Προς το περιεχόμενο

Κατακόρυφη πτώση στη δημοτικότητα του jailbreak του iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα πραγματα ειναι πιο απλα. Το jb εχει γινει δυσκολοτερο, οι περισσοτεροι που ασχολιοντουσαν με αυτο για διαφορους λογους εχουν χασει το κινητρο του, και οι ομαδες που ασχολουνται ακομα (κινεζοι) το βρωμισαν τοσο πολυ με τα σκουπιδια τους, που ο κοσμος ξενερωσε.

επιπροσθετα οπως τονισαν μερικοι, το ios εχει προσθεσει πολλα πραγματα που ηταν σημαντικοι λογοι για να προχωρησει κανεις σε jb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εισαι ειλικρινα ανεκδιηγητος προσφατα εδωσα iphone 8 plus και εχω ακομα oneplus 5 τι κριμα να διαβαζω τετοια χωρις καμια αιτιολογια....  το τι δουλεψες δεν με αφορα το οτι ειχα iphone Και δεν το προτιμω για οτι αναφερα ισχυει , προφανως και εχω την  δυνατοτητα  να αγορασω οτι γουσταρω αλλα δεν ειμαι ουτε φανατισμενος ουτε θεωρω οτι η apple αποτελει την θεικη λυση ,ειμαι εννιοτε καυστικος σε οσους εχουν χαρακτηριστικα τυφλης εμπιστοσυνης σε εταιριες   καλα κανεις πριν  μιλησεις να περασεις λιγο απο το θεμα των mac να δεις ποσες apple συσκευες ειχα....

 

ανεκδιήγητος είναι αυτός που πετάει μια παπάτζα χωρίς επιχείρημα.

τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιώμαστε

 

ακόμα περιμένω να μου πεις τα professional features και "ελευθερίες" του Android vs iOS, από το πρώτο σου post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ο λόγος που δεν ασχολούμαι πλέον με jaibreak είναι ότι

1) λείπουν πολύ λίγα πράγματα από native iOS

2) πάντα το jailbreak και πολλά tweaks σήμαινε μικρότερη αξιοπιστία και πτώση ποιότητας UI

3) πλέον το κινητό σου έχει πρόσβαση σε πολύ προσωπικά στοιχεία ( health data, banking details με το Apple Pay)

 

Τα 2,3 κυρίως δεν είναι ικανά να σε πείσουν να ασχοληθείς για να βάλεις 1-2 χαζούλης tweak.

 

Επίσης μεγάλωσα, πλέον το κινητό είναι εργαλείο , όχι παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απιστευτα γελοιο να λνε καποιοι οτι επειδη ειναι ακριβο δεν εχει κοσμο ... το απολυτο hype κινητο , κορυφαιο κλειστο λογισμικο και native υπηρεσιες οσοι εχουν το παιρνουν ... Οποιος μπορει παιρνει οποιος οχι περιμενει ή παει σε ανδροειδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ειλικρινά, όλοι εσείς που θεωρείτε το IOS λειψό, πείτε μας λίγο τί ακριβώς δουλειά κάνετε με το κινητό και σας ενοχλεί τόσο πολύ το ότι σταμάτησε το Jailbreak? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να ασχοληθώ αρκετά χρόνια με ios ( installous εποχές )  αλλά αυτό που είδα με το ios 11 από reviews πραγματικά δεν βλέπω λόγο για jailbreak.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι τώρα πια μπορείς να τρέχεις εφαρμογές τζαμπέ χωρίς jailbreak οπότε... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ έχω βρεί το επόμενο κινητό μου ήδη και τα χριστούγεννα το αγοράζω.Kodak Extra.ΈΧΕΙ ΗΧΕΙΟ,ΚΑΝΕΙ ΚΛΗΣΕΙΣ και έχει ΓΑΜΑΤΕΣ ΚΑΜΕΡΕΣ.Ά ξέχασα...στέλνει και sms,έχει ημερολόγιο και μπορεί να βάλεις και κάρτα επέκτασης μέχρι +64gb για τις φωτό σου.

