Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ χελώνα


gamer73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aντε να δουμε ποτε θα ιδιωτικοποιηθει αυτο το συναφι...

 

Πηγε τις προαλλες συγγενικο μου προσωπο σε υποκαταστημα ΕΛΤΑ να παραλαβει ενα συστημενο πακετο και με το που δινει την ειδοποιηση, βλεπει η τυπισα στο γκισε οτι ειναι συστημενο και του απανταει:

"Δεν ξερω αν θα το βρω επειδη ειναι συστημενο και εχουμε πολλα συστημενα για να ψαχνω. Αν ηταν απλο θα το εβρισκα". Της εβαλε λιγα γκαζια ο συγγενης και κουνησε τον κωλο της απο την καρεκλα κι εψαξε και το βρηκε.

 

Λες και ειναι θεμα υπο συζητηση το αν θα παραδωσει το (συστημενο) δεμα. Ιδιωτικοποιηση προχθες να τελειωνουμε.

 

Για τις καθυστερησεις αεροδρομιων, τελωνειων κλπ ασπριζουν τα μαλλια μου τα αδιανοητα που διαβαζω. Βαθυ ελληνικο δημοσιο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε γιατί άσχημο μέτρο είναι; Δίνει κίνητρα για προτίμηση αγορών από Ελλάδα. Το ερώτημα είναι και που ξέρουν στο τελωνείο την αξία ενός δέματος; Αν κάνει 500 και γράφει 20;

 

To ανοίγουν και τους καλύπτει ο νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτο περιμένω 1 μήνα και πλήρωσα express μπορώ να τους κάνω καταγγελία?

https://www.kathimerinotita.gov.gr/  

 

Μοντ ο Αλεκος, εξυπηρετηση ΑΑA (μετα τον 2ο φραπε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι ασχημο μετρο, ειναι δικαιωμα μου να μην θελω να αγορασω με μεσαζοντες. Και εδω δυστυχως δεν παραγουμε τιποτα, και σιγουρα οχι πχ κινητα.

Το προβλημα εδω ειναι πως δεν πληρωνουμε αποκλειστικα τον φορο, κατι λογικο στη τελικη, αλλα τελη ΕΛΤΑ, τελη τελωνειου, αμοιβη τελωνειακου, αμοιβη τελωνη και ολα τα σχετικα...

Για τα δεματα κοιτανε τα παραστατικα και εχουν μια εξισωση για το τι προσθετουν, αλλα υπαρχει η ταση να αμφισβητουν την "πραγματικη αξια" των προιοντων, και να βαζουν δασμους βαση τις αξιας που αυτοι πιστευουν πως κοστιζει.. Πχ για 18€ μεταχειρισμενα βιντεοπαιχνιδια με μεταφορικα εδωσα +27€ κερατιατικα στους παραπανω.

Στους γιατρους να τα φανε βεβαια.

Δεν είναι δικαίωμά σου.

Με την ίδια λογική δικαίωμα σου είναι να μην πληρώνεις και φόρους.

Στους γιατρούς να τα φάνε αυτοί που μας κατάντησαν να μην παράγουμε τίποτα.

Δεν είμαι με τον Άλεξ αλλά η γκρίνια χωρίς λογική δεν μαρεσει.

To ανοίγουν και τους καλύπτει ο νόμος.

Έλεος. Εγώ μπορεί να αγόρασα δονητές. Η ιδιωτικότητα τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έλεος. Εγώ μπορεί να αγόρασα δονητές. Η ιδιωτικότητα τι γίνεται;

 

Έλεος 

Εγώ μπορεί να έφερα ηρωίνη απέξω.

Η ιδιωτικότητα τι γίνεται ;

 

;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος

Εγώ μπορεί να έφερα ηρωίνη απέξω.

Η ιδιωτικότητα τι γίνεται ;

 

;)

Ελεος, ηρωινες όπλα και μαλακίες ελέγχονται με μηχανήματα και σκυλιά. Όχι ανοίγοντας δέματα. Μέχρι τώρα που δεν τα άνοιγαν δηλαδή δεν τους πείραζε η ηρωίνη; Αν είναι να διαβάζουν και τα γράμματα μήπως είμαι τρομοκράτης.

