μου προφίλ χαλάει :(

Aπο όσο διαβάζω, δεν ήσουν πουθενά λάθος. Αν μπορείς να το απόδειξεις στους μοδερατορες θα είσαι κομπλέ.

 

Αλλά ναι, μερικοί σου βγάζουν την ψυχή...

Υπάρχουν τα eMail Ανδρέα.

Δεν αναφέρθηκαν τα πάντα βέβαια λόγο και των τηλεφωνημάτων αλλά πάνω κάτω φαίνεται ποιός ήταν το εξυπνοπουλι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ποτε μα ποτε μην μπλεκεις με αποστολες καταθεσεις κτλ με ατομα με μηδεν αξιολογησεις και μηδεν συμμετοχη στο φορουμ ακομη και μενουν 2 στενα πιο κατω απο σενα.

 

Φιλα τα ρουχα σου να εχεις τα μισα.

Θα ηταν καλυτερα ολα αυτα τα ατομα να μην εχουν προσβαση στις αγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι απο καπου πρεπει να ξεκινησουν ναι απλα καλος η κακως ειναι τετοιες οι εποχες που πλεον θελει πολυ προσοχη.

 

Εδω δεν εχεις εμπιστοσυνη ουτε στην ιδια σου την μανα που λεει ο λογος ποσο σε τετοια ατομα που κανουν 2πλα και 3πλα προφιλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...