Προς το περιεχόμενο

Cosmote Fiber: Τα πρώτα πακέτα Double Play με συνδέσεις οπτικής ίνας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

COSMOTE Fiber έως 50 Mbps

Μη διαθέσιμο στην περιοχή σου. Μάθε περισσότερα για εναλλακτικές επιλογές.

Μάθε Περισσότερα

COSMOTE Fiber έως 30 Mbps

Μη διαθέσιμο στην περιοχή σου. Μάθε περισσότερα για εναλλακτικές επιλογές.

Μάθε Περισσότερα

 

Στην περιοχή στην Ελλάδα που μένουν οι δικοί μου! Ενώ πριν 10 μέρες δίναν 30 vdsl(έχουν ήδη 30αρα, προλάβανε!) και τους είπαν ότι βάλανε το καφάο οι τεχνικοί που πήγαν να μετρήσουν την βδομάδα που μας πέρασε και θα είναι άμεσα έτοιμο. Καραγκιοζιλίκια.... and the stones laughing!

 

 

εμένα μου βγάζει διαθεσιμότητα, αλλά θέλει κι άλλη διερεύνηση λέει.. αν και το πιο πιθανό είναι να μείνω με την 50αρα, δεν ξέρω αν ψήνομαι για έξοδα αυτή τη στιγμή 

Αποτελέσματα ελέγχου:

COSMOTE Fiber
Διαθεσιμότητα στην περιοχή σου
 
COSMOTE Fiber έως 200 Mbps
Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο.
COSMOTE Fiber έως 100 Mbps
Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο.
COSMOTE Fiber έως 50 Mbps
Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο.
COSMOTE Fiber έως 30 Mbps
Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο.
ADSL
Διαθεσιμότητα στην περιοχή σου
 
ADSL έως 24 Mbps
Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο.
ADSL έως 4 Mbps
Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο.
COSMOTE TV
Διαθεσιμότητα στην περιοχή σου
 
Mέσω Eυρυζωνικής Σύνδεσης Fiber
Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο.
Μέσω Eυρυζωνικής Σύνδεσης ADSL
Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 295
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

...που ξεκινάει να διορθώνεται μέρα με την μέρα...

 

...είναι ήδη πάρα πολύ αργοπορημένοι όλοι αυτοί(ποτές+πάροχοι), και αυτή είναι άλλη μιά απόδειξη ότι η ελλάδα είναι τριτοκοσμική χώρα...

 

...edit...και άσε σε παρακαλώ τις ελιτίστικες συμπεριφορές, διότι εδώ μιλάμε για πράματα που βλέπουν όλοι και δεν χρειάζονται οι εξειδικευμένες γνώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εμένα μου βγάζει διαθεσιμότητα, αλλά θέλει κι άλλη διερεύνηση λέει..

Κάτι μου λέει ότι έκανες αναζήτηση με τηλέφωνο κι όχι διεύθυνση? :P

...μας έχετε κουράσει οι υπερασπιστές-υπασπιστές-(υπάλληλοι ; ;)) του ποτέ...

...και ναί την ξέρουμε την νομοθεσία περί ΕΕΤΤ, περί δεσπόζουσας θέσης, αθέμιτου ανταγωνισμού κλπ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΩΝ γιά να μας πηδάει...

...ΦΥΚΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΛΕΣ ΠΟΥΛΑΕΙ !!!

...παραδεχτείτε το να πάμε παρακάτω...

Δλδ θα προτιμούσες να μην υπάρχει τέτοιο θέμα με ΕΕΤΤ, να έδινε πχ χονδρική στους άλλους παρόχους 10 euro, εκείνος να πουλάει σε μας με 8 (τυχαία νούμερα) και μετά από Χ χρόνο αφού βάλουν λουκέτο οι άλλοι (γιατί με υψηλότερη χονδρική θα έχουν μεγαλύτερες τιμές από τον ΟΤΕ) και μείνει μόνος του να το πάει 20 euro λόγω μονοπωλείου...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ θα προτιμούσες να μην υπάρχει τέτοιο θέμα με ΕΕΤΤ, να έδινε πχ χονδρική στους άλλους παρόχους 10 euro, εκείνος να πουλάει σε μας με 8 (τυχαία νούμερα) και μετά από Χ χρόνο αφού βάλουν λουκέτο οι άλλοι (γιατί με υψηλότερη χονδρική θα έχουν μεγαλύτερες τιμές από τον ΟΤΕ) και μείνει μόνος του να το πάει 20 euro λόγω μονοπωλείου...

 

...άλλη λιωμένη πλέον καραμέλλα κι αυτή...