 

Μην το ξαναπεις αυτο, θα τσακωθουμε.

Φτάνουν τόσα αστεία για σήμερα.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος. Εγώ μπορεί να αγόρασα δονητές. Η ιδιωτικότητα τι γίνεται;

Το να δει ενας υπαλληλος τελωνειου οτι αγορασες δονητες δεν εχει ουδεμια σχεση με την καταπατηση της ιδιωτικοτητας σου.

 

Αντιστοιχο παραδειγμα ειναι και να περασεις τους δονητες σου απο x-ray στο αεροδρομιο για να μπεις στο αεροπλανο. Παλι καποιος(α) υπαλληλος θα τους δει, παλι δεν καταπαταται η ιδιωτικοτητα σου οσο η πληροφορια αυτη παραμενει στον υπαλληλο και μονο.

 

Η ιδιωτικοτητα σου θα καταπατηθει μολις ο υπαλληλος πει "δειτε δειτε, μεταφερει δονητες ο κυριος απο 'δω".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δικαίωμά σου.

Με την ίδια λογική δικαίωμα σου είναι να μην πληρώνεις και φόρους.

Στους γιατρούς να τα φάνε αυτοί που μας κατάντησαν να μην παράγουμε τίποτα.

Δεν είμαι με τον Άλεξ αλλά η γκρίνια χωρίς λογική δεν μαρεσει.

Διαβασε ξανα τι γραφω και τι θιγω.

Δεν μιλησα για φοροαπαλλαγη. Πραγματι υπαρχουν διαφυγοντα κερδη, καλως η κακώς πρεπει να αποδιδεται το ΦΠΑ.

Οχι ομως και να συντηρω ατομα,οργανισμους και καταστασεις που οδηγηθηκαν σε κατασταση φθορας και χρεωκοπιας, χωρις να ευθυνομαι. Δεν ειμαι υπευθυνος εγω γιαυτους, και αρνουμαι ναι ομαδοποιουμαι για τα λαθη αλλων, οπως πχ εκανε και κανει ο ΕΛΤΑ που πλεον ειναι ενα βημα πριν την χρεωκοπια.

Και ναι, ειναι δικαιωμα μου να μην θελω να δωσω τα χρηματα μου σε ενα μεσαζοντα, κακο μαλιστα, οπως ειναι δυστυχως η τραγικη πλειοψηφια των εγχωριων επιχειρησεων.

Τι ακριβως προσφερει σε εμενα ενα τυπικο καθημερινο καταστημα που μου πουλαει σχεδον στη διπλη τιμη κατι που εισαγει; Παραγει εργο; Εργο λοιπον παραγουν μαζι με σοβαρες υπηρεσιες σε τριτες χωρες, οπου πολλες φορες και τους προτιμω. Διαφωνω με την λογικη του να συντηρω την κατασταση αυτη με τους μεσαζοντες, οπως και ειναι δικαιωμα μου αναφαιρετο να καταφευγω σε νομιμες εναλλακτικες.

Ζουμε αισιως ενα βημα πριν το 2018, μερες που για να εισαγεις κατι επρεπε να εχεις μια βιβλιοθηκη με χαρτια και σφραγιδες, και μια βαλιτσα με χρηματα για λαδωμα, φαινομενικα εχουν περασει. Οσο και να θελουνε οι της κυβερνησης και σια να τα ξαναζησουμε.

Απο την στιγμη λοιπον που κακιστως το κρατος ειναι ανικανο να ελενξει, μεταξυ αλλων και το ΦΠΑ στις εισαγωγες, το να προκαλει παρανομως τοσα προβληματα, οπως οι "περιεργες" χρεωσεις και οι απαραδεκτες καθυστερησεις, δεν βοηθανε κανεναν.

Και το χειροτερο ειναι πως δεν θα κερδισουν και τιποτα. Υπαρχουν ηδη παρα πολλες μηνυσεις εναντιων τους, αλλα και "παραθυρακια" για εισαγωγες μεσω κρατων της ΕΕ.

Απλα τωρα κοιτανε για οτι φανε απο την πιτα, μεχρι να βρουνε κατι αλλο.

 

 

 

Τελικά είχε κανείς σας ίδια εμπειρία?

