Προς το περιεχόμενο

H Microsoft επιβεβαιώνει προβλήματα του Surface Book 2 κατά τη διάρκεια απαιτητικού gaming


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτο το οτι το "bug testing" το κανουν οι πελατες

ειναι φαινομενο της εποχης!

"ας το βγαλουμε πρωτοι και οτι προκυψει το φτιαχνουμε μετα μωρε!"

 

Αυτο ήθελα να πω και εγώ. Εχουν πλυθηνει τα περιστατικά ή είναι η ιδέα μου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόσο hate ρε παιδια σε ένα εξαιρετικό προϊον?

Οποιος έχει Surface ξέρει πολύ καλά τι εννοώ..

Οι υπόλοιποι ας κάτσουν με τα Alienware και τα PC.

Εδώ μιλάμε για επαγγελματικά εργαλεία τα οποια καλύπτουν συγκεκριμένες κατηγορίες χρηστών..

Εγώ έχω το Surface Laptop για ραντεβού με πελάτες και στο σπίτι ενα τούμπανο Custom Made για BF4 κτλ..

Έκαστος στο είδος του..

sorry φιλος θα σε στεναχωρήσω αλλα xps-zenbook κτλπ ειναι πολύ καλυτερα μηχανήματα από τα surface 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες μωρέ άνθρωπε;

εδώ λεμε το τροφοδοτικό δεν καλύπτει το μηχάνημα. Υπάρχει κίνδυνος να σου κάψει μέχρι και μητρική!

Η τραγικότητα σε όλο της το μεγαλείο αυτή η microsoft.

Οταν στείνεις ένα desktop πάντα βάζεις psu ανάλογα με το hardware που έχει το μηχάνημα όχι με τη χρήση που θα κάνει ο καθένας...

Ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας αγοράζεις το hardware. Το psu το διαλέγεις αφού έχεις πάρει όλο το υπόλοιπο hardware.

Πάρε βάλε 500 watt psu σε μηχάνημα που τραβάει σε full load 550 watt και βάλε στοιχήματα αν θα χαιρετίσει το psu ή η mobo πρώτα!

Αυτό κατάλαβες εσύ ότι είναι το πρόβλημα? Ότι να ναι. Σαν τον άλλον που λέει ότι είναι σκουπιδι επειδή διπλώνει και του το κάνει χοντρό, αλίμονο αν το έχει δουλέψει ποτέ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πλάκα κάνουμε;

Τι πάει να πεί ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για παιχνίδια; 

Οπως θέλει ο καθένας το χρησιμοποιεί.

Εβαλε τροφοδοτικό που δεν καλύπτει το hardware...ποιο τραγικοί πεθαίνεις!!!

Σωστά, και εγώ θα αγοράσω μια Ferrari αλλά θα την θέλω για όργωμα. Μετά θα γράψω ένα άρθρο στο blog μου κατηγορώντας τους οτι δεν καλύπτουν την χρήση μου ενώ έδωσα 500.000 ευρώ.

 

Το κάθε hardware design έχει και ενα target audience. Το Surface αφορά business & creative professional users. Αν δώσεις τα 2000 και πλέον ευρώ που κοστίζει το book για να το χρησιμοποιείς για gaming, τότε απλά έχεις πετάξει τα λευτά σου και θα γινόσουν serviced πολύ καλύτερα με ενα desktop ή με ένα απο τα πολλά gaming laptop που υπάρχουν.

 

Η παρατήρηση οτι το τροφοδοτικό θα έπρεπε να κάνει cover το maximum draw είναι σωστή. Είτε με περισότερο wattage, ή με καλύτερο efficiency, 80+ platinum at least σκεπτόμενος το κόστος της συσκεύης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, και εγώ θα αγοράσω μια Ferrari αλλά θα την θέλω για όργωμα. Μετά θα γράψω ένα άρθρο στο blog μου κατηγορώντας τους οτι δεν καλύπτουν την χρήση μου ενώ έδωσα 500.000 ευρώ.

 

Το κάθε hardware design έχει και ενα target audience. Το Surface αφορά business & creative professional users. Αν δώσεις τα 2000 και πλέον ευρώ που κοστίζει το book για να το χρησιμοποιείς για gaming, τότε απλά έχεις πετάξει τα λευτά σου και θα γινόσουν serviced πολύ καλύτερα με ενα desktop ή με ένα απο τα πολλά gaming laptop που υπάρχουν.