...ειδικά τώρα που μοιράσανε την πίττα και στους άλλους παρόχους και θα αναγκαστεί ο ποτές να αγοράζει-νοικιάζει τις υποδομές από wind-voda, ξέρεις ότι δεν ισχύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος ote, ελεος Ελλαδισταν. Που λετε παιδια στο χωριο που μενω δεν υπαρχει vdsl, δεν υπηρχαν καν γραμες για ADSL μεχρι το 2015 (στο σπιτι ειχα ανεκαθεν ιντερνετ απο τοτε π ηταν connx 512kbps, ο θειος μου εκανε απανωτες αιτησεις απο το 2009-2014 μεχρι που αλαξανε την γραμη που χρονολογουταν 1975 και παλι καλα μετα απο πεντε χρονια δικαιουταν κ αυτος να συνδεθει.. Ping 60-90 , fast path δεν μας βαζουν, τσαμπα τα 144hz monitors τσαμπα οι καρτες τσαμπα εχουμε τα pc για competitive fps... 20km απο θεσσαλονικη.... ελεος... cosmote 4g απ την αλλη 15ms 50-150mbps 20uplpad... για πλακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι έκανες αναζήτηση με τηλέφωνο κι όχι διεύθυνση? :P

 

 

σωστός, έβαλα διεύθυνση και μου λέει 100 και 200 μη διαθέσιμα, 50αρα διαθέσιμη.. 

 

50αρα μέχρι να σβήσει ο ήλιος  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θελουν και πενηνταρικο το μηνα για τα ψωρο fiber τους... που κατι μ λεει πως και να βαλουν γραμμμες με οπτικες ινες παλι το 2035 θα ερθουν στην επαρχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αναφέρω ότι είμαι χρήστης Cosmote (βασικό νούμερο!) στην κινητή και στην σταθερή στο ένα σπίτι έχω 150/100mbps FTTH Forthnet (εδώ και αρκετά χρόνια και μάλιστα είμασταν το πρώτο σπίτι ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ!!) με απεριόριστα σταθερά,12 ώρες κινητά με 30€ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και στο άλλο σπίτι που δυστυχώς δεν υποστηρίζεται η FTTH έχω VDSL 50/5MBPS, με απεριόριστα σταθερά,12 ώρες κινητά και Nova Family Pack με 37€!

 

1. Η καραμέλα ότι δεν μπορεί να ρίξει τις τιμές κ.α.! Αν λοιπόν ΔΕΝ ήθελε να έχει αυτό το πρόβλημα ας μην αναλάμβανε πριν αρκετά χρόνια την "διαχείριση" του ΔΗΜΟΣΙΟΥ δικτύου αλλά φυσικά δεν το έκανε για να είναι ο απόλυτος "άρχοντας" στα πάντα.....να παίρνει και ενοίκιο από τους παρόχους, να συνδέει όποτε θέλει χρήστες από άλλους παρόχους, να φτιάχνει όποτε θέλει ζημιές κ.α.! Αν είναι μάγκας ας μην "έπαιρνε αυτή την ευθύνη" και να υπήρχε μια εταιρεία από το κράτος (ΚΡΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ) που θα τα ρύθμιζε αυτά. Αλλά όχι....και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο!

 

2. Αν θέλει να ρίξει τις τιμές ας ρίξει και τις τιμές χονδρικής....!(Σιγά μην το κάνει!)

 

3.Ας αφήσει τα ηλίθια κόλπα μάρκετινγκ περί VDSL-FIBER και ας κάνει κάτι πιο ουσιαστικό γιατί αυτό είναι παραπλάνηση!

 

4.Μην μου μιλάτε για επενδύσεις όταν τόοοοοοοοοοοσα χρόνια ήταν η μοναδική εταιρεία που εισέπραττε ΜΟΝΟ και τα τελευταία χρόνια θυμήθηκε να κουνήσει λίγο τον....γλουτό της!

 

5.Στην κινητή πραγματικά ΔΕΝ έχει αντίπαλο και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κάνει επενδύσεις!Στην τηλεόραση....κι εκεί πάει πολύ καλά και μπράβο! Στην σταθερή συνεχίζει και κοροϊδεύει τον κόσμο!

 

6.Για το ότι η Forthnet θα κλείσει και οτιδήποτε άλλο......με τα ΘΑ δεν σώθηκε κανείς!!!Εδώ και τόοοοοσα χρόνια απολαμβάνω πραγματικό FTTH (4 χρόνια!!!) με ελάχιστα χρήματα και όσον αφορά στο άλλο σπίτι αν βάλεις κι εκεί τα λεφτά που έχω γλυτώσει κάθε μήνα ΧΩΡΙΣ να έχω ποιοτικά τεχνικά προβλήματα......συν τα προηγούμενα χρόνια.........ε εντάξει.....με τα ΘΑ λοιπόν μέχρι ΤΩΡΑ θα είχα φτάσει να έχω πληρώσει ΣΥΝΟΛΙΚΆ ένα ετήσιο εισόδημα (το λιγότερο)!!! Συγγνώμη αλλά εμένα ΔΕΝ μου περισσεύει!!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα, εμπεδώνεται η άποψη πως μας αξίζει ότι παθαίνουμε σα χώρα. ΠΛΗΡΗΣ ΑΡΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ!!! Δε βλέπουν λύσεις, βλέπουν προβλήματα και παράπονα όλοι τους...Δεν υπάρχει ελπίδα όταν νέοι άνθρωποι μιλάνε και σκέφτονται έτσι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

...άλλη λιωμένη πλέον καραμέλλα κι αυτή...