Εμένα το κινητό θέλω να μπορεί να κανει τηλ,να στελνει μνμ,να έχει gps,να έχει την εφαρμογή της τράπεζας και πολύ καλή κάμερα λόγω συχνών ταξιδιών με την μηχανή.Ειτε είναι μήλο είτε αχλάδι ή μπανάνα στα παλια μου τα πληκτολόγια.Την δουλειά του την κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις χθες πέρασα από το iOS (5s) στο Android 7 και ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το σοκ. Ήθελα οικονομικά, μεγαλύτερη οθόνη, αλλά προφανώς ότι δίνεις παίρνεις. Με βλέπω να γυρίζω πίσω πριν ξημερώσει Δευτέρα!

Φιλε εισαι καλα νοιωθεις καλυτερα; να καλεσουμε το 166;θα την παλεψεις μεχρι δευετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iOS είναι για τους άντρες που δεν έχουν χρόνο να χάνουν με ρουταρίσματα και ξεκασαρίσματα.

 

Για όλους τους υπόλοιπους υπάρχουν τα Xiaomi.

 

 

Πολύ νεκρό είναι το νήμα για θέμα της Apple, ήθελε μία ώθηση θαρρώ tumblr_m66hc0YJ8a1rzy69xo1_500.gif

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ειλικρινά, όλοι εσείς που θεωρείτε το IOS λειψό, πείτε μας λίγο τί ακριβώς δουλειά κάνετε με το κινητό και σας ενοχλεί τόσο πολύ το ότι σταμάτησε το Jailbreak? 

 

θα σου πω εγώ,

 

είμαι κάτοχος iphone, αλλά δεν το έχω jailbreak

(είχα στο iphone1, ήταν ο μόνος τρόπος να παρακάμψεις το κλείδωμα και να δουλέψει εκτός ΗΠΑ/UK)

 

έχοντας μεγαλώσει με διάφορους υπολογιστές, από την εποχή του ZX81, θεωρούσα πάντα τον υπολογιστή ένα μηχάνημα του οποίου είμαι εγώ ο διαχειριστής, που μπορώ να κάνω ότι θέλω εγώ, άσχετα αν δεν είναι σωστό, ασφαλές ή προβλεπόμενο

 

θέλω στον υπολογιστή που έχω να μπορώ να τρέξω ότι πρόγραμμα γουστάρω, όχι ότι εγκρίνει η μαμά εταιρεία,

 

θεωρώντας λοιπόν το smartphone, έναν μικρό ( ; ) υπολογιστή, ποτέ δεν χώνεψα, το νταβατζηλίκι της apple που αποφασίζει αυτή ποια εφαρμογή θα μπορώ να τρέξω στο κινητό (διάφορες και για διάφορους λόγους αποσύρθηκαν στο παρελθόν από το app store),

 

ξέρω είναι για το καλό μου, αλλά δε θέλω προστάτες

 

από την άποψη αυτή, το jailbreak σου έδινε μια ελευθερία,

άσχετα αν σήμερα δεν το χρησιμοποιώ, μπορεί να ήθελα να το κάνω αύριο

 

αυτά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ όταν είχα το 3gs, το είχα κάνει jailbreak για να κατεβάζω παιχνίδια από το θείο. Το ίδιο και στο ipad mini που είχα, τώρα τι λέτε εσείς για δυνατότητες του iOS μου φαίνονται κουφά.

 

Μετά πήγα σε Android και ησύχασα. Σε βαθμό που ενώ μπορώ αύριο να αγοράσω 10 iPhone x και να μην μου λείπουν τα λεφτά, να το θεωρώ μεγάλη κοροϊδία. Μα πολύ μεγαλη όμως, συγγνώμη για όσους έχουν.

 

Καλά κινητά και tablets αλλά τα λεφτά που ζητάνε είναι για τα πανηγύρια. Εντελώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΗΓΗ : macrumors , αρθογραφος ΤΙμοθεος Κουκ.