 

Η παρατήρηση οτι το τροφοδοτικό θα έπρεπε να κάνει cover το maximum draw είναι σωστή. Είτε με περισότερο wattage, ή με καλύτερο efficiency, 80+ platinum at least σκεπτόμενος το κόστος της συσκεύης.

 

Πολλοί εδώ μέσα δεν θέλουν με τίποτα να αποδεχτούν την αλήθεια, σαν μπέμπηδες, όπως εσύ.

 

Αφού σου αρέσουν τα παραδείγματα με αμάξια, γράψε το σωστά:

 

Αγοράζεις μια Ferrari που έχει City mode και Performance mode

 

Μια μέρα αποφασίζεις να αξιοποιήσεις την αμαξάρα που αγόρασες, βγαίνεις εκτός πόλη και πας σε τεράστιες ευθείες να χαρείς το γκάζι σου.

 

Ενεργοποιείς Performance mode και επιταχύνεις. Μετά από λίγο σου σβήνει η μηχανή, με full βενζίνη

 

Μιλάς με την Ferrari και σου λέει α κοιτάχτε να δείτε, μπορεί ο κινητήρας μας να είναι 562 άλογα αλλά το μπεκ της αντλίας βενζίνης αντέχει να δουλεύει στο full μόνο για λίγο. Δεν είναι για παρατεταμένο γκάζι, μπορείς να πατάς full το γκάζι μόνο για 15-20"

 

Λογικά εσύ θα έλεγες α οκ, έχετε δίκιο. Και θα πήγαινες σπίτι σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κατάλαβες εσύ ότι είναι το πρόβλημα? Ότι να ναι. Σαν τον άλλον που λέει ότι είναι σκουπιδι επειδή διπλώνει και του το κάνει χοντρό, αλίμονο αν το έχει δουλέψει ποτέ .

Εγώ ότι να ναι;

Σωστά, και εγώ θα αγοράσω μια Ferrari αλλά θα την θέλω για όργωμα. Μετά θα γράψω ένα άρθρο στο blog μου κατηγορώντας τους οτι δεν καλύπτουν την χρήση μου ενώ έδωσα 500.000 ευρώ.

 

Το κάθε hardware design έχει και ενα target audience. Το Surface αφορά business & creative professional users. Αν δώσεις τα 2000 και πλέον ευρώ που κοστίζει το book για να το χρησιμοποιείς για gaming, τότε απλά έχεις πετάξει τα λευτά σου και θα γινόσουν serviced πολύ καλύτερα με ενα desktop ή με ένα απο τα πολλά gaming laptop που υπάρχουν.

 

Η παρατήρηση οτι το τροφοδοτικό θα έπρεπε να κάνει cover το maximum draw είναι σωστή. Είτε με περισότερο wattage, ή με καλύτερο efficiency, 80+ platinum at least σκεπτόμενος το κόστος της συσκεύης.

Τι να σου πω τώρα... Σου απάντησε ο από κάτω σου.

Πολλοί εδώ μέσα δεν θέλουν με τίποτα να αποδεχτούν την αλήθεια, σαν μπέμπηδες, όπως εσύ.

 

Αφού σου αρέσουν τα παραδείγματα με αμάξια, γράψε το σωστά:

 

Αγοράζεις μια Ferrari που έχει City mode και Performance mode

 

Μια μέρα αποφασίζεις να αξιοποιήσεις την αμαξάρα που αγόρασες, βγαίνεις εκτός πόλη και πας σε τεράστιες ευθείες να χαρείς το γκάζι σου.

 

Ενεργοποιείς Performance mode και επιταχύνεις. Μετά από λίγο σου σβήνει η μηχανή, με full βενζίνη

 

Μιλάς με την Ferrari και σου λέει α κοιτάχτε να δείτε, μπορεί ο κινητήρας μας να είναι 562 άλογα αλλά το μπεκ της αντλίας βενζίνης αντέχει να δουλεύει στο full μόνο για λίγο. Δεν είναι για παρατεταμένο γκάζι, μπορείς να πατάς full το γκάζι μόνο για 15-20"

 

Λογικά εσύ θα έλεγες α οκ, έχετε δίκιο. Και θα πήγαινες σπίτι σου

Απλά δεν θέλουν να δεχτούν πόσο χοντρή βλακεία έκανε η ms
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλοί εδώ μέσα δεν θέλουν με τίποτα να αποδεχτούν την αλήθεια, σαν μπέμπηδες, όπως εσύ.

