Προς το περιεχόμενο

Παραβιάστηκε η υπηρεσία “mining renting” NiceHash. Έκλεψαν πάνω από $60 εκατομμύρια σε Bitcoins


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη ρε μάγκες τοση κουβεντα και θεωρια πισω απο το  βιτ κοιν για να καταντησει στην ουσια χρηματιστήριο και τζογαρισμα......Αυτη ειναι η επαναστάση...........μας δουλεύεται.

 

Το bitcoin ειναι ενα εργαλειο, οπως καθε προιον της τεχνολογιας. Για καποιους ειναι απλα ενα μεσο να πλουτισουν, για αλλους ειναι κατι πολυ παραπανω.

 

Απλα μπορεις να εισαι κυνικος αλλα ταυτοχρονα να βλεπεις και δυνατοτητες που υπαρχουν περα απο το αμεσο κερδος. Αν βεβαια καταλαβαινεις πως λειτουργει το συστημα και δεν διαβαζεις απλως το καθε τυχαιο αρθρο απο συγγραφεα που ξερει ελαχιστα περισσοτερα απο τους αναγνωστες του.

 

Ασχετο, αλλα επειδη μιλησες για τζογαρισμα και για ενα εργαλειο που ενω ειναι πολυ πιο γενικο και χρησιμο και εχει πολλη θεωρια απο πισω καταληγει να χρησιμοποιειται ετσι, να αναφερω οτι ολοκληρο παρακλαδι των μαθηματικων εχει τις ριζες του στο τζογαρισμα. Ο Bernouli που ειναι ο πατερας των πιθανοτητων, ανεπτυξε τις θεωριες του για να τον βοηθησουν στα τυχερα παιχνιδια καθως ηταν μανιακος τζογαδορος.

 

Εσυ εχεις καποιο τροπο να σταματησεις τους ανθρωπους να προσπαθουν να βγαλουν κερδος πασει θυσια? Εννοειται οτι θα το κανουν με οποιον τροπο μπορουν να σκεφτουν και με οποιο εργαλειο ειναι διαθεσιμο. Ειναι η μονη περιπτωση στην οποια μπορω να ειμαι σιγουρος οτι η δημιουργικοτητα και η οξυδερκεια του καθε ανθρωπου θα δουλευει στο μεγιστο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δλδ υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω που δίνουν κοντά στα 5000$ real money για να αγοράσουν BC; Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε τις φάτσες τους όταν όλο αυτό σκάσει. 

 

Και δεν ξέρεις και κάνεις και τον έξυπνο. Νομίσματα υπάρχουν στην ανθρωπότητα από αρχαιοτάτων χρόνων. Η ύπαρξη των νομισμάτων καταγράφονται το 900 π.Χ. στην Κίνα και το 700 π.Χ στην περιοχή της Μικράς Ασίας. Το bitcoin είναι ένα παράλληλο νόμισμα που υπάρχει εκτός του επίσημου χρηματοοικονομικού συστήματος, χωρίς την υποστήριξη κάποιας εθνικής οικονομίας και χωρίς την αναγνώριση του από το τραπεζικό σύστημα. Όσο λοιπόν είναι σε αυτή την κατάσταση είναι εύκολο να καταρρεύσει από την μια στιγμή στην άλλη και όλοι, όσοι αγόρασαν bc με κανονικά λεφτά να τα κλαίνε με μαύρο δάκρυ. 

Τι 5, 15 δε λες καλύτερα; :)

 

(Είμαι ένας απ'αυτούς, αν σκάσει, έσκασε, δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Αλλά δεν ήθελα πλέον να το παρακολουθώ απ'έξω, ήθελα να είμαι μέσα κι εγώ! Έχω τις αμφιβολίες μου και τις ανησυχίες μου αλλά βλέποντας και κάνοντας!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου δεν κατάλαβες τι έγινε, γιατί πετάγεσαι;

1)για να μάθω 3 πράγματα που ρώτησα στο επόμενο πόστ

2)για να πάρω RX 480 με 115 ευρώ. σσσ salty

3)γιατί μπορώ, εσύ τι ζόρι ? αν επιτρέπετε ?