 

Ρε μας δουλευετε ? ειναι σαν να λεμε ο κοσμος δε θελει να κατεβαζει πια για αυτο κλεισανε τα τορενταδικα. Οτι εχει γινει μαζικο και αγριο κυνηγι λες κ ειναι τρομοκρατες ειναι ασχετο

 

ο λογος ειναι ο εξης

1.δε μπορεις πια να κανεις jailbreak, αν εχω χασει νεα με ενδιαφερει να μαθω

2. τους εφαγε νομικα η apple και τους αναγκασε να το κλεισουν

3. Μονο οι γκομενιτσες εχουν μεινει με Iphone. ολοι οσοι θα θελαν jailbreak εχουν android . Δε εχω γνωρισει κανενα κομπιουτερακια που του αρεσει να πειραζει και να εχει iphone

ξερω μονο ενα gay κουμπιουτερακια gay,που πηρε iphone για να χακαρει τους χαρτες του pokemon go!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω εγώ,

 

είμαι κάτοχος iphone, αλλά δεν το έχω jailbreak

(είχα στο iphone1, ήταν ο μόνος τρόπος να παρακάμψεις το κλείδωμα και να δουλέψει εκτός ΗΠΑ/UK)

 

έχοντας μεγαλώσει με διάφορους υπολογιστές, από την εποχή του ZX81, θεωρούσα πάντα τον υπολογιστή ένα μηχάνημα του οποίου είμαι εγώ ο διαχειριστής, που μπορώ να κάνω ότι θέλω εγώ, άσχετα αν δεν είναι σωστό, ασφαλές ή προβλεπόμενο

 

θέλω στον υπολογιστή που έχω να μπορώ να τρέξω ότι πρόγραμμα γουστάρω, όχι ότι εγκρίνει η μαμά εταιρεία,

 

θεωρώντας λοιπόν το smartphone, έναν μικρό ( ; ) υπολογιστή, ποτέ δεν χώνεψα, το νταβατζηλίκι της apple που αποφασίζει αυτή ποια εφαρμογή θα μπορώ να τρέξω στο κινητό (διάφορες και για διάφορους λόγους αποσύρθηκαν στο παρελθόν από το app store),

 

ξέρω είναι για το καλό μου, αλλά δε θέλω προστάτες

 

από την άποψη αυτή, το jailbreak σου έδινε μια ελευθερία,

άσχετα αν σήμερα δεν το χρησιμοποιώ, μπορεί να ήθελα να το κάνω αύριο

 

αυτά

 

αυτή είναι και η διαφορετική προσέγγιση των δύο στρατοπέδων.

 

εγώ απο την μεριά μου εκτιμώ το privacy του iOS (πάντα σε σχέση με το τρύπιο Android - διαφημίσεις - tracking), το καθαρό store (πολλά fail από μεριάς google με "μολυσμένα" apks - για να μην μιλήσω για τα hacked apks που κυκλοφορούν στο Inet) 

 

ειδικά σε μια συσκευή που έχω από τα banking accounts μου -health data etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ όταν είχα το 3gs, το είχα κάνει jailbreak για να κατεβάζω παιχνίδια από το θείο. Το ίδιο και στο ipad mini που είχα, τώρα τι λέτε εσείς για δυνατότητες του iOS μου φαίνονται κουφά.

 

Μετά πήγα σε Android και ησύχασα. Σε βαθμό που ενώ μπορώ αύριο να αγοράσω 10 iPhone x και να μην μου λείπουν τα λεφτά, να το θεωρώ μεγάλη κοροϊδία. Μα πολύ μεγαλη όμως, συγγνώμη για όσους έχουν.

 

Καλά κινητά και tablets αλλά τα λεφτά που ζητάνε είναι για τα πανηγύρια. Εντελώς.

 

iPhone μπορείς να αγοράσεις αλλά παιχνίδια όχι και ασχολείσαι με σπασμένα από τον ''θείο''... μάλιστα το ακούσαμε και αυτό.-

:lol:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...