Προς το περιεχόμενο

Cosmote : Προγράμματα Double Play Fiber για νοικοκυριά και εταιρείες με ταχύτητες 100 και 200 Mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ελληνικούς servers θα πιάνει κόφτες και το speedtest, με servers εξωτερικού τπτ σίγουρο, δεν πληρώνεις αρκετά για να σου εγγυώνται κάτι τέτοιο...

 

Μεγάλε πληρώνω τόσα χρόνια για 4MBps με το ζόρι γραμμή που την βαφτίζουν 20MBps.

 

Κάποια στιγμή τα ξεφτιλίκια τους πρέπει να τελειώνουν.

 

Και όσο για τις τιμές, έζησα και 10 χρόνια εξωτερικό και ξέρω αν οι τιμές είναι υψηλές ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μεγάλε πληρώνω τόσα χρόνια για 4MBps με το ζόρι γραμμή που την βαφτίζουν 20MBps.

Τι σχέση έχει αυτό που λες με αυτό που έγραψα όμως? Εσύ εννοείς για συγχρονισμό, εγώ εννοώ για ταχύτητα κατεβάσματος ακόμα κι αν ο συγχρονισμός είναι ίδιος με το ονομαστικό πακέτο.

 

 

Επίσης δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσ στην ADSL και το FTTC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ADSL δεν δίνουν από ΚΑΦΑΟ (καμπίνα/"κουτί") αλλά από το Αστικό Κέντρο (Κτήριο)...

 

Φαντασου αυτο που λες εγω δε το ξερω, δεν ειμαι και μεγαλος γνωστης των τεχνικων απο που ερχεται τι, αλλα εχω μιλησει πολλες φορες με τους τεχνικους και μου εχουν πει αυτο. Επι λεξη. Το ΚΑΦΑΟ βλεπω εδω στο συστημα ειναι πανω απο χιλιομετρο γιαυτο και εχετε σχετικα χαμηλη ταχυτητα. Οι τυποι με λιγα λογια ειναι τραγικοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μεγάλο ping έχεις για οπτική ίνα! Σήμερα έκανα αίτηση για FiberHyperspace ..................... 55€

Download: 150 Mbps Up: 60 Mbps

 

Mου είπαν 3-4 μήνες για να γίνει η σύνδεση! Κάλιο αργά παρά ποτέ.Μου είπαν για ping 1ms βγάζει το speed test για Ελλάδα και όχι πάνω από 30 για Ευρώπη.Έμαθα πως πριν λίγες μέρες δεν είχατε για 4 μέρες κανένας ίντερνετ! Για πες μου είναι σταθερό το δίκτυο? η κάθε 2-3 ώρες δεν θα έχω internet για 5 λεπτά? Προτιμώ σταθερότητα δικτύου παρά μεγάλες ταχύτητες! Αν μπορώ να τα έχω και τα δύο θα είναι σούπερ!

Αυτο ισχυει και για την Ιναλαν. Αν θελω μπορω να εχω ταχυτητα 140down 190up αλλά αρκετά ασταθέις. Ενω αν ειμαι στα 100-100 τοτε δεν μου κανει καμια διακύμανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει καινούργια καμπίνα ΟΤΕ ενεργοποιημένη μπορεί άνετα να μεταβεί σε Fiber πακέτο αν και με το 50αρι θα είναι οκ. Για τους υπόλοιπους απλά υπομονή η φάση του NGA δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας το GAQ της COMSOTE είδα το παρακάτω:

 

5. Έχω ήδη ενεργοποιημένο πρόγραμμα COSMOTE Home Double Play 30 και COSMOTE Home Double Play 50. Ισχύει η «Εγγύηση Πραγματικής Ταχύτητας» για μένα;

Ναι, γιατί όλα τα προγράμματα COSMOTE Home Double Play 30 και COSMOTE Home Double Play 50 μετονομάζονται σε COSMOTE Double Play Fiber 30 και COSMOTE Double Play Fiber 50 αντίστοιχα.
 
Επειδή μου φαίνεται λίγο κάπως η απάντηση, μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος αν τα παραπάνω πακέτα είναι FTTH (Fiber to The Home)?
 
Αν ναι, επίσης ποιο είναι το προβλεπόμενο κόστος (αν ξέρετε) για την εγκατάσταση οπτικής ίνας και του σχετικού εξοπλισμού σε μια πολυκατοικία π.χ στην αντίστοιχη μεικτονόμηση?
 
Και τέλος πως από την μεικτονόμηση της πολυκατοικίας θα φτάσει π.χ. στον Όροφο και με τι κόστος?
 
Ομολογώ ότι αυτά περίμενα να δω στο FAQ αλλά αντ' αυτού βρήκα μια απάντηση που μοιάζει η Cosmote απλά να έχει απλά ένα rebranding για να μη χάσει από τον ανταγωνισμό που ισχυρίζεται ότι το κάνει.
 
Όλοι ζούμε για να δούμε FTTH
 
 
Μια δεύτερη ένδειξη ότι πρόκειται για απλό rebranding είναι ότι το fiber 30 είναι διαθέσιμο σε μένα (όπως και το VDSL) ενώ το 50άρι όχι (όπως και το VDSL)
 
Τυχαίο Δε Νομίζω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις μου εφεραν το  ρουτερ  ειναι το speedport 2i  ,ειχα την εντυπωση πως στελνουν το 724.Να πιασει αυτο ασυρματα τα 100  δεν παιζει  μαλλον θα παρω   ενα  ρουτερ για access point  .