4) απλά είμαι ένα salty troll

5 γιατί ενδιαφέρομε για των συνάνθρωπο μου (σσσ μην το πεις πουθενά αυτό)

Επεξ/σία από evzonas23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι μπαίνει και σχολιάζει ο κάθε άσχετος με ξεπερνάει.

καταρχήν τι σχέση έχει η αγορά καρτών γραφικών με το bitcoin. Το bitcoin γίνεται mining αποκλειστικά με asic πλέον. Και αφήστε μας επιτέλους στη φούσκα μας. Μην ασχολείστε δεν είναι κακό. Αλλά να παρακαλάτε η να χαίρεστε στη περίπτωση που κάποιος χάσει χρήματα. Σας κάνει κακούς ανθρώπους στη καλύτερη περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 10€ στην Χ τράπεζα,την ληστεύουν αλλά εγώ δεν χάνω 10€ μου καθώς η τράπεζα αναλαμβάνει την χασούρα (άσχετα αν έχει ασφαλισμένο το ποσό ενδεχομένως και με περισσότερα χρήματα).

Έχω το αντίστοιχο ποσό σε bitcoin στο εν λόγω ''μαγαζί'' θα χάσω τα χρήματα μου ή το ''μαγαζί'' θα καλύψει την χασούρα;

Εκεί είναι η ουσία όσο για τους ''επενδυτές'' του bitcoin εχω να πώ πως σε εποχές Χρηματιστηρίου οι μύστες ήταν σε Μύκονο,Αράχοβα και Ντουμπάι βγάζαν γούστα δεν συνομιλούσαν με το πόπολο σε σάιτ τεχνολογίας...

 

Οι επενδυτες του bitcoin ζουν αναμεσα μας και δεν ξερεις ποιοι ειναι. Το bitcoin τους δινει τη δυνατοτητα να ειναι εκατομυριουχοι και να μην φαινεται πουθενα, να μην μπορει να το αποδειξει κανεις. Ακομα και αν το υποπτευονται, παλι δεν μπορουν να κανουν κατι για να του τα κατασχουν.

Αλλα... πρεπει να ξερει καποια βασικα πραγματα

 

Δεν υπαρχει "μαγαζι" μονο exchanges, εσυ εισαι υπεύθυνος για την ασφαλεια τους.

 

Αυτο ακριβως. Το motto των οπαδων του bitcoin ειναι be your own bank. Δεν χρειαζεται να εξαρτασαι απο κανεναν.

Αλλα επειδη τοσοι πολλοι που ασχολουνται πλεον το κανουν με σκοπο το ευκολο κερδος χωρις την παραμικρη υποδομη σε γνωση δεν καταλαβαινουν ουτε ενδιαφερθηκαν ποτε να προστατευτουν.

Για ποιο λογο να αφησεις τα bitcoin σου στο προσωρινο wallet του nicehash? Γιατι βαριεσαι να τρεχεις το δικο σου wallet στο desktop και να παρεις backup τα private keys? Καλα να παθεις, να στα κλεψουν ολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bitcoin ειναι ενα εργαλειο, οπως καθε προιον της τεχνολογιας. Για καποιους ειναι απλα ενα μεσο να πλουτισουν, για αλλους ειναι κατι πολυ παραπανω.

 

Απλα μπορεις να εισαι κυνικος αλλα ταυτοχρονα να βλεπεις και δυνατοτητες που υπαρχουν περα απο το αμεσο κερδος. Αν βεβαια καταλαβαινεις πως λειτουργει το συστημα και δεν διαβαζεις απλως το καθε τυχαιο αρθρο απο συγγραφεα που ξερει ελαχιστα περισσοτερα απο τους αναγνωστες του.

