Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ χελώνα


gamer73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εντωμεταξυ διαπιστωσα οτι πλεον οτι δεμα ερχεται εκτος ευρωπαικης ενωσης μενει στασιμο εκει απαραδεκτα πραγματα
Ο χρήστης BritGreek είπε:
Παραγγελία μποτάκια Timberland από Αμερική, με ειδική προσφορά στα 40USD. Τελωνείο αεροδρομίου, το ανοίγουν και μου ζητούν αποδεικτικό πληρωμής γιατί αποκλείεται να είναι τόσο το ποσό. Τους δείχνω το mail και screenshot της παραγγελίας. Κανένα πρόβλημα.
 
Δεύτερη παραγγελία από Κίνα 2din android αυτοκινήτου, όπου ο τύπος είχε γράψει από μόνος του Gift, ενώ η τιμή αγοράς ήταν 170 ευρώ. Πλήρωσα τέλη εκτελωνισμού και handling fees.
 
Καμία καθυστέρηση στην παραλαβή, σε καμία από τις δύο παραγγελίες, αλλά και τα δύο χρειάστηκε να πάω στο αεροδρόμιο για να τα παραλάβω.
ποσα πληρωσες για τα 170 ευρω φορο?

 

Μα αυτο ειναι το προβλημα.Τα δεματα εκτος εε καθυστερουν..Οτιδηποτε αλλο απο ευρωπη ερχεται κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξυ διαπιστωσα οτι πλεον οτι δεμα ερχεται εκτος ευρωπαικης ενωσης μενει στασιμο εκει απαραδεκτα πραγματα

ποσα πληρωσες για τα 170 ευρω φορο?

 

Περίπου 50 ευρώ, αν δεν κάνω λάθος.

 

Μα αυτο ειναι το προβλημα.Τα δεματα εκτος εε καθυστερουν..Οτιδηποτε αλλο απο ευρωπη ερχεται κανονικα

 

Το αντίθετο έγραψα. Τα δικά μου δεν καθυστέρησαν. Νομίζω είναι καθαρά θέμα τύχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης gamer73 είπε:
εντωμεταξυ διαπιστωσα οτι πλεον οτι δεμα ερχεται εκτος ευρωπαικης ενωσης μενει στασιμο εκει απαραδεκτα πραγματα
ποσα πληρωσες για τα 170 ευρω φορο?
 
Περίπου 50 ευρώ, αν δεν κάνω λάθος.
Ο χρήστης Expertr είπε:
 
Μα αυτο ειναι το προβλημα.Τα δεματα εκτος εε καθυστερουν..Οτιδηποτε αλλο απο ευρωπη ερχεται κανονικα
 
Το αντίθετο έγραψα. Τα δικά μου δεν καθυστέρησαν. Νομίζω είναι καθαρά θέμα τύχης.

 

Η αληθεια ειναι πως οταν το 99% εχει ΤΕΤΑΣΤΙΕΣ καθυστερησεις ΔΕΝ ειναι θεμα τυχης!!
Ειναι θεμα ολων αυτων των βουνων απο δεματα που ειναι πεταμενα εξω απο το τελωνειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο ειναι το προβλημα.Τα δεματα εκτος εε καθυστερουν..Οτιδηποτε αλλο απο ευρωπη ερχεται κανονικα

Nομιζεις.

Εχω διαβασει (κι εχω δει το status απο το tracking που δημοσιευουν διαφοροι χρηστες) για δεματα απο ΕΕ που κανουν 2μηνο + απλα για να ανοιχτει ο σακος. Προφανως σπανιοτερα απο το να κολλησει ενα δεμα εκτος ΕΕ, αλλα η κατασταση ειναι τοσο τραγικη που πλεον επηρεαζονται με τρελες καθυστερησεις ακομα και δεματα απο ΕΕ.

"Καλος" χρονος παραλαβης δεματος απο ΕΕ θεωρειται πλεον ο ενας μηνας ( !!! ) αποτι διαβαζω σε διαφορα φορουμ .

 

Γενικα ο μεγαλος βραχνας για τις καθυστερησεις ειναι τα κεντρα διαλογης στα αεροδρομια και τα τελωνεια. Απο τα ΚΔ αεροδρομιων δεν γλυτωνουν ουτε τα προερχομενα απο ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταχυδρομείο έχει βαρέσει μπιέλα ακόμη και στα Ε.Ε.

Παραγγελίες από Amazon, άλλες δεν ήρθαν ποτέ, άλλες ήρθαν με στραπατσαρισμένα κουτιά, σε άλλες έστειλαν ειδοποιητήριο ενώ είναι για παράδοση στην πόρτα μας.

Μιλάμε για ΕΛΤΑ Courier.

 

Παρόλα αυτά, αν έχουν ρήτρες βλέπω να τους σκίζει η Amazon.

Ευτυχώς όμως που είναι Amazon και σέβεται τον πελάτη.

 

Και για να πούμε και τι γίνεται σε άλλες χώρες, από 4 τεμάχια που έπρεπε να έχει μέσα ένα δέμα, τα 2 εξαφανίστηκαν από τα Γαλλικά Ταχυδρομεία (La Poste) και όχι από τα δικά μας.

Ανοίγω πάντα όλα τα δέματα, παρουσία courier, κάτω από κάμερα 2MP και έτσι δεν έχω θέμα να αποδείξω τι έχει γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία μποτάκια Timberland από Αμερική, με ειδική προσφορά στα 40USD. Τελωνείο αεροδρομίου, το ανοίγουν και μου ζητούν αποδεικτικό πληρωμής γιατί αποκλείεται να είναι τόσο το ποσό. Τους δείχνω το mail και screenshot της παραγγελίας. Κανένα πρόβλημα.

 

Δεύτερη παραγγελία από Κίνα 2din android αυτοκινήτου, όπου ο τύπος είχε γράψει από μόνος του Gift, ενώ η τιμή αγοράς ήταν 170 ευρώ. Πλήρωσα τέλη εκτελωνισμού και handling fees.

 

Καμία καθυστέρηση στην παραλαβή, σε καμία από τις δύο παραγγελίες, αλλά και τα δύο χρειάστηκε να πάω στο αεροδρόμιο για να τα παραλάβω.

Καλημέρα!

Να σε ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεις. Έχω κάνει αίτηση αναθεώρησης από 22/9 για αντικείμενο CIF 12,5 ευρώ που μου ζήτησαν τέλη λες και έκανε 50 ευρώ (δλδ +27, 12ΦΠΑ+15εκτελωνισμό). Κανονικότατα με αποδείξεις, screenshot, παρόμοια αντικείμενα από σκρουτζομάγαζα. Φυσικά ουδεμία απάντηση μέχρι στιγμής. Αν πάω από εκεί (θα πάω λόγω IKEA), λες να ξεμπερδέψω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...