Προς το περιεχόμενο

Η τελική έκδοση του Edge browser διαθέσιμη για Android και iOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω η πρωτη κινηση που κανουμε σε ενα pc μετα απο fresh install ειναι να βαλουμε mozilla, chrome η opera...

 

Και καλά εγω ειμαι προκατηλημενος με τον Internet explor... εεεε ... τους browsers της microsoft εννοω..

 

Αναρωτιέμαι ποιος άλλος θα το βάλει σε android η σε ios.... ποιος...?

Ποιος???? ΠΟΙΟΣ???? και γιατί??????

 

Ρε μπας και η MS απλα τρολάρει??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο και για το android. Χρησιμοποιεί το webkit του Android. Υπάρχουν τόσοι browsers που χρησιμοποιούν το webkit, γιατί να χρησιμοποιήσεις της Microsoft?

Γιατί εκτός του ότι δουλεύει πολύ καλά ακόμα και στην beta, συγχρονίζει τα πάντα στον edge στον υπολογιστή σου. όπως επίσης το να ανοίγεις μια σελίδα στο κινητό σου και να συνεχίζεις στο υπολογιστή σου.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω η πρωτη κινηση που κανουμε σε ενα pc μετα απο fresh install ειναι να βαλουμε mozilla, chrome η opera...

 

Και καλά εγω ειμαι προκατηλημενος με τον Internet explor... εεεε ... τους browsers της microsoft εννοω..

 

Αναρωτιέμαι ποιος άλλος θα το βάλει σε android η σε ios.... ποιος...?

Ποιος???? ΠΟΙΟΣ???? και γιατί??????

 

Ρε μπας και η MS απλα τρολάρει??

Εγω ρε.

Ικανοποιημενος;

:)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εκτός του ότι δουλεύει πολύ καλά ακόμα και στην beta, συγχρονίζει τα πάντα στον edge στον υπολογιστή σου. όπως επίσης το να ανοίγεις μια σελίδα στο κινητό σου και να συνεχίζεις στο υπολογιστή σου.

 

Κοίτα δεν διαφωνώ για τα features του και τον έχω βάλει και εγώ τον beta στο android, αλλά πες μου τι να κάνεις το γεγονός ότι συγχρονίζει τα πάντα στον edge στο pc αφού σχεδόν κανείς δεν τον χρησιμοποιεί στο pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Edge ήταν απαραίτητος για την ιστορία MDM/MAM που γράφει η Microsoft. Είναι μέρος του conditional access.

 

Με αυτόν τον τρόπο αν θέλει κάποιος διαχειριστής μπορεί να προκρίνει ως συμβατό/ασφαλές ένα συγκεκριμένο browser και να είναι managed από το cloud. Για την ιστορία ίσως και να είναι καλύτερα που δεν τα κατάφερε η Microsoft με τα κινητά , αναγκάστηκε να βγάλει πράγματα για τις άλλες δυο πλατφόρμες. Αν τα πήγαινε καλύτερα ίσως και να μην έκανε τίποτα για τους υπόλοιπους και να είχε τα ίδια feature με το Blackberry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα δεν διαφωνώ για τα features του και τον έχω βάλει και εγώ τον beta στο android, αλλά πες μου τι να κάνεις το γεγονός ότι συγχρονίζει τα πάντα στον edge στο pc αφού σχεδόν κανείς δεν τον χρησιμοποιεί στο pc?

Για όποιον το χρησιμοποιεί στο pc όπως εγώ τουλάχιστον. Στο pc κατάφερε να με τραβήξει από τον chrome και σαν συνολική λειτουργία, απόκριση καθώς και σαν δυνατότητες, ευκολίες που παρέχει ειδικά σε κάποιον που δουλεύει σε υβριδικό laptop, tablet με stylus όπως το surface. Η εμπειρία που προσφέρει σε τέτοιου είδους μηχανήματα είναι πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό και πίστεψε με το έψαξα πολύ πρίν κατάληξω στον edge.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που κάνει χρήση πολλών addons ίσως φαντάζει κακός browser.
Επίσης η πλειοψηφία είναι προκατειλημμένη.