Αντε να δω τα 100 να κανω παρτυ .

 

 

post-237837-0-24796700-1511428492_thumb.jpg

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Διαβάζοντας το GAQ της COMSOTE είδα το παρακάτω:

 

5. Έχω ήδη ενεργοποιημένο πρόγραμμα COSMOTE Home Double Play 30 και COSMOTE Home Double Play 50. Ισχύει η «Εγγύηση Πραγματικής Ταχύτητας» για μένα;

Ναι, γιατί όλα τα προγράμματα COSMOTE Home Double Play 30 και COSMOTE Home Double Play 50 μετονομάζονται σε COSMOTE Double Play Fiber 30 και COSMOTE Double Play Fiber 50 αντίστοιχα.

 

Επειδή μου φαίνεται λίγο κάπως η απάντηση, μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος αν τα παραπάνω πακέτα είναι FTTH (Fiber to The Home)?

 

Αν ναι, επίσης ποιο είναι το προβλεπόμενο κόστος (αν ξέρετε) για την εγκατάσταση οπτικής ίνας και του σχετικού εξοπλισμού σε μια πολυκατοικία π.χ στην αντίστοιχη μεικτονόμηση?

 

Και τέλος πως από την μεικτονόμηση της πολυκατοικίας θα φτάσει π.χ. στον Όροφο και με τι κόστος?

 

Ομολογώ ότι αυτά περίμενα να δω στο FAQ αλλά αντ' αυτού βρήκα μια απάντηση που μοιάζει η Cosmote απλά να έχει απλά ένα rebranding για να μη χάσει από τον ανταγωνισμό που ισχυρίζεται ότι το κάνει.

 

Όλοι ζούμε για να δούμε FTTH

 

 

Μια δεύτερη ένδειξη ότι πρόκειται για απλό rebranding είναι ότι το fiber 30 είναι διαθέσιμο σε μένα (όπως και το VDSL) ενώ το 50άρι όχι (όπως και το VDSL)

 

Τυχαίο Δε Νομίζω

Rebranding είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων. Μόνο σε κάποια από τα ΚΑΦΑΟ μερικών περιοχών που έχουν αναλάβει Wind και Vodafone θα δωθεί FTTH, όλα τα υπόλοιπα είναι FTTC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μολις μου εφεραν το  ρουτερ  ειναι το speedport 2i  ,ειχα την εντυπωση πως στελνουν το 724.Να πιασει αυτο ασυρματα τα 100  δεν παιζει  μαλλον θα παρω   ενα  ρουτερ για access point  .

 

Πάρε τηλέφωνο και ζήτα τους το 724, μην το αφήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τηλέφωνο και ζήτα τους το 724, μην το αφήσεις.

 

Και αν σου φέρουν γράψε μας...Speedport Entry 2i δίνει η Cosmote για 724 δεν παίρνει παραγγελίες εδω και αρκετό καιρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τηλέφωνο και ζήτα τους το 724, μην το αφήσεις.

 

Να σου πω την αληθεια βαριεμαι να ασχοληθω αλλα νομιζω πως   ισχυει και οτι ειπε ο απο κατω .Το πλανο ειναι να αλλαχτει το 2i   με αλλο που να εχει σοβαρο wi fi  οποτε  δεν με πολυνοιαζει .

Και αν σου φέρουν γράψε μας...Speedport Entry 2i δίνει η Cosmote για 724 δεν παίρνει παραγγελίες εδω και αρκετό καιρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και αν σου φέρουν γράψε μας...Speedport Entry 2i δίνει η Cosmote για 724 δεν παίρνει παραγγελίες εδω και αρκετό καιρό...

Τόσο παραπληροφόρηση πέφτει στην ΤΥ που τους λένε ότι θα τους στείλουν το 724?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έρχεται οπτική ίνα σπίτι σας αλλά μέχρι τα lams και ΚΑΦΑΟ εσύ συνεχίζεις να έχεις ένα σάπιο modem/router και να εξαρτάτε η ποιότητα της γραμμής σου από την καλωδίωση της οικοδομής σου ως εκεί. Όσοι έχεται VDSL και καλέσετε θα σας ανακοινώσουν πως "έχετε ήδη fiber".  Μην ενθουσιάζεστε με κάθε μάρκετινγκ καμπάνια μιας εταιρείας που έχει αποδείξει πως δεν την ενδιαφέρει η εξυπηρέτηση και η ποιότητα 70 χρόνια τώρα. Από πλευράς ISP είμαστε ακόμα σε σπηλιές στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο παραπληροφόρηση πέφτει στην ΤΥ που τους λένε ότι θα τους στείλουν το 724?

Παντως με  ενα γνωστο σημερα που μιλαγαμε   που ειχε ζητησει το 724 ρητως στο τηλ κεντρο , του εστειλαν το 2i  με την αιτιολογηση πως αυτο στελνουν πλεον απο τις αποθηκες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο παραπληροφόρηση πέφτει στην ΤΥ που τους λένε ότι θα τους στείλουν το 724?

 

Ότι απόθεμα έχει μείνει δίνουν τα Τεχνικά Τμήματα, τα shops σχεδόν καθόλου, μόνο το entry 2i κατά κόρον και σε λίγο διάστημα θα έρθει η νέα έκδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...