Προς το περιεχόμενο

αναβάθμιση λέβητα αερίου


kSiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε 12 χρόνια τον Buderus Logamax u012. Μας παρουσίασε πρόβλημα στην πλακέτα την οποία προσπαθήσανε 2 ηλεκτρονικοί να την επισκευάσουν ανεπιτυχώς. Ο λέβητας ξεκινάει για 2 δευτερόλεπτα και σβήνει αμέσως. Σε 2 ειδικούς που ρωτήσαμε μας πρότειναν να αναβαθμίσουμε στον παρακάτω

post-60608-0-47986200-1512406708_thumb.jpg

Έχει κάποιος εμπειρία με την συγκεκριμένη μάρκα; Αξίζει η αναβάθμιση ή να εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα επισκευής του υπάρχων. Θα υπάρχει απόσβεση χρημάτων μακροπρόθεσμα από την κατανάλωση-απόδοση; 

Ο buderus μπορώ να πω πως τα τελευταία χρόνια μας παιδεύει λιγάκι με τις μικροβλάβες του. Πρόσφατα αλλάξαμε και κάποιον αισθητήρα. Συχνά μας ρίχνει την πίεση με αποτέλεσμα να μην εκκινεί και αναγκαστικά κατεβαίνουμε στο λεβητοστάσιο και χειρωκίνητα ανεβάζουμε πίεση. Καμιά φορά ενώ έχει πίεση δεν ξεκινάει και θέλει την σφυριά του.

Αναφερόμαστε σε μονοκατοικία ενώς επιπέδου 120τμ με 8 σώματα(αν θυμάμαι καλά) με λεβητοστάσιο στο υπόγειο.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο Buderus που έχεις δεν είναι συμπύκνωσης, δεν αξίζει να τον επισκευάσεις.

Αν είναι ίσως είναι φτηνότερο να βρεις καινούργια πλακέτα.

Βέβαια από την περιγραφή της βλάβης, μοιάζει για πρόβλημα αισθητήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν ο Buderus που έχεις δεν είναι συμπύκνωσης, δεν αξίζει να τον επισκευάσεις.

 

Στην φωτογραφία πάντως γράφει συμπύκνωσης.

Υπάρχει τέτοιος λεβητας που να λειτουργεί με μπουκάλα εμπορίου; Δηλαδή με υγραέριο;

 

 Λέβητες για υγραέριο νομίζω ότι υπάρχουν αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει να πηγαίνεις να αλλάζεις μπουκάλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο Buderus που έχεις δεν είναι συμπύκνωσης, δεν αξίζει να τον επισκευάσεις.

Αν είναι ίσως είναι φτηνότερο να βρεις καινούργια πλακέτα.

Βέβαια από την περιγραφή της βλάβης, μοιάζει για πρόβλημα αισθητήρα.

Δεν ξέρω αν είναι συμπύκνωσης δυστυχώς και δεν γνωρίζω καν τι είναι αυτό. Πλακέτα απο ebay ιταλίας είδα με 200 ευρώ περίπου και απο Ουγγαρία με 180. Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να τα δώσεις για 12 ετών λέβητα. Απόψε θα κάνουμε έναν ακόμα έλεγχο από άλλον ειδικό στον χώρο μας να δούμε μπας και την βγάλουμε με κανέναν αισθητήρα (παρόλο που έχει γίνει έλεγχος σε όλους τους αισθητήρες από διαφορετικό τεχνικό).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε καινουριο εμπειρικα και μονο καλυτερα να προτιμησεις της εταιρειας baxi πληρους συμπυκνωσης ( τα μοντελα με κωδικο gac) δουλευουν απροβληματιστα χωρις αλλαγη μπεκ καταλαβαξνοντας αυτοματα τον τυπο αεριου και immergas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον οι περισσότεροι λεβητες είναι συμπυκνωσης και αν αποφασίσεις αλλαγή είναι κρίμα να μην αναβαθμίσεις το λεβητα σου.