Η αλήθεια είναι όμως ότι από τις εκδόσεις IE10 και μετά ο browser της MS είναι αξιοπρεπέστατος.
Ταχύτατος, ειδικά ο Edge είναι ελαφρύς πάρα πολύ & με το καλύτερο scrolling experience.
Επίσης αν κάποιος πιστεύει ότι ο Safari είναι καλύτερος από τον Edge απλά γελάω... τα ίδια χάλια είναι και ο ίδιος πονοκέφαλος για τους web devs.
Μιλάω πάντα για τις εκδόσεις ΙΕ10+.

O browser αποτελεί μια πολύ επιλογή για καθημερινή χρήση, social media, youtube κλπ.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εκτός του ότι δουλεύει πολύ καλά ακόμα και στην beta, συγχρονίζει τα πάντα στον edge στον υπολογιστή σου. όπως επίσης το να ανοίγεις μια σελίδα στο κινητό σου και να συνεχίζεις στο υπολογιστή σου.

τουλάχιστον ο Firefox και ο chrome το κάνει αυτό. Ποιος ο λόγος, ειδικά μετά την τρομερή βελτίωση του firefox, να πας Edge (και στο κινητό);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλάχιστον ο Firefox και ο chrome το κάνει αυτό. Ποιος ο λόγος, ειδικά μετά την τρομερή βελτίωση του firefox, να πας Edge (και στο κινητό);

Αν διαβάσεις την επόμενη απάντηση που είχα δώσει, θα καταλάβεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις την επόμενη απάντηση που είχα δώσει, θα καταλάβεις.

O Firefox έχει τελειώσει εδώ και ένα χρόνο τον σκότωσε η ίδια η Mozzila αφού τον μετάτρεψε σε έναν CPU hungry full bugged MS EDGE

Απλά πυροβόλησαν το πόδι του εκεί απο τοτε που μου γίνανε SJWs.

Ο EDGE από την άλλη εάν δεν τον σαμπόταραν τα ίδια τα windows 10 θα ήταν εκπληκτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε το αλλο, με το που θα τον εγκαταστήσεις θα γεμίσει το κινητό ιούς, κόρες, βατράχια και άλλα περίεργα παράσιτα

... σωστά τα λες για τον Chrome, αλλά εδώ μιλάμε για τον Edge.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, ρε παιδιά: Θα επιλέξουμε browser με βάση τις προκαταλήψεις μας η τις αδιακρίβωτες πεποιθήσεις μας;

 

Καλά τα λέει παραπάνω ο φίλος που δεν το βλέπει μονοδιάστατα: υπάρχουν κι άλλες συσκευές νέας μορφής: οι υβριδικές! Εκεί θές εφαρμογές καλοπρογραμματισμένες που δεν αδειάζουν τη μπαταρία σου, που ενσωματώνουν νέες τεχνολογίες!

 

Το σημαντικότερο απο όλα για να μη μακρηγορώ είναι το εξής: Ποιος κάνει το engineering και με πόση σοβαρότητα θα το κάνει και στο μέλλον; Με βάση αυτό το σκεπτικό τα περισσότερα Opensource απορρίπτονται ενώ το Chrome φαντάζει απαρχαιομένο σε σύγχρονες συσκευές...

 

Και να 'χουμε καλό ερώτημα: Τι έχει ο Edge στο desktop; Εντάξει έχει θέμα με τη διαχείριση των bookmarks αλλά τι άλλο; Δεν είναι ταχύτατος; Δεν έχει τον ποιοτικότερο μηχανισμό κύλισης; Δεν απεικονίζει σωστά τις γραμματοσειρές; Δεν διασυνδέεται σωστά με τις εφαρμογές του υπόλοιπου συστήματος;

 

Δείτε  εν τω μεταξύ και features που έρχονται όπως το Sets που βασίζονται στον μηχανισμό του Edge!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλος ειναι και δεν υπαρχει στο store. Οποιος θελει παντως να τον κατεβασει παραθετω το link που βρηκα..  https://www.apkmirror.com/apk/microsoft-corporation/microsoft-edge/microsoft-edge-1-0-0-1270-release/microsoft-edge-1-0-0-1270-android-apk-download/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...