 

Ασχετο, αλλα επειδη μιλησες για τζογαρισμα και για ενα εργαλειο που ενω ειναι πολυ πιο γενικο και χρησιμο και εχει πολλη θεωρια απο πισω καταληγει να χρησιμοποιειται ετσι, να αναφερω οτι ολοκληρο παρακλαδι των μαθηματικων εχει τις ριζες του στο τζογαρισμα. Ο Bernouli που ειναι ο πατερας των πιθανοτητων, ανεπτυξε τις θεωριες του για να τον βοηθησουν στα τυχερα παιχνιδια καθως ηταν μανιακος τζογαδορος.

 

Εσυ εχεις καποιο τροπο να σταματησεις τους ανθρωπους να προσπαθουν να βγαλουν κερδος πασει θυσια? Εννοειται οτι θα το κανουν με οποιον τροπο μπορουν να σκεφτουν και με οποιο εργαλειο ειναι διαθεσιμο. Ειναι η μονη περιπτωση στην οποια μπορω να ειμαι σιγουρος οτι η δημιουργικοτητα και η οξυδερκεια του καθε ανθρωπου θα δουλευει στο μεγιστο.

αμάν τι έπαθα ένας άνθρωπος που δεν μπορώ να των τρολάρω . μπράβο απλός- λιτός- ψύχραιμος 

1000 like 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι μπαίνει και σχολιάζει ο κάθε άσχετος με ξεπερνάει.

καταρχήν τι σχέση έχει η αγορά καρτών γραφικών με το bitcoin. Το bitcoin γίνεται mining αποκλειστικά με asic πλέον. Και αφήστε μας επιτέλους στη φούσκα μας. Μην ασχολείστε δεν είναι κακό. Αλλά να παρακαλάτε η να χαίρεστε στη περίπτωση που κάποιος χάσει χρήματα. Σας κάνει κακούς ανθρώπους στη καλύτερη περίπτωση.

 

επειδή δεν νομίζω να σκάβουν στην Ελλάδα πολλά atnminer s9 και όλοι οι άσχετοι θα πάνε σε εναλλακτικά coin  (όποιος ξέρει δεν μιλάει και όποιος μιλάει δεν ξέρει)

απλά τα πράγματα

τόσο διαφήμιση στα   coin 

τόσο κράξιμο εγώ

μια λέξη κλειδί στο ποστ σου είναι .πλέον. οι bitcoinάδες μάθανε στους άλλους και από το 13-14 και μετά ο χαμός

ναι μερικές φορές γίνομαι και κακός ! δεν το θέλω όμως no offence plz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nicehash έχει 2 μέρες που έπεσε και το bitcoin μέσα σε αυτές τις 2 μέρες μόνο θετικά πρόσημα δείχνει, ειδικά χτες το βράδυ που άγγιξε τα 19.000$. Για ποια φούσκα μιλάτε; Ναι ίσως μια μέρα σκάσει η φούσκα και πέσει αλλά προς το παρόν πάει τρένο και θα συνεχίσει να πηγαίνει τρένο. Τέλος, μια υπηρεσία mining χτύπησαν ρε παιδιά, δεν κατέρρευσε το bitcoin. Συνέλθετε!!!

Ή κάνεις πλάκα ή κάπου χάνεις λίγο. Όταν κάτι μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, χωρίς να υπάρχει τίποτα που παράγει, ανεβαίνει τόσο πολύ, δεν καταλαβαίνεις τι ακριβώς είναι? Φούσκα, φουσκώνει, μεγαλώνει, ντεν καταλαβαίνει? Και κάποια στιγμή θα κάνει μπαμ.

 

Το bitcoin ανεβαίνει χωρίς κανένα λόγο. Κανένας δεν το χρησιμοποιεί για συναλλαγές, με τίποτα που να αποτελεί αξία δεν συνδέεται πραγματικά, είναι λεφτά που παράγονται από αέρα. Βασικά ούτε λεφτά είναι, υπάρχει μια δήθεν συσχέτιση τους με λεφτά που πολύ αμφιβάλλω αν είναι πραγματική (υπό την έννοια ότι δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να ρευστοποιήσεις τα bitcoin σου εύκολα οπότε θέλεις).