Λάθος, ξαναδιάβασε το τι λέω και θα δείς που είναι η διαφωνία μου.

 

 

Τι να σου πω τώρα... Σου απάντησε ο από κάτω σου.

 

Δυστυχώς απογοητευτικά.

 

 

Repeat, για μια τελευταία φορά, αφου ο καθένας διαβάζει επιλεκτικά.

 

Το κάθε hardware design έχει και ενα target audience. Το Surface αφορά business & creative professional users. Αν δώσεις τα 2000 και πλέον ευρώ που κοστίζει το book για να το χρησιμοποιείς για gaming, τότε απλά έχεις πετάξει τα λευτά σου και θα γινόσουν serviced πολύ καλύτερα με ενα desktop ή με ένα απο τα πολλά gaming laptop που υπάρχουν.

 

Η παρατήρηση οτι το τροφοδοτικό θα έπρεπε να κάνει cover το maximum draw είναι σωστή. Είτε με περισότερο wattage, ή με καλύτερο efficiency, 80+ platinum at least σκεπτόμενος το κόστος της συσκεύης.

 

Το παράδειγμα σου είναι λάθος, καθώς περιγράφεις κάτι το οποίο έχει σχεδιαστεί για εναν σκοπό (δεί performance car) και χρησιμοποιείτε γι'αυτό. Στην περίπτωση του Surface, μια συσκεύη που έχει σχεδιαστεί για creative professionals, με τον οποίων τις χρήσεις δεν έχει παρουσιάσει θέματα, την κάνουμε review ως gaming PC. Αν έχανε battery life σε photoshop, maya, cad etc... το παράδειγμα σου θα ήταν σωστό. Δεν θα εξίσωνα αυτά τα προγράμματα με city mode.

 

It's simple. Άλλο το αν η Microsoft έκανε λάθος με το τροφοδοτικό, και άλλο να κάνεις review & rate ενα τέτοιο device σε ένα τελείως λανθασμένο use setting. Η διαφωνία μου δεν αφορά την επιλογή της Microsoft. Απλώς γίνεται πολύς θόρυβος για κάτι το οποίο σε τελική ανάλυση δεν θα επηρρεάσει στο ελάχιστο τους χρήστες του Surface, τουλ τους λογικούς αυτούς οι οποίοι το αγόρασαν αντιλαμβανόμενοι το τι τους προσφέρει, και όχι για να παίζουν Battlefront.  

 

Επομένως, το να σχολιάσει κανείς στα πλαίσια της λογικής και στοιχειώδους αντίληψης της τεχνολογίας, χωρίς επιχειρήματα του τύπου "Αγοράζω ότι γουστάρω και πρέπει να κάνει τα πάντα", την κακή επιλογή της Microsoft είναι κάτι θεμιτό. Το να βγάλουμε άχρηστο το Surface, με οπαδικού τύπου κραυγές, λέγοντας οτι θα ανατιναχτεί και είναι σκουπίδι κλπ... είναι τουλ αστείο.

 

Hopefully sanity will prevail. Η κριτική και η αποδόμηση δεν είναι συνώνυμες έννοιες.

Επεξ/σία από UmbertoJeco
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ πιστεύεις οτι η gaming σε σχέση με την creative professional χρήση έχουν διαφορά όσον αφορά το utilization του μηχανήματος.

Αν εγώ σαν creative professional ανοίξω το performance setting και δουλεύω after effects και cinema 4d για 8+ ώρες θα είναι διαφορετικό από το να έπαιζα ένα game πιστεύεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ πιστεύεις οτι η gaming σε σχέση με την creative professional χρήση έχουν διαφορά όσον αφορά το utilization του μηχανήματος.

