Προς το περιεχόμενο

Cosmote Fiber: Τα πρώτα πακέτα Double Play με συνδέσεις οπτικής ίνας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για τα χωριά καλα ειναι τα πακέτα, για τις πόλεις γελάει ο κόσμος..

η 100αρα θα παει 100€ δηλαδή

Χωριό εδώ και εδώ και 5 χρόνια έχω vdsl 30mb και τα τελευταία 2.5 είμαι σε 50 κατεβάζω με 5.3 σε torrent. Στις πόλεις είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 295
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ έχω μια άλλη απορία. Ψάχνω τι διαθέσιμα πακέτα υπάρχουν για τον αριθμό μου. Μου βγάζει VDSL 30. Όταν εγώ όμως με ADSL 24 πιάνω μόνο τα 17, υπάρχει περίπτωση να πιάσω με VDSL τουλάχιστον τα 24? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι σε τρομακτικά προβληματική περιοχή. Στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων θα πρέπει να πάει σε VDSL ("Fiber" πλέον) πακέτο για να παίξει από το καινούριο ΚΑΦΑΟ.

 

Ασφαλώς μπορεί να επιλέξει VDSL πακέτο από εναλλακτικό πάροχο που μισθώνει πόρτα στο νέο ΚΑΦΑΟ, δεν είναι ανάγκη να πάει στον ΟΤΕ σώνει και καλά...

 

Και πως ξερεις οτι μισθωνει ο εναλλακτικος? Γιατι το καινουργιο ΚΑΦΑΟ που μπηκε του ΟΤΕ στα 100μετρα, του ειπανε στο τηλεφωνο οτι μονο του ΟΤΕ ειναι. Το θεμα με αυτο που ρωτησα ειναι οτι απο την στιγμη που πληρωνω 24αρα και τοσο καιρο εχω 6αρα, δεν πρεπει τωρα με το νεο ΚΑΦΑΟ να παρω full ταχυτητα, εννοωντας την 24αρα που πληρωνω εδω και 8 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και πως ξερεις οτι μισθωνει ο εναλλακτικος? Γιατι το καινουργιο ΚΑΦΑΟ που μπηκε του ΟΤΕ στα 100μετρα, του ειπανε στο τηλεφωνο οτι μονο του ΟΤΕ ειναι. Το θεμα με αυτο που ρωτησα ειναι οτι απο την στιγμη που πληρωνω 24αρα και τοσο καιρο εχω 6αρα, δεν πρεπει τωρα με το νεο ΚΑΦΑΟ να παρω full ταχυτητα, εννοωντας την 24αρα που πληρωνω εδω και 8 χρονια.

Γιατί η ΕΕΤΤ υποχρεώνει τον "ιδιοκτήτη" του ΚΑΦΑΟ να μισθώνει πόρτες στους υπόλοιπους, εφόσον βέβαια οι υπόλοιποι θέλουν/ενδιαφέρονται. Αν μπήκε πρόσφατα και δεν δίνουν διαθεσιμότητα οι υπολοιποι, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν ενδιαφέρονται, μπορεί να αργούν.

 

Πληρώνεις "έως" 24, όχι 24. Επιπλέον νομίζω ότι δεν επιτρέπεται στον ιδιοκτήτη του ΚΑΦΑΟ για λόγους ανταγωνισμού να προσφέρει "24αρι" από αυτό.

 

Επίσης κακά τα ψέματα, αν ξοδέυει πόρτα για να δίνει "24" αντί για μεγαλύτερα (κι ακριβότερα) πακέτα, θα κάνει (αν την κάνει) την απόσβεση της επένδυσης σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από αυτό που είχε υπολογίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Thresh. To θεμα ειναι οτι ο ΟΤΕ ειναι αυτος που τοσα χρονια πληρωνετε για εως 24 και εδινε 6, και τωρα που εφερε νεο ΚΑΦΑΟ λεει , θα συνεχισεις να παιρνεις 6αρα αλλα εαν θελησεις πανε σε VDSL και θα πιασεις 50αρα. Δηλαδη αυτο ειναι τιμιο? Τοσο καιρο μας λεγανε οτι ειμαστε μακρια απο το κεντρο γιαυτο εχουμε τετοιες γραμμες, και τωρα που φερνει το ΚΑΦΑΟ διπλα σου λεει πληρωσε για να πας στα 30πχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε ας δωσει διαθεσιμοτητα σε 200αρα εκει που ειμαστε ο καθενας και στο ρουτερ θα κολησουμε?Αν δεν φερουν  αγοραζουμε  εμεις,το θεμα ειναι να εχουμε διαθεσιμοτητα το συντομοτερο .

Εννοώ το max rate που μας δίνει τώρα το router. Αλλά γράφτηκε ότι με την ενεργοποίηση του vectoring, αυτό ανεβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ευχαριστω Thresh. To θεμα ειναι οτι ο ΟΤΕ ειναι αυτος που τοσα χρονια πληρωνετε για εως 24 και εδινε 6, και τωρα που εφερε νεο ΚΑΦΑΟ λεει , θα συνεχισεις να παιρνεις 6αρα αλλα εαν θελησεις πανε σε VDSL και θα πιασεις 50αρα. Δηλαδη αυτο ειναι τιμιο? Τοσο καιρο μας λεγανε οτι ειμαστε μακρια απο το κεντρο γιαυτο εχουμε τετοιες γραμμες, και τωρα που φερνει το ΚΑΦΑΟ διπλα σου λεει πληρωσε για να πας στα 30πχ...

Δεν έδινε σε όλους 6, έδινε ανάλογα με την απόσταση από το Αστικό Κέντρο και τις παρεμβολές που δημιουργούνται στις γραμμές.

 

Η υλοποίηση του ADSL είναι αυτή καλώς ή κακώς και τα νέα ΚΑΦΑΟ είναι υλοποίηση για VDSL (FTTC).

 

Πέρα από τους λόγους ανταγωνισμού, θα έπρεπε να αφήνει και τους εναλλακτικούς να δίνουν 24αρι (όχι τσάμπα βέβαια) και δεν νομίζω ότι θα ήθελαν οι εναλλακτικοί να προσφέρουν με τις ίδιες τιμές 24αρι ενώ θα πλήρωναν ενοίκιο στον ΟΤΕ. Θα έμπαιναν μέσα σε σχέση με το ADSL από το Αστικό Κέντρο που δεν θα είχε το επιπλέον κόστος μίσθωσης πόρτας στο ΚΑΦΑΟ από τον ΟΤΕ. Να υπενθυμίσω ότι δεν μπάινουν νέα ΚΑΦΑΟ στις περιοχές που είναι κάτω από 550 μακρυά από το εκάστοτε Αστικό Κέντρο επίσης για λόγους ανταγωνισμού, αυτοί δεν θα πάρουν πάνω από 50αρι πακέτο επειδή δεν θα υποστηρίζεται το Vectoring από Αστικό Κέντρο.

 

Άσε που ουσιαστικά δεν θα έδιναν "ADSL2+" αλλά VDSL2 με κόφτη στα 24. Σκέψου όμως ότι η διαφορά χονδρικής τιμής (δλδ το "ενοίκιο") ανάμεσα στο 30αρι και στο 50αρι ήταν τόσο μικρή που δεν άξιζε να ασχοληθούν οι εναλλακτικοί με το 30αρι και γι' αυτό βλέπεις να δίνουν 50αρι μόνο και σε τιμή ουσιαστικά πιο συμφέρουσα από την 30αρα του ΟΤΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας τρολάρει ο ΟΤΕ. Εδώ και 14 μήνες έχουν περιμένουμε να δώσουν ρεύμα στη καμπίνα της VDSL και αυτοί θεωρούν ότι είναι ήδη ξεπερασμένη τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μας τρολάρει ο ΟΤΕ. Εδώ και 14 μήνες έχουν περιμένουμε να δώσουν ρεύμα στη καμπίνα της VDSL και αυτοί θεωρούν ότι είναι ήδη ξεπερασμένη τεχνολογία.

Δεν φταίει ο ΟΤΕ γι' αυτό, αλλά ο ΔΕΔΔΗΕ και για την ακρίβεια ο εργολάβος του, Τοξότης (Καλογρίτσας).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας τρολάρει ο ΟΤΕ. Εδώ και 14 μήνες έχουν περιμένουμε να δώσουν ρεύμα στη καμπίνα της VDSL και αυτοί θεωρούν ότι είναι ήδη ξεπερασμένη τεχνολογία.

ακριβως περιμενα VDSL στο γαλατσι σχεδον 2 χρονια απο τη μερα που υπηρχαν οι καμπινες. Μολις την εβαλα πριν 1 μηνα που εγινε διαθεσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως είναι φυσικό η κάλυψη των περιοχών που μπορούν να βάλουν FttH είναι ελάχιστη... 

'Ενα τεράστιο κομμάτι της Αθήνας δεν έχει VDSL, ένα μεγάλο κομμάτι δεν πιάνει πάνω από 10Mbps (μέσα σε αυτό και εγώ, 6Mbps πιάνω) και τα @@ μας κουνιούνται...

Ειλικρινά δεν γνωρίζω αν είναι έτσι και στο εξωτερικό.. 
Να μου έλεγε κάποιος ότι η καμπίνα του μέσα στο δάσος κάπου στην Ορεινή Ήπειρο δεν πιάνει πάνω από 10Mbps να το καταλάβω... αλλά στο κέντρο της Αθήνας και να μην πιάνεις πάνω από 10Mbps?

Μετακόμισα πρόσφατα από Θεσ/νικη - Αθήνα και το τελευταίο πράγμα που σκέφτηκα να ρωτήσω όταν έψαχνα σπίτι είναι το αν θα έχω VDSL... το θεωρούσα δεδομένο!
Βέβαια ο ΟΤΕ για άλλη μια φορά γέλασε τελευταίος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ανακοίνωσε την μετονομασία απο vdsl σε fiber; ΟΥΑΟΥ!

Κοροϊδεύουν τον κόσμο, ντροπή. Εγώ όταν ακούω fiber σκέφτομαι 1000άρες ταχύτητες όχι 30άρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...