 

Είναι μια καραφούσκα παγκόσμιας κλίμακας που σκοπό έχει να μαζευτεί το χαρτί σε λίγα χέρια και οι πολλοί, δήθεν έξυπνοι επενδυτές, να μείνουν με το xxx στο χέρι. Είναι τόσο σίγουρο ότι θα συμβεί όσο ο θάνατος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bitcoin ειναι ενα εργαλειο, οπως καθε προιον της τεχνολογιας. Για καποιους ειναι απλα ενα μεσο να πλουτισουν, για αλλους ειναι κατι πολυ παραπανω.

 

Απλα μπορεις να εισαι κυνικος αλλα ταυτοχρονα να βλεπεις και δυνατοτητες που υπαρχουν περα απο το αμεσο κερδος. Αν βεβαια καταλαβαινεις πως λειτουργει το συστημα και δεν διαβαζεις απλως το καθε τυχαιο αρθρο απο συγγραφεα που ξερει ελαχιστα περισσοτερα απο τους αναγνωστες του.

 

Ασχετο, αλλα επειδη μιλησες για τζογαρισμα και για ενα εργαλειο που ενω ειναι πολυ πιο γενικο και χρησιμο και εχει πολλη θεωρια απο πισω καταληγει να χρησιμοποιειται ετσι, να αναφερω οτι ολοκληρο παρακλαδι των μαθηματικων εχει τις ριζες του στο τζογαρισμα. Ο Bernouli που ειναι ο πατερας των πιθανοτητων, ανεπτυξε τις θεωριες του για να τον βοηθησουν στα τυχερα παιχνιδια καθως ηταν μανιακος τζογαδορος.

 

Εσυ εχεις καποιο τροπο να σταματησεις τους ανθρωπους να προσπαθουν να βγαλουν κερδος πασει θυσια? Εννοειται οτι θα το κανουν με οποιον τροπο μπορουν να σκεφτουν και με οποιο εργαλειο ειναι διαθεσιμο. Ειναι η μονη περιπτωση στην οποια μπορω να ειμαι σιγουρος οτι η δημιουργικοτητα και η οξυδερκεια του καθε ανθρωπου θα δουλευει στο μεγιστο.

...σαν τα θηρια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα threads παντα ομως.. :P

 

1. Ασχετοι με το btc και salty που εχασαν το τρενο και προσπαθουν να πεισουν τον εαυτό τους οτι καλα έκαναν ενω βλεπουν μπροστα στα ματια τους οτι μπορει και να εχασαν την ευκαιρια μιας ζωης. Ενας παντα θα φωναξει "ΦΟΥΣΚΑ" και θα ακολουθησουν και αλλοι :P

 

 

Πόσος άσχετος κόσμος υπάρχει δεν λέγεται. Βλέπεις κορόιδα να ασχολούνται με οικοδομές, με ιατρική, με εμπόριο, με λογιστικά κτλ. Με παραγωγή αγαθών και υπηρεσιών.

Θα μπορούσαν να κάθονται σπίτι τους και το bitcoin να εργάζεται γι 'αυτούς. Ο άλλος πήρε Lamborghini με 115$. Προφανώς από εργοστάσιο bitcoin παράχθηκε η Λάμπο.

 

Και το 2000 κάποιοι έβγαλαν Λάμπο και ένιωθαν υπερήφανοι για τις γνώσεις τους, επειδή έτυχε να πουλήσουν την κατάλληλη στιγμή ή απλά ήταν στο κλαμπ των "εκσυγχρονιστών". 