Αν εγώ σαν creative professional ανοίξω το performance setting και δουλεύω after effects και cinema 4d για 8+ ώρες θα είναι διαφορετικό από το να έπαιζα ένα game πιστεύεις;

Ναι, διότι το stress profile είναι διαφορετικό και έχει highs & lows. Επίσης, οι reviewers του Verge που παρατήρησαν αυτή την συμπεριφορά δεν ανέφεραν κάποιο issue όσον αφορά creative apps. Όπως και κανείς άλλος απ'όσο γνωρίζω. Το να συνδέσουμε τις περιπτώσεις αυτές είναι απλώς εικασία αυτή την στιγμή.

 

Διαβάζοντας το άρθρο στο πρωτότυπο, αν και διαφωνώ με το approach του, το μόνο σημείο στο οποίο υπάρχει η υπόνοια για κάτι τέτοιο είναι "I recently built a dedicated gaming PC, and yet if this Surface Book 2 came with a better power supply I could easily use it as my main PC hooked up to my monitors to play the latest games or get video editing done quickly without worrying the battery could drain." Αλλά πουθενά δεν αναφέρεται ρητά μέσω κάποιας δοκιμής. Αν ήταν κάτι τόσο κραυγαλέο και πανταχού παρών πιστεύω θα το γνωρίζαμε.

 

Αν έχεις αντίθετη πληροφόρηση και αυτό συμβαίνει και στο intended use set του Surface Book, τότε δεν μιλάμε πλέον για ένα mishap αλλά για product breaking flaw. Το συγκεκριμένο flaw βέβαια, δεν είναι κάτι εγγενές στον σχεδιασμό της συσκεύης, η Microsoft θα μπορούσε να το λύσει εύκολα προμηθεύοντας νέα power bricks με μεγαλύτερο wattage στους χρήστες.

 

Το σίγουρο είναι οτι η Microsoft θα πρέπει να επανεξετάσει τα design goals του προϊοντος, στα πλαίσια του performance vs portability.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ένα από τα βασικά τους επιχειρήματα σε σχέση με το mac δεν ήταν ότι παίζει και παιχνίδια;

Η με απατάει η μνήμη μου;

Και όπως γράφει και ο EuphangeL παραπάνω ποια η διαφορά από μια απαιτητική επαγγελματική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ένα από τα βασικά τους επιχειρήματα σε σχέση με το mac δεν ήταν ότι παίζει και παιχνίδια;

Η με απατάει η μνήμη μου;

Και όπως γράφει και ο EuphangeL παραπάνω ποια η διαφορά από μια απαιτητική επαγγελματική χρήση.

Η διαφορά θεωρώ πως είναι αυτά που περιγράφω απο πάνω. Το taxing στα διάφορα resources έχει γενικά διαφορετικό προφιλ σε σχέση με το gaming, που συνήθως κάνει push όλα τα components. Μια ακόμα "απόδειξη" απο το πρωτότυπο άθρο "the battery on the base of the device will drain during certain games if the power settings are set to max performance" δείχνει το inconsistency του θέματος.

 

Ακόμα και μέσα στον ίδιο χώρο, π.χ. creative professionals, every hardware is not created equal. Υπάρχουν περιπτώσεις που το single-core operation είναι το optimal, και άλλες που το multi core operation ή multi core + cuda (OpenCL like) είναι το προτιμότερο. Δεν υπάρχει το one hardware to rule them all, πόσο μάλλον σε μια υπερ-φορητή συσκεύη όπως το Surface line. Σε κάποια workflows θα ταιριάξει, σε άλλα όχι. 

 

Εαν είχαν παρουσιάσει το Surface ως gaming ή casual gaming device απλά για μια προβοκατόρικη κίνηση marketing τότε είναι απλώς ανόητοι. Παρόλαυτα δεν πιστεύω πως κάποιος που γνωρίζει μερικά βασικά πράγματα, θα αγόραζε το Surface με στόχο το gaming ή casual gaming.

 

Εν τέλει, όπως είπα και πριν αν και θεωρώ βλακώδες το όλο premise του άθρου του Verge, ελπίζω η Microsoft να κάνει το σωστό και να βγάλει ενα updated design του power brick σε σύντομο χρόνο και να το προσφέρει στους αγοραστές, και να μην ξανακάνει το ίδιο miscalculation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...