Προς το περιεχόμενο

Αποστολές απο Κίνα με EMS. (τελωνεία κλπ...)


BMWi7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μετά από τις αλλαγές που έγιναν στην τελωνειακή διαχείρηση των πακέτων που έρχονται από την Κίνα, μίλησα με γνωστό μου και μου είπε πως αν δεν θέλω να περιμένω να γίνει ελεγχος στο δέμα (δλδ 1,5 μήνας επιπλέον στο περίμενε..) , πρεπει να πληρωσω EMS. Iσχυει κατι τετοιο; Δηλαδή αν επιλέξω αποστολή με ΕΜS θα γλιτώσω τον 1 μηνα όπου θα κάθετε το δεμα Ελλάδα; (Γιατί γνωρίζω πως με EMS γλιτώνεις ουσιαστικά το shipping time.) Υπάρχει κάποια αλλη λύση? Ty! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι λες.

EMS είναι ας το πούμε τα ΕΛΤΑ των Κινέζων, δεν άλλαξε κάτι στα τελωνεία που να έχει σχέση με τον χρόνο αναμονής (εκτός αν εισάγεις πχ ηλεκτρικά τσιγάρα κτλ που τα απαγορεύσανε νομίζω)

Το μόνο που άλλαξε (δεν ξέρω αν ήδη εφαρμόζεται μιας και έχω καιρώ να πάρω κάτι εκτός ΕΕ) είναι το ότι στα ΕΛΤΑ σκέφτονται(ή το κάνουν ήδη) να χρεώνουν 15 ευρώ για εκτελωνιστή πράγμα που δεν συνέβαινε στο παρελθόν.

οπότε εκτός απο τα έξοδα αποστολής + 15 ευρώ +0 έως 50 ευρώ (ανάλογα το συνολικό κόστος του αντικειμένου με βάσει τα δικά τους κιτάπια στο τελωνείο και όχι τι δήλωσες εσύ ) + ΦΠΑ. 

Πράματα χαμηλής αξίας (νομίζω απο 30 και κάτω) δεν χρεώνονται τίποτα.

μπορείς βέβαια να κάνεις τριγωνική αποστολή (μαγαζιά όπως το gearbest προσφέρουν κάτι τέτοιο) δηλαδή ο Κινέζος θα τα στείλει σε αποθήκη που έχει σε χώρα της ΕΕ και απο αυτή την χώρα θα έρθουν σε εσένα χωρίς τελωνείο αλλά κοστίζει παραπάνω αυτό οπότε δεν ξέρω αν συμφέρει σε κάθε περίπτωση.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μετά από τις αλλαγές που έγιναν στην τελωνειακή διαχείρηση των πακέτων που έρχονται από την Κίνα, μίλησα με γνωστό μου και μου είπε πως αν δεν θέλω να περιμένω να γίνει ελεγχος στο δέμα (δλδ 1,5 μήνας επιπλέον στο περίμενε..) , πρεπει να πληρωσω EMS. Iσχυει κατι τετοιο; Δηλαδή αν επιλέξω αποστολή με ΕΜS θα γλιτώσω τον 1 μηνα όπου θα κάθετε το δεμα Ελλάδα; (Γιατί γνωρίζω πως με EMS γλιτώνεις ουσιαστικά το shipping time.) Υπάρχει κάποια αλλη λύση? Ty! 

 

Η EMS είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων και στην Ελλάδα εξυπηρετείται από την ΕΛΤΑ Courier.

Το μόνο που θα γλυτώσεις είναι ο χρόνος διεκπεραίωσης του δέματος και όχι, φυσικά, το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...