 

Τυχερά είναι αυτά. Απλά πρέπει να καταλάβεις ότι άλλη ρευστότητα υπάρχει στην Ελλάδα και άλλη σε παγκόσμιο επίπεδο. Το bitcoin φτάνει στην τιμή που φτάνει με επίσημο χρήμα που αντιστοιχεί σε αληθινό πλούτο. Και δεν είναι άπειρο αυτό το χρήμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα σοβαρά τώρα !!
1)πολύ σημαντική εξέλιξη.
2)από ότι κατάλαβα κλάψανε τα πορτοφόλια , σωστά?  
3)υπάρχουν άλλα πορτοφόλια για bitcoin?
4) αν έγινε αυτό με το υποθετικά σοβαρό bitcoin με τα άλλα τι?
5) αγοράζω MSI RX480 4G 130 euro και πολλά είναι αλλα κρίμα τα παιδία !!

 

Πολύ χαρούμε σε βλέπω εσένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα παραπάνω δεν διαφωνώ ότι προς το παρόν το bitcoin έχει πολλά οφέλη για αρκετούς αλλά, όσο και να επενδύσεις σε bits ουσιαστικά ξέρεις ότι αυτά με το πάτημα ενώς κουμπιού γίνονται ένα τίποτα ξαφνικά. 

 

Ουσιαστικά το μόνο που πιστεύω για το bitcoin ότι αξίζει είναι να επενδύσεις επάνω του υπό την μορφή χρηματιστηρίου και να τζογάρεις με ένα μικρό κεφάλαιο. 

 

Όλα τα κρυπτονομίσματα κάποια στιγμή θα σκάσουν είτε γιατί κάποιος θα πατήσει το κουμπί είτε γιατί κυβερνήσεις θα τα ξεκόψουν από συναλλαγές. 

 

Στην ουσία δεν έχεις τίποτα αν έχεις κρυπτονομίσματα, έχεις απλά μερικά bytes.

 

Από την άλλη πλευρά προς το παρόν υπάρχει νομικό πλαίσιο για τη νομιμοποίηση των συναλλαγών με κρυπτονομίσματα; Αν όχι πως θα αποδείξεις κοινός ότι δεν είσαι ελέφαντας σε μια ενδεχόμενη συναλλαγή αγοράς ακίνητης ή κινητής περιουσίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα παραπάνω δεν διαφωνώ ότι προς το παρόν το bitcoin έχει πολλά οφέλη για αρκετούς αλλά, όσο και να επενδύσεις σε bits ουσιαστικά ξέρεις ότι αυτά με το πάτημα ενώς κουμπιού γίνονται ένα τίποτα ξαφνικά. [/size]

 

Ουσιαστικά το μόνο που πιστεύω για το bitcoin ότι αξίζει είναι να επενδύσεις επάνω του υπό την μορφή χρηματιστηρίου και να τζογάρεις με ένα μικρό κεφάλαιο. [/size]

 

Όλα τα κρυπτονομίσματα κάποια στιγμή θα σκάσουν είτε γιατί κάποιος θα πατήσει το κουμπί είτε γιατί κυβερνήσεις θα τα ξεκόψουν από συναλλαγές. [/size]

 

Στην ουσία δεν έχεις τίποτα αν έχεις κρυπτονομίσματα, έχεις απλά μερικά bytes.[/size]

 

Από την άλλη πλευρά προς το παρόν υπάρχει νομικό πλαίσιο για τη νομιμοποίηση των συναλλαγών με κρυπτονομίσματα; Αν όχι πως θα αποδείξεις κοινός ότι δεν είσαι ελέφαντας σε μια ενδεχόμενη συναλλαγή αγοράς ακίνητης ή κινητής περιουσίας;

Θα αγόραζες ποτέ κάτι σοβαρό με bitcoin όταν η τιμή του ανεβοκατεβαινει 20% σε επίπεδο ημέρας συνέχεια? Δεν είναι νόμισμα, μέσο συναλλαγών δηλαδή, πάρτε το χαμπάρι. Το πιο κοντινό σε αυτό είναι πχ η τέχνη, ένας πίνακας ζωγραφικής δεν έχει συγκεκριμένη αξία, όσο θέλει δίνει ο άλλος για να τον αποκτήσει.

 

Ήμαστε κοντά στο τέλος του. Είναι ηλίου φαεινοτερο αν έχεις δύο δράμια μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...