Ναι, σου γραψαμε παραπανω που να διαβασεις και τι να κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε ξανα τι γραφω και τι θιγω.

Δεν μιλησα για φοροαπαλλαγη. Πραγματι υπαρχουν διαφυγοντα κερδη, καλως η κακώς πρεπει να αποδιδεται το ΦΠΑ.

Οχι ομως και να συντηρω ατομα,οργανισμους και καταστασεις που οδηγηθηκαν σε κατασταση φθορας και χρεωκοπιας, χωρις να ευθυνομαι. Δεν βλεπω κανενα λογω γιατι να τους συντηρω, οπως βλεπε ας πουμε που γινεται με τα ΕΛΤΑ.

Και ναι ειναι δικαιωμα μου να μην θελω να δωσω τα χρηματα μου σε ενα μεσαζοντα, κακο μαλιστα, οπως ειναι δυστυχως η τραγικη πλειοψηφια των εγχωριων επιχειρησεων.

Τι ακριβως προσφερει σε εμενα ενα τυπικο καθημερινο καταστημα που μου πουλαει σχεδον στη διπλη τιμη κατι που εισαγει; Παραγει εργο; Εργο λοιπον παραγουν μαζι με σοβαρες υπηρεσιες σε τριτες χωρες, οπου πολλες φορες και τους προτιμω. Διαφωνω με την λογικη του να συντηρω την κατασταση αυτη με τους μεσαζοντες, και ναι, ειναι δικαιωμα μου αναφαιρετο.

Ζουμε αισιως ενα βημα πριν το 2018, μερες που για να εισαγεις κατι επρεπε να εχεις μια βιβλιοθηκη με χαρτια και σφραγιδες, και μια βαλιτσα με χρηματα για λαδωμα, φαινομενικα εχουν περασει. Οσο και να θελουνε οι της κυβερνησης και σια να τα ξαναζησουμε.

Απο την στιγμη λοιπον που κακιστως το κρατος ειναι ανικανο να ελενξει, μεταξυ αλλων και το ΦΠΑ στις εισαγωγες, [...]

Αυτό το δεν ευθύνονται που το κράτος είναι χάλια κτλ και ευθύνονται κάποιοι άλλοι δεν το κατάλαβα ποτέ. Έλληνας πολίτης δεν είσαι; Ευθύνεσαι. Οπότε πλήρωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το δεν ευθύνονται που το κράτος είναι χάλια κτλ και ευθύνονται κάποιοι άλλοι δεν το κατάλαβα ποτέ. Έλληνας πολίτης δεν είσαι; Ευθύνεσαι. Οπότε πλήρωνε.

Πραγματι και το κρατος ειναι χαλια και ευθυνονται πολλοι αλλοι. Υπαρχουμε και καποιοι εμεις, που δεν βρισκουμε λογο να την πληρωνουμε για τους αλλους.

Και μιας και ηδη υπαρχουν εναλλακτικες, βλεπε ας πουμε αποστολες μεσω τριτων χωρων απο το εξωτερικο, η αγορες εντος της ΕΕ, καλη τυχη τωρα στους μεσαζοντες και στους πονηρους εμπορακους.

Με τοσες μηνυησεις που τρωνε σε βαση ολοι αυτοι οι αχρηστοι σε τελωνεια και ΕΛΤΑ, θα δουμε ποιος θα πληρωσει στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι και το κρατος ειναι χαλια και ευθυνονται πολλοι αλλοι. Υπαρχουμε και καποιοι εμεις, που δεν βρισκουμε λογο να την πληρωνουμε για τους αλλους.

Και μιας και ηδη υπαρχουν εναλλακτικες, βλεπε ας πουμε αποστολες μεσω τριτων χωρων απο το εξωτερικο, η αγορες εντος της ΕΕ, καλη τυχη τωρα στους μεσαζοντες και στους πονηρους εμπορακους.

Με τοσες μηνυησεις που τρωνε σε βαση ολοι αυτοι οι αχρηστοι σε τελωνεια και ΕΛΤΑ, θα δουμε ποιος θα πληρωσει στο τελος.

Το προβλήμα είναι πως οι κάποιοι εσείς είστε όλοι. Για όλους φταίνε κάποιοι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...