Τώρα για λεβητα να επιλέξεις με όσο τον δυνατόν περισσότερα έτη εγγύησης. Η εγγύηση είναι ενδεικτικοτατη της αξιοπιστίας του μηχανήματος. Συγκεκριμένα οι λεβητες radiant δίνουν 10 έτη εγγύηση αλλά η τιμή τους είναι τσιμπημένη. (200 ευρώ παραπάνω από κάποιον αντίστοιχο). Ωστόσο θεωρώ πως αξίζει το παραπάνω κόστος για να έχεις ένα αξιόπιστο μηχάνημα. Για τους sime δεν έχω ακούσει τα καλύτερα κυρίως όσον αφορά τη λειτουργία τους στο ΖΝΧ. Για μένα κοίτα σε μάρκες όπως Ariston, Chaffoteaux, Radiant, Chappee, Intergas, Saturn.

 

Επιπλέον κατά την επιλογή να προσέξεις να είναι εξωτερικού χώρου, ωστόσο σε κάθε περίπτωση καλό είναι να κατασκευάσεις ένα μικρό στεγαστρακι ώστε να προστατευεται το λεβητακι.

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τέτοιος λεβητας που να λειτουργεί με μπουκάλα εμπορίου; Δηλαδή με υγραέριο;

Υπάρχει,έχει ο γείτονας επαγγελματίας στη ψύξη-θέρμανση,δεν έχει ηλιακό και χειμώνα-καλοκαίρι τον έχει για άμεσο ζεστό νερό.

Τις μπουκάλες τις φέρνουν στο σπίτι delivery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τέτοιος λεβητας που να λειτουργεί με μπουκάλα εμπορίου; Δηλαδή με υγραέριο;

Σχεδόν όλοι... Απλά αν έχεις ήδη λεβητα φυσικού αερίου πρέπει να έρθει τεχνικός να αλλάξει τα μπεκακια (είναι πολλά) και να κάνει ανάλογες ρυθμίσεις στις πιέσεις υγραεριου αέρα... Αν πάλι δεν έχεις ήδη λεβητα μπορείς να τον παραγγείλεις κατευθείαν με μπεκακια υγραεριου και έρχεται έτοιμος...

Έχουμε 12 χρόνια τον Buderus Logamax u012. Μας παρουσίασε πρόβλημα στην πλακέτα την οποία προσπαθήσανε 2 ηλεκτρονικοί να την επισκευάσουν ανεπιτυχώς. Ο λέβητας ξεκινάει για 2 δευτερόλεπτα και σβήνει αμέσως. Σε 2 ειδικούς που ρωτήσαμε μας πρότειναν να αναβαθμίσουμε στον παρακάτω

 

Untitled123.jpg

 

Έχει κάποιος εμπειρία με την συγκεκριμένη μάρκα; Αξίζει η αναβάθμιση ή να εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα επισκευής του υπάρχων. Θα υπάρχει απόσβεση χρημάτων μακροπρόθεσμα από την κατανάλωση-απόδοση;

 

Ο buderus μπορώ να πω πως τα τελευταία χρόνια μας παιδεύει λιγάκι με τις μικροβλάβες του. Πρόσφατα αλλάξαμε και κάποιον αισθητήρα. Συχνά μας ρίχνει την πίεση με αποτέλεσμα να μην εκκινεί και αναγκαστικά κατεβαίνουμε στο λεβητοστάσιο και χειρωκίνητα ανεβάζουμε πίεση. Καμιά φορά ενώ έχει πίεση δεν ξεκινάει και θέλει την σφυριά του.

 

Αναφερόμαστε σε μονοκατοικία ενώς επιπέδου 120τμ με 8 σώματα(αν θυμάμαι καλά) με λεβητοστάσιο στο υπόγειο.

 

 

 

 

Έχω δουλέψει λεβητες της συγκεκριμένης εταιρίας αν και πολύ σπάνια (για πελάτες που θέλανε πολύ χαμηλό baget) και δεν μπορώ να πω ούτε ότι είναι καλοί ούτε ότι είναι χάλια... Θα τους χαρακτήριζα οκ σχετικά με άλλους που έχω συναντήσει στο ίδιο εύρος τιμής...

 

Για την περίπτωση σου θα πρότεινα ένα λεβητα με Clima manager ώστε ότι και να προκύψει από βλάβες μπορείς να χειριστείς τον λεβητα από τον θερμοστάτη σου για τα πάντα σχεδόν (συμπλήρωση νερού included)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Buderus, που έχω, έχει επιλογή στο μενού για το είδος του καυσίμου.

Υγραέριο έχω δει να βάζουν σε περιοχές που περιμένουν να γίνει εγκατάσταση φυσικού αερίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...