Προς το περιεχόμενο

Συσκευές που πήρε για έρευνα η αστυνομία


Pintsie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! 

Τις συσκευές που μπορεί να πάρει η αστυνομία για έρευνα (πχ κινητό, σκληροί δίσκοι, usb κτλ) τα παίρνεις πίσω ποτέ ή όχι; 

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχω βρει κάτι στο internet. 

Να τους έχεις πάει πχ εσύ σπίτι σου ή στη δουλειά σου για να βρουν κάτι για μια έρευνα και να τους έχεις δώσει και κινητό για να ψάξουν καλύτερα εφόσον δεν έχουν βρει κάτι. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα σε περιστατικό κλοπής που κατήγγειλα στην ασφάλεια και που έπρεπε να τους δώσω υλικό (βίντεο) μου είπαν ότι θα κρατήσουν το μέσο, οπότε να προτιμήσω CD/DVD αντί για στικάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στην Δίωξη ηλεκτρονικού Εγκλήματος να σου πουν επίσημα;

Δεν είναι για μένα. Δεν έχω αριθμό υπόθεσης κτλ. 

Απλά από περιέργεια ρωτάω εγώ επειδή μου κάνει εντύπωση ότι σου τα κρατάνε και δεν ξέρεις αν θα τα πάρεις πίσω και πότε. 

Πρόσφατα σε περιστατικό κλοπής που κατήγγειλα στην ασφάλεια και που έπρεπε να τους δώσω υλικό (βίντεο) μου είπαν ότι θα κρατήσουν το μέσο, οπότε να προτιμήσω CD/DVD αντί για στικάκι.

εννοούσαν θα το κρατούσαν για πάντα; :o 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω εφόσον η παραγραφή πολλές φορές γίνεται μετά απο 10άδες χρόνια, τότε και τα αποδεικτικά στοιχεία φυλάσσονται 10άδες χρόνια. Μετά πιθανότατα καταστρέφονται ή πωλούνται σε δημοπρασίες (εφόσον έχουν ακόμα κάποια αξία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να πεσεις σε τοσο ζωα που να πανε να σου παρουνε δισκους και καταγραφικο μαζι . Και εννοειται μετα δε θα τα ξαναδεις .

Χειροτεροι απο ληστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα άλλο να είσαι ύποπτος, άλλο κατηγορούμενος. Άλλο να βοηθάς σε μια έρευνα. Άλλο να έχουν βρει κάτι μέσα σε αυτό και άλλο να μην έχουν βρει απολύτως τίποτα που και κατηγορούμενος πχ να είσαι, μετά προφανώς αθωώνεσαι. 

Μου κάνουν εντύπωση όλα αυτά. 
Τι διάολο; 

Να μαζέψω λεφτά να πάρω δώρο κινητό δηλαδή για τα Χριστούγεννα γιατί δεν πρόκειται να το πάρει ποτέ πίσω; 
Κοίτα πού μπλέκεις όταν πας οικειοθελώς να κάνεις κάτι καλό. :/  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου κρατήσανε το φλασάκι σε κάτι βίντεο που έδωσα από κλοπή

θέλανε επιπλέον να πάρουνε τα καταγραφικά με τους δίσκους από γύρω μαγαζιά που είχανε επίσης σχετικά βίντεο

σιγά μη γυρνάγανε πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτές τις περιπτώσεις η Αστυνομία εκ του Νόμου είναι υποχρεωμένη να κάνει Έκθεση Κατάσχεσης η οποία

επισυνάπτεται στη σχετική δικογραφία και αποστέλλεται στον Εισαγγελέα μαζί με τα κατασχεθέντα για έλεγχο.

Εάν δεν έχει συνταχθεί επίσημη Έκθεση Κατάσχεσης κακώς αυτά τα αντικείμενα βρίσκονται στα χέρια της

Αστυνομίας και ο ιδιοκτήτης πρέπει να ζητήσει να του τα επιστρέψουν..

 

Μετά το πέρας της δίκης το αρμόδιο δικαστήριο αποφαίνεται και για την τύχη των κατασχεθέντων.

 

Αυτό μπορεί να γίνει και νωρίτερα ύστερα από αίτημα του ιδιοκτήτη των κατασχεθέντων,αλλά σπάνια να ληφθεί

απόφαση για να του επιστραφούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...