Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ χελώνα


gamer73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παραγγείλει ένα δέμα από Ιαπωνία και είναι από της 18 /10 στο αεροδρόμιο και από τα ΕΛΤΑ μου λένε ότι είναι σε αναμονή για το τελωνείο τι κανω σε αυτή την περίπτωση σας έχει συμβεί ποτέ εσάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δες αν μπορείς να βρεις κάποιο τηλ για το τελωνείο μήπως και μπορέσουν να σε βοηθήσουν κάπως. (ελπίζω να μπορέσουν)

 

Τουλάχιστον ξέρεις ότι έχει έρθει εδώ, εγώ δυστυχώς αγόρασα κάτι από Ιαπωνία (μέσω ebay) και δεν έχω καν tracking number, ένας θεός ξέρει αν έχει έρθει εδώ και αν θα το παραλάβω. (το έστειλαν στις 13 του προηγούμενου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το αντιστοιχο θεμα εδω θα σου λυθουν οι αποριες

http://www.insomnia.gr/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσ

Ειναι ατομα που περιμενουνε δεματα απο αρχες καλοκαιριου να παραλαβουν, εχει γινει Ζιμπαμπουε η κατασταση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει γινει Ζιμπαμπουε η κατασταση..

 

Μην το λες αυτό...

(και βαριέμαι να ξαναψάξω το βίντεο που είχα δει, όπου κάποιος παρέλαβε βρεγμένο κουτί κινητού το οποίο είχε πιάσει και κανονικότατα μούχλα)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε γιατί άσχημο μέτρο είναι; Δίνει κίνητρα για προτίμηση αγορών από Ελλάδα. Το ερώτημα είναι και που ξέρουν στο τελωνείο την αξία ενός δέματος; Αν κάνει 500 και γράφει 20;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ΕΛΤΑ μου είπαν 30 με 40 μέρες

Στα ΕΛΤΑ μου είπαν 30 με 40 μέρες

Στα ΕΛΤΑ μου είπαν 30 με 40 μέρες

Στα ΕΛΤΑ μου είπαν 30 με 40 μέρες

Στα ΕΛΤΑ μου είπαν 30 με 40 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε γιατί άσχημο μέτρο είναι; Δίνει κίνητρα για προτίμηση αγορών από Ελλάδα. Το ερώτημα είναι και που ξέρουν στο τελωνείο την αξία ενός δέματος; Αν κάνει 500 και γράφει 20;

Το ψάχνουν στο ίντερνετ και βάζουν την τιμή που θεωρούν σωστή. Αν διαφωνείς πρέπει να τους πας απόδειξη με το ποσό, δηλωμένη αξία, gift κλπ δεν πιάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα περιμένω 6 μήνες να βγάλουν το δέμα από το σάκο να το εκτελώνησουν?

Η πλειοψηφία είναι στον 1-1,5 μήνα

 

ετα: τώρα είδα το "Στα ΕΛΤΑ μου είπαν 30 με 40 μέρες"... Yep.

Τον έφαγες τον γάϊδαρο, λίγο υπομονή ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε γιατί άσχημο μέτρο είναι; Δίνει κίνητρα για προτίμηση αγορών από Ελλάδα. Το ερώτημα είναι και που ξέρουν στο τελωνείο την αξία ενός δέματος; Αν κάνει 500 και γράφει 20;

Ναι ειναι ασχημο μετρο, ειναι δικαιωμα μου να μην θελω να αγορασω με μεσαζοντες. Και εδω δυστυχως δεν παραγουμε τιποτα, και σιγουρα οχι πχ κινητα.

Το προβλημα εδω ειναι πως δεν πληρωνουμε αποκλειστικα τον φορο, κατι λογικο στη τελικη, αλλα τελη ΕΛΤΑ, τελη τελωνειου, αμοιβη τελωνειακου, αμοιβη τελωνη και ολα τα σχετικα...

Για τα δεματα κοιτανε τα παραστατικα και εχουν μια εξισωση για το τι προσθετουν, αλλα υπαρχει η ταση να αμφισβητουν την "πραγματικη αξια" των προιοντων, και να βαζουν δασμους βαση τις αξιας που αυτοι πιστευουν πως κοστιζει.. Πχ για 18€ μεταχειρισμενα βιντεοπαιχνιδια με μεταφορικα εδωσα +27€ κερατιατικα στους παραπανω.

Στους γιατρους να τα φανε βεβαια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...