...ειδικά τώρα που μοιράσανε την πίττα και στους άλλους παρόχους και θα αναγκαστεί ο ποτές να αγοράζει-νοικιάζει τις υποδομές από wind-voda, ξέρεις ότι δεν ισχύει...

Αν όμως δεν υπήρχε εξαρχής? Αν δεν υπήρχε ρυθμιστικό σχέδιο για Vectoring τώρα, νομίζεις ότι θα άρχιζαν να κάνουν κάτι οι εναλλακτικοί? Ασφαλώς κι όχι, μόνο όταν το πήγε προς τα εκεί ο ΟΤΕ κι αναγκάστηκε να βγάλει νέους κανονισμούς λόγω vectoring η ΕΕΤΤ, αποφάσισαν να αναλάβουν περιοχές οι Voda και Wind...

1. Η καραμέλα ότι δεν μπορεί να ρίξει τις τιμές κ.α.! Αν λοιπόν ΔΕΝ ήθελε να έχει αυτό το πρόβλημα ας μην αναλάμβανε πριν αρκετά χρόνια την "διαχείριση" του ΔΗΜΟΣΙΟΥ δικτύου αλλά φυσικά δεν το έκανε για να είναι ο απόλυτος "άρχοντας" στα πάντα.....να παίρνει και ενοίκιο από τους παρόχους, να συνδέει όποτε θέλει χρήστες από άλλους παρόχους, να φτιάχνει όποτε θέλει ζημιές κ.α.! Αν είναι μάγκας ας μην "έπαιρνε αυτή την ευθύνη" και να υπήρχε μια εταιρεία από το κράτος (ΚΡΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ) που θα τα ρύθμιζε αυτά. Αλλά όχι....και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο!

 

2. Αν θέλει να ρίξει τις τιμές ας ρίξει και τις τιμές χονδρικής....!(Σιγά μην το κάνει!)

1. Δεν "ανέλαβε", πουλήθηκε το δίκτυο μαζί με τον ΟΤΕ στην DT, δεν είναι "κρατικό" κι εκείνος απλά το διαχειρίζεται, του ανήκει...

 

2. Και πάλι οι τιμές του θα είναι πιο υψηλές από των εναλλακτικών και θα τρώει κράξιμο ότι είναι πιο ακριβός κι ότι μας πιάνει τον κώλο. :P

 

 

 

 

Btw ανακοινώθηκαν τιμές Wind για 100αρι και 200αρι, τα οποία ονομάσαν κι αυτοί "Fiber"...

 

https://www.adslgr.com/forum/threads/1025251-Wind-νέα-προγράμματα-Wind-Fiber-100-Plus-και-Wind-Fiber-200-Plus

 

42 euro το Double Play 100αρι και 62 euro το Double Play 200αρι.

 

Και το χειρότερο το Double Play 50αρι πήγε στα 35 euro, ενώ ήταν στα 29.5!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...άλλη λιωμένη πλέον καραμέλλα κι αυτή...

...ειδικά τώρα που μοιράσανε την πίττα και στους άλλους παρόχους και θα αναγκαστεί ο ποτές να αγοράζει-νοικιάζει τις υποδομές από wind-voda, ξέρεις ότι δεν ισχύει...

 

Καραμέλα δεν είναι καθόλου, ο οτε έχει τεχνολογίες που θα μπορούσε να είχε λανσάρει 3-4 χρόνια πριν αλλά δεν τον αφήνανε ενώ επίσης έχει και την οικονομική δύναμη να τους οδηγήσει τους άλλους στο κλείσιμο σε χρόνο ρεκόρ και μετά να βλέπουμε το παρελθόν να επανέρχεται που πληρώναμε 60 χιλιάδες δραχμές για dial-up. 

 

Δυστυχώς δεν το καταλαβαίνετε αλλά δεν πειράζει. Καλύτερα να κλαίτε για τον "κλέφτη" οτε παρά να γίνει πρόσφορο έδαφος για να γίνει πραγματικά κλέφτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μόνο όταν το πήγε προς τα εκεί ο ΟΤΕ κι αναγκάστηκε να βγάλει νέους κανονισμούς λόγω vectoring η ΕΕΤΤ, αποφάσισαν να αναλάβουν περιοχές οι Voda και Wind...

 

 

...δεν αποδοκιμάζω τον ποτέ γιά να αναδειχτούν οι άλλοι...

...όλους τους κράζω...

...γιά όλους έχω ράμματα γιά τη γούνα τους...

...

...και τώρα σόρρυ αλλά βγήκε ήλιος και πρέπει να πάω τη βόλτα μου...

...πάντα ποδαράτος, ποτές αυτοκίνητο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως δεν υπήρχε εξαρχής? Αν δεν υπήρχε ρυθμιστικό σχέδιο για Vectoring τώρα, νομίζεις ότι θα άρχιζαν να κάνουν κάτι οι εναλλακτικοί? Ασφαλώς κι όχι, μόνο όταν το πήγε προς τα εκεί ο ΟΤΕ κι αναγκάστηκε να βγάλει νέους κανονισμούς λόγω vectoring η ΕΕΤΤ, αποφάσισαν να αναλάβουν περιοχές οι Voda και Wind...

 

1. Δεν "ανέλαβε", πουλήθηκε το δίκτυο μαζί με τον ΟΤΕ στην DT, δεν είναι "κρατικό" κι εκείνος απλά το διαχειρίζεται, του ανήκει...

 

2. Και πάλι οι τιμές του θα είναι πιο υψηλές από των εναλλακτικών και θα τρώει κράξιμο ότι είναι πιο ακριβός κι ότι μας πιάνει τον κώλο. :P

 

 

 

 

Btw ανακοινώθηκαν τιμές Wind για 100αρι και 200αρι, τα οποία ονομάσαν κι αυτοί "Fiber"...

 

https://www.adslgr.com/forum/threads/1025251-Wind-νέα-προγράμματα-Wind-Fiber-100-Plus-και-Wind-Fiber-200-Plus

 

42 euro το Double Play 100αρι και 62 euro το Double Play 200αρι.

 

Και το χειρότερο το Double Play 50αρι πήγε στα 35 euro, ενώ ήταν στα 29.5!

 

1.Ο "χαλκός" θεωρείται ΔΗΜΟΣΙΟ δίκτυο. Έχει αναφερθεί από την στιγμή που ο ΟΤΕ άρχισε να γίνεται ιδιωτικός(ξαφνικά τώρα άλλαξε και αυτό;;; ;). Η "διαχείρισή-συντήρησή" του πουλήθηκε στους Γερμανούς....! ΑΝ ήθελαν δεν αναλάμβαναν και αυτό το κομμάτι!

 

2.Καλά.....ωραία δικαιολογία.....ας ρίξει τις τιμές χονδρικής και εδώ είμαστε να κρίνουμε τι και πώς! Μην μιλάς πάλι με ΘΑ!

 

Για όλα τα άλλα δεν έχεις να πεις τίποτα;

 

@vaskor

Σε ποια πράγματα αναφέρεσαι; Ποια πρόοδο είδες; Εταιρείες με λιγότερα προσπαθούν εδώ και χρόνια να δώσουν περισσότερα και δίνουν......εν αντιθέσει με τον ΚΟΛΟΣΣΟ (αυτή είναι η αλήθεια) που το πάει τα ζώα μου αργά! Εσύ δηλαδή κατάλαβες ότι τα παιδιά εδώ πέρα δεν θέλουν πρόοδο;;;; Το αντίθετο λέμε όλοι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1.Ο "χαλκός" θεωρείται ΔΗΜΟΣΙΟ δίκτυο. Έχει αναφερθεί από την στιγμή που ο ΟΤΕ άρχισε να γίνεται ιδιωτικός(ξαφνικά τώρα άλλαξε και αυτό;;; ;). Η "διαχείρισή-συντήρησή" του πουλήθηκε στους Γερμανούς....! ΑΝ ήθελαν δεν αναλάμβαναν και αυτό το κομμάτι!

Δυστυχώς πουλήθηκε...

 

2.Καλά.....ωραία δικαιολογία.....ας ρίξει τις τιμές χονδρικής και εδώ είμαστε να κρίνουμε τι και πώς! Μην μιλάς πάλι με ΘΑ!

 

Για όλα τα άλλα δεν έχεις να πεις τίποτα;

Προς το παρόν δες την Wind που αύξησε το Double Play 50Mbps από 29.5 στα 35 euro.

 

Ευτυχώς που πλέον πέρασε νέος κανονισμός από ΕΕΤΤ και δεν θα γίνονται μονομερείς αλλαγές στα τιμολόγια των υφιστάμενων πελατών κι έτσι θα γλυτώσω την αύξηση στη γραμμή μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαλκος δεν πουληθηκε για την ακριβεια...

χαριστηκε... το κοστος του χαλκου μονο ηταν μικροτερο απο τη τιμη πωλησης του οτε :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...