Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Nintendo Switch - Αδυναμία σύνδεσης σε mobile hotspot


Dj Beast

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ άπαντες

Στην προσπάθειά μου να συνδεθώ στο mobile hotspot μου για να παίξω online το παιχνίδι splatoon 2 του switch , ενώ είμαι συνδεδεμένος , το παιχνίδι αδυνατεί να βρει παίχτες. Στο σπίτι δεν έχω κανένα πρόβλημα , παίζω κανονικά. Τι μπορεί να φταίει?

Η σύνδεσή μου είναι wind (εταιρική) και η συσκευή hotspot μου είναι το Netgear Aircard 790S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ταχυτητα εχεις; Εμενα στο splatoon με πεταει επειδη μερικες φορες η γραμμη μου πεφτει κατω απο 5-6mb/s. Δεν λεω πως οφειλεται στανταρ σε αυτο, αλλα εχω παρατηρησει πως εχω παντα disconnects ή δεν βρισκει παιχτες οταν εχω τετοια ταχυτητα. Συνηθως ειμαι στα 6-7 mb/s και παιζω απροβληματιστα. Αν πεσει η ταχυτητα με πεταει απο το παιχνιδι και μετα δεν βρισκει παιχτες μεχρι να ανεβει λιγο πάλι.

 

Edit: στο ΜΚ8 δεν ειχα ποτε θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξτε τα dns σας σε πρώτη φάση, βάλτε αυτά της google. Με ξέσκιζε στα disconnects τόσο το Splatoon 2 όσο και το MK8D, μέχρι που άλλαξα τα dns.

Καλημερα! Υπαρχει καποιος οδηγος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου εκανε το εξης προβλημα:οταν εβαζα online game, στο πρωτο matchmaking με πετουσε 5-6 φορες με error.ισως και παραπανω.

 

Λοιπον το προβλημα εξαφανιστηκε αφου πηγα στο internet του switch.εκει που εχει τα δικτυα.πανω στο δικτυο μου πατησα options-change settings-primary dns απο auto το βαζεις manual.θα σας βγαλει 000.000.000.000.

Βαζεις 8.8.8.8. Θα βγει μετα 008.008.008.008.

 

Secondary dns 8.8.4.4.θα βγει 008.008.004.004. Και μετα save αν θυμαμε καλα.

απο τοτε οσο μακρια και να ειμαι απο το ρουτερ δεν μου ξαναεβγαλε ποτε error. Τοσο απλο και τυρανιομουν τσαμπα.

Μολις ανοιξετε τα settings του δικτυου θα βγαλει να βαλεις και conection name.βαζεις το ονομα του δικτυου οπως το βλεπουν ολες οι συσκευες.το εχει και ακριβως απο κατω απο εκει που στο ζηταει.

 

Αυτα ολα τα κανεις απο το switch μη μπερδευτει κανεις και ψαχνει με το pc.1 λεπτο υποθεση ειναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και που άλλαξα το dns στο switch , το ίδιο προβλήμα μου κάνει. Δεν μπορεί να βρει παίχτες στο splatoon 2. Γράφει : Unable to connect to the other consoles. Error code : 2618-0516.

Προσοχή , δεν μιλάω για την σύνδεση δικτύου από το σπίτι μου αλλά από φορητή συσκευή hotspot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βάλει μόνιμα ethernet usb adaptor γιατί αλλιώς δεν γινόταν δουλειά.

Αλλιώς πρέπει το Switch να είναι σε απόσταση μισού μέτρου από το router για να μην έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχώς δεν έχει κάποια τέτοια επιλογή μέσα :(

Έχω κάνει κάποια πρόοδο αλλά και πάλι δεν συνδέεται με το mobile hotspot μου.

Το περίεργο είναι ότι αν βγάλω την κάρτα από το netgear και την βάλω στο κινητό μου (δηλαδή κάνω το κινητό μου hotspot) , τότε συνδέεται κανονικά! Άρα κάτι πρέπει να φταίει από το netgear.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μόνη λύση είναι να κάνεις το κινητό σου hotspot. Νομίζω στο android εκτός από το να βάλεις την κάρτα στο κινητό μπορείς και την σύνδεση που παίρνει το κινητό να την διαμοιράσεις μετά από αυτό. Υπάρχει εδώ και χρόνια τέτοια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα τέτοιο κάνεις τη δουλειά σου τέλεια.

 

https://www.skroutz.gr/s/2750956/TP-LINK-TL-WA850RE-v1.html

 

Δεν πα να ναι και στην άλλη ακρη του σπιτιού το Modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με ένα τέτοιο κάνεις τη δουλειά σου τέλεια.

 

https://www.skroutz.gr/s/2750956/TP-LINK-TL-WA850RE-v1.html

 

Δεν πα να ναι και στην άλλη ακρη του σπιτιού το Modem.

χανεις σε ταχυτητα με τα repeaters

Δυστυχώς δεν έχει κάποια τέτοια επιλογή μέσα :(

Έχω κάνει κάποια πρόοδο αλλά και πάλι δεν συνδέεται με το mobile hotspot μου.

Το περίεργο είναι ότι αν βγάλω την κάρτα από το netgear και την βάλω στο κινητό μου (δηλαδή κάνω το κινητό μου hotspot) , τότε συνδέεται κανονικά! Άρα κάτι πρέπει να φταίει από το netgear.

δες firmware update
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χανεις σε ταχυτητα με τα repeaters

δες firmware update

 

Χάνεις σε ταχύτητα αλλά τη δουλεια σου την κάνεις. Δίπλα απο το modem πιάνω 9-11 mbs απο τα 24.

 

Με το repeater πέφτει στα 7 περίπου. Στο online gaming του switch παίζει μια χαρά χωρίς κανένα